Postępowanie w sytuacjach zagrożeń

Wstecz

Edukacja, sport, kultura

Otworzyliśmy niektóre obiekty sportowe

Od 12 lutego 2021 r. zniesione są rządowe ograniczenia w korzystaniu z pływalni, obiektów na świeżym powietrzu oraz kortów tenisowych.

Czynne są:

 • pływalnia i zespół saun w Ośrodku Inflancka,

 • pływalnia w Ośrodku Rozbrat.

 • korty tenisowe przy ul. Myśliwieckiej,

 • korty tenisowe i sauna w Ośrodku Solec (hala sportowa oraz sale do squasha i tenisa stołowego pozostaną dostępne wyłącznie dla osób uprawnionych);

 • stok narciarsko-snowboardowy w Ośrodku Szczęśliwice, 

 • ślizgawka na terenie OSiR Łabiszyńska,

 • lodowisko (tzw. ślizgawka publiczna) w Ośrodku Stegny.

Prosimy o przestrzeganie wdrożonych wcześniej w miejskich obiektach sportowych zasad reżimu sanitarnego.

Obiekty sportowe decyzją rządu mogą być otwarte warunkowo do 28 lutego. Od marca zakres dostępnych usług może ulec zmianie. Szczegółowe informacje dotyczące konkretnych obiektów sportowych znajdują się na podstronach ośrodków.

Ruszyły szczepienia dla nauczycieli

Rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli, którzy prowadzą zajęcia stacjonarne w szkołach podstawowych, placówkach specjalnych, przedszkolach i żłobkach.

Nauczycielom do 65. roku życia będzie podawana szczepionka AstraZeneca, a starszym –preparat BioNTech/Pfizer lub Moderna.

Szczepieniami w pierwszej grupie zostaną objęci: nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomocy nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomocy wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych oraz dyrektorzy placówek oświatowych.

12 lutego rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 pierwszej grupy pedagogów. Aktualnie przygotowaliśmy 24 miejskie punkty na szczepienia nauczycieli – z zamówionych 3,3 tys. dawek otrzymaliśmy 900 sztuk, które trafiły do ośmiu przychodni. 

Zapisy dla nauczycieli, którzy nie zapisali się w I etapie i pedagogów z pozostałych roczników (uwaga: do 65 r.ż.) rozpocznają się 15 lutego. 

Jak się zaszczepić?  

Nauczyciele, którzy chcą się zaszczepić, powinni się zgłosić do dyrektora swojej placówki, który wypełni formularz zgłoszeniowy w Systemie Informacji Oświatowej i prześle go do Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Formularz z listą zgłoszoną do szczepienia zostanie przekazany do właściwego szpitala węzłowego (w najbliższej okolicy danej szkoły lub placówki), a gdy szczepionka będzie dostępna, szpital poinformuje dyrektora, kiedy jego pracownicy mogą przyjechać na szczepienie.

Testy na obecność SARS-Cov-2

Trwają też powtórne testy przesiewowe na obecność SARS-Cov-2 dla nauczycieli klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych. 14 lutego rozpoczęło się testowanie nauczycieli z przedszkoli. Aktualnie testowanie obejmuje osoby, które były już sprawdzane w ramach powrotu do szkół po feriach zimowych, otrzymały wynik negatywny i chcą ponownie poddać się badaniu. Również pracownicy instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech otrzymali możliwość wykonania testów przesiewowych pod kątem COVID-19. Ponad 400 pracowników miejskich żłobków chce poddać się tym badaniom. Niepubliczne żłobki i kluby dziecięce indywidualnie zgłaszają swoich pracowników do testów przesiewowych.

Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/szczepienia-nauczycieli

Więcej informacji o Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19: https://www.gov.pl/web/szczepimysie

18 stycznia uczniowie klas 1-3 wrócili do szkół

Ministerstwo Edukacji podjęło decyzję o powrocie do nauczania stacjonarnego dla uczniów klas 1-3 szkół podstawowych po feriach zimowych, czyli od 18 stycznia 2021 r. Nauka ma się odbywać w reżimie sanitarnym. Ministerstwo opracowało zasady i rekomendacje dla szkół. Zaleca, żeby uczniowie w miarę możliwości przychodzili na lekcje w różnych godzinach, uczyli się na różnych piętrach, nie mieli kontaktu między klasami.

Klasy 4-8 szkół podstawowych oraz szkoły ponadpodstawowe po feriach nadal będą uczyć się zdalnie.

Testy przesiewowe pod kątem COVID-19 dla nauczycieli klas 1-3

Blisko 9 tys. nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół podstawowych w Warszawie zgłosiło się do bezpłatnego badania na obecność koronawirusa.

Akcja testowania potrwa od 11 do 15 stycznia. Udział w badaniach jest dobrowolny. Testy będą wykonywane metodą RT-PCR. Badaniami będą objęte wyłącznie osoby zdrowe (bez objawów chorobowych) i nie będą im podlegać nauczyciele oraz personel szkoły, którzy przechorowali COVID-19, czyli tzw. ozdrowieńcy.

Organizatorem badań przesiewowych jest Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (WSSE) w Warszawie. Organizatorzy akcji informują, że osoby zgłoszone do testów będą mogły udać się do punktów wymazowych – obecnie w Warszawie działają 33 takie miejsca, z czego 15 zorganizowaliśmy w miejskich podmiotach leczniczych. Podczas badań należy pamiętać o zachowaniu reżimu sanitarnego, aby chronić siebie przed ewentualnym ryzykiem zakażenia.

Dokładna lista punktów wymazowych i godziny poboru próbek wraz z odnośnikiem do interaktywnej mapy z rozmieszczeniem punktów pobrań na terenie Warszawy jest dostępna na stronie: http://www.nfz-warszawa.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/covid-19-wykaz-punktow-pobran-materialu-biologicznego-aktualizacja,438.htmll.

Szczegółowe informacje: https://www.gov.pl/web/koronawirus/przygotowania-do-powrotu-uczniow-do-szkol-i-testy-przesiewowe-dla-nauczycieli-na-obecnosc-koronawirusa

#SzczepimySię – szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli

Nauczyciele będą mogli skorzystać ze szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w etapie I. Zapisy rozpoczną się już 15 stycznia. O terminach szczepień Ministerstwo będzie informować niezwłocznie po ich ustaleniu. Procedura rejestracji na szczepienia jest prosta i dostępna jest na stronie internetowej.

Nauka zdalna i zawieszone zajęcia – lista szkół, placówek i oddziałów w Warszawie

W związku z zakażeniami wirusem COVID-19 w niektórych placówkach oświatowych część zajęć została zawieszona, a wybrane oddziały prowadzą naukę w trybie zdalnym. Przedstawiamy aktualną sytuację związaną z epidemią koronawirusa w warszawskich przedszkolach i szkołach.

Stan na 3 marzec, godz. 15.30:

 

Całkowicie zawieszone zajęcia:

 

Bielany:

 • Przedszkole nr 409

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w całym przedszkolu zostają zawieszone od 26 lutego do 4 marca 2021 r.,

Mokotów:

 • Przedszkole Integracyjne nr 45

Placówka uzyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć w całym przedszkolu od 1 do 5 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 205

Decyzją Sanepidu zajęcia w całej szkole zostają zawieszone do 3 marca 2021 r., ( w tym w klasie 1a do 8 marca,  natomiast w oddziale przedszkolnym do 7 marca 2021 r.),

 • Przedszkole nr 260

Decyzją Sanepidu zajęcia w całej szkole (oddział przedszkolny oraz klasy 0-3) zostają zawieszone od 1 do 7 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 270

Decyzją Sanepidu zajęcia w całym przedszkolu zostają zawieszone do 8 marca 2021 r.,

Praga-Południe:

 • Szkoła Podstawowa nr 143

Placówka uzyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć w całej szkole (klasy 0-3) od 25 lutego do 4 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 60

Placówka uzyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć w całej szkole (klasy 0-3) od 26 lutego do 6 marca 2021 r.,

Śródmieście:

 • Przedszkole nr 4

Decyzją Sanepidu (ustna) zajęcia w całym przedszkolu zostają zawieszone od 27 lutego do 6 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 14

Decyzja Sanepidu zajęcia całym przedszkolu zostają zawieszone od 27 lutego do 4 marca 2021 r.,

Wawer:

 • Przedszkole nr 233

Decyzja Sanepidu (ustną) zajęcia w całym przedszkolu zostają zawieszone od 3 do 5 marca 2021 r.,

Włochy:

 • Filia przedszkola nr 419

Decyzją Sanepidu zawieszono zajęcia w całym przedszkolu od 3 do 11 marca 2021 r.,

Wola:

 • Przedszkole nr 426

Placówka uzyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć w 8 grupach od 4 do 5 marca, oraz decyzją Sanepidu w 3 grupach. Całe przedszkole ma zawieszone zajęcia do 5 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 263

Decyzją Sanepidu zajęcia w całym przedszkolu zostają zawieszone od 4 do 5 marca 2021 r.,

 

Szkoły/placówki ogólnomiejskie:

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 167 – Mokotów

Decyzja Dyrektora zajęcia w całej szkole (czyli klasy 4-8) zostają zawieszone od 1 do 14 marca 2021 r. Tryb pracy zdalny.

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 291 – Żoliborz

Decyzją Dyrektora zajęcia w całej szkole (czyli klasy 4-8) zostają zawieszone od 1 do 14 lutego 2021 r. Tryb pracy zdalny,

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 131 w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 2 – Rembertów

Decyzją Sanepidu zajęcia w całej szkole zostają zawieszone od 26 lutego do 6 marca 2021 r. Wychowanki realizują stacjonarnie zajęcia wychowawcze w internacie w placówce. Nauka w szkole prowadzona zdalnie.

