Odbieranie odpadów komunalnych

Wstecz

Aktualności i komunikaty

Zapoznaj się z aktualnościami i komunikatami Biura Gospodarki Odpadami.

Zmiany godzin pracy PSZOK przy ul. Płytowej 1 oraz godzin pracy i miejsc postoju MPSZOK dla prawobrzeżnej Warszawy od 1 października 2022 r.

Od 1 października 2022 r. zostają zmienione godziny pracy PSZOK przy ul. Płytowej 1, który będzie funkcjonował od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 19.00 oraz w soboty od 9.00 do 17.00.

Dodatkowo zmieniają się godziny i miejsca postoju MPSZOK dla prawobrzeżnej stolicy prowadzony przez Konsorcjum PARTNER tj. w dzielnicach Białołęka, Targówek i Praga-Północ, Praga-Południe, Rembertów, Wawer i Wesoła. Szczegółowy wykaz poniżej.

 

29. edycja akcji Sprzątanie świata - podsumowanie i podziękowania

29. edycja ogólnopolskiej akcji Sprzątanie świata już za nami. Akcję trwającą od 16 do 18 września, jak co roku wsparło Biuro Gospodarki Odpadami, kupując dla placówek oświatowych rękawice i worki na odpady.

W tegoroczne Sprzątanie świata, odbywające się pod hasłem "wszystkie śmieci są nasze" zaangażowały się wszystkie warszawskie dzielnice. Udział w akcji wzięły dzieci, uczniowie i pracownicy oświaty z aż 316 placówek oświatowych na terenie całej Warszawy! W niektórych dzielnicach pomagali również wolontariusze z urzędów dzielnic. Szacujemy, że udało się zebrać kilkanaście tysięcy worków z odpadami.

Dziękujemy wszystkim dzielnicom, placówkom oświatowym i wolontariuszom za tak liczny udział w akcji. Dzięki wam Warszawa jest czystszym miastem, w którym żyje się lepiej!

29. edycja ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata” już od 16 września!

Już za dwa tygodnie (16-18 września) odbędzie się 29. edycja ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata”. W tym roku akcja będzie przebiegała pod hasłem „Wszystkie śmieci są nasze”.

Warszawa od wielu lat wspiera i aktywnie uczestniczy w akcji „Sprzątanie świata”. Dbałość o środowisko to w obecnych czasach bardzo ważny aspekt naszego życia, którego należy uczyć od najmłodszych lat. W tym roku wszystkie dzielnice Warszawy przyłączyły się do akcji, mobilizując placówki oświatowe na swoim terenie do aktywnego udziału, za co bardzo dziękujemy.

Biuro Gospodarki Odpadami, podobnie jak w latach ubiegłych kupiło i rozdysponowało (we współpracy z urzędami dzielnic) rękawice robocze i worki na odpady, wg zapotrzebowania zgłaszanego przez koordynatorów akcji z poszczególnych dzielnic. W tym roku przekazaliśmy: 33 750 par rękawic w rozmiarze uniwersalnym, 12 250 par rękawic w rozmiarze dziecięcym oraz 26 550 sztuk worków o pojemności 80 litrów.

W sprzątaniu uczestniczą przedszkolaki oraz uczniowie pierwszych klas szkoły podstawowej, dlatego w tym roku liczbę rękawic w rozmiarze dziecięcym zwiększyliśmy aż 9-krotnie!

Wszystkim placówkom dziękujemy za zaangażowanie i życzymy owocnej pracy!

Segreguj, B(i)o warto! - Ekopiknik w Multimedialnym Parku Fontann

W sobotę, 27 sierpnia, w Multimedialnym Parku Fontann odbędzie się ekologiczny piknik plenerowy. Na warszawiaków czekać będą atrakcje w duchu zero waste, warsztaty twórcze oraz gry i zabawy plenerowe.

