Postępowanie w sytuacjach zagrożeń

Wstecz

Najnowsze informacje

 

 

Flaga Federacji Rosyjskiej

Flaga Wielkiej Brytanii

 

 

 

03.08.2020

Kwarantanna dla osób wjeżdżających z Polski na Ukrainę

Polska została umieszczona przez Ukrainę na liście krajów o podwyższonym ryzyku COVID-19. Osoby wjeżdżające z Polski na Ukrainę oraz osoby, które w ciągu 14 dni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywały na terytorium Polski, muszą przejść 14-dniową kwarantannę.

Wyjątek od tej reguły stanowią:

 • osoby poniżej 12. roku życia;

 • osoby, które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem, przy czym nie może on trwać dłużej niż 48 godzin;

 • instruktorzy sił zbrojnych państw NATO i krajów członkowskich programu „Partnerstwo dla Pokoju”, którzy biorą udział w szkoleniach Sił Zbrojnych Ukrainy;

 • pracownicy misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawiciele oficjalnych misji międzynarodowych, organizacji akredytowanych na Ukrainie oraz członkowie ich rodzin;

 • kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia;

 • działacze kultury, na zaproszenie instytucji kultury, wraz z jedną osobą towarzyszącą na każdą taką osobę.

Osoby, które są zobowiązane do odbycia 14-dniowej kwarantanny na Ukrainie odbywają ją w warunkach domowych, za pomocą aplikacji „Działaj w domu” („Дій вдома”), w miejscu zamieszkania. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/ukraina/zmiany-dotyczace-zasad-odbywania-kwarantanny-przez-osoby-wjezdzajace-na-ukraine-z-terytorium-polski.

 

31.07.2020

Uczniowie klas VIII poznali wyniki egzaminów. Teraz do 4 sierpnia powinni uzupełnić swoje wnioski rekrutacyjne. Mogą też zmienić preferencje i wybrać inną placówkę. Listy przyjętych do szkół ponadpodstawowych zostaną ogłoszone 19 sierpnia.

Więcej

 

29.07.2020

Funkcjonują połączenia lotnicze z krajami Unii Europejskiej, a także do: Gruzji, Japonii, Kanady, Albanii, Korei Południowej, na Ukrainę, a od 29 lipca także do Algierii, Maroka, Tunezji, Rwandy, Turcji, Tajlandii, Urugwaju, Nowej Zelandii i Australii i na Białoruś. Rząd przedłużył do 11 sierpnia 2020 r. zakaz lotów do Szwecji i Portugalii, zakazem zostały objęte także Luksemburg i Czarnogóra.

 

28.07.2020

Obchody Powstania Warszawskiego

W tym roku obchody Powstania Warszawskiego będą miały wyjątkowy charakter z uwagi na pandemię. Wstęp na uroczystości będzie możliwy wyłącznie z zaproszeniem lub po rejestracji na stronie rejestracja.1944.pl.

Więcej

 

25.07.2020

Zmiany w dystansie społecznym podczas wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych

Więcej

 

21.07.2020

Porody rodzinne znów możliwe

W kwietniu, ze względu na epidemię koronawirusa porody rodzinne były wstrzymane. Od początku maja bliskie osoby znów mogą towarzyszyć ciężarnym na sali.

Więcej 

Nie zapominajmy o epidemii

Bezpieczeństwo pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego, zwłaszcza w czasie epidemii koronawirusa, jest priorytetem dla m.st. Warszawy. Od samego początku podejmujemy aktywne działania edukacyjne, niestety w ostatnim czasie odnotowujemy coraz częstsze przypadki nieprzestrzegania obostrzeń.

Przypominamy o konieczności przestrzegania wprowadzonych na czas epidemii zakazów i nakazów, szczególnie odnoszących się do zasad poruszania się środkami komunikacji publicznej. To gwarancja bezpieczeństwa dla pasażerów, kierowców czy kontrolerów.

Więcej

 

17.07.2020

Ujęcia wody oligoceńskiej otwarte

Ponownie można korzystać z ujęć wody oligoceńskiej mieszczących się przy:

 • ul. Inflanckiej 6 obok Szpitala Specjalistycznego „Inflancka”,

 • ul. Twardej 6,

 • al. Armii Ludowej pomiędzy budynkami nr 7 i 9,

 • ul. Wilczej róg ul. Poznańskiej (ujęcie sezonowe),

 • ul. Wójtowskiej naprzeciwko nr 13 (ujęcie sezonowe "Miś na kuli"),

 • Rynku Soleckim.

Obowiązują zasady bezpieczeństwa, w tym konieczność zachowania dystansu między pobierającymi wodę, a także zasady higieny i obowiązek zasłaniania ust oraz nosa.

 

Schronisko na Paluchu ponownie otwarte

Od 18 lipca Schronisko Na Paluchu otwarte dla mieszkańców, którzy chcą adoptować psa lub kota. Odwiedzający placówkę muszą zasłonić nos i usta oraz zachować bezpieczny dystans. Na nowy dom czeka teraz 586 zwierząt.

Więcej

 

16.07.2020

Podatek od nieruchomości - wysyłamy decyzje

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski zadecydował o wznowieniu wysyłki decyzji o wysokości podatku od nieruchomości na rok 2020.

Więcej 

 

15.07.2020

Wnioski prawie rozpatrzone – delegacje niepotrzebne

150 pracowników Urzędu m.st. Warszawy oddelegowanych w maju do wsparcia Urzędu Pracy przy realizacji tarczy antykryzysowej wróci do swoich zadań. Łącznie rozpatrzyli aż kilkadziesiąt tysięcy wniosków elektronicznych i papierowych.

Więcej

 

10.07.2020

Rozpoczynamy konkurs na dodatkowe miejsca w żłobkach

Zapraszamy przedsiębiorców do udziału w konkursie na organizację opieki nad dziećmi „Żłobek dla maluszka 20-23”. Miasto zapewni miesięczne dofinansowanie do zaoferowanego miejsca w żłobku w wysokości 1500 zł w 2020 r. i 1400 zł w latach 2021-2023. Oferent otrzyma dodatkowe środki na przystosowanie żłobka do odpowiedniego reżimu sanitarnego, jeśli w ramach złożonej oferty zadeklaruje miejsca organizacyjne w placówce dla dzieci powyżej 20. tygodnia życia a przed ukończeniem pierwszego roku życia, w roku szkolnym 2020/2021.

Więcej

 

Koncerty Chopinowskie online do końca sierpnia

Trwający 61. sezon Koncertów Chopinowskich został przedłużony do końca sierpnia i będzie kontynuowany w dotychczasowej, internetowej formule.

Więcej

 

08.07.2020

II tura wyborów: zapewniamy transport na wybory

W czasie II tury wyborów, 12 lipca br., Warszawa zapewni bezpłatny transport na wybory prezydenckie dla osób starszych oraz dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Transport dla osób starszych

Osoby, które mają trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z pomocy Straży Miejskiej w dojeździe do lokalu wyborczego w najbliższą niedzielę. Tak jak podczas I tury wyborów prezydenckich na wyposażeniu strażników miejskich będą: przyłbice, maseczki, rękawiczki, termometry, płyny do dezynfekcji, utrzymując wszelkie procedury bezpieczeństwa. Aby skorzystać z bezpłatnego transportu do punktu wyborczego, wystarczy w dniu II tury wyborów prezydenckich (niedziela, 12 lipca br.) zgłosić się do Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Zgłoszenia będą przyjmowane pod specjalnie uruchomionym numerem telefonu 22 598 69 29, w godzinach 7.00-19.00. Czas dowozu będzie uzależniony od liczby osób oczekujących.