 

Częściowo zawieszone zajęcia:

 

Bemowo:

 • Szkoła Podstawowa nr 306

Decyzją Sanepidu zajęcia w oddziale 0b zostają zawieszone od 25 lutego do 3 marca, w klasie 2a od 2 do 5 marca, natomiast w klasie 1c od 3 do 6 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 150

Decyzja Sanepidu (ustną) zajęcia w klasie 3b zostają zawieszone od 26 lutego do 5 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 82

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w klasach: 1a, 1b oraz 1c zostają zawieszone od 1 do 6 marca, natomiast w klasie 2e od 2 do 7 marca, natomiast w klasach: 3a oraz 3e od 3 do 8 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 357

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w oddziale 0a zostają zawieszone od 1 do 6 marca, natomiast w klasie 2a od 1 do 4 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 321

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w klasie 3a zostają zawieszone do 4 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 301

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w klasach: 2d oraz 3d zostają zawieszone do 7 marca      2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 362

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w klasach: 2d, 3a oraz 3e zostają zawieszone do 5 marca, natomiast w klasach: 1a oraz 2b do 7 marca, w klasach: 2e, 2f, 3b, w klasie 1d do 8 marca, natomiast w klasie 1c od 3 do 8 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 364

Decyzją Sanepidu (ustna) zajęcia w klasach: 2b oraz 3c zostają zawieszone do 5 marca      2021 r.,

 • Przedszkole nr 216

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w grupie III zostają zawieszone od 3 do 8 marca 2021 r.,

Białołęka:

 • Przedszkole nr 414

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w grupie I od 26 litego do 6 marca, w grupie VIII od 24 lutego do 4 marca, natomiast w grupie VII od 26 lutego do 6 marca 2021 r.,

Bielany:

 • Przedszkole nr 341

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w grupie „Kocurki” zostają zawieszone od 26 lutego do 4 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 334

Decyzja Sanepidu zajęcia w grupie I zostają zawieszone od 1 do 6 marca, natomiast w grupie V od 2 do 8 marca 2021 r.,

Mokotów:

 • Szkoła Podstawowa nr 339

Placówka uzyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć w oddziale przedszkolnym od 25 lutego do 4 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 138

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupie I zostają zawieszone od 26 lutego do 3 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 142

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupie III zostają zawieszone od 24 lutego do 4 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 326

Decyzją Sanepidu zajęcia w 4 grupach zostają zawieszone do 1 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 69

Decyzją Sanepidu zajęcia w klasie 2a zostają zawieszone w dniu od 25 lutego do 5 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 103

Decyzja Sanepidu zajęcia w klasie 1c zostają zawieszone odo 5 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 80

Decyzja Sanepidu zajęcia w grupie „Pszczółki” zostają zawieszone do 4 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 305

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupie VIII zostają zawieszone od 1 do 5 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 146

Decyzją Sanepidu zajęcia w oddziale przedszkolnym zostają zawieszone od 1 do 5 marca  2021 r.,

 • Przedszkole nr 139

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupach: III oraz IV zostają zawieszone do 8 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 228

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupie IV zostają zawieszone do 8 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 189

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupie „Słoneczka” zostają zawieszone do 8 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 391

Decyzja Sanepidu zajęcia w grupie „Motylki” zostają zawieszone do 8 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 145

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupach: III oraz IV zostają zawieszone do 12 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 77

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupie 5-latków zostają zawieszone od 4 do 7 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 29

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupie IIa zostają zawieszone od 4 do 11 marca 2021 r.,

Praga-Południe:

 • Szkoła Podstawowa nr 397

Placówka uzyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć w klasie 3b od 24 lutego do 4 marca, natomiast w klasie 2b od 1 do 5 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 312

Placówka uzyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć w klasie 3e od 26 lutego do 5 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 384

Placówka uzyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć w 3 oddziałach od 2 do 5 marca   2021 r.,

 • Przedszkole nr 407

Placówka uzyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć w grupie VIII od 2 do 8 marca, natomiast w grupach: Ia oraz IIb od 3 do 11 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 168

Placówka uzyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć w klasie 3b od 1 do 5 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 215

Placówka uzyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć w klasie 3d od 2 do 4 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 375

Placówka uzyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć q klasie 2c od 4 do 11 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 185

Placówka uzyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć w klasach: 1a, 2b oraz 2c od 3 do 8 marca, natomiast w klasach: 1b, 1c oraz 2a od 4 do 8 marca 2021 r.,

Śródmieście:

 • Przedszkole Specjalne nr 208

Decyzją Sanepidu (ustna) zajęcia w grupach: II, IV oraz VIII zostają zawieszone od 2 do 8 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 10

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w grupie I zostają zawieszone od 3 do 11 marca 2021 r.,

Targówek:

 • Przedszkole nr 157

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupach: I oraz II zostają zawieszone do 5 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 378

Placówka zyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć w klasach: 0, 2c oraz 2b od 1 do 5 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 115

Placówka uzyskała zgodę dzielnicy na zawieszenie zajęć w grupie III od 26 lutego do 3 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 275

Decyzją Sanepidu zajęcia w klasie 2a zostają zawieszone od 1 do 4 marca 2021 r.,

Ursus:

 • Przedszkole nr 441

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupie Delfinki, Tygryski oraz częściowo w grupie Niedźwiadki i Pszczółki zostają zawieszone od 4 marca do 8 marca 2021 r.

 • Szkoła Podstawowa nr 360

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w klasie 0b zostają zawieszone od27 lutego do 5 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 11

Decyzja Sanepidu zajęcia w klasie 1 oraz 2 zostają zawieszone od 1 do 8 marca 2021 r.,

Ursynów:

 • Szkoła Podstawowa nr 340

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w klasach 1-3 zostają zawieszone od 1 do 5 lutego 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 336

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w klasach: 2c, 2a, 3c oraz 2b zostają zawieszone od 1 do 5 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 126

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w grupach: IIa oraz IVa zostają zawieszone od 27 lutego do 5 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 395

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w grupach: V oraz X zostają zawieszone od 1 do 5 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 394

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w grupach: „Pszczółki” zostają zawieszone od 1 do 7 marca, natomiast w grupie „Żabki” od 2 do 7 lutego 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 323

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w klasach 3a oraz 2c zostają zawieszone od 3 do 8 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 79

Decyzja Sanepidu (ustną) zajęcia w grupie III zostają zawieszone od 3 do 6 marca 2021 r.,

Wawer:

 • Szkoła Podstawowa nr 216

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w grupach: „Krasnale”, „Elfy” oraz „Odkrywcy” od 26 lutego do 6 marca, w klasach 3a oraz 1a do 5 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 138

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w klasie 2a zostają zawieszone od 25 lutego do 4 marca, natomiast w klasie 2cod 3 do 8 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 76

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w klasie 1b zostają zawieszone od 26 lutego do 4 marca, natomiast w klasie 2c od 2 do 8 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 218

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w klasie 3a zostają zawieszone od 1 do 4 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 110

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w grupie „Misie” zostają zawieszone od 27 lutego do 4 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 109

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w klasie 1c zostają zawieszone od 28 lutego do 6 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 124

Decyzją Sanepidu (ustna) zajęcia w klasie 3a zostają zawieszone od 1 do 7 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 348

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w grupach: „Jeże” oraz „Żabki” zostają zawieszone od 3 do 11 marca 2021 r.,

Wesoła:

 • Przedszkole nr 171

Decyzja Sanepidu zajęcia w klasie 3b zostają zawieszone od 24 lutego do 4 marca, w klasach: 2a, 1b oraz 3a od 2 do 7 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 172

Zostają zawieszone zajęcia w klasach: 2a, 2b, 2c, 3a, 3b i 3c od 4 do 8 marca 2021 r. oraz na podstawie opinii Sanepidu zostają zawieszone zajęcia w klasie 3b od 3 do 8 marca 2021 r.,

Włochy:

 • Przedszkole nr 419

Decyzją Sanepidu (ustną) zajęcia w grupie V zostają zawieszone od 1 do 8 lutego  2021 r.,

 • Przedszkole nr 314

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupie 4-latkow zostają zawieszone od 25 lutego do 5 marca  2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 66

Decyzją Sanepidu zajęcia w klasach: 1b, 2a, 2b, 3b, 3c zostają zawieszone od 2 do 8 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 87

Decyzją Sanepidu zajęcia w klasie 2d zostają zawieszone od 24 lutego do 4 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 88

Decyzją Sanepidu zajęcia w klasie 1d zostają zawieszone od 25 lutego do 4 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 94

Zostały zawieszone zajęcia  w klasie 3a w dniach od 2 do 4 marca 2021r.,

Wola:

 • Przedszkole nr 74

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupach: II, III oraz IV zostają zawieszone od 26 lutego do 4 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 26

Decyzją Sanepidu zajęcia w klasie 2b oraz 3b zostają zawieszone do 5 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 209

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupie 5-latków zostają zawieszone do 7 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 273

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupie „Biedronki” zostają zawieszone od 1 do 5 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 351

Decyzją Sanepidu zajęcia w klasach: 2d, 1b, 2a, 2b oraz 2c zostają zawieszone od 2 do 6 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa nr 63

Decyzją Sanepidu zajęcia w klasie 3a zostają zawieszone od 1 do 7 marca, w klasie 2a od 2 do 7 marca, natomiast w klasie 2b od 3 do 11 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 426

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupie „Żabki” zostają zawieszone od 2 do 4 marca, natomiast w grupie „Tygryski” od 2 do 5 marca 2021 r.,

 • Przedszkole nr 118

Decyzją Sanepidu zajęcia w grupach: „Motylki” oraz „Słoneczka” zostają zawieszone od 2 do 5 marca 2021 r.,

 

Szkoły/placówki ogólnomiejskie:

 

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 282  w SZPZOZ im. prof. Bogdanowicza – Praga-Południe

Decyzją Dyrektora wprowadzone zostaje nauczanie zdalne dla klas IV-VIII.