Ekopiknik wpisał się już na stałe w kalendarz miejskich imprez. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Segreguj, B(i)o warto!”. Podczas wydarzenia, które odbędzie się na Podzamczu już 27 sierpnia między 11:00 a 17:00, zaplanowano wiele atrakcji. Udział jest bezpłatny.

Z myślą o łasuchach, którym na sercu leży dobro planety, zorganizowane zostaną warsztaty kulinarne Wiem co jem. Prowadzący udowodnią, że lekko zwiędłe warzywa, owoce i  czerstwy chleb mogą stać się wspaniałą bazą do wielu smacznych potraw. Inni eksperci opowiedzą natomiast o tym, jak kompostować pozostałe resztki i dlaczego warto to robić. Będzie można dowiedzieć się, jak w prosty i niskobudżetowy sposób stworzyć domowy kompostownik.

Nie tylko o bioodpadach
W ramach Ekopikniku zaplanowano także liczne warsztaty, podczas których uczestnicy dadzą drugie życie rzeczom. Będzie można samodzielnie stworzyć m.in. samonawadniające się doniczki z opakowań PET, worki na buty i torby na zakupy ze zużytych koszulek, koszyki z papierowej wikliny czy aromaterapeutyczne poduszeczki z łuską gryki. Fani relaksu w pachnącej pianie poznają też przepisy na sole do kąpieli oraz peelingi z naturalnych składników.

Wolontariusze Schroniska w Korabiewicach VIVA poprowadzą warsztaty tworzenia szarpaków dla psów i zabawek dla kotów z odpadów.

Tegoroczne wydarzenie wesprze też dwóch „ekspertów od przeróbek”: Yan Cieśla i Artur Indyka. Pierwszy z nich pokaże, co można zrobić ze starych, rozbiórkowych drzwi drewnianych, wyjaśni jakie są zasady renowacji drewna i pracy z tym materiałem. Każdy będzie mógł przyłączyć się do pracy z ekspertem i spróbować własnych sił w ekostolarce. Całodniowe pokazy na temat podstawowych zasad i technik renowacji mebli poprowadzi też Artur Indyka.

Na Ekopikniku będą się także warsztaty upcyklingu i przeróbek ubrań. Ich uczestnicy zgłębią tajniki szycia ręcznego i na maszynie. W pogotowiu będzie czekała  „kawiarenka krawiecka” z możliwością drobnych napraw krawieckich. To zresztą niejedyne stoisko, na którym będzie można coś zreperować – odbędzie się także Otwarty Warsztat Rowerowy z podstaw naprawy.
Atrakcje zaplanowano również dla najmłodszych – to wielkoformatowe gry edukacyjne, terenowa gra miejska „Segreguj z głową” oraz upcyklingowy tor przeszkód z odpadów wielkogabarytowych.

Jak segregować?
Podczas Ekopikniku odbędą się warsztaty o segregacji odpadów i recyklingu. Mieszkańcy będą mogli przypomnieć sobie, do której frakcji wyrzucić konkretne odpady. Na co dzień warto też korzystać z podpowiedzi w wyszukiwarce dostępnej na stronie segregujna5.um.warszawa.pl.

Wstęp na wszystkie wydarzenia na Ekopikniku jest bezpłatny.

Organizatorem jest m.st. Warszawa.

Plakat promujący wydarzenie.

Najważniejsze zmiany w Regulaminie utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy – informacja dla mieszkańców

Szanowni Mieszkańcy, 

1 lipca zmieniły się przepisy dotyczące utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy [1]. Najważniejsze zmiany wymieniamy poniżej.

 1. Łącznie z odpadami „zielonymi” odbierane są naturalne drzewka świąteczne - choinki (bez ozdób). 

 2. Miasto nie zapewnia odbierania odpadów „zielonych” i bioodpadów od mieszkańców domów jednorodzinnych, jeśli mieszkańcy prowadzą kompostowanie tych odpadów i są zwolnieni z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Oznacza to, że jeśli mieszkaniec w deklaracji zaznaczył, że ma kompostownik i płaci niższą opłatę, to miasto nie odbiera odpadów „zielonych” i bio (§ 3 ust. 2).