 

Transport dla osób z niepełnosprawnościami

Z usługi bezpłatnego dowozu mogą skorzystać też osoby z niepełnosprawnościami. Zgłoszenia są przyjmowane do 11 lipca, do godz. 15.00, telefonicznie pod numerami telefonów (22) 298 59 00 i 720 915 300 lub poprzez e-mail pod adresem bus@specjaltrans.pl. Dowóz osób do lokali wyborczych będzie realizowany przez Usługi Transportowe Marek Włastowski.

Więcej

 

03.07.2020

II tura wyborów prezydenckich

12 lipca odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. W sobotę, 4 lipca, w urzędach dzielnic będzie można załatwić sprawy związane z wyborami Prezydenta RP. Urząd będzie czynny w godzinach 9-14.

Mieszkańcy będą mogli dopisać się do spisu lub rejestru wyborców czy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Dodatkowo wydłużamy do godz. 18 godziny pracy w dniach 6-10 lipca.

Sprawy związane z wyborami prezydenckimi można także załatwić w godzinach pracy urzędu, bez konieczności wcześniejszego umówienia się (obowiązek wcześniejszej rejestracji dotyczy innych spraw urzędowych).

Zaświadczenie o prawie do głosowania można otrzymać w swoim urzędzie dzielnicy „od ręki” do 10 lipca br. Osoby, które odebrały zaświadczenie przed I turą, otrzymały 2 zaświadczenia – na I i II turę.

Jeśli w I turze wyborca głosował w miejscu zamieszkania, a w II turze chce głosować gdzie indziej, powinien pobrać zaświadczenie. Zaświadczenie o prawie do głosowania umożliwia również głosowanie za granicą, ale jedynie w tych krajach, w których MSZ nie zarządził wyłącznego głosowania korespondencyjnego.

Do 7 lipca możemy również dopisać się do spisu wyborców w miejscu, w którym 12 lipca będziemy przebywać. Dopisanie się do spisu wyborców dotyczy jedynie głosowania w II turze wyborów. Wnioski można składać również za pośrednictwem platformy ePUAP - pismo musi być podpisane profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym. Adres Urzędu m.st. Warszawy na platformie ePUAP: /UMSTWarszawa/skrytka.

Wyborcy, podlegającemu obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, pakiet wyborczy zostanie doręczony za pośrednictwem Poczty Polskiej lub upoważnionego pracownika urzędu gminy.

Szczegółowe informacje na temat wyborów znajdują się na stronie: www.wybory.um.warszawa.pl 

 

02.07. 2020

Od 4 lipca promy Warszawskich Linii Turystycznych wracają na Wisłę

W lipcu i sierpniu będą pływały codziennie, a we wrześniu w weekendy. Na prom można zabrać rower. Przeprawy są bezpłatne.

Więcej

 
01.07.2020
 

Eduwarszawa.pl – kończymy pilotaż i zaczynamy kolejny etap

13 000 uczniów i 1300 nauczycieli z 22 szkół w pięciu dzielnicach z kontami na jednej platformie Eduwarszawa.pl. Po dwóch miesiącach pilotażu rozpoczynamy włączanie kolejnych 235 szkół i placówek.

Więcej

 

Ponad 3 tys. wolnych miejsc w żłobkach – trwa nabór

Rozpoczęliśmy drugi etap rekrutacji do żłobków, w którym dostępnych jest blisko 3,1 tys. miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Nabór uzupełniający potrwa do 13 lipca.

Więcej

 

Warszawska Szkoła Letnia

Stolica zaprasza młodzież do udziału w bezpłatnych wakacyjnych kursach z przedmiotów humanistycznych oraz matematyczno-przyrodniczych. Skorzystać z nich mogą uczniowie obecnych klas siódmych szkoły podstawowej oraz klas drugich liceum i trzecich technikum, którzy przygotowują się do egzaminów w 2021 roku.

Rekrutacja na zajęcia rozpocznie się 1 lipca o godz. 9.00 poprzez elektroniczny system zapisów, dostępny na stronie Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

30.06.2020

Unijne wsparcie dla edukacji zdalnej

62 szkoły z Warszawy i gmin podwarszawskich otrzymają sprzęt komputerowy do prowadzenia zajęć online. W sumie w projekcie bierze udział 236 mazowieckich szkół. Całkowita wartość projektu to aż 35 mln zł, z czego 28 mln zł to fundusze z UE. Sprzęt trafi do szkół na przełomie września i października.

Więcej

 

29.06.2020

Wirtualny Bieg Powstania Warszawskiego

Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się w tym roku wyłącznie w przestrzeni wirtualnej w ostatni weekend lipca (24-26.07). Start i meta zależeć będą wyłącznie od uczestników.

Do wydarzenia można dołączyć bezpłatnie. Zapraszamy: https://tiny.pl/7c7nw

 

Zadbamy o bezpieczeństwo głosujących  

Warszawa podjęła szereg dodatkowych działań podnoszących bezpieczeństwo osób, biorących udział w wyborach na Prezydenta RP. 

 

Ozonowanie lokali wyborczych 

Do niedzielnego poranka, jeszcze przed otwarciem lokali wyborczych, miasto zdezynfekuje łącznie 499 lokali wyborczych, w których będzie zorganizowanych 738 komisji wyborczych – będą ozonowane wejścia i dojścia do budynków oraz ich najbliższa okolica. Dezynfekcja najbliższego otoczenia lokali wyborczych będzie powtórzona po głosowaniu.   

 

Bezpieczeństwo wyborców – zalecenia Ministra Zdrowia 

Oprócz tradycyjnej pracy Komisji, Przewodniczący OKW będzie organizował bezpieczny przebieg wyborów właśnie w kontekście epidemiologicznym. Zasady bezpieczeństwa obowiązują zarówno w trakcie głosowania, jak i podczas liczenia głosów. 

 

Obowiązują następujące zasady: 

 • 1 wyborca może przebywać na każde 4m2 pomieszczenia;

 • członkowie OKW zachowają 1,5 m2 dystansu między sobą; 

 • członkowie będą obsługiwać wyborców w przyłbicach i rękawiczkach nitrylowych; 

 • dostępny będzie płyn do dezynfekcji rąk (zachęcamy do korzystania przed wejściem i po wyjściu z lokalu wyborczego);

 • korzystanie ze stołów niepokrytych suknem, ani żadnym innym wchłanialnym materiałem;

 • lokale będą wietrzone przez minimum 10 minut co godzinę;

 • powierzchnie najczęściej używane będą dezynfekowane co najmniej 6 razy w czasie otwarcia lokali wyborczych.

 

Zalecamy, by wyborcy mieli założone maseczki, zasłaniające nos i usta. Członkowie komisji będą pilnować stosowania powyższych zaleceń Ministra Zdrowia. Mają prawo zwracać uwagę wyborcom, jeśli ci nie będą stosować się do rygorów sanitarnych. Osoby, które nie zastosują się do ich zaleceń, mogą zostać wyproszone z lokalu. 