 • Szkoła Podstawowa w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa  Brudzińskiego Specjalna nr 287 – Ochota

Decyzja Kierownika oddziału szpitalnego i dyrektora szkoły jak dotychczas są zawieszone zajęcia w klasach I-VIII kliniki hematologii i onkologii w siedzibie szkoły przy ul. Żwirki i Wigury. Wróciły do pracy stacjonarnej klasa VII i klasa VIII w oddziale dziennym psychiatrycznym w SZPZLO Warszawa-Ochota, z siedzibą w Ursusie. Od 10 lutego 2021r. Szkoła jako całość pracuje w trybie hybrydowym.

 • Szkoła Podstawowa w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa  Brudzińskiego Specjalna nr 287 – Ochota

Decyzją Sanepidu zostają  zawieszone zajęcia w klasach I-VIII kliniki hematologii i onkologii w siedzibie szkoły przy ul. Żwirki i Wigury oraz w oddziale psychiatrycznym, do którego przyjmowani są pediatryczni pacjenci z problemami psychicznymi, zakażeni covidem. Klasy i grupy wychowawcze na innych oddziałach szpitalnych (w tym oddziale dziennym psychiatrycznym w SZPZLO Warszawa-Ochota, z siedzibą w Ursusie) pracują stacjonarnie od 15 lutego do 31 marca 2021 r.  Szkoła jako całość pracuje w trybie hybrydowym.

 • Zespół Szkół Specjalnych nr 85 – Śródmieście

Decyzja Dyrektora szkoła pracuje w trybie hybrydowym, SSPdP – stacjonarnie, SPS nr 243 – 8 oddziałów zdalnie, pozostałe stacjonarnie. Decyzja dyrektora szkoły.

 • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 7 – Praga-Południe

Decyzją Sanepidu zawieszono zajęcia w Branżowej Szkole Specjalnej I stopnia nr 63 -cała szkoła oraz Szkoła Podstawowa Specjalna nr 348 - 1 oddział kl. VIII w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 7 od 25 lutego do 4 marca 2021 r. Zajęcia prowadzone są zdalnie.

 • Zespół Szkół Specjalnych nr 89, ul. Skaryszewska 8 - Praga-Południe

Decyzją Dyrektora Branżowa Szkoła I stopnia Specjalna nr 53 wprowadza nauczanie zdalne w klasach 1c i 3c od 25 lutego do 4 marca 2021 r.,

 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Głuchych – Wola

Decyzją Dyrektora zostają zawieszone zajęcia w klasach I i II CXXXIX Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego oraz w klasach I i II Technikum Specjalnego nr 31. Pracują stacjonarnie klasy Branżowej Szkoły I stopnia Specjalnej nr 52, klasy III CXXXIX Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego, klasy III i IV Technikum Specjalnego nr 31 oraz grupa na kwalifikacyjnym kursie zawodowym od 1 do 14 marca 2021 r. Tryb pracy hybrydowej ośrodka.

 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Słabowidzących nr 8 – Śródmieście

Decyzją Dyrektora zostają zawieszone zajęcia w klasach IV-VIII Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 51, w klasach CXXXVI Liceum Ogólnokształcącego Specjalnego i Branżowej Szkoły I stopnia Specjalnej nr 62. Stacjonarnie są prowadzone klasy I- III Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 51. W dniach 3-5.03.2021 r. odbędą się stacjonarnie matury. Od 1 do 5 marca 2021 r. Tryb pracy hybrydowej ośrodka.

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 283 w Instytucie Matki i Dziecka – Wola

Decyzją Sanepidu zostają zawieszone zajęcia w klasach I-VIII oraz w grupach wychowawczych w klinikach Instytutu Matki i Dziecka. Nauczyciele i dzieci pracują zdalnie. Stacjonarnie funkcjonuje oddział psychiatryczny w Szpitalu Wolskim. Od 1 do 31 marca 2021 r. Tryb pracy hybrydowej.

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 111 – Mokotów

Decyzją Dyrektora  klasy I-III pracują stacjonarnie, klasy IV – VIII hybrydowo od 1 do 14 marca 2021 r.,

 • LXXXV Liceum Ogólnokształcące Specjalne oraz Szkoła Podstawowa Specjalna nr 393 w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr  2 „KĄT” – Wawer

Decyzją Sanepidu zajęcia w całej szkole zostają zawieszone od 1 do 30 marca 2021 r., Zajęcia prowadzone hybrydowo.

 • LXI Liceum Ogólnokształcące Specjalne im. Janiny Zawadowskiej w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr  1 „SOS” – Mokotów

Decyzją Sanepidu zajęcia zostają zawieszone od 1 do 26 marca 2021 r. Zajęcia prowadzone hybrydowo.

 • Zespół Szkół Specjalnych nr 38 – Praga-Północ

Decyzją Dyrektora  zespół szkół pracuje w trybie hybrydowym: Branżowa Szkoła I stopnia Specjalna nr 51 – zdalnie, termin zawieszenia od 01 do  14 marca 2021 r. a Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 2.

 • Zespół Szkół Specjalnych nr 105 – Śródmieście

od 1 do 14 marca 2021 zespół pracuje w trybie hybrydowym. W dniach 1-5/03- stacjonarnie uczą się uczniowie szkoły branżowej (nr 54), a zdalnie- uczniowie szkoły przysposabiającej (nr 1). Od 8 do 14 marca 2021 r., stacjonarnie uczy się młodzież ze szkoły przysposabiającej, a zdalnie - młodzież ze szkoły branżowej. Praktyki uczniów na kierunku pracownik pomocniczy obsługi hotelowej- zawsze u pracodawców- Hotel Ibis Ostrobramska.

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 244 – Wawer

Decyzją Sanepidu zajęcia w klasie 7d zostają zawieszone do 5 marca 2021 r., wprowadzone zostaje nauczanie zdalne dla tej klasy,

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 213 – Śródmieście

Decyzją Dyrektora szkoła pracuje w systemie hybrydowym w części klas na poziomie IV-VIII od 1 do 5 marca 2021 r. wprowadzone zostaje nauczanie zdalne  w klasach: 4d,5c, 6c, 6e,7b,7c, 8c, 8e, 8f oraz od 8 do 12 marca 2021 r., nauczanie zdalne w klasach: 4a, 4b, 5a, 5b, 6a, 6b, 7a,

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 147 - Wola

Decyzją Dyrektora szkoła pracuje w systemie hybrydowym na poziomie klas IV-VIII od 1 do 12 marca 2021 r.,  nauczanie zdalne w klasach:5b, 6b, 7a, 8b,

 • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10 – Praga-Północ

Decyzją Sanepidu wprowadzone zostaje nauczanie zdalne 1 marca 2021 w klasach; 1, 2a, 2b, 4a, 5a oraz 5b,

 • Zespół Szkół Specjalnych nr 89 – Praga-Południe

Decyzją Sanepidu Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 3 wprowadza nauczanie zdalne w klasach 1DP, 2BP, 2 FP, na podstawie decyzji dyrektora szkoły Branżowa Szkoła I stopnia Specjalna, na podstawie dyrektora szkoły do 14 marca 2021 r. nauczanie zdalne w klasie 2DSP oraz 1C i 3C w związku z opinią sanepidu do 4 marca 2021r.,

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 99 – Targówek

Decyzją Dyrektora zostaje wprowadzone nauczanie zdalne w klasach:

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 282 w SZPZOZ im. prof. Bogdanowicza – Praga-Południe

Decyzją Dyrektora wprowadzone zostaje nauczanie zdalne w klasach: IV-VIII od 1 do 15 marca 2021 r.,

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 177 – Ochota

Decyzja Dyrektora szkoła pracuje w trybie hybrydowym od 1 do 14 marca 2021 r., (od 1 do 5 marca zdalnie: kl. 4c,6b,6c, 7b,7c,7d, 8c,8d, stacjonarnie: 1a, 1b, 2a 2b, 3a, 3b, 4a, 4b, 5a, 6a, 7a, 8a, 8b, a od 8 do 12 marca zdalnie:4a, 4b, 5a, 6a, 7a, 8a, 8b a stacjonarnie:1a, 1b, 2a 2b, 3a, 3b,4c,6b,6c, 7b,7c,7d, 8c,8d),

 • Szkoła Podstawowa w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym im. Józefa Polikarpa  Brudzińskiego Specjalna nr 287 – Ochota

Decyzją Dyrektora zostają zawieszone zajęcia w klasach 7 i 8 w  oddziale dziennym psychiatrycznym w SZPZLO Warszawa-Ochota, z siedzibą w Ursusie do 10 marca 2021 r. Szkoła jako całość pracuje w trybie hybrydowym.

 • Szkoła Podstawowa Specjalne nr 327 – Ochota

Decyzją Dyrektora zostają zawieszone zajęcia w 2 klasach na poziomie klas 4-8 (8bt i 4a) od 3 do 5 marca 2021 r. Praca szkoły hybrydowa.

 • Szkoła Podstawowa Specjalna nr 111 – Mokotów

Decyzją Dyrektora szkoła pracuje w trybie hybrydowym, klasy 1 – 3 stacjonarnie, klasy 4- 8 zdalnie.

Ważność legitymacji w czasie stanu epidemii

Legitymacje studenckie, doktoranta oraz służbowe nauczycieli akademickich, których ważność miała upłynąć z dniem 29 listopada 2020 r., pozostają ważne, bez konieczności potwierdzania na uczelni.

Więcej informacji

Kurtyna w górę z udziałem publiczności

Warszawskie teatry przygotowują się do wznowienia spektakli granych na żywo z udziałem publiczności. Pierwsze odbędą się już w piątek, 12 lutego, z zachowaniem reżimu sanitarnego.  Cały czas pokazywane są też spektakle w wersji online. 