 3. Właściciele domków jednorodzinnych, którzy kompostują odpady „zielone” i bioodpady w przydomowym kompostowniku, zwolnieni są z obowiązku posiadania pojemnika lub worka na te odpady (§ 18 ust.6). 

 4. Odpady pochodzenia zwierzęcego, np. mięso, kości, należy zbierać łącznie z niesegregowanymi zmieszanymi odpadami komunalnymi (§ 18 ust. 7). 

 5. W § 7 ust. 1 pkt 2 lit. b dopuszczono zbieranie odpadów komunalnych w pojemnikach, na terenach nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi, w których zamieszkują mieszkańcy.

 6. W § 19 wprowadzono zapis, że wymóg selektywnego zbierania odpadów zostanie spełniony, jeśli odpady będą zbierane z podziałem na wskazane frakcje, a ponadto: papier zbierany jest w taki sposób, aby nie był zamoczony lub zanieczyszczony –  w szczególności resztkami żywności, tłuszczami, olejami lub farbami malarskimi; szkło oraz metale i tworzywa sztuczne powinny być w miarę możliwości opróżnione z ich zawartości; bioodpady stanowiące odpady komunalne umieszcza się w przeznaczonych na te odpady pojemnikach, luzem lub w certyfikowanych workach kompostowalnych oznaczonych odpowiednim symbolem (§ 19 pkt 3).

 7. Aby usługa odbierania odpadów z terenu nieruchomości była realizowana prawidłowo, dodano sposób zgłaszania miejsc gromadzenia odpadów (MGO) za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115; telefonicznie pod numerem 19115, elektronicznie (w tym przez portal internetowy warszawa19115.pl), a także pisemnie lub osobiście w Urzędzie m.st. Warszawy i Urzędach Dzielnic m.st. Warszawy. Dotyczy to nowych MGO, np. w sytuacji zamieszkania nowego domu jednorodzinnego lub wielolokalowego, dla których składana jest pierwsza deklaracja.  

 8. W przypadku nieruchomości mieszanych konieczne będzie wydzielenie odrębnych pojemników dla części zamieszkanej i niezamieszkanej nieruchomości (§10 ust. 2).

[1] Uchwała nr LXV/2148/2022 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z 9 czerwca 2022 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy (DZ. URZ. WOJ. 2022.6598) 

Nowy regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy

9 czerwca 2022 r. Rada m.st. Warszawy uchwaliła Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy oraz podjęła uchwałę określającą szczegółowy sposób i zakres świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w m.st. Warszawie i zagospodarowania tych odpadów.

Uchwały wchodzą w życie 1 lipca 2022 r. (z wyjątkiem § 5 ust. 4 uchwały usługowej, który wejdzie w życie 1 stycznia 2023 r.)...

Więcej:

Uchwała nr LXV/2148/2022 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 9 czerwca 2022 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie m.st. Warszawy (DZ. URZ. WOJ. 2022.6598) 

Uchwała nr LXV/2149/2022 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 9 czerwca 2022 r. w sprawie określenia szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w m.st. Warszawie i zagospodarowania tych odpadów (DZ. URZ. WOJ. 2022.6599)

Miejskie Punkty Elektroodpadów dostępne w bazie Ekopunktów w aplikacji 19115!

Miejskie Punkty Elektroodpadów zostały dodane do bazy Ekopunktów w aplikacji 19115. Teraz, poza punktami odbioru przeterminowanych leków i termometrów rtęciowych, PSZOK-ów, MPSZOK-ów oraz jadłodzielniami, można w niej znaleźć również Miejskie Punkty Elektroodpadów. Jest to kilkanaście zaawansowanych automatów na terenie Warszawy, do których przez całą dobę możemy wrzucać drobne elektroodpady, takie jak żarówki, stare telefony, baterie czy tonery.

Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców do korzystania z aplikacji 19115. Jest ona dostępna w telefonach z systemem Android oraz iOS.

Wymień elektroodpady na sadzonki roślin

W niedzielę, 12 czerwca podczas warszawskiej akcji edukacyjnej „Ekopoukładani” na Targu Śniadaniowym, mieszkańcy będą mieli okazję pozbyć się zużytego sprzętu elektronicznego, elektrycznego i starych baterii. Miasto zachęca do przekazania elektroodpadów, rozdając rośliny.

Zepsuty blender, żarówka, niedziałający telefon, uszkodzone zabawki na baterie - wiele elektroodpadów zalega w domach warszawiaków. Ten rodzaj śmieci wymaga właściwego zagospodarowania. W drugą niedzielę czerwca, od 9:00 do 15:00, przy skwerze AK Granat (Mokotów) we współpracy z organizacją ElektroEko miasto szykuje specjalną zbiórkę pod nazwą  „Ekopoukładani”. Na uczestników czekają różnorodne sadzonki np. mięty pieprzowej, lawendy, aksamitki, truskawki czy oregano.

Przynieś elektroodpad, otrzymaj kupon na sadzonkę.

Każdy jeden kupon to jedna sadzonka. Mieszkańcy przekazujący elektroodpad do punktu ElektroEko otrzymają w zamian kupon, według przelicznika:

 • mały sprzęt (np. blender, żelazko, zabawka na baterie) = 1 kupon;

 • średni sprzęt (np. mikrofala, telewizor, odkurzacz) = 2 kupony;

 • duży sprzęt (np. lodówka, pralka) = 3 kupony;

 • baterie - 20 szt. = 1 kupon, 40 szt. = 2 kupony, 60 szt. = 3 kupony.

Kupony nie są przyznawane za kable i przewody elektryczne. Każdy uczestnik akcji może otrzymać maksymalnie 7 kuponów. Akcja „Ekopoukładani” potrwa do godz. 15:00 lub do wyczerpania zapasów sadzonek.

Odzysk elektroodpadów – to ważne!

Tylko w przeciętnym smartfonie znajduje się platyna, pallad, miedź, złoto, srebro i sporo tzw. „metali ziem rzadkich”, czyli cennych pierwiastków używanych w przemyśle. Są one w części odzyskiwane, jeśli trafią do odpowiedniego zakładu recyklingu.

Na co dzień mieszkańcy Warszawy mogą bezpłatnie pozbyć się elektroodpadów na pięć sposobów:

 • w punktach zbierania – w każdej dzielnicy Warszawy w soboty w godzinach 10:00 – 14:00 w oznakowanych punktach ElektroEko. Adresy punktów dostępne są na stronie internetowej;

 • bezpośrednio z domów – usługa dotyczy dużych elektrośmieci (np. pralek, lodówek, zmywarek). Szczegóły dostępne są na platformie Miejskiego Centrum Kontaktu z Mieszkańcami Warszawa 19115;

 • w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów (PSZOK-ach) przy ul. Zawodzie 1 (Wilanów) i Płytowej 1 (Białołęka);

 • w Mobilnych Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów (MPSZOK-ach) – usługa dotyczy małych elektrośmieci – adresy i godziny postoju MPSZOK-ów  dostępne są na platformie Miejskiego Centrum Kontaktu z Mieszkańcami Warszawa 19115;

 • korzystając z Miejskich Punktów Elektroodpadów.

Za pomocą warszawskiej wyszukiwarki „Segreguj na 5” można łatwo sprawdzić, gdzie prawidłowo wyrzucić dany odpad.

Zapraszamy na Piknik Sąsiedzki na Mokotowie

Już w najbliższą sobotę, 11 czerwca, zapraszamy na Skwer Orszy na Piknik Sąsiedzki. W programie wiele atrakcji, w tym: warsztaty zielarskie, rośliny na wymianę i do wzięcia, porady medyczne, spotkania z ekspertami, gimnastyka i salsa, występy artystyczne, wybory najsympatyczniejszego psa.

