Stypendia i wyróżnienia m.st. Warszawy

Wstecz

Nagroda Literacka m.st. Warszawy - najlepsze książki roku

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to wyróżnienie dla autorów i podpowiedź ciekawych lektur dla wszystkich, którzy lubią czytać. Nagrody zostaną przyznane w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca (tekst i ilustracje) i edycja warszawska. Miasto jest organizatorem konkursu i fundatorem nagród.

 

Laureatki i laureaci 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 

20 czerwca poznaliśmy laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Warszawska twórczyni: Joanna Rudniańska 

Proza: Zyta Rudzka Tkanki miękkie, W.A.B  

Poezja: Radosław Jurczak Zakłady holenderskie, Biuro Literackie  

Literatura dziecięca (tekst i ilustracje): Aleksandra i Daniel Mizielińscy Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych, Wydawnictwo Dwie Siostry   

Książka o tematyce warszawskiej: Grzegorz Piątek Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949, W.A.B 

 

O nagrodzonych 

Zyta Rudzka, nagrodzona w kategorii proza za powieść „Tkanki miękkie”, jest nie tylko uznaną pisarką, ale również scenarzystką i psycholożką, tworzącą od wczesnych lat 90. XX wieku i to już drugi raz, kiedy znalazła się wśród nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. „Tkanki miękkie”, w której swoją charakterystyczną i znakomitą ostrą frazą kreśli portret mężczyzny w czasach słabości, to kolejny sukces Zyty Rudzkiej i na pewno nie ostatni! Wcześniej autorka została doceniona za powieść „Krótka wymiana ognia” - Tygodnik Polityka uznał ją za jedną z dziesięciu najlepszych polskich powieści dekady.  

W kategorii poezja laureatem został Radosław Jurczak. Zwycięski tomik „Zakłady holenderskie” to drugi w dorobku tego poety młodego pokolenia. Autor zabiera nas w nim w podróż w nieznane, w przyszłość, wprowadza do poezji język fizyki i cybernetyki, a jednocześnie toczy się tu fascynująca gra z tradycją poetycką. „Zakłady holenderskie” otrzymały nominację nie tylko do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy 2021, ale również do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” i do Nagrody Literackiej Gdynia.  

Aleksandra i Daniel Mizielińscy, laureaci w kategorii literatura dziecięca za „Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych” to graficy i ilustratorzy cenieni nie tylko na polskim, ale również międzynarodowym rynku czytelniczym oraz znani bardzo szerokiemu gronu odbiorców przede wszystkim z publikacji „Mapy. Obrazkowa podróż po lądach, morzach i kulturach świata”. W książce „Którędy do Yellowstone?” natomiast autorzy zaprosili czytelników w nową podróż dookoła świata – przez parki narodowe od Yellowstone przez Grenlandię po Komodo. Aleksandra i Daniel Mizielińscy połączyli ze sobą komiks, pełne szczegółów rozkładówki, rysowany zielnik oraz czarno-białe ryciny inspirowane dawnymi księgami przyrodniczymi.  

W kategorii książka o tematyce warszawskiej laureatem został Grzegorz Piątek i jego „Najlepsze miasto świata”, które opowiada o fenomenie budowy całkiem nowego miasta na gruzach dawnej Warszawy. Autor koncentruje się na planach i sporach o odbudowę oraz na wyzwaniach, przed jakimi tuż po zakończeniu wojny stanęli urbaniści i architekci   BOS-u. Grzegorz Piątek jest nie tylko pisarzem, przede wszystkim architektem, krytykiem i historykiem architektury. W latach 2005–2011 pełnił funkcję redaktora miesięcznika „Architektura-Murator”, a od 2011 jest członkiem zarządu Fundacji Centrum Architektury. Za swoją poprzednią książkę o Warszawie pt. „Sanator. Kariera Stefana Starzyńskiego” został uhonorowany m.in. 10. Nagrodą Literacką m.st. Warszawy. 