Po bibliotekach, muzeach i galeriach sztuki otwarte mają zostać teatry, kina, opery i filharmonie. Decyzją rządu te placówki mogą znów organizować wydarzenia z udziałem publiczności. Na razie jednak warunkowo - od 12 lutego na 2 tygodnie i przy zachowaniu reżimu sanitarnego. Widzów obowiązywać będą maseczki, a na widowniach może być zajęta maksymalnie połowa miejsc. Utrzymany został też zakaz konsumpcji.  

Repertuary „na próbę” 

Stołeczne teatry zaczęły już aktualizować swoje repertuary i sprzedają bilety na spektakle. Po kilku miesiącach przerwy otwiera się m.in. Teatr Studio - tu można zobaczyć ostatnie premiery: „Koniec z Eddym” w reż. Anny Smolar (pierwszy spektakl już 12 lutego), „Monsterę” w reż. Marty Ziółek, „Powrót Tamary” Cezarego Tomaszewskiego. Podczas dwutygodniowego „okresu próbnego” Studio planuje też pokazać „Kartotekę rozrzuconą” w reżyserii Radosława Rychcika.

Teatr Dramatyczny wraca po przerwie z premierą „Fatalisty” w reż. Wojciecha Urbańskiego. Na spektakle w najbliższy weekend nie ma już biletów, ale można rezerwować miejsca na inne terminy (szczegóły w repertuarze).  

Teatr Powszechny zaprasza w najbliższy weekend na pokazy „Biegunów” według Olgi Tokarczuk, w reżyserii Michała Zadary. Ten spektakl miał swoją wirtualną premierę 30 stycznia, teraz zostanie pokazany na dużej scenie - z widownią zapełnioną do 50 procent.  

W Teatrze Ateneum spektakle z udziałem publiczności odbędą się już za kilka dni, a w planie jest m.in. „Kwartet” na otwartej w czasie pandemii Scenie 20. Teatr Kwadrat powita widzów w weekend 13-14 lutego - bilety na koncert „Tercet, czyli kwartet” oraz spektakl „Tydzień, nie dłużej...” szybko się wyprzedały.   

Teatr Żydowski między 18 a 21 lutego pokaże na żywo spektakl „Der Szturem. Cwiszyn / Burza. Pomiędzy”, który miał swoją premierę jesienią ubiegłego roku. W lutowym repertuarze zaplanowano także cztery pokazy „Mykwy”. W przygotowaniach są kolejne dwie premiery – „Chaplin” i „Noc Walpurgi”.   

Na żywo i online 

Nowy Teatr wraca do grania na żywo z udziałem publiczności z nowym spektaklem „Silenzio!” Ramony Nagabczyńskiej. 13 lutego odbędzie się pokaz przedpremierowy, a dzień później premiera na dużej scenie, udostępniona jednocześnie na VOD teatru.  

Spektakle z udziałem publiczności odbędą się także w TR Warszawa. W dniach 18-20 lutego można zobaczyć „Innych ludzi” w reżyserii Grzegorza Jarzyny, na podstawie tekstu Doroty Masłowskiej. W kolejnym tygodniu (26-28 lutego) zostanie pokazany „Nietoperz” w reż. Kornéla Mundruczó.  

Mimo perspektywy ponownego grania z udziałem publiczności, teatry nie rezygnują z udostępniania swoich produkcji w wirtualnej przestrzeni – na specjalnych platformach VOD, na YouTube czy poprzez swoje kanały w mediach społecznościowych. Najmłodszych widzów zapraszają na spektakle online m.in. Teatr Guliwer czy Teatr Lalka.  

Teatry niepubliczne

Do ponownego otwarcia przygotowuje się Komuna Warszawa – pierwsze spektakle z udziałem publiczności już w najbliższy weekend. 13 i 14 lutego pokazany zostanie spektakl "Loop", w reżyserii Grzegorza Laszuka.  Widzowie wrócą także do Teatru WARSawy, który w repertuarze na luty zapowiada znane i lubiane spektakle, m.in. monodram „Tato nie wraca” (12 lutego) czy „Taśmę” (13-14 lutego).  

Więcej na https://www.facebook.com/KulturalnaWarszawa

Wracają warszawskie muzea i galerie

Po 1 lutego wznowią działalność warszawskie muzea i galerie – z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

Decyzją rządu od 1 lutego muzea i galerie mogą być ponownie otwarte dla zwiedzających. To kolejne, po bibliotekach, instytucje kultury, którym pozwolono wznowić działalność,

Po 4 lutego

Muzeum Warszawy ponownie otworzy swoją główną siedzibę na Rynku Starego Miasta 4 lutego. Od 4 marca otwarte mają być oddziały m.in. Muzeum Woli i Muzeum Warszawskiej Pragi. Przez pierwszy tydzień wystawę w siedzibie głównej będzie można zwiedzać za darmo, w wydłużonych godzinach otwarcia (od czwartku do niedzieli, od 11 do 20). Szczegóły na stronie muzeumwarszawy.pl

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN  również w czwartek 4 lutego otworzy się dla zwiedzających (tego dnia wstęp wolny). Udostępniona zostanie po długiej przerwie wystawa stała wraz z nową galerią „Dziedzictwo”, a także ekspozycja czasowa „Tu Muranów”.  Szczegóły na stronie polin.pl.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej  w Warszawie planuje na 5 lutego otwarcie nowej wystawy "Henryk Streng / Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski”. Wydarzenia towarzyszące będą nadal odbywały się w formule online. Szczegóły: artmuseum.pl/pl/news/ruszamy-5-lutego.

Także 5 lutego otworzy się dla zwiedzających Galeria Studio, która przygotowuje wystawę Kolekcja Galerii Studio (do tej pory można ją było zobaczyć w formie wirtualnej na platformie VOD).

Po 9 lutego

Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie zostanie ponownie otwarte 9 lutego i będzie dostępne dla zwiedzających od wtorku do soboty w godzinach 12-17. 

Również 9 lutego planuje otworzyć się ponownie dla zwiedzających Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego. Widzowie będą mogli zobaczyć wystawę „Teresa Jakubowska. Z życia wycięte”. 

Muzeum Powstania Warszawskiego zapowiada otwarcie ekspozycji dla zwiedzających w terminie najbliższych dwóch tygodni, po wdrożeniu najnowszych zaleceń sanitarno-epidemiologicznych.

Przypominamy, że pozostałe instytucje kultury (m.in. teatry, kina, domy kultury) mogą prowadzić działania związane z przygotowaniem wydarzeń artystycznych (w tym próby i ćwiczenia), dokonywać nagrań oraz realizować aktywności w trybie online. Wszystko oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Warto wspierać niezależne księgarnie

Miasto stołeczne Warszawa nie zapomina o lokalnych księgarniach, które dotkliwie odczuły skutki kryzysu wywołanego pandemią.

W Warszawie działa około stu lokalnych księgarni. Należą one do miejsc, które najbardziej ucierpiały podczas pandemii koronawirusa. Aby wesprzeć te małe podmioty Prezydent m.st. Warszawy razem z Biblioteką Analiz, Stowarzyszeniem Księgarzy Polskich Okręg w Warszawie i Polską Izbą Książki zorganizował konkurs na „Ulubioną Księgarnię Warszawy”. W sierpniu zostały ogłoszone wyniki i dziesięcioro laureatów oprócz tytułu „Ulubiona Księgarnia Warszawy” otrzymało nagrody pieniężne o łącznej wartości 78 tyś. zł.

Władze Warszawy wspierają małych przedsiębiorców również poprzez obniżenie czynszu w lokalach miejskich. Na dzień 30 listopada 2020 roku obniżkę otrzymało 3444 najemców na łączną kwotę 32 423 099,66 zł.

Promocja czytelnictwa jest jednym z priorytetów polityki kulturalnej Warszawy, dlatego w stolicy nie brakuje również akcji poświęconych samej literaturze. Można tutaj wymienić trzy nagrody literackie, stypendia dla pisarzy i pisarek, festiwale.

Pamiętajmy, że każdy z nas może wesprzeć lokalne księgarnie, odwiedzajmy te niezwykłe miejsca, dzięki temu przetrwają trudny czas pandemii.

Biblioteki otwarte dla czytelników

Zgodnie z decyzją rządu biblioteki publiczne i naukowe są ponownie dostępne dla czytelników.

Biblioteki zostały zamknięte 7 listopada. Związane to było z trwającą pandemią COVID-19. Po ich otwarciu utrzymany będzie ścisły reżim sanitarny. 

3-dniowa kwarantanna

W każdej placówce obowiązuje limit osób, które mogą jednocześnie przebywać w sali bibliotecznej – 1 osoba na 15 m2 powierzchni. Informacje są wywieszone na drzwiach wejściowych poszczególnych bibliotek. Ponadto obowiązuje też nakaz zasłaniania nosa i ust, dezynfekcji rąk i utrzymania dystansu społecznego (minimum 1,5 m odległości). Dla bezpieczeństwa czytelników książki będą podlegać 3-dniowej kwarantannie.

Szczegółowe informacje o pracy stołecznych bibliotek oraz kontakty do poszczególnych placówek można znaleźć na stronie bibliotekiwarszawy.pl. Zachęcamy także do śledzenia stron bibliotek w mediach społecznościowych. 

60 komputerów dla uczniów z Targówka

Zbiórka zorganizowana przez Młodzieżową Radę m.st. Warszawy trwa, a do uczniów trafia już sprzęt przekazany przez darczyńców. W poniedziałek, 14 grudnia, cenny sprzęt dla uczących się zdalnie uczniów z Targówka przekazały dwie miejskie spółki – Metro Warszawskie i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Zbiórka komputerów i innych akcesoriów ruszyła 12 listopada. A procedura wygląda następująco: szkoły zgłaszają zapotrzebowanie do doradczyni Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy z Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (mail: komputery@wcies.edu.pl, tel. 723 248 552), która koordynuje i pośredniczy w jego przekazywaniu. Zgłaszają się do niej również darczyńcy.  

Sprzęt trafia do potrzebujących uczniów na podstawie umowy darowizny zawartej między danym darczyńcą a szkołą.