 

Bezpieczeństwo wyborców - dodatkowe działania miejskie 

Sekretarz m.st. Warszawy wystosował pismo do wszystkich Przewodniczących OKW, zwracając uwagę na przeprowadzenie bezpiecznych wyborów. W tym celu pojawią się: 

 

 • plakaty przypominające o zasadach bezpieczeństwa - jeden wywieszony w lokalu wyborczym, a drugi w miejscu, gdzie wyborcy będą oczekiwać na wejście do środka; 

 • naklejki „zachowaj bezpieczny odstęp” - do naklejenia na podłodze w miejscach, gdzie wyborcy będą oczekiwać, np. na wydanie karty do głosowania. Naklejki przeznaczone są do użycia wewnątrz budynku;

 • tabliczki „zachowaj bezpieczny odstęp” - do zamocowania na zewnątrz budynku (na szybie, ścianie lub ogrodzeniu) - w miejscu, gdzie ustawi się kolejka wyborców przed wejściem do lokalu; 

 • kartkę kontrolną - na niej osoby odpowiedzialne za dezynfekcję powinny potwierdzać godziny jej wykonania. Kartka będzie wywieszona w miejscu widocznym dla wyborców. 

 

Materiały te powstały z inicjatywy i na koszt Urzędu m.st. Warszawy. Są to dodatkowe, nieprzewidziane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia czy w wytycznych PKW działania władz m.st. Warszawy, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa wyborców i członków OKW w trakcie głosowania.   

 

Bezpieczeństwo członków komisji wyborczych 

Członkowie komisji wyborczych dostaną rękawiczki i maseczki, a ci, którzy będą mieli bezpośredni kontakt z wyborcami otrzymają również przyłbice. W komisji będą dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dla członków komisji i osobno dla wyborców.  

 

Dodatkowo w każdej dzielnicy będzie czynny magazyn rezerwowy, z którego na bieżąco będą uzupełniane braki w środkach. 

 

Wybory prezydenckie 2020 - zapewniamy transport na wybory

Warszawa zapewnia bezpłatny transport na wybory prezydenckie dla osób starszych oraz dla osób z niepełnosprawnościami.

Szczegółowe informacje na temat wyborów znajdują się na stronie: www.wybory.um.warszawa.pl

 

26.06.2020

Muzeum POLIN wraca z nową wystawą

Po ponad trzech miesiącach zamknięcia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN znów zaprasza zwiedzających. 26 czerwca otwarta zostanie wystawa „Tu Muranów”. 

Regulamin zwiedzania  

 

Opłaty za ogródki gastronomiczne niższe o 75 proc.  

Warszawscy radni przegłosowali w czwartek, 18 czerwca, nowy projekt uchwały o obniżeniu stawek za zajęcie pasa drogowego m.in. pod ogródki gastronomiczne. Do tej pory opłaty były niższe o połowę. Teraz będzie to 75 proc. 

Szacujemy, że przedsiębiorcy dzięki 75 proc. bonifikacie zaoszczędzą ok. 1,2 mln zł. 

Więcej

 

Wznowienie lotów międzynarodowych do większości krajów europejskich

Zostały wznowione loty międzynarodowe do większości krajów europejskich za wyjątkiem Szwecji i Portugalii.

 

25.06.2020

Linie L wracają na trasy 

Od 1 lipca będzie więcej połączeń liniami lokalnymi L - ponownie wyjadą na swoje trasy autobusy zawieszonych linii, kilka innych będzie kursowało częściej.  

Więcej   

 

22.06.2020

Otwieramy stołeczne domy kultury
Warszawskie domy kultury otwierają się po przerwie. We wszystkich obowiązują jednolite procedury bezpieczeństwa, zgodne z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Więcej

 

18.06.2020

Rekrutacja do liceów i techników rozpoczęta

Trwa nabór do stołecznych szkół ponadpodstawowych. Warszawskie licea, technika i szkoły branżowe I stopnia w roku szkolnym 2020/2021 przyjmą niemal 20 tys. absolwentów podstawówek.

Więcej

 

17.06.2020

Mobilni w Kulturze – Warszawa wspiera artystów

Od 17 czerwca można zgłaszać się do programu Mobilni w Kulturze, który wesprze rozwój potencjału warszawskich środowisk kulturalnych i kompetencji kadr kultury.

Więcej

 

Zasady organizacji i funkcjonowania placów zabaw w dobie COVID-19.

Główny Inspektorat Sanitarny przygotował wytyczne, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dzieci korzystających z placów zabaw oraz ich opiekunów.

Więcej  

 

15.06.2020

Otwieramy kolejne baseny

Pierwsze pływalnie, m.in. na Ursynowie i Białołęce zostały otwarte między 6 a 8 czerwca. Od 15 czerwca dołączyło do nich kolejne 11 kąpielisk. Bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze, dlatego ich otwarcie uwarunkowane było spełnieniem niezbędnych wymogów sanitarnych.

Więcej

 

Otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej

13 czerwca Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej.

Polacy po powrocie do kraju nie muszą odbywać obowiązkowej kwarantanny. Obywatele Unii Europejskiej wjeżdżający do Polski również są z niej zwolnieni.

Granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte.

 

12.06.2020

Warszawa uruchomiła mobilne Punkty Obsługi Pasażerów 

Zarząd Transportu Miejskiego przygotował kolejne ułatwienie dla pasażerów. Żeby załatwić swoje sprawy, nie trzeba już przyjeżdżać do Punktu Obsługi Pasażerów. To POP przyjedzie do nas. 

Od piątku 12 czerwca po ulicach Warszawy będzie jeździć wyjątkowy autobus. Został w nim urządzony Punkt Obsługi Pasażerów. Od przyszłego tygodnia do końca wakacji dwa mobilne POP-y będą podjeżdżały na pętle przy dużych osiedlach. 

Więcej 

 

Granica polsko-litewska już otwarta

12 czerwca została otwarta granica polsko-litewska. Ruch graniczny został przywrócony bez obowiązku 14-dniowej kwarantanny.

 

10.06.2020

Dodatek motywacyjny dla opiekunów w żłobkach

W związku z bardzo dobrymi rezultatami „odmrożenia żłobków”, prezydent Rafał Trzaskowski zdecydował o przyznaniu pracownikom żłobków wyższego dodatku motywacyjnego za maj, który będzie wypłacony w czerwcu.

Więcej

 

Centrum Nauki Kopernik znów działa

Po 90 dniach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa ponownie otworzyło się Centrum Nauki Kopernik. W całym budynku obowiązują nowe zasady zwiedzania.

Więcej

 

Nowe izolatorium dla bezdomnych

Warszawa stworzyła przy ul. Wóycickiego na Bielanach specjalny punkt schronienia, gdzie warszawiacy w kryzysie bezdomności mogą przejść dobrowolną kwarantannę.

Więcej

 

09.06.2020

Nowa organizacja pracy Urzędu

Od 9 czerwca 2020 roku obowiązuje nowa organizacja pracy Urzędu m.st. Warszawy oraz Urzędów Dzielnic w związku z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Obowiązujące zasady pracy Urzędu

 1. Obsługa mieszkańców prowadzona będzie we wszystkich sprawach realizowanych przez Urząd - wyłącznie po uprzednim umówieniu wizyty telefonicznie lub przez system rezerwacji internetowych (rezerwacje.um.warszawa.pl).

 2. Bez uprzedniego umówienia realizowane będą sprawy związane z wyborami Prezydenta RP, w tym dopisywanie się do Rejestru lub Spisu Wyborców oraz wydawanie zaświadczeń o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania.

 3. Bez uprzedniego umówienia możliwe będzie składanie pism i wniosków (za potwierdzeniem wpływu). Pisma można składać we wszystkich punktach obsługi mieszkańca (Wydziały Obsługi Mieszkańców, punkty obsługi mieszkańca biur Urzędu), z wyjątkiem niektórych lokalizacji USC.