Będzie też "kącik" Biura Gospodarki Odpadami, do którego serdecznie zapraszamy. Więcej informacji na FB.

 

5 czerwca - Dzień Ochrony Środowiska

Zbliża się Dzień Ochrony Środowiska. Wykorzystaj ten czas na zmianę nawyków i zmniejsz ilość produkowanych przez siebie odpadów. Wzrost ilości śmieci to dziś jeden z głównych problemów ekologicznych.

Ograniczanie nadmiernej konsumpcji, wielokrotne użycie produktu – czyli jak najpóźniejsze uznanie go za odpad (naprawianie rzeczy, zamiast zakupu nowych), niosą ogromne korzyści ekologiczne. Również recykling pozwala nadać śmieciom drugie życie i pomaga ograniczyć obciążenia środowiska związane z pozyskaniem produktu z surowców pierwotnych.

W najbliższy weekend zapraszamy na Targi Zero Waste do Centrum Nauki Kopernik. To dwudniowe wydarzenie, podczas którego dowiesz się, jak tworzyć świat bez odpadów. Wstęp bezpłatny. Więcej informacji na stronie: targi-zerowaste.pl.

Na co dzień możesz zadbać o środowisko, stosując prostą zasadę „6R”: Rethink, Refuse, Reduce, Reuse, Recover, Recycle.

Jak ograniczyć produkowanie odpadów zgodnie z zasadą 6R?

 1. Przemyśl (z j. ang.: rethink) czy danej rzeczy potrzebujesz; podejmuj odpowiedziane wybory konsumenckie, np. kupuj lokalne, certyfikowane produkty.

 2. Odmawiaj (z j. ang.: refuse) zapakowania zakupów w torbę foliową w sklepie, jednorazowych słomek do picia, jednorazowych sztućców itp.

 3. Ograniczaj (z j. ang.: reduce) - nie kupuj nowych przedmiotów, jeśli możesz tego uniknąć; ograniczaj kupowanie produktów w opakowaniach, np. zamiast tego, kupuj na wagę do własnych pojemników i woreczków, unikaj opakowań wielomateriałowych. Nie marnuj jedzenia, kup tyle, żeby niczego nie zmarnować.

 4. Wykorzystuj ponownie (z j. ang.: reuse) - nadaj przedmiotom drugie życie; nie potrzebujesz - oddaj, wykorzystaj używane, wymieniaj się przedmiotami z rodziną, przyjaciółmi.

 5. Naprawiaj (z j. ang.: recover) - korzystaj z usług lokalnych rzemieślników i punktów naprawy elektroniki, zapytaj znajomych jak naprawić coś samodzielnie.

 6. Segreguj (z j. ang.: recycle) odpady właściwie! Nie wyrzucaj elektrośmieci do pojemników na odpady zmieszane i nie wystawiaj ich do altany śmietnikowej, korzystaj z PSZOK-ów i MPSZOK-ów. Przeterminowane leki oddaj do apteki, kompostuj odpady organiczne w przydomowym kompostowniku.

Ósma edycja warszawskich Targów Zero Waste już w najbliższy weekend!

Już 4 i 5 czerwca w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się kolejna edycja największej warszawskiej imprezy zero waste. Wydarzenie objęte jest honorowym patronatem Prezydenta m.st. Warszawy.

Panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty, zbiórki, inspirujące spotkania, konkursy – to tylko część atrakcji zaplanowanych na dwudniowe wydarzenie, które podpowie, jak tworzyć świat bez odpadów. Targi Zero Waste odbywają się już po raz ósmy, a po raz szósty w stolicy.

Podczas wydarzenia będzie można odwiedzić także stoisko m.st. Warszawy. Uczestnicy targów poszerzą tam swoją wiedzę o selektywnej zbiórce odpadów. Dowiedzą się też, co dzieje się z zebranymi w mieście śmieciami oraz jak właściwie traktować odpady niebezpieczne, by nie stanowiły zagrożenia. Dla chętnych zaplanowano również konkurs z nagrodami.