50 komputerów przekazanych przez Metro Warszawskie trafi do uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Stefana Żeromskiego, a 10 komputerów od Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji do uczniów ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 42 im. K. I. Gałczyńskiego.

Akcję Młodzieżowej Rady m.st. Warszawy wspomagają również: Biblioteka Narodowa, Inter-Team sp. z o.o., Orange, Signify Poland Sp. z o.o. i Citibank oraz mieszkańcy. A niebawem włączy się do niej także Politechnika Warszawska. 

Przygotowanie Warszawy do nauki zdalnej

Stolica przygotowała się do prowadzenia nauki w trybie zdalnym oraz hybrydowym w tym roku szkolnym.

Przygotowania do nauki w trybach innych niż stacjonarnych trwają od kwietnia. Wtedy rozpoczęliśmy proces budowania platformy edukacyjnej eduwarszawa.pl, która docelowo obejmie 30 tysięcy nauczycieli oraz 260 tys. uczniów. Koszt jej wdrożenia i zakupu licencji MS Office365 dla nauczycieli i uczniów to 12 mln zł.

W wakacje przeprowadziliśmy też ankiety na temat tego, jak wyglądała nauka zdalna (w ponad 360 placówkach) oraz przeszkoliliśmy nauczycieli do pracy na nowej platformie.

Przygotowaliśmy „Warszawskie wytyczne edukacyjne - nauka w czasie pandemii”, które zawierają wzory regulaminów, instrukcji do łatwego i szybkiego wykorzystania przez dyrektorów oraz rekomendacje dla dyrektorów wszystkich rodzajów placówek, jak uczyć m.in. w trybach mieszanym i zdalnym.

Zadbaliśmy o osobiste bezpieczeństwo nauczycieli oraz pozostałych pracowników oświaty i w maju kupiliśmy środki ochrony osobistej dla ponad 39 tys. nauczycieli i pracowników oświaty za ponad 2,5 mln zł.

Przeznaczyliśmy także 1,1 mln zł na 23,5 tys. paczek żywnościowych i 3 tys. ciepłych posiłków dla uczniów w trudnej sytuacji materialnej, niekorzystających z pomocy OPS.

Zadbaliśmy też o sprzęt komputerowy (zakupy i wypożyczenia) dla 5 tys. nauczycieli i uczniów (2,4 mln zł łącznie z projektami unijnymi).

Przeznaczyliśmy ponad 1,2 mln zł na szczepienia przeciwko grypie dla nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji.

W wakacje uczniowie w ramach Warszawskiej Szkoły Letniej mogli skorzystać z bezpłatnych korepetycji. Powstało też Warszawskie Repozytorium Pomysłów oraz infolinia dla rodziców.

Podejmujemy już kolejne działania - umożliwimy m.in. szkołom podstawowym korzystanie z infrastruktury sportowej i pomieszczeń w szkołach ponadpodstawowych. Przygotujemy kolejne materiały i poradniki dla dyrektorów, dotyczące funkcjonowania placówek w czasie pandemii. Będziemy nadal podnosili kompetencje cyfrowe nauczycieli, a do platformy zostaną przyłączone kolejne szkoły. Dzieci objęte pomocą OPS, a znajdujące się na nauczaniu zdalnym, będą mogły korzystać z posiłków m.in. z puli środków dyrektorskich.

Zasady bezpieczeństwa w szkołach od 1 września

Warszawa przygotowała szczegółowe wytyczne dla wszystkich szkół i przedszkoli dotyczące nauki w czasie pandemii.

Miasto opracowało wytyczne dotyczące organizacji pracy i postępowania prewencyjnego w czasie zagrożenia epidemicznego, które będą obowiązywały od 1 września we wszystkich samorządowych szkołach. Są tam także zalecenia dotyczące m.in. jak najszybszego wdrożenia narzędzi do edukacji zdalnej, nie czekając na dalszy rozwój wydarzeń, organizacji pracy w przedszkolach, wspierania dzieci z niepełnosprawnościami, rozwijania kompetencji cyfrowych czy monitorowania problemów uczniów.

„Warszawskie wytyczne edukacyjne”:

 • przed wejściem do szkoły i szatni trzeba zdezynfekować dłonie,

 • do placówek mogą przychodzić tylko osoby zdrowe bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych oraz pracownicy i dzieci, których domownicy nie są zakażeni lub nie przybywają na kwarantannie,

 • dzieci przyprowadzają i odprowadzają tylko osoby zdrowe, które będą musiały przestrzegać środków ostrożności – osłaniać usta i nos, dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki jednorazowe. Opiekunowie (zasada jedno dziecko – jeden opiekun) mogą wchodzić do przestrzeni wspólnej pod warunkiem zachowania 1,5 m dystansu, inne osoby z zewnątrz mogą przebywać jedynie w miejscach do tego wyznaczonych,

 • wychowawcy klasy ustalą sposoby szybkiej komunikacji telefonicznej z opiekunami ucznia,

 • zajęcia powinny być tak zorganizowane, aby ograniczyć gromadzenie się poszczególnych grup uczniów na terenie szkoły – oznacza to np. różne godziny przerw lub zajęć na boisku. Jednocześnie rekomenduje się jak najrzadszą zmianę   sal, w których odbywają się lekcje dla danej klasy. Zalecane jest również noszenie maseczek na korytarzach szkolnych,

 • uczniowie nie mogą się wymieniać żadnymi przyborami szkolnymi,

 • sale będą wietrzone co godzinę, po każdych zajęciach,

 • sprzęt sportowy będzie myty lub dezynfekowany,

 • zostaną wyłączone wszelkie źródełka i fontanny wody pitnej,

 • w łazienkach są instrukcje jak prawidłowo myć i dezynfekować dłonie.

 

Więcej informacji 

Wytyczne przeciwepidemiczne GIS dla przedszkolI

25 sierpnia Główny Inspektor Sanitarny podpisał czwartą aktualizację wytycznych dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Szczegółowe informacje tutaj.

Od 1 września uczniowie wracają do szkół

Rok szkolny 2020/21 rozpocznie się dla uczniów w formie tradycyjnej, ale w reżimie sanitarnym. Możliwe jest wprowadzanie nauczania w formie mieszanej lub zdalnej, w zależności od sytuacji epidemicznej.

1 września uczniowie wracają do szkół. Rząd i GIS przygotowują wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, w razie pojawienia się ogniska zakażeń.

W szkołach będzie obowiązywało bezwzględne przestrzeganie zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zalecane jest zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

Dyrektorzy szkół i placówek na podstawie wytycznych mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii. Do połowy sierpnia Główny Inspektor Sanitarny, w porozumieniu z MEN, opracuje szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia.

 

Warianty funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie

Wariant A – tradycyjna forma kształcenia

W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS/MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.

W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)

Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Wariant C – kształcenie zdalne

Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

Opieka nad małymi dziećmi w czasie epidemii

W badaniu, które przeprowadziliśmy wśród rodziców i opiekunów najmłodszych warszawiaków korzystających ze żłobków w okresie maj-sierpień, 99 proc. z nich deklaruje, że placówki w jasny i zrozumiały sposób poinformowały ich o zasadach opieki w warunkach reżimu sanitarnego.

 

Zasady opieki w żłobkach w reżimie sanitarnym

Opieka w miejskich żłobkach nadal odbywa się w reżimie sanitarnym zgodnym z wytycznymi Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Wdrożona w placówkach procedura określa zasady, na podstawie których do żłobka można przyprowadzać wyłącznie zdrowe maluchy, bez objawów infekcji. Do placówek nie są przyjmowane dzieci osób przebywających na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.

Osoba, które przyprowadza i odbiera dziecko jest zobowiązana do noszenia maseczki, dezynfekcji rąk i zachowania dystansu społecznego. 

Pomieszczenia, w których przebywają dzieci i sprzęty przez nie używane, są utrzymywane             w czystości, dezynfekowane i wietrzone zgodnie z zaleceniami sanitarnymi. Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas opieki, w żłobkach zostały zawieszone zajęcia prowadzone przez osoby i firmy zewnętrzne.

Z przeprowadzonych ankiet wynika, że 88 proc. badanych rodziców i opiekunów uważa, że dzięki wdrożonym procedurom reżimu sanitarnego żłobek opiekuje się dzieckiem w bezpieczny sposób. W opinii badanych najważniejsze są: częste wietrzenie sal, badanie stanu zdrowia dzieci przed wpuszczeniem do żłobka, w tym pomiar temperatury ciała malucha. Zdaniem rodziców i opiekunów jest to również jedna z najbardziej przestrzeganych zasad w placówkach – udzielono 92 proc. odpowiedzi twierdzących.

 

Jak od września rodzice pogodzą opiekę nad dzieckiem i pracę? 

Jeden na czterech badanych rodziców i opiekunów nie zna jeszcze zasad, na jakich będzie pracować od września (27 proc.). Osoby, które znają te zasady (54 proc.) najczęściej mają wiedzę dotyczącą jednego miesiąca (17 proc.).

Co ważne, blisko połowa ankietowanych (46 proc.) deklaruje, że w przypadku zwiększenia obostrzeń związanych z epidemią, nie ma możliwości zorganizowania opieki nad dzieckiem poza żłobkiem. Pozostali skorzystają z zasiłku opiekuńczego (16 proc.), pracy zdalnej lub z nieodpłatnej pomocy rodziny i znajomych (po 9 proc.).

 

Koronawirus – obawy rodziców

Poczucie niepewności jak rozwinie się sytuacja z koronawirusem jesienią wyraża 76 proc.  badanych. Wśród obaw najczęściej pojawia się utrudniony jesienią dostęp do lekarza pediatry (77 proc.). Ponad połowa respondentów (53 proc.) uważa, że liczba zakażeń COVID-19 w Polsce w najbliższym czasie znacznie wzrośnie, nawet do kilku tysięcy dziennie. Obawy rodziców i opiekunów budzi również niepewność, dotycząca przywrócenia dużych obostrzeń dla obywateli (lockdownu) – jak wiosną i utrata pracy.