 4. Kasy Urzędu będą działały normalnie – przyjmowane będą wpłaty gotówką oraz kartami płatniczymi.

 5. Nieczynne będą siedziby USC w dzielnicach: Białołęka, Bielany, Ochota, Wesoła, Wilanów i Wola. Mieszkańcy tych dzielnic mogą załatwiać sprawy w pozostałych siedzibach Urzędu Stanu Cywilnego (nie obowiązuje rejonizacja):

 • ul. Falęcka 10 (Mokotów)

 • ul. Grochowska 274 (Praga-Południe)

 • ul. Kłopotowskiego 1/3 (Praga-Północ)

 • ul.  Andersa 5 (Śródmieście)

 • ul. Kondratowicza 20 (Targówek)

 • pl. Czerwca 1976 r. nr 1 (Ursus)

 • al. Komisji Edukacji Narodowej 61 (Ursynów)

 • ul. Włókiennicza 54 (Wawer)

 1. Odwołane zostają wszystkie dyżury organizowane zwyczajowo na terenie Urzędu (m.in. dyżury Radnych, Rady Seniorów, Komisji Dialogu Społecznego, bezpłatne porady prawne, itp.).

 2. Bezpośrednia obsługa mieszkańców w poniedziałki będzie realizowana w godzinach 8.00-16.00.

 3. W dniach 15-23 czerwca obsługa mieszkańca w sprawach związanych z wyborami Prezydenta RP będzie realizowana w godzinach 8.00-18.00 oraz w sobotę 20 czerwca w godzinach 9.00-14.00.

Więcej informacji

 

Wybory prezydenckie 2020 – głosowanie korespondencyjne

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Wyborcy, którzy chcą głosować korespondencyjnie, mogą zgłosić taki zamiar do 16 czerwca. Wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy zgłoszą zamiar po 16 czerwca, otrzymają pakiet wyborczy najpóźniej do 26 czerwca.

Szczegółowe informacje na temat wyborów znajdują się na stronie: www.wybory.um.warszawa.pl 

 

Dostępna jest już aplikacja ProteGO Safe, która informuje o możliwym kontakcie z koronawirusem. Aplikacja jest dobrowolna, bezpłatna i bezpieczna. 

Więcej ( https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/wszystko-w-twoich-rekach--pobierz-zainstaluj-i-korzystaj-z-aplikacji-protego-safe )

 

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii C0VID-19 w Polsce z dnia 5 czerwca 2020 r.

Więcej informacji (https://gis.gov.pl/aktualnosci/wytyczne-glownego-inspektora-sanitarnego-dla-organizatorow-ruchu-pielgrzymkowego-podczas-stanu-epidemii-c0vid-19-w-polsce-z-dnia-5-czerwca-2020-r/ )

 

08.06.2020

Warszawa zamraża niektóre wydatki

Stolica ponosi skutki walki z koronawirusem i nieprzemyślanych decyzji rządu. Dalszy, gwałtowny spadek dochodów grozi naruszeniem reguł budżetowych, przekroczeniem deficytu i utratą płynności. Dlatego Warszawa podjęła decyzję o zablokowaniu planowanych wydatków budżetowych.

Blokada będzie obowiązywała do końca roku budżetowego, a łączna kwota zablokowanych, planowanych wydatków wyniesie 345 484 411 zł.

 

05.06.2020

Zapisy na Warszawską Akcję „Lato w Mieście”

Od 8 czerwca, ruszają zapisy na Warszawską Akcję „Lato w Mieście”. Uczestnicy będą mieli zapewnioną opiekę oraz zajęcia dostosowane do obecnie panującej sytuacji epidemicznej.

Więcej

 

Przygotowujemy się do otwarcia basenów

Trwa napełnianie miejskich basenów. Obiekty muszą teraz przejść rozruch technologiczny oraz uzyskać dopuszczenie sanepidu. Przygotowujemy także szczegółowe wytyczne sanitarne, które będą obowiązywać na pływalniach. Pierwsze z nich otworzą się 6 czerwca.

Więcej

 

Matury potrwają od 8 do 29 czerwca

8 czerwca, rozpoczynają się egzaminy maturalne. W stolicy przystąpi do nich ok. 15,5 tys. uczniów.

Więcej

 
 
04.06.2020
 

Ozonowanie warszawskich placów zabaw i siłowni plenerowych

Warszawa rozpoczęła ozonowanie ogólnodostępnych placów zabaw i siłowni plenerowych. Do niedzieli, 6 czerwca, miasto zdezynfekuje łącznie 114 największych i najczęściej odwiedzanych obiektów we wszystkich dzielnicach.

Więcej

 
 
02.06.2020
 

Stołeczne muzea zapraszają zwiedzających

Warszawskie muzea, zamknięte przez wiele tygodni z powodu pandemii koronawirusa, znów zapraszają zwiedzających. Otwarcie planują m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy Dom Spotkań z Historią.

Więcej

 

01.06.2020

 

Przedłużenie kształcenia na odległość

Do 26 czerwca, czyli do końca roku szkolnego, przedłużone zostaje kształcenie na odległość. Może być ono realizowane zdalnie, jak i w inny sposób dostosowany do potrzeb i możliwości uczniów oraz rodziców, po uzgodnieniu z organem prowadzącym.

 

Kolejny etap przywracania stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych:

1 czerwca rozpoczął się kolejny etap przywracania stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych:

 • konsultacje z nauczycielami dla wszystkich uczniów,
 • zajęcia praktyczne dla uczniów III klas branżowej szkoły I stopnia,
 • zajęcia praktyczne z zakresu nauki jazdy pojazdami silnikowymi dla uczniów III klas technikum, 
 • praktyki zawodowe u pracodawców dla uczniów wszystkich klas technikum.
 

Loty krajowe zostały wznowione

1 czerwca uruchomione zostały połączenia krajowe – loty na trasach między Warszawą i Szczecinem, Gdańskiem, Krakowem, Rzeszowem, Wrocławiem, Poznaniem i Zieloną Górą będą odbywać się w większości przypadków dwa razy dziennie. 

 

29.05.2020

 

Bezpieczny wypoczynek - wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży.  Procedury służą ograniczeniu ryzyka zakażenia dzieci i młodzieży oraz kadry podczas zorganizowanego wypoczynku letniego w czasie trwania epidemii COVID-19 na terenie kraju. 

Obecna sytuacja epidemiczna w kraju pozwala na potwierdzenie, że wypoczynek letni dzieci i młodzieży w 2020 r. będzie mógł się odbyć, przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Wymagania i procedury dotyczące przygotowania wypoczynku, bazy noclegowej i obiektów, wydawania posiłków, a także zapewnienia środków ochrony osobistej dostępne są w serwisie gov.pl.

 
 
27.05.2020
 

IV etap odmrażania:

Od 19 czerwca częściowo zostaną otwarte stadiony piłkarskie

 • kibice będą mogli zająć do 25 proc. miejsc na stadionach piłkarskich,
 • będą usadzeni w odpowiedni sposób, tak żeby nie dochodziło do grupowania się,
 • stosowane będą odpowiednie zasady dotyczące dezynfekcji, zakupu biletów oraz  dochodzenia kibiców do stadionu.

Od 30 maja będą obowiązywały nowe zasady:

 • w otwartej przestrzeni: albo dystans społeczny albo maseczka,
 • przestrzeń zamknięta – nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa,
 • zniesiony zostaje limit osób w branży handlowej i gastronomicznej  - w sklepach, na targu, poczcie, w restauracjach,
 • zniesiony zostaje limit osób w kościołach i innych miejscach sprawowania kultu religijnego oraz podczas uroczystości pogrzebowych,
 • zgromadzenia na powietrzu do 150 osób,
 • hotele otwarte w pełni.

