Postępowanie w sytuacjach zagrożeń

Wstecz

Najnowsze informacje

 

Flaga Federacji Rosyjskiej

Flaga Wielkiej Brytanii

 

 

Aktualne zasady od 28 marca 2022 r.:

 

Maseczki

Został zniesiony obowiązek noszenia maseczek. Wyjątek dotyczy podmiotów leczniczych oraz aptek.

Kwarantanna

Została zniesiona kwarantanna.

Izolacja domowa

Została zniesiona izolacja.

Sanatoria, uzdrowiska, rehabilitacja

Został zniesiony obowiązek testowania w kierunku SARS-CoV-2 przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego.

 

Od 28 marca 2022 r. obowiązują następujące zasady obsługi klientów Urzędu m.st. Warszawy (w tym urzędów dzielnic):

 • Nieczynne będą siedziby USC w dzielnicach: Białołęka, Ochota, Wesoła, Wilanów i Wola, oraz Sekcja Obrotu Zagranicznego USC. Mieszkańcy tych dzielnic mogą załatwiać sprawy w pozostałych siedzibach Urzędu Stanu Cywilnego (nie obowiązuje rejonizacja).

 • Wnioski o rejestrację zagranicznych dokumentów stanu cywilnego mogą być dostarczane wyłącznie pocztą na adres Urzędu m.st. Warszawy (z dopiskiem USC).

Pozostałe usługi świadczone są normalnie, ale obsługa klientów może być ograniczona z powodu konieczności zapewnienia bezpieczeństwa i wypełnienia wytycznych sanitarnych.

 

1.03.2022

Od 1 marca łagodniejsze zasady bezpieczeństwa

Przestaną obowiązywać limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Obowiązują zasady:

 • Zakrywanie nosa i ust za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych

 • Izolacja w przypadku zakażenia COVID-19 – izolacja trwa 7 dni, jeżeli nie wystąpiły u Ciebie objawy COVID-19. Lekarz POZ może podjąć decyzję o konieczności jej przedłużenia, jeżeli Twój stan zdrowia będzie tego wymagał.

 • Kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej COVID-19 – jeśli mieszkasz z osobą chorą, Twoja kwarantanna trwa tyle, ile izolacja Twojego współdomownika. Jeśli jesteś zaszczepiony i uzyskałeś negatywny wynik testu, zostaniesz zwolniony z kwarantanny, jeśli nie jesteś zaszczepiony, możesz zostać zwolniony z kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu po zakończeniu izolacji osoby, z którą mieszkasz.

 • Kwarantanna przyjazdowa (dla osób bez ważnego UCC) – kwarantanna obowiązuję Cię także kiedy wracasz z zagranicy (tylko w sytuacji, kiedy nie masz ważnego UCC) i trwa 7 dni.

 

09.02.2022

Zmiany zasad izolacji i kwarantanny

Od 11 lutego:

 • zniesiona zostaje kwarantanna z tzw. kontaktu. Zwolnienie będzie dotyczyło także osób, które obecnie przebywają na kwarantannie z tego powodu.

 • zniesiona zostaje kwarantanna przyjazdowa dla osób przybywających z krajów Schengen; kwarantanna pozostaje wyłącznie dla osób bez unijnego certyfikatu COVID-19

 • kwarantanna dla osób spoza strefy Schengen będzie trwać 7 dni.

.Od 15 lutego:

 • izolacja będzie trwała 7 dni;

 • kwarantanna dla współdomowników będzie trwała 7 dni – tyle, co okres izolacji osoby chorej i nie będzie już przedłużana po zakończeniu izolacji chorego dla jego współdomowników.

 

Powrót do nauki stacjonarnej

21 lutego wszyscy uczniowie wracają do szkół. Ferie szkolne pozostają bez zmian.

 

1.02.2022

Strefy wydzielone w autobusach i tramwajach

Od 3 lutego w autobusach i tramwajach kabina prowadzącego będzie oddzielona od pozostałej części pojazdu. Kierowcy i motorniczowie nie będą otwierali przednich drzwi. 

Więcej informacji

 

27.01.2022

Nauka zdalna do 27 lutego

Uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych przechodzą na naukę zdalną do 27 lutego. Uczniowie klas 1-4 szkół podstawowych, zerówek i przedszkolaki nadal uczą się stacjonarnie.  

 

24.01.2022

Nowe działania w odpowiedzi na V falę pandemii

Ogólnodostępne i bezpłatne testy pod kątem COVID-19 bez wcześniejszego skierowania, zwiększenie dostępności do opieki medycznej dla osób powyżej 60. roku życia to kolejne narzędzia w walce z pandemią koronawirusa. Zmianie ulegnie czas odbywania kwarantanny – zostanie skrócona do 7 dni.