Pomoc psychologiczna - w stolicy wspieramy, przeciwdziałamy i pomagamy

Po dłuższej nieobecności dzieci i młodzież wracają do szkół. W tym trudnym pandemicznym okresie warszawscy uczniowie mogą liczyć na wsparcie psychologiczne i pomoc. 

W każdej szkole prowadzonej przez miasto zapewniona jest opieka psychologa lub pedagoga, a w aż 88 proc. szkół podstawowych i 68 proc. szkół ponadpodstawowych dzieci i młodzież mogą liczyć zarówno na opiekę psychologiczną jak i pedagogiczną. Jednocześnie, w zależności od potrzeb w stołecznych szkołach zatrudnia się również innych specjalistów - logopedów, terapeutów pedagogicznych oraz reedukatorów.

Warszawa ma też rozbudowany system poradnictwa psychologiczno-pedagogicznego. W stolicy działa 28 poradni psychologiczno-pedagogicznych, w tym 4 specjalistyczne.

Poradnie, w których są zatrudnieni specjaliści: psycholodzy (diagności, psychoterapeuci – indywidualni i rodzinni oraz trenerzy umiejętności psychologicznych), pedagodzy (diagności, specjaliści terapii pedagogicznej), terapeuci SI, logopedzi oraz pedagodzy specjalni - pomagają uczniom. Diagnozują ich rozwój, możliwości i potrzeby, wspierają rozwój i pomagają w efektywnym uczeniu się, uczą jak rozwiązywać konflikty i problemy. Wspierają też rodziców i nauczycieli w ich działaniach wychowawczych i edukacyjnych.

Uczniowie z problemami psychicznymi mają możliwość terapii i kontynuowania nauki w czasie hospitalizacji w 3 miejskich szkołach zorganizowanych w szpitalach.

 

Zadzwoń – pomożemy

Zakres działania poradni specjalistycznych jest zróżnicowany i ukierunkowany na rozwiązywanie konkretnych problemów. Poradnie obejmują swoim zasięgiem całe miasto: TOP (diagnozuje dzieci z zaburzonymi analizatorami wzroku i słuchu, afazją, jąkające się, prowadzi też ośrodek koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczy OKRO), Uniwersytet dla Rodziców (dla rodziców wychowujących dzieci z trudnościami w zachowaniu), OPTA (dla dzieci i rodzin zagrożonych alkoholizmem), MOP (zaburzenia okresu dojrzewania, m.in. anoreksja i bulimia).

W ramach specjalistycznej poradni TOP działa Młodzieżowy Telefon Zaufania. Pomoc można uzyskać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 15.00–19.00.

W mieście działa też Psychologiczne Centrum Wsparcia dla rodziców, uczniów i nauczycieli, którzy mogą skorzystać z pomocy psychologów, pedagogów, psychoterapeutów. Można tam znaleźć pomoc w trudnych sytuacjach związanych z pandemią koronawirusa.

 

Warszawska Sieć Pomocy Dzieciom

Nasze poradnie psychologiczno-pedagogiczne działają aktywnie w Warszawskiej Sieci Pomocy Dzieciom, która udziela pomocy dzieciom zagrożonym wykorzystywaniem seksualnym. Jej działania koncentrują się na ochronie najmłodszych i zminimalizowaniu konsekwencji, jakie niesie ze sobą doświadczenie przemocy.

W ramach sieci dzieci i ich rodziny są wspierane przez specjalistów z 23 poradni psychologiczno-pedagogicznych prowadzonych przez m.st. Warszawę, z 3 organizacji pozarządowych oraz z Centrum Neuropsychiatrii Dzieci i Młodzieży w Józefowie. Jednostką koordynującą działania jest Fundacja „Dajemy Dzieciom Siłę”.

 

Specjalistyczne Punkty Konsultacyjne

Dodatkowym wsparciem dla naszych szkół są też Specjalistyczne Punkty Konsultacyjne, które znajdują się w pięciu młodzieżowych ośrodkach socjoterapii oraz siedmiu placówkach oświatowych funkcjonujących na terenie Warszawy.

Placówki rozwiązują problemy wychowawcze dzieci i młodzieży, oferują bezpłatną pomoc nauczycielom, wychowawcom, rodzicom, kuratorom sądowym i pracownikom socjalnym we wszelkich sytuacjach związanych z niedostosowaniem społecznym, trudnościami adaptacyjnymi, uzależnieniami, używaniem lub eksperymentowaniem z substancjami psychoaktywnymi, nieprzestrzeganiem norm społecznych, buntem, agresją czy fobiami szkolnymi uczniów. Dyżurujący w nich specjaliści udzielają rocznie ponad 1000 indywidualnych porad i konsultacji.

 

Interwenci kryzysowi

Od 2009 r. w stolicy działa też grupa interwentów kryzysowych (powołana zarządzeniem prezydenta), którzy udzielają pomocy pokrzywdzonym i rozwiązują konflikty w szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto. W jej skład wchodzą przedstawiciele Biura Edukacji oraz psycholodzy i pedagodzy, specjalizujący się w szybkim i skutecznym uruchamianiu procedur kryzysowych. 

 

Szkolenia dla nauczycieli

Wychowawców i szkolnych pedagogów aktywnie wspiera Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES). W jego ofercie znajdują się liczne kursy doskonalące, seminaria, warsztaty, konsultacje i inne formy doskonalenia - ukierunkowane na bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne warszawskich uczniów i wychowanków. Realizowane są także szkolenia w zakresie profilaktyki problemów zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży (w tym depresji).

W tym roku szkolnym zaplanowano szkolenia, konferencje i kursy doskonalące, dotyczące m.in.: wsparcia psychologicznego uczniów i edukacji zdrowotnej, diagnozowania potrzeb uczniów oraz dostosowania procesu kształcenia i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej odpowiednio do zdiagnozowanych potrzeb, doskonalenia kompetencji metodycznych psychologów i pedagogów szkolnych oraz nauczycieli szkół specjalnych.

 

Opieka psychologiczna i psychoterapeutyczna w miejskich przychodniach

W ramach systemu opieki psychologicznej dla dzieci i młodzieży w Warszawie działają również ośrodki środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej. Placówki zapewniają szybki kontakt ze specjalistami oraz wsparcie dla dzieci i młodzieży oferowane przez psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych. Ośrodki oferują m.in. porady psychologiczne i diagnostyczne, sesje psychoterapii (indywidualnej, rodzinnej, grupowej), wizyty i porady.  Przykładem takiej placówki jest Centrum TOGO prowadzone przez Warszawski Szpital dla Dzieci SP ZOZ. Ośrodek posiada oddziały na Białołęce (w poradni przy ul. Przykoszarowej 16) oraz w Śródmieściu (al. Wyzwolenia 6). Opieką TOGO są objęte dzieci i młodzież do 21. roku życia oraz ich rodziny i opiekunowie prawni.

W miejskiej przychodni w Ursusie przy ul. Sosnkowskiego 18 (filia SZPZLO Warszawa–Ochota) funkcjonuje dzienny oddział opieki psychologiczno-psychoterapeutycznej oraz psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży. Młodzi pacjenci mogą skorzystać z leczenia oraz rehabilitacji; oddział udziela również konsultacji edukacyjnych dla ich rodzin.

W warszawskich podmiotach leczniczych od lat funkcjonują również poradnie zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, m.in. na Żoliborzu, Ursynowie, Pradze-Południe.

 

Wykaz placówek, które świadczą opiekę psychologiczną dla dzieci i młodzieży. 

Kupimy szczepionki przeciwko grypie dla pracowników żłobków, przedszkoli, szkół oraz pracowników pomocy społecznej

W związku z początkiem roku szkolnego, Warszawa zakupi szczepionki na grypę dla ponad 43 tys. pracowników stołecznych placówek oświatowych oraz dla blisko 7,5 tys. pracowników pomocy społecznej i miejskich żłobków.

Ze względu na dużą częstotliwość kontaktów społecznych osoby, osoby, które pracują w sektorach oświaty i pomocy społecznej są szczególnie narażone na grypę i infekcje. Dlatego też, w ramach akcji każdy nauczyciel, pedagog, opiekun w żłobku, pracownik miejskich domów i ośrodków pomocy społecznej, jak również pracownik personelu administracyjnego i pomocniczego, będzie mógł skorzystać z finansowanych przez miasto szczepień przeciwko grypie.

Warto dodać, że Warszawa finansuje bezpłatne szczepienia przeciwko grypie sezonowej, które obejmują grupy mieszkańców najbardziej narażone na zachorowanie tj.:

 • osoby powyżej 65 r. życia. W 2019 roku z programu „Grypa 65+” skorzystało blisko 50 tys. seniorów;

 • dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 roku życia;

 • oraz kobiety w ciąży.

Programy te będą realizowane jesienią oraz wiosną i obejmą ok. 50 tys. seniorów, blisko 10 tys. dzieci oraz ponad 3 tys. kobiet w ciąży. Szczepienia są dostępne także dla pacjentów Stołecznego Centrum Opiekuńczo Leczniczego oraz podopiecznych noclegowni i schronisk.

Więcej

 

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców w wypadku zamknięcia szkoły lub przedszkola

Od 1 września rodzicom i opiekunom będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia czy niemożności zapewnienia opieki przez szkołę, przedszkole czy żłobek. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów będzie on przysługiwał do 20 września, jednak w razie konieczności ten okres może zostać wydłużony.

W jakich przypadkach można wnioskować o zasiłek na opiekę nad dzieckiem?

 • w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały, oraz

 • w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.

Kto może liczyć na prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?

Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługiwać będzie:

 • rodzicom dzieci w wieku do lat 8,

 • ubezpieczonym rodzicom dzieci:

  • do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,

  • do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

  • do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

 • ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.