Zasady, które wejdą w życie od 6 czerwca

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu,
 • możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów,
 • w  hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Wesela i inne uroczystości rodzinne:

Będzie możliwa organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Sprawdź szczegóły

 

 
25.05.2020
 

Szpital Wolski walczy z koronawirusem

W związku z ogniskiem COVID-19 w placówce wszyscy zarażeni pacjenci trafili do szpitali jednoimiennych, a personel medyczny przebywa na kwarantannie lub w izolacji. Na oddziały internistyczne, które znajdują się w odrębnym pawilonie szpitalnym, nie są przyjmowani nowi pacjenci – trwa dezynfekcja.

Więcej

 
24.05.2020
 

Od 25 maja, Urząd Pracy m.st. Warszawy, uruchamia możliwość bezpośredniej obsługi interesantów. W związku ze stanem epidemii bezpośrednia obsługa klientów, będzie odbywała się w ograniczonym zakresie, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo warszawiaków.

W przypadku braku możliwości dokonania rejestracji jako osoba bezrobotna za pośrednictwem platformy praca.gov.pl rejestracja osobista będzie możliwa, ale wyłącznie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Zachęcamy również do skorzystania z internetowego formularza rejestracji.

Dodatkowo, od poniedziałku, 25 maja, będzie można osobiście składać wnioski i pisma w kancelariach Urzędu m.st. Warszawy, a działalność w zakresie pośrednictwa pracy wznawia Centrum Aktywizacji Zawodowej.

Przypominamy o możliwości składania wniosków przy użyciu podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego na portalu: https://www.praca.gov.pl oraz kontaktu telefonicznego lub mailowego.

22.05.2020
 
25 maja najmłodsze dzieci wracają do podstawówek
Uczniowie klas I-III wrócą na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze do stołecznych szkół podstawowych 25 maja.
 
20.05.2020
 
Warszawskie ZOO znów otwarte
 
ZOO można zwiedzać w godz. 9-18, a w weekendy i święta w godz. 9-19., jednak tylko w części plenerowej. Obowiązuje limit do 3000 osób jednocześnie, a goście powinni zachować dystans.
 
 
13.05.2020
 
 
Trzeci etap „odmrażania”
 
Od poniedziałku 18 maja będzie można pójść do fryzjera i kosmetyczki, a także do restauracji i kawiarni. Więcej osób będzie mogło podróżować komunikacją miejską.
 

Działalność gospodarcza (od 18 maja)

 • otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych kosmetyczek i fryzjerów,

W salonach będą obowiązywać zasady:

– obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);

– używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;

– przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

 • otwarcie restauracji, kawiarni, barów, także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej).

Wymogi i zalecenia dla gastronomii to m.in.:

– limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);

– dezynfekcja stolika po każdym kliencie;

– zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;

– zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;

– noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Szczegółowe wytyczne

 

Opieka w szkołach dla najmłodszych, konsultacje z nauczycielami

Od 18 maja rząd zmienia zasady dotyczące szkół. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania szkół w Warszawie zostaną podane w najbliższym czasie.

Według wprowadzonych przez rząd zasad będzie możliwe prowadzenie zajęć:

 • praktycznych w szkołach policealnych,

 • rewalidacyjno-wychowawczych oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

W poniedziałek 18 maja mogą zostać otwarte także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną, np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie:

 • zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej,

 • konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

 

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 zostanie przedłużony.

Od 1 czerwca w szkołach będą mogły odbywać się konsultacje z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

 
Ważne! Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

 

Zmiany w komunikacji (od 18 maja)

Zmienia się limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Od 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób.  W pojazdach będzie mogło znajdować się tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).
 
Przykład Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

 

Uroczystości religijne (od 17 maja)

Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

 

Sport (od 18 maja)

18 maja w poniedziałek zwiększają się limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:

 • na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);

 • na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Istnieje możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).

Od 18 maja będzie także można organizować zajęci w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

 • 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),

 • 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),

 • 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),

 • 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.
 

Kultura (od 18 maja)

Od 18 maja możliwe będą m.in.:

 • działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),

 • wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),

 • wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,

 • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,

 • wznowienie prób i ćwiczeń.

 

Uczelnie (od 25 maja)

Wraca możliwość prowadzenia na uczelniach:

 • zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów),

 • zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.
 

Kontrole na granicy przedłużone do 12 czerwca

Przedłużona zostaje kontrola na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Więcej szczegółów 

 
 
12.05.2020
 

Biblioteki otwarte od 11 maja

Warszawskie biblioteki są stopniowo otwierane, z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur dla zapewnienia bezpieczeństwa czytelników i pracowników.

Więcej

 

Ośrodki Sportu i Rekreacji otwarte od 14 maja

Od 14 maja zostaną otwarte ośrodki sportowe, których działalność dopuszczają rządowe wytyczne, a więc obiekty, funkcjonujące na otwartej przestrzeni – boiska piłkarskie, warszawskie Orliki i Syrenki (wielofunkcyjne obiekty sportowo-rekreacyjne), korty tenisowe, bieżnie oraz infrastruktura przyszkolna. Wciąż pozostaną zamknięte pływalnie czy hale sportowe.

Więcej

 

Przedszkola i żłobki otwarte od 18 maja

Trwa dezynfekcja terenów w pobliżu przedszkoli i żłobków, są realizowane zakupy środków ochrony osobistej. Miasto samo opracowało również część procedur nieuwzględnionych w wytycznych rządu.

Więcej

 

Działanie Punktów Obsługi Pasażerów
Punkty Obsługi Pasażera ZTM mają nowe godziny otwarcia.
 
11.05.2020
 

Schronisko Na Paluchu – etapy otwarcia

Schronisko będzie stopniowo otwierane dla odwiedzających. Obecnie placówka na Paluchu jest tymczasowo niedostępna dla osób z zewnątrz. Zwierzętami opiekują się pracownicy, a wkrótce będą mogli dołączyć do nich wolontariusze.

Więcej
 
08.05.2020
 

Przygotowania do otwarcia bibliotek

Od 11 maja warszawskie biblioteki będą stopniowo otwierane, z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur dla zapewnienia bezpieczeństwa czytelników i pracowników instytucji.

Więcej

 
06.05.2020
 

Przygotowania do otwarcia żłobków i przedszkoli

Warszawa ustaliła wstępną datę otwarcia placówek na 18 maja - warunkiem jest uszczegółowienie wytycznych sanitarnych oraz dostosowanie żłobków i przedszkoli, byśmy mogli zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom. 

Więcej

 

Warszawa w dobie pandemii – jak pomagamy

Mieszkańcy i miasto łączą swoje siły w walce z koronawirusem, niosąc pomoc osobom najbardziej potrzebującym, wspierając personel medyczny i służby, które przeciwdziałają epidemii. 

Więcej

 

Podatek od nieruchomości dla firm – do zapłaty później

Warszawscy radni podjęli decyzję o przedłużeniu o 90 dni terminów płatności rat podatku od nieruchomości, które przypadają na kwiecień, maj i czerwiec 2020 r. 
 
