Wstecz

Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna

Informacje ogólne

„Babciu, to nie Twój wnuczek … Bądź ostrożna” to kampania informacyjno – edukacyjna skierowana do seniorów. Dotyczy problemu oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka”, „na policjanta” lub innych o podobnej metodzie działania.

Skala problemu

Pomimo realizowanych kolejnych edycji kampanii, spotkań z seniorami oraz coraz większej świadomości społecznej, oszustwa dokonywane metodą „na wnuczka”, „na policjanta” wciąż są realnym zagrożeniem dla znacznej części osób starszych.

W 2020 roku Komenda Stołeczna Policji zanotowała w Warszawie 1927 zdarzeń, z czego blisko 96 razy oszustom udało się dokonać wyłudzenia, na kwotę ponad 5 milionów złotych. Przestępcy oszukujący starszych ludzi metodą na tzw. „wnuczka” działają w stolicy od około 15 lat. Pomimo zatrzymania przez policję wielu z nich, nadal docierają sygnały o kolejnych pokrzywdzonych.

Jak działają oszuści?

Oszuści dzwoniąc na numer stacjonarny i nawiązując rozmowę ze starszą osobą, podszywają się pod któregoś z członków rodziny. Po chwili jednak przerywają połączenie. Bardzo szybko telefon ponownie dzwoni. Tym razem przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA.
Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą i prosi, aby mu w tym pomóc. Ta pomoc ma polegać na przekazaniu gotówki. Dzięki temu będzie można zatrzymać prawdziwych przestępców oszukujących starsze osoby „na wnuczka”.

W rzeczywistości są przestępcami, niemającymi nic wspólnego z policją. Jedynym ich celem jest wzbogacenie się kosztem ludzkiej krzywdy. Po przekazaniu pieniędzy lub wpłaceniu ich na wskazane przez oszusta konto, wszelki kontakt z przestępcami się urywa. Z reguły wówczas pokrzywdzony orientuje się, że padł ofiarą oszusta.

Metoda na koronawirusa

W ostatnim czasie pojawiły się próby wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka”, w których wykorzystuje się pandemię Covid-19. 
Oszuści dzwonią głównie do osób starszych informując o członku rodziny, który zachorował na Covid i ze względu na bardzo ciężki stan potrzebuje pieniędzy na leczenie. 
Aby uwiarygodnić oszustwo podstawiają rzekomego lekarza, który potwierdza ciężki stan chorego.
Należy pamiętać, że żaden pacjent chory na Covid-19 nie musi płacić za swoje leczenie.

Zgłoś

Numer alarmowy 112

Numer specjalnej linii telefonicznej Komendy Stołecznej Policji 22 60 33 222

Więcej informacji


Nie znalazłeś informacji?