 

Więcej informacji 

Eduwarszawa.pl – kończymy pilotaż i zaczynamy kolejny etap

13 000 uczniów i 1300 nauczycieli z 22 szkół w pięciu dzielnicach z kontami na jednej platformie Eduwarszawa.pl. Po dwóch miesiącach pilotażu rozpoczynamy włączanie kolejnych 235 szkół i placówek.

W środę, 1 lipca, odbyła się konferencja online podsumowująca pilotaż i rozpoczynająca kolejny etap wdrażania nowego rozwiązania cyfrowego w placówkach oświatowych realizowanego przez m.st. Warszawę.

– Rozpoczynamy cyfrową transformację warszawskiej oświaty. Przygotowywaliśmy się do tego projektu od kilku lat, a pandemia, która nas dotknęła, zintensyfikowała nasze prace i przyspieszyła działania. Dzisiaj możemy mówić o systemowym rozwiązaniu, jakim jest cyfrowa platforma warszawskiej edukacji – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy i dodaje: – Eduwarszawa.pl udostępnia nowoczesne, bezpieczne i wygodne środowisko codziennej cyfrowej pracy warszawskiej kadry pedagogicznej, uczniów i wychowanków, pracowników administracji i obsługi oraz urzędników. To największy projekt tego typu w Polsce, ale też największy w Europie.

 

Bezpiecznie, cyfrowo i wygodnie

Warszawa podpisała umowę, dotyczącą udostępnienia w latach 2020-2022 licencji A3 Microsoft Office365 wszystkim jednostkom oświatowym,  dla których jest organem prowadzącym. 

Realizacja projektu Eduwarszawa.pl zapewnia standaryzację usług, cyberbezpieczeństwo użytkowników, budowanie kompetencji nauczycieli, uczniów i rodziców poprzez darmowe udostępnianie technologii, również do użytku prywatnego, cyfrową przestrzeń do pracy stacjonarnej oraz w czasie prowadzenia edukacji zdalnej. 

Eduwarszawa.pl to również rewolucja w możliwości kontaktowania się i wymiany doświadczeń pracowników warszawskiej edukacji. Wdrażane narzędzia dają techniczne możliwości zorganizowania wielu różnorodnych grup nauczycieli, zatrudnionych w tej samej lub innej placówce, o wspólnych zainteresowaniach, wspólnie rozwiązujących istotne dla nich problemy, dzielących się wiedzą i doświadczeniem, pracujących nad tymi samymi dokumentami, współtworzących bibliotekę materiałów do powszechnego wykorzystania.

 

Na początek tysiąc wdrożonych nauczycieli

Pod koniec kwietnia rozpoczęliśmy pilotaż projektu Eduwarszawa.pl. Wzięło w nim udział 1300 nauczycieli z 22 placówek z 5 dzielnic – Ursynowa, Wawra, Pragi-Południe, Targówka i Żoliborza. Założyliśmy konta 13 tys. uczniów ze szkół objętych pilotażem.

Od 4 maja nauczyciele biorą udział w szkoleniach organizowanych przez  samorządową placówkę doskonalenia nauczycieli Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń (WCIES).  

Zakończyły się szkolenia wprowadzające dla użytkowników środowiska Office365. Przeprowadzono 52 edycje szkoleń I stopnia, zapoznających nauczycieli z narzędziami z pakietu (oznacza to realizację 780 godzin kształcenia), w których udział wzięło 1 tys. nauczycieli. Dla 45 kolejnych grup (to 675 godzin szkoleń) trwają również szkolenia II stopnia.

 

Wakacje: start szkoleń dla kolejnych nauczycieli

Wakacje w tym roku będą oznaczały dla nauczycieli nie tylko zasłużony wypoczynek, ale i przygotowanie się poprzez doskonalenie do realizacji zdalnej edukacji w nowym roku szkolnym, dzięki czemu edukacja online w Warszawie będzie jeszcze wyższej jakości.

Ruszamy właśnie z kolejnymi szkoleniami. WCIES zaplanował dla wszystkich zainteresowanych nauczycieli szkół, dla których organem prowadzącym jest m.st. Warszawa, wakacyjny cykl szkoleń przybliżających nowe narzędzia cyfrowe.

Unijne wsparcie dla edukacji zdalnej

62 szkoły z Warszawy i gmin podwarszawskich otrzymają sprzęt komputerowy do prowadzenia zajęć online. W sumie w projekcie bierze udział 236 mazowieckich szkół. Całkowita wartość projektu to aż 35 mln zł, z czego 28 mln zł to fundusze z UE. Sprzęt trafi do szkół na przełomie września i października.

30 czerwca, przedstawiciele samorządu Mazowsza podpisali umowy partnerskie z beneficjentami z Warszawy i gmin podwarszawskich.

Samorządowe władze województwa zdobyły unijne środki na wsparcie nauczania zdalnego. Po podpisaniu umowy z partnerami samorząd Mazowsza ogłosi przetarg na zakup sprzętu komputerowego.

Dzięki środkom z UE do szkół trafi niezbędny do prowadzenia zdalnych lekcji sprzęt i oprogramowanie. Będą to stanowiska komputerowe, tablice multimedialne, monitory interaktywne, tablice dotykowe, laptopy, tablety, moduły i programy edukacyjne, drukarki, projektory oraz urządzenia wielofunkcyjne. Nauczyciele przy użyciu zakupionego w projekcie sprzętu i oprogramowania wezmą udział w szkoleniach i instruktażach z prowadzenia nauki w formie zdalnej. Uczniowie, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi i z niepełnosprawnościami, otrzymają urządzenia mobilne (laptopy/tablety) oraz dostęp do internetu. Wsparciem zostaną objęci uczniowie nie posiadający warunków technicznych do uczestnictwa w zdalnych zajęciach lekcyjnych.

Całkowita wartość projektu to 35 mln zł, z czego ok. 25,8 mln zł zostanie przeznaczonych na wyposażenie szkół i placówek oświaty w sprzęt TIK (technologie informacyjno-komunikacyjne) do prowadzenia zajęć edukacyjnych, 5,2 mln zł trafi na wyposażenie szkół i placówek w pakiety oprogramowania, a 680 tys. zł na szkolenia dla ok. 800 nauczycieli oraz 2000 uczniów.

Projekt jest realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 Wartość projektu to 35 mln zł, z czego 28 mln zł to środki z UE, ponad 5,2 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego oraz ponad 1,7 mln zł z budżetu państwa.

 

Beneficjenci z Warszawy:

 

miasto stołeczne Warszawa

Zespół Szkół nr 31 im. Jana Kilińskiego w Warszawie

miasto stołeczne Warszawa

Szkoła Podstawowa Specjalna nr 177 im. Marii Konopnickiej w Warszawie

miasto stołeczne Warszawa

Zespół Szkół Łączności w Warszawie

miasto stołeczne Warszawa

Zespół Szkół nr 34 im. Mieszka I w Warszawie

miasto stołeczne Warszawa

Zespół Szkół nr 128 w Warszawie

miasto stołeczne Warszawa

Szkoła Podstawowa nr 227 im. Kapitana Lucyny Hertz w Warszawie

miasto stołeczne Warszawa

Zespół Szkół Elektronicznych i Licealnych w Warszawie

miasto stołeczne Warszawa

Zespół Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie

miasto stołeczne Warszawa

CLXIV Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego w Warszawie

miasto stołeczne Warszawa

Szkoła Podstawowa nr 289 im. H. Sienkiewicza w Warszawie

miasto stołeczne Warszawa

Szkoła Podstawowa nr 157 im. Adama Mickiewicza

miasto stołeczne Warszawa

Szkoła Podstawowa nr 215 im. Piotra Wysockiego w Warszawie

samorząd województwa mazowieckiego

Zespół Szkół Specjalnych w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu

Mobilni w Kulturze. Warszawa wspiera artystów

122 projekty zgłoszone do programu Mobilni w Kulturze, służącego rozwojowi potencjału środowisk kulturalnych i kompetencji kadr kultury, otrzymają wsparcie m.st. Warszawy. Miasto pomaga osobom zajmującym się działalnością kulturalną, które na skutek pandemii znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

Finansowany ze środków miasta Program spotkał się z wyjątkowym zainteresowaniem – zgłoszono do niego 826 wniosków. Po dokonaniu oceny formalnej i merytorycznej wyłoniono 122 zwycięskie projekty. Doceniono m.in te zaangażowane społecznie, np. odwołujące się do problemów różnych grup zagrożonych wykluczeniem (osób starszych, imigrantów itp.), a także działania interdyscyplinarne, łączące walory artystyczne z tematyką ekologiczną, czy pomysły na sztukę dostępną – tworzoną z myślą o osobach, które na co dzień nie mają możliwości korzystania z oferty kulturalnej.

Założeniem programu Mobilni w Kulturze było udzielenie wsparcia warszawskim przedstawicielom środowiska kultury, prowadzącym działania kulturalne, edukacyjne i upowszechnieniowe (także w Internecie), tworzącym koncepcje twórcze oraz rozwijającym kompetencje związane z działalnością kulturalną. Chodziło szczególnie o osoby zajmujące się działalnością kulturalną, które na skutek pandemii znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

Z wynikami naboru można zapoznać się na www.mobilniwkulturze.org. Już na początku sierpnia rozpocznie się etap zawierania umów i uruchomione zostaną pierwsze wypłaty dotacji.

Wnioskodawcy mogli ubiegać się o wsparcie w wysokości do 5000, 7000 lub 9000 zł.

Organizatorem programu Mobilni w Kulturze jest Biuro Kultury Urzędu m.st. Warszawy, a Realizatorem Programu – Fundacja Stocznia.

Zasady sanitarne w żłobkach i przedszkolach

Miasto opracowało niezbędne procedury i instrukcje, by zapewnić maksimum bezpieczeństwa maluchom, rodzicom i personelowi.  