04.05.2020
 

Rowery Veturilo znów dostępne   

Od środy, 6 maja, znów będzie można korzystać z miejskich rowerów Veturilo. Warszawa uruchamia wypożyczalnie publicznych jednośladów od razu po zdjęciu rządowych ograniczeń. Wcześniej apelował o to Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Więcej

 
30.04.2020

 

Zamknięte żłobki, przedszkola, ośrodki kultury i sportu

Ze względu na brak szczegółowych wytycznych, stosownych rozporządzeń wykonawczych ze strony rządowej oraz czasu na przygotowanie, stolica podjęła decyzję o powstrzymaniu się z otwarciem placówek kulturalnych, sportowych, żłobków i przedszkoli.

Od 4 maja, decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zostanie zdjęty zakaz działalności instytucji kultury i wprowadzona możliwość otwarcia obiektów sportowych. Rząd zapowiedział również, że przedszkola i żłobki będą otwierane od 6 maja, jednak zakresu zapowiedzianych zmian nie skonsultował z samorządami.

Rząd zamieścił na swoich stronach dziś, 30 kwietnia, projekt rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Samorządy mają dobę na przesłanie uwag do treści przepisów, które będą regulować życie mieszkańców i pracę gmin. Rozdział „Czasowe ograniczenie w dostępie do edukacji przedszkolnej i żłobków”, został całkowicie pominięty

Kultura

W przypadku działalności bibliotek niezbędne jest zastosowanie rekomendacji Biblioteki Narodowej. Natomiast otwarcie muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa, według informacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, należy przeprowadzać według trzystopniowego procesu. Wcześniej placówki muszą m.in. doposażyć miejsca kontaktu z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia (w tym plastikowe przegrody), dokonać zmiany trybu pracy, by pracownicy mogli zachować dystans i pracować w systemie zmianowym, czy przeprowadzić przegląd sprzętu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Wdrożenie tych działań nie jest możliwe z dnia na dzień. Każde z działań wymaga odpowiedniego przygotowania, czasu, ale i dodatkowych środków.

Sport

Brak szczegółowych wytycznych, w tym także sanitarnych, wydanych w formie rozporządzenia Ministra Zdrowia, jest problemem również w przypadku obiektów sportowych. Aktualnie do publicznej wiadomości podane zostały jedynie ogólne założenia łagodzenia wprowadzonych wcześniej obostrzeń.

Zostań w domu kultury 

W czasie epidemii warszawskie domy kultury wciąż dbają o uczestników zajęć i widzów, przenosząc swoją działalność do sieci. Na spragnionych atrakcji czeka ciekawa i bogata oferta.

Więcej

 

29.04.2020

 

W stanie epidemii pomagajmy razem

Prezydent Warszawy i Warszawskie Metro przekażą słodkie upominki do domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Miasto zachęca także do społecznych inicjatyw.

 

Ruszają hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza

Nowe zasady zostaną wprowadzone od 4 maja.

Więcej

 
28.04.2020
 

Urząd Pracy w Warszawie pomaga

Przedsiębiorcy, pracodawcy i organizacje pozarządowe mogą się starać o niskooprocentowane pożyczki i dofinansowanie z Urzędu Pracy m.st. Warszawy

Więcej

 

Warszawska kranówka – bezpieczna i czysta

Woda dostarczana do warszawskich domów jest bezpieczna i niezmiennie spełnia wszystkie rygorystyczne normy jakościowe. Zgodnie z dostępnymi opiniami WHO i Głównego Inspektora Sanitarnego, nie ma dowodów, że koronawirus może przetrwać w wodzie, a tym bardziej być przez nią przenoszony. 

 

Bezpłatne parkowanie dla kolejnych pracowników służby zdrowia

Pracownicy placówek leczniczych, domów opieki społecznej oraz NFZ i sanepidu mogą bezpłatnie parkować w płatnej strefie. Dołączają oni do pracowników szpitali i pogotowia, którzy również są zwolnieni z opłat.

Więcej

 
27.04.2020
 

Organizacja pracy przedszkoli w czasie wakacji

Warszawskie przedszkola i „zerówki” zmieniają zasady organizacji opieki wakacyjnej. W tym roku nie będą przyjmować dzieci z innych placówek.

Więcej

 
Zniesienie ograniczeń: boiska otwarte od 4 maja
Od 4 maja udostępnione zostaną otwarte obiekty z sportowe. Nastąpi powrót do treningów w PKO Ekstraklasie piłkarskiej, a następnie w PGE Ekstralidze żużlowej.
 
 
24.04.2020
 
Sezon nad Wisłą 
W tym roku sezonowe atrakcje nad Wisłą wyjątkowo nie rozpoczną się w maju. Warszawskie Linie Turystyczne zostały zawieszone, a nadrzeczne lokale i instytucje kultury są zamknięte do odwołania. 
 

Budżet obywatelski – głosowanie przeniesione na jesień

Warszawscy radni zadecydowali o zmianie harmonogramu obecnej edycji budżetu obywatelskiego. Przedłużono czas na ocenę projektów zgłoszonych przez mieszkańców, a głosowanie zostało przeniesione na wrzesień.

Więcej

 

Nowe terminy matur i egzaminów ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy – od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

Więcej

 
23.04.2020
 

Podczas epidemii Warszawa pomaga w dożywianiu uczniów

Szkolne stołówki są zamknięte, ale dzieci z najbiedniejszych rodzin nadal mogą otrzymać ciepły posiłek. Władze stolicy zapewniają: żaden potrzebujący uczeń nie będzie głodny.    

Więcej

 

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie ponownie otwarte
 
Od 20 kwietnia ogrody Muzeum Łazienki Królewskie i Pałacu Króla Jana III w Wilanowie są otwarte dla odwiedzających.  

Więcej

 

22.04.2020

 
Obsługa mieszkańców
 
Od środy, 22 kwietnia, zgodnie z rozporządzeniem, rozszerza się katalog spraw, które mieszkańcy będą mogli załatwić w Urzędzie m.st. Warszawy. 
 
 
21.04.2020
 
 
Ulice stolicy są regularnie dezynfekowane
 
Do dziś, 21 kwietnia, Warszawa zdezynfekowała blisko 400 tys. m2 powierzchni - ok. 1200 km ulic, 1108 wiat przystankowych. Koszt ozonowania miasta od początku kwietnia wyniósł już niemal 280 tys. zł. Dezynfekcji poddajemy  miejsca, w których przemieszcza się dużo ludzi.

 

20.04.2020

 

Warszawiacy chcą korzystać z Veturilo

Prezydent Warszawy apeluje do rządu o zniesienie zakazu korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Polska – inaczej niż kraje europejskie –  wprowadziła ograniczenia w korzystaniu z publicznych jednośladów.

Więcej

 

Procedury skuteczną bronią przeciwko COVID-19

Szybka reakcja personelu oraz przestrzeganie procedur zapobiegły rozprzestrzenieniu się wirusa w DPS przy ul. Dickensa.

Więcej

 

Od poniedziałku otwarte parki, lasy i bulwary 

Rząd znosi niektóre ograniczenia. Od 20 kwietnia będzie można wejść do lasów i parków, zakupy w sklepach zrobi więcej osób, a młodzież powyżej 13 roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.  

Więcej

 

17.04.2020

 

Warszawa ogranicza wydatki na marketing 
 
W związku z epidemią koronawirusa i zmianami w finansach miasta w 2020 r., stolica ogranicza również wydatki planowane na działania informacyjne i komunikację społeczną.

W budżecie miasta znajdują się środki na edukację, komunikację miejską, inwestycje, ale również na działania informacyjne i prowadzenie dialogu z mieszkańcami. To m.in. w ramach konsultacji społecznych warszawiacy wskazują jakie działania są niezbędne, aby stolica zmieniała się na lepsze.