Warszawski twórca/twórczyni to specjalne wyróżnienie stworzone z myślą o wybitnych osobach piszących związanych w szczególny sposób z Warszawą. W tym roku tytuł przypadł Joannie Rudniańskiej, pisarce tworzącej zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Jej utwory zostały docenione już przez jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, kiedy w 2013 roku w kategorii literatury dziecięcej nominowana została napisana przez Rudniańską książka „XY”. Warszawska twórczyni jest również laureatką Międzynarodowej Nagrody im. Janusza Korczaka, a jej dwie książki – „XY” oraz „Bajka o Wojnie” – zostały wpisane na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.  

 

Nominacje do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy:

Proza 

 • Zyta Rudzka Tkanki miękkie, W.A.B

 • Julia Fiedorczuk Pod słońcem, Wydawnictwo Literackie

 • Elżbieta Łapczyńska Bestiariusz nowohucki, Biuro Literackie

Poezja 

 • Genowefa Jakubowska-Fijałkowska Rośliny mięsożerne, Instytut Mikołowski

 • Joanna Bociąg Boję się o ostatnią kobietę, Dom Literatury w Łodzi i Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział w Łodzi

 • Radosław Jurczak Zakłady holenderskie, Biuro Literackie

Literatura dziecięca (tekst i ilustracje) 

 • Aleksandra i Daniel Mizielińscy Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych, Wydawnictwo Dwie Siostry

 • Agnieszka Kacprzyk, il. Marianna Sztyma Skąd jestem?, Wydawnictwo Albus

 • Rafał Witek, il. Aleksandra Fabia Przedszkole imienia Barbary Wiewiórki, Wydawnictwo Bajka

Książka o tematyce warszawskiej 

 • Grzegorz Piątek Najlepsze miasto świata, W.A.B

 • Agata Tuszyńska, Iwona Chmielewska Mama zawsze wraca, Wydawnictwo Dwie Siostry

 • Rafał Księżyk Dzika rzecz. Polska muzyka i transformacja 1989 -1993, Wydawnictwo Czarne

Książki do Nagrody Literackiej mogli zgłaszać wydawcy, księgarze, bibliotekarze, a także czytelnicy. Zgłoszenia były przyjmowane do 31 stycznia 2021 roku. 

 

O nagrodzie

Nagroda Literacka m.st. Warszawy to prestiżowe wyróżnienie, którego historia sięga czasów przedwojennych. Konkurs jest kontynuacją nagrody o tej samej nazwie, przyznawanej w latach 1926-38. Tradycję przyznawania nagrody przerwał wybuch II wojny światowej.

Pierwszym jej laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław, ostatnim zaś przed wojną - Leopold Staff. Nagroda Literacka m.st. Warszawy w obecnej formie przyznawana jest od 2008 roku, kiedy to Rada Miasta Stołecznego Warszawy przyjęła uchwałę reaktywującą to wyróżnienie.

Warszawscy pisarze

Nagrody w konkursie przyznawane są w pięciu kategoriach. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł Warszawski Twórca, przeznaczony dla wybitnych pisarzy, w szczególny sposób związanych z Warszawą. Pierwszym, uhonorowanym tym tytułem w 2008 roku, był Tadeusz Konwicki. W kolejnych latach tytuł Warszawskiego Twórcy otrzymali: Józef Hen (2009), Marek Nowakowski (2010), Janusz Głowacki (2011), Janusz Tazbir (2012), Joanna Kulmowa (2013), Wiesław Myśliwski (2014), Jarosław Marek Rymkiewicz (2015), Eustachy Rylski (2016), Hanna Krall (2017), Ernest Bryll (2018), Kazimierz Orłoś (2019) i Piotr Wojciechowski (2020).

Szczegóły na stronie Nagrody Literackiej i na profilu FB. W razie pytań zapraszamy do kontaktu: nagrodaliteracka@um.warszawa.pl lub pod numerem tel. 22 443 03 66.


Nie znalazłeś informacji?