Zasady opieki:

 • zgodnie z wytycznymi rządowymi w jednej grupie w przedszkolu lub żłobku może być maksymalnie 12 dzieci (przy zapewnieniu 4 m² powierzchni na jedno dziecko); 

 • usunięto wszystkie zabawki i sprzęty, których nie da się zdezynfekować. Dzieci nie mogą przynosić ze sobą żadnych przedmiotów i zabawek; 

 • w żłobkach nie wolno zostawiać wózków dziecięcych;

 • do placówek nie są przyjmowane dzieci z rodzin, które przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych;

 • przyjęcia do grup odbywają się tylko w określonych godzinach; 

 • zdrowe osoby, przyprowadzające i odprowadzające dzieci, muszą przestrzegać środków ostrożności – osłaniać usta i nos, dezynfekować ręce lub nosić rękawiczki jednorazowe;  

 • w przestrzeni wspólnej rodzice mogą przebywać przy zachowaniu co najmniej 2 m dystansu. Czas pobytu rodziców będzie ograniczony do niezbędnego minimum – rodzice powinni jak najszybciej przekazać lub odebrać dziecko, nie spacerować po placówce i nie prowadzić rozmów telefonicznych; 

 • opieka w placówkach jest tak zorganizowana, aby grupy się nie mieszały

 • sale są wietrzone co godzinę, a dzieci pilnowane, aby często myły ręce (m.in. przed posiłkiem, po powrocie ze świeżego powietrza); 

 • leżaczki i łóżeczka do spania są rozstawiane z zachowaniem odpowiedniej odległości, a po odpoczynku dezynfekowane;

 • place zabaw były dezynfekowane, a dzieci będą z nich korzystały wyłącznie w małych grupach, 

 • w przedszkolach i żłobkach nie będzie żadnych zajęć dodatkowych ani imprez okolicznościowych. 

Rodzice otrzymali te instrukcje – również po to, aby przygotować dzieci do nowej sytuacji w placówkach, np. do sytuacji, że personel nosi środki ochrony osobistej.

W żłobkach, już po wejściu do budynku, opiekunowie w przyłbicach codziennie mierzą dzieciom temperaturę i przeprowadzają krótki wywiad z rodzicami lub opiekunami. Dziecko nie zostanie przyjęte do placówki, jeśli ma podwyższoną temperaturę ciała (powyżej 37,5°C), pracownik zaobserwuje u niego katar, kaszel, kichanie. W przypadku podejrzenia zakażenia u dziecka, zostanie ono odizolowane, a rodzice lub opiekunowie zobowiązani do odebrania go niezwłocznie. Ponadto konieczne będzie okazanie wyniku badania, a przed powrotem dziecka do placówki zaświadczenia lekarza, że jest ono zdrowe.

Olbrzymią rolę w utrzymaniu bezpieczeństwa sanitarnego odgrywają również rodzice i opiekunowie dzieci i przestrzeganie przez nich restrykcyjnych zasad oraz monitorowanie stanu zdrowia rodziny oraz nieprzyprowadzanie dziecka chorego, z objawami przeziębienia.

Warszawa kupiła blisko 3 mln par rękawiczek, ponad 330 tys. maseczek, blisko 22 tys. przyłbic i ponad 3,5 tys. fartuchów. Przed otwarciem żłobków i przedszkoli tereny w ich pobliżu, w tym place zabaw, zostały zdezynfekowane metodą ozonowania. Kierownicy miejskich żłobków wzięli także udział w internetowym szkoleniu z lekarzem na temat ochrony sanitarnej.

Na podstawie przeprowadzonych przez miasto ankiet wśród ponad 70 tys. rodzin chęć oddania dzieci do przedszkoli zgłosiło 24 proc. rodzin, a do żłobków – 34 proc. Oznacza to, że do żłobków trafi ok. 2,8 tys. maluchów, a do przedszkoli ok. 14 tys. dzieci. Zgodnie z rekomendacją rządu w pierwszej kolejności do placówek będą przyjmowane dzieci osób, które walczą z epidemią (służba medyczna, służby mundurowe) oraz pracowników sektora opieki nad dziećmi i przedsiębiorstw, których działalność jest związana z przeciwdziałaniem COVID-19.  

Obecnie miasto może zapewnić opiekę dla 21 tys. dzieci w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach oraz ponad 3 tys. maluchów w żłobkach. Jeśli rząd nie złagodzi wytycznych sanitarnych, może być problem z przyjmowaniem kolejnych dzieci.

 

Zasady organizacji i funkcjonowania placów zabaw w dobie COVID-19.

Główny Inspektorat Sanitarny przygotował wytyczne, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dzieci korzystających z placów zabaw oraz ich opiekunów.

Wytyczne mówią m.in. o tym, że:

 • Uczestnikiem placu zabaw może być dziecko zdrowe, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną (dotyczy to również opiekunów).

 • Opiekunowie powinni zachować dystans społeczny między sobą wynoszący co najmniej 2 m (dotyczy to osób, które wspólnie nie zamieszkują lub nie gospodarują).

 • Należy bezwzględnie pamiętać o higienie rąk dziecka oraz opiekuna każdorazowo po zakończonej zabawie na placu zabaw.

Więcej informacji

Wsparcie psychologiczne i dydaktyczne dla rodzin

Warszawscy uczniowie i ich rodzice mogą liczyć na pomoc w trudnych sytuacjach związanych z pandemią oraz wskazówki dotyczące edukacji zdalnej. Uzyskają je telefonicznie w czterech specjalistycznych poradniach.

W Warszawie działa Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów. Obecnie dyżury telefoniczne pełnią:

• Poradnia Specjalistyczna Młodzieżowy Ośrodek Profilaktyki i Psychoterapii „MOP” – od poniedziałku do piątku, w godz. 9.00-14.00, pod numerem tel. 519 047 372;

• Specjalistyczna Poradnia Profilaktyczno-Terapeutyczna dla Dzieci i Młodzieży ze Środowisk Zagrożonych Alkoholizmem „OPTA” - od poniedziałku do piątku w godz. 14.00-18.00, tel. 500 717 258;

• Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna „Uniwersytet dla Rodziców” – od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-18.00 pod numerem tel. 510 205 050, a w soboty i niedziele w godz. 10.00-16.00 pod numerem 519 047 370.

• Działa także Młodzieżowy Telefon Zaufania w Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej „TOP”. Ze specjalistami można się kontaktować od poniedziałku do piątku, w godzinach 15.00-19.00:

 • 27 maja - 570 801 694

 • 28 maja - 667 147 779

 • 29 maja - 574 488 801

 • 1 czerwca - 502 856 44

 • 2 czerwca - 667 147 738

 • 3 czerwca - 570 801 694

 • 4 czerwca - 667 147 779

 • 5 czerwca - 574 488 801

Można również wysłać maila na adres: mtz@mtz.waw.pl.

Pomocą i wsparciem psychologicznym służą wszystkie dzielnicowe poradnie psychologiczno-pedagogiczne (kliknij i pobierz numery telefonów i godziny dyżurów). Dyżur w godzinach 9-19.

Wsparcie dydaktyczne dla rodziców

Rodzice mogą liczyć na wskazówki merytoryczne i rady dotyczące edukacji zdalnej. Na pytania odpowiadają nauczyciele poszczególnych przedmiotów, którzy tłumaczą i służą radą (nie rozwiązują konkretnych zadań). Kontakt z Warszawskim Centrum Inicjatyw Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń: zapytajeksperta@wcies.edu.pl

Warszawskie ZOO

ZOO można zwiedzać w godz. 9-18, a w weekendy i święta w godz. 9-19. Zachęcamy gości do kupna biletów bezgotówkowo lub przez internet na stronie internetowej oraz w aplikacji mobilnej mPay oraz w biletomatach przy bramach wejściowych. 

Zwiedzających obowiązują wszystkie zasady bezpiecznego zachowania w miejscach publicznych – zakrywanie nosa i ust, zachowanie 2-metrowej odległości od innych zwiedzających i osób z obsługi. Na jednej ławce również będzie mogła siedzieć tylko jedna osoba – wyjątkiem są osoby mieszkające ze sobą. Odwiedzający powinni też pamiętać o dezynfekcji rąk przed wejściem do toalet, a także o zachowaniu zasad sanitarnych, np. nie należy dotykać szyb podglądowych i barierek.

Gry, konkursy i ciekawostki o zwierzętach można śledzić na Facebooku, na profilu Warszawskie ZOO i ZOO Edukacja codziennie w godz. 9-17. 

Od 10 października wejście i wyjście oraz kasa od ul. Jagiellońskiej są czynne do godz. 16. Po godz. 16 wyjść można tylko bramami od ul. Ratuszowej i od Mostu Gdańskiego. Wyjście od ul. Wybrzeże Helskie pozostaje nieczynne.

Taras widokowy na XXX piętrze PKiN

Na XXX piętro można wjechać codziennie w godzinach 10-20. Goście oczekujący na windę, stoją w bezpiecznych 2-metrowych odstępach. Windy pracują bez obsługi windziarzy, pod dozorem kamer i dyspozytora dźwigów. Pałac Kultury i Nauki zapewnia gościom pełen dostęp do preparatów do dezynfekcji rąk, a kupując bilety na taras widokowy można także nabyć maski ochronne.

Spacery „Warszawskie Konserwacje” online

Od kilkunastu lat warszawskie zabytki pięknieją dzięki dotacjom miasta. Efekty remontów mieszkańcy mogli podziwiać podczas spacerów „Warszawskie Konserwacje”. W tym roku, z powodu epidemii, formuła wycieczek uległa zmianie. Zapraszamy do obejrzenia wyremontowanych zabytków online.

 

Film o remoncie elewacji północnej Kolonii Wawelberga, przy ul. Wawelberga 3 i historia tego osiedla dostępny jest tutaj

(https://www.youtube.com/watch?v=V6x1vxzVxKw&feature=youtu.be)


Nie znalazłeś informacji?