Budżet Biura Marketingu Miasta miał wynosić w 2020 r. 26 mln zł, ale został okrojony do 21 mln zł. Z kolei Centrum Komunikacji Społecznej z planowanych 14,3 mln zł otrzyma 11,3 mln zł. Łącznie ograniczenia w budżecie tych biur wyniosły 8 mln zł.

 

Dla wspólnego bezpieczeństwa zasłaniajmy usta i nos

Od 16 kwietnia, na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów, każdy, kto wychodzi z domu, ma obowiązek zasłaniania ust i nosa. Można to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej lub materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Zobacz jak samemu zrobić maseczkę. 

Więcej

 

Stolica kupi testy i uruchomi 13 mln zł na środki ochrony

Warszawy przeznaczy dalszych 13 mln zł na kolejne zakupy wyposażenia ochronnego. Rozpoczęliśmy też procedurę zakupu usługi 4 tys. badań laboratoryjnych dla pracowników DPS.

Więcej

 

 

Tegoroczny PIT – rozliczenia do końca maja 2020 r.

Przypominamy, że - zgodnie z decyzją rządu, standardowy termin na złożenie rocznego zeznania PIT został w tym roku wydłużony – deklaracje podatkowe można składać do końca maja.

 

16.04.2020

 

Wspólnie wspieramy warszawskie teatry

Portal ewejsciowki.pl, który tworzy wspólnotę instytucji kulturalnych i miłośników kultury wysokiej, we współpracy z portalem biletomat.pl, ruszył z ogólnopolską akcją #WspieramKulture.

Więcej

 

Środki ochrony dla Caritasu

Warszawski Caritas oraz placówka opiekuńcza przy ul. Bobrowieckiej otrzymały dziś partię sprzętu do ochrony osobistej – maseczki i rękawiczki.

Więcej

 

15.04.2020

 

Zużyte rękawiczki i maseczki wyrzuć do zmieszanych

Zużyte środki ochronne stanowią zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego mieszkańcy, po użyciu jednorazowych rękawiczek i maseczek, powinni bezzwłocznie wyrzucić je do kosza na odpady zmieszane. 

Więcej

 

Dodatkowa forma rejestracji bezrobotnych

Osoby, które nie mają możliwości zarejestrowania się jako bezrobotni przez internet, od 15 kwietnia mogą złożyć dokumenty także w wersji papierowej. 

Więcej

 
Pomoc miasta dla placówek Caritasu
Od początku pandemii miasto wspiera organizacje pomocowe, m.in. Caritas, dostarczając środki zabezpieczenia. 

 

10.04.2020

 

Uwaga! Nowy obowiązek zakrywania twarzy

Od czwartku, 16 kwietnia, każda osoba znajdująca się w miejscu publicznym (ulice, sklepy, urzędy, miejsca świadczenia usług, zakłady pracy) będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Więcej

 

09.04.2020

 

Warszawa nie wstrzymuje procedur przetargowych
 
Rozstrzygane obecnie przetargi cieszą się dużym zainteresowaniem, a oferty są często znacznie niższe od kosztorysów. 

 

Warszawa kupuje dodatkowe łóżka na OIOM-y

Zakup 30 łóżek do intensywnej terapii to kolejne wsparcie Warszawy dla placówek służby zdrowia. Środki z rezerwy celowej miasta zostały m.in. przeznaczone na zakup 30 stanowisk intensywnej terapii oraz urządzeń do dezynfekcji.

Więcej

 

08.04.2020

 

Nowa platforma dla restauratorów #WspieramGastro

Warszawa stara się restauratorów wspierać. Właśnie ruszyła pierwsza niezależna platforma internetowa do zamawiania jedzenia na wynos.

Więcej

 

07.04.2020

 

Miejsca na kwarantannę dla medyków

Warszawa przeznaczy trzy schroniska młodzieżowe do odbywania kwarantanny dla  pracowników służby zdrowia.

Więcej

 

06.04.2020

 

Wsparcie psychologiczne i dydaktyczne dla rodzin
 
W Warszawie działa Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów. Od poniedziałku, 6 kwietnia nastąpiła zmiana placówek dyżurujących

 

Warszawa dziękuje pracownikom służby zdrowia
 
Z okazji przypadającego na 7 kwietnia Światowego Dnia Zdrowia, przez dwie najbliższe noce most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki będą podświetlone na niebiesko.

 

Komunikacja miejska bez klimatyzacji
 
W pojazdach komunikacji miejskiej, w których jest to technicznie możliwe, zostaną wyłączone: klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie i chłodzenie, gdy ich działanie wymusza cyrkulację powietrza.

 

Warszawa wspiera ludzi kultury

Warszawa uruchamia specjalny, dedykowany otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na wsparcie ludzi kultury – „Mobilni w kulturze”. Przeznaczamy na ten cel 1 mln zł.

Więcej

 

03.04.2020

 

Tłumacz migowy on-line pomoże w kontakcie z przychodnią

Osoby z dysfunkcją słuchu mogą kontaktować się z miejskimi placówkami podstawowej opieki zdrowotnej poprzez tłumacza migowego on-line. Usługa tłumacza jest dostępna na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

 

02.04.2020

 

Działanie Punktów Obsługi Pasażerów

Zarząd Transportu Miejskiego dostosował pracę POP do nowych zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. 

 

Warszawa wspiera organizacje pozarządowe
Miasto podjęło szereg działań, aby pomóc organizacjom społecznym w realizacji zadań na rzecz mieszkańców. Zaproponowaliśmy zmiany w umowach dotacyjnych i apelowaliśmy o uwzględnienie NGO w rządowej specustawie zwalczania COVID-19.

 

Miejski system pomocy dla seniorów podczas epidemii
Warszawa wdrożyła szereg projektów i uruchamia kolejne, które chronią seniorów - grupę mieszkańców najbardziej narażoną na rozwinięcie i przebieg ciężkiej postaci koronawirusa. 

 

Złóż zdalnie deklarację dot. gospodarowania odpadami

W związku ze zmianą w systemie opłat za gospodarowanie odpadami, właściciele nieruchomości bądź ich zarządcy mają obowiązek złożyć do 10 kwietnia 2020 r. nową deklarację. Mogą to zrobić elektronicznie z pomocą kreatora.

 

01.04.2020

 

Setki tysięcy sztuk środków ochrony dla szpitali

Do dziesięciu miejskich szpitali w Warszawie trafiły już środki ochrony indywidualnej. To decyzja Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, który specjalnie na ten cel uruchomił 12 mln zł z kryzysowej rezerwy miasta.

Więcej

 

Wstrzymujemy wysyłkę zaświadczeń

Zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność będą wysyłane do mieszkańców dopiero, gdy ustąpi zagrożenie epidemiczne. Taką decyzję wspólnie z burmistrzami podjął właśnie prezydent Rafał Trzaskowski. 

Więcej

 

Miejskie parki, bulwary, plaże i zieleńce niedostępne

Od 1 kwietnia do odwołania stolica zamyka ogrodzone tereny zieleni. Apelujemy również do mieszkańców o niekorzystanie z terenów rekreacyjnych.

Więcej

 

Zakaz używania Veturilo

Kolejne ograniczenia wprowadzone przez rząd: możliwość wypożyczenia rowerów Veturilo jest zawieszona od 1 do 11 kwietnia.

Więcej

 

31.03.2020

 

Kolejne zaostrzenie zasad w walce z koronawirusem

 
Od 1 kwietnia rząd wprowadza kolejne obostrzenia w związku z epidemią COVID-19. Ich celem jest maksymalne ograniczenie liczby osób przebywających w jednym miejscu. Zmieniają się m.in. zasady przemieszczania się i robienia zakupów.