Targi odbywają się w Centrum Konferencyjnym na terenie Centrum Nauki Kopernik. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku oraz na stronie targi-zerowaste.pl.

Pierwsi uczniowie dostali już ekowyprawki

Biuro Gospodarki Odpadami przekazało 1800 ekowyprawek dla uczniów warszawskich szkół podstawowych. Wyprawki trafiły do klas, których uczniowie wykazali się największą wiedzą w temacie ekologii i zaangażowaniem w konkursy lub projekty o tematyce ekologicznej (np.:. „Ziemia – mój dom”, „Akcja sprzątania świata”, „Moje miasto bez elektrośmieci”, „Z ekologią na Ty”, „Wiem, co jem” czy „Świat małego przyrodnika”).

W każdej ekowyprawce znalazły się: opaska odblaskowa, długopis, butelka termiczna, notes z recyklingu, piórnik z materiału, bawełniany worek, puzzle z wizerunkiem nowoczesnej śmieciarki, przypinka oraz kamizelka odblaskowa.

Warto być eko!

wyprawka szkolna

Wyniki konkursu "Warszawska Ekoliga"

Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konkursu dla warszawskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych "Warszawska Ekoliga".

plakat promocyjny

 

 

Czy wiesz dokąd trafiają odpady zmieszane?

Odpady zmieszane są trafiają do specjalnej instalacji [1], gdzie są dokładnie ważone. Następnie przewożone są do hali, gdzie wyładowuje się je z samochodu i kieruje na linię sortowniczą. Odpady nadające się do ponownego użycia przekazywane są recyklerom [2].

Pozostałe odpady zmieszane z linii sortowniczej, podlegają dalszej segregacji, w wyniku której wybiera się odpady nadające się do produkcji paliwa alternatywnego [3].

Kolejnym etapem zagospodarowania odpadów zmieszanych jest wysortowanie z nich odpadów organicznych, które następnie podlegają tzw. procesowi stabilizacji biologicznej. Odbywa się on w szczelnie zamkniętych bunkrach, gdzie odpady organiczne pod wpływem zachodzących procesów, tracą swoje właściwości biologiczne i chemiczne. Tak ustabilizowane odpady organiczne trafiają na składowisko, już jako materiał nieaktywny biologicznie i chemicznie. W ten sposób ilość składowanych odpadów zmieszanych spadła o ponad 65%.

Odpady resztkowe, których nie da się w żaden sposób przetworzyć, czyli pozostałości po „przesianiu” odpadów zmieszanych trafiają do spalarni. Spalarnie muszą spełniać restrykcyjne normy jakości, m.in. być wyposażone w filtry, które wyłapują i pochłaniają zanieczyszczenia. Spalanie odpadów odbywa się w specjalnych piecach, gdzie pod wpływem bardzo wysokiej temperatury (około 900°C), przekształcają są w energię elektryczną. Pozostałością po procesie spalania odpadów jest głównie pył, ale też żużel, który można wykorzystać np. przy budowie dróg. Według europejskich norm środowiskowych i dostępnych danych, spalarnie odpadów emitują o wiele mniej szkodliwych spalin i gazów, niż powstaje podczas „domowego” spalania śmieci.

Odpady zmieszane! Zobacz, że warto segregować śmieci!

Jeśli masz wątpliwości do jakiego pojemnika wyrzucić śmieci skorzystaj z wyszukiwarki SegregujNa5

[1] instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów (MBP)

[2] firmom zajmującym się przetwarzaniem odpadów oraz ich transportem.

[3] paliwo alternatywne (RDF) powstaje z odpadów zmieszanych, które nie nadają się do recyklingu. Odbiorcami takiego paliwa są m.in. cementownie.


Nie znalazłeś informacji?