 

Warszawa wspiera przedsiębiorców

Stolica wprowadza program wsparcia dla firm, które w związku z epidemią koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji – utraciły klientów, zlecenia, dochody, zostały zmuszone do zawieszenia działalności. Pakiet zawiera rozwiązania, które ułatwią przedsiębiorcom przetrwanie tego najgorszego okresu.

 

Straż miejska przestrzega mieszkańców przed epidemią

Miasto skierowało ponad 260 patroli straży miejskiej, które w weekend 27-29 marca kontrolowały parki, skwery i strefy wypoczynku. Strażnicy przypominali warszawiakom, aby w trosce o bezpieczeństwo unikali tłumów i zgromadzeń.

Więcej

 

30.03.2020

 

Przypadki COVID-19 w Szpitalu Czerniakowskim

Testy potwierdziły obecność koronawirusa na OIOM szpitala na ul. Stępińskiej. Szpital w tej chwili nie może przyjmować ostrych, ciężkich stanów, wymagających respiratora. Działają oddziały: laryngologia, okulistyka, chirurgia (bez możliwości operacji) i oddział internistyczny. 

 

Przedłużona rekrutacja do szkół i przedszkoli 

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, Warszawa podjęła decyzję o przedłużeniu rekrutacji.

 

27.03.2020

 

Warszawa zakupiła środki ochrony dla miejskich szpitali

Prezydent m.st. Warszawy podjął decyzję o uruchomieniu 12 mln zł z rezerwy kryzysowej miasta na zakup dodatkowych środków bezpieczeństwa: maseczek, fartuchów, kombinezonów, przyłbic, rękawic, płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni.

Więcej

 

Zamknięte Łazienki Królewskie i Pałac w Wilanowie

Wszystkie obiekty oraz ogrody Łazienek Królewskich są zamknięte aż do odwołania. Pałac Króla Jana III w Wilanowie wraz z parkiem są zamknięte dla zwiedzających, a wszystkie wydarzenia edukacyjne i kulturalne w muzeum zostały odwołane.

Więcej

 

Ważna informacja w sprawie płatności podatku od nieruchomości!

Decyzją prezydenta m.st. Warszawy wysyłanie decyzji o wysokości podatku od nieruchomości na 2020 r. zostało wstrzymane.

Więcej

 

Skorzystaj ze zdalnej pomocy prawnej

Mieszkańcy mogą znów korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Od 26 marca adwokaci i radcy udzielają jej zdalnie.

Więcej

 

Wyszukiwarka szkół ponadpodstawowych

Warszawa przygotowała specjalną wyszukiwarkę „Sięgnij po więcej”, która ułatwi zapoznanie się z ofertą szkół ponadpodstawowych bez wychodzenia z domu.

Więcej

 

Personel medyczny nie zapłaci za parkowanie w strefie

Pracownicy szpitali i pogotowia, mający bezpośredni kontakt z pacjentem, mogą bezpłatnie parkować w płatnej strefie.

Więcej

 

Prezydent Warszawy apeluje o przesunięcie egzaminów

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował do premiera o zmianę organizacji roku szkolnego 2019/2020 poprzez przesunięcie terminów egzaminów zewnętrznych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

 

Komunikacja w czasie epidemii

Szczegółowe obserwacje i analizy napełnienia w pojazdach WTP pozwalają na elastyczne reagowanie i korekty w rozkładach – tak, aby było możliwe utrzymanie bezpiecznych odstępów między pasażerami.

Więcej

 

Wirtualna scena Janka Młynarskiego

Muzeum Warszawy wspólnie z Jankiem Młynarskim w serii minikoncertów opowie o odbudowie stolicy. Artysta, który od lat przypomina klasykę stołecznej muzyki, poprowadzi „Wirtualną scenę”. 

 

Międzynarodowy Dzień Teatru w dobie epidemii

Święto ludzi teatru odbywa się w okolicznościach niezwykle trudnych. Jednak warszawskie sceny szybko zareagowały w sytuacji odwołania wszystkich wydarzeń kulturalnych, oferując swoim widzom możliwość obejrzenia ciekawych spektakli i projektów teatralnych on-line.

 

25.03.2020

 

Podatek od nieruchomości 

Podatek od nieruchomości zapłacisz w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji bez odsetek.

 

Kampinoski Park Narodowy zamknięty

Od czwartku, 26 marca, Kampinoski Park Narodowy zostaje zamknięty dla turystów.

 

Wsparcie psychologiczne i dydaktyczne dla rodzin

Warszawa uruchamia Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów.

Więcej

 

Rozporządzenie, a transport publiczny w Warszawie 

Dostosowujemy Warszawski Transport Publiczny do funkcjonowania w stanie epidemii oraz obowiązujących rozporządzeń.

Więcej

 

24.03.2020

 

Teleporady w warszawskich przychodniach 

Miejskie przychodnie wprowadziły możliwość skorzystania z teleporad. Można z nich korzystać przy podejrzeniu COVID-19 oraz w innych sprawach zdrowotnych.

Więcej

 

Wsparcie mikroprzedsiębiorców 

„Nie pozwolę ci się zamknąć” to ogólnopolska kampania Krajowej Izby Gospodarczej realizowana w ramach projektu KIG #SolidarnizBinzesem.

Więcej

 

Odwiedź zoo online

#ZOOstańwdomu – ZOObaczonline. Ogród zoologiczny jest zamknięty dla zwiedzających, ale pracownicy cały czas opiekują się zwierzętami.

Więcej

 

Wirtualna wycieczka do Lasu Kabackiego

Mieszkańcy mogą się wybrać na wirtualną wycieczkę do Lasu Kabackiego słuchając audycji.

 

Trzymaj dystans

Apelujemy do mieszkańców o rozważne spędzanie czasu poza domem – wspólne spotkania w lesie czy parku, ogniska czy grupowe treningi nie są teraz wskazane.

Więcej

 

Nauka z dala od szkoły – do 10 kwietnia

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej zajęcia w stołecznych szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych pozostaną zawieszone.

Więcej

 

23.03.2020

 

Koronawirus – ważne informacje w kilku językach

Warszawa na bieżąco informuje cudzoziemców o wszystkich zaleceniach i zmianach związanych z zagrożeniem epidemicznym w Polsce.

coronavirus.eng 

коронавирус.ru 

коронавірус.ukr 

 

20.03.2020

 

Zmiana w kursowaniu pociągów na Lotnisko Chopina 

Od piątku, 20 marca, od godz. 16.15 do odwołania pociągi SKM linii S2 i S3 oraz Kolei Mazowieckich linii RL będą kursowały w skróconej relacji.

 

W poniedziałki urzędy czynne do godz. 16 

Ograniczenie pracy urzędów będzie obowiązywało od poniedziałku, 23 marca do odwołania.

Więcej

 

Noc Muzeów przełożona 

Z powodu pandemii koronawirusa 17. edycji Noc Muzeów w Warszawie nie odbędzie się w zaplanowanym terminie 16 maja 2020 r.

Więcej

 

Wniosek na wymianę „Kopciucha” można złożyć zdalnie 

Warszawa wprowadza możliwość zdalnego składania wniosków o udzielenie dotacji na wymianę kotłów, palenisk na paliwo stałe albo olej opałowy.

Więcej

 

Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców 

Warszawa wprowadza wsparcie dla najemców lokali użytkowych. 

Więcej

 


Nie znalazłeś informacji?