 

Testowanie pod kątem COVID-19 w aptekach

Od 27 stycznia 2022 r. będzie można wykonać bezpłatny test na COVID-19 w aptece bez skierowania od lekarza. Testy będą przeprowadzane w aptekach, które spełnią standardy bezpieczeństwa (wydzielone pomieszczenie na okoliczność przeprowadzenia testów). Koszt testów w całości pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia. Wynik zostanie wprowadzony do systemu ewidencji i udostępniony w Internetowym Koncie Pacjenta.

 

Skrócenie kwarantanny do 7 dni

Wprowadzane zmiany dotyczą także czasu trwania kwarantanny. Osoby bezobjawowe będą zwalniane z kwarantanny po 7 dniach, pod warunkiem uzyskania negatywnego wyniku testu na COVID-19.

 

Badania osób 60+ chorych na COVID-19

Osoby, które mają więcej niż 60 lat, zbada lekarz POZ w ciągu 48 godzin od stwierdzenia zakażenia COVID-19. Wizyta może odbyć się w domu.

 

13.12.2021

Szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat

16 grudnia 2021 r. rozpoczną się szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat. E-skierowania będą wystawiane od 13 grudnia. Szczegółowe informacje o możliwości rejestracji na szczepienia dzieci w wieku 5-11 lat zostaną zamieszczone na stronie internetowej. Szczepienia dzieci będą odbywać się w punktach, w których przyjmuje lekarz i tylko po wcześniejszej kwalifikacji przez lekarza.

 

7.12.2021

Zmiany w zasadach bezpieczeństwa od 15 grudnia

Nowe limity osób

Od 15 grudnia zostaną zaostrzone limity osób:

 • restauracje, bary i hotele – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę za pomocą certyfikatu COVID-19)
 • kina, teatry, obiekty sportowe i sakralne – max. 30 proc. obłożenia przez osoby niezaszczepione (zwiększenie limitu możliwe tylko dla osób zaszczepionych i zweryfikowanych za pomocą certyfikatu COVID-19)

Dodatkowo w kinach będzie obowiązywał zakaz jedzenia i picia podczas seansów.

 

Nauka zdalna

Od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą uczyć się zdalnie.

Żłobki i przedszkola będą funkcjonowały bez zmian.

 

Zamknięte kluby i dyskoteki

Od 15 grudnia do odwołania zostaną zamknięte kluby, dyskoteki i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wyjątkiem będzie Sylwester (31.12-1.01). Tej nocy imprezy będą mogły odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym – max. 100 osób (limit nie dotyczy osób, które posiadają certyfikat COVID-19).

 

Obowiązkowe testy na koronawirusa

Od 15 grudnia każda osoba przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie musiała wykonać test na COVID-19. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż 24 godziny przed wylotem. Co ważne, zaszczepienie nie zwalnia z obowiązku testowania.

Od 15 grudnia obowiązkowy test będzie dotyczył także osób, które mieszkają z osobą zakażoną COVID-19. W tej sytuacji również zaszczepienie nie będzie zwalniać z obowiązku testowania.

 

29.11.2021

Zasady bezpieczeństwa od 1 do 17 grudnia 

W związku z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa, od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. obowiązuje zakaz lotów z krajów wysokiego ryzyka:

 • Botswany

 • Eswatini

 • Lesotho

 • Mozambiku

 • Namibii

 • RPA

 • Zimbabwe

Ważne! Osoby wracające w tych krajów nie będą mogły zostać zwolnione z kwarantanny przez 14 dni – nawet w przypadku negatywnego wyniku testu.

 

Wydłużona kwarantanna dla podróżujących z krajów non-Schengen

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. kwarantanna dla podróżujących z krajów non-Schengen zostaje wydłużona do 14 dni. Wcześniejsze zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe w przypadku negatywnego wyniku testu PCR, który został wykonany po upływie 8 dni od dnia przekroczenia granicy.  

 

Zmiany w limitach osób

Od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r. zmieniają się też limity osób m.in. w restauracjach, hotelach, obiektach sportowych czy kościołach.

 • Kościoły, lokale gastronomiczne, hotele, kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodkach kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, baseny i aquaparki – 50 proc. obłożenia (obecnie 75 proc. obłożenia).

 • Zgromadzenia, wesela, komunie, konsolacje, spotkania, dyskoteki – max. 100 osób (obecnie 150 osób).

 • Wydarzenia sportowe (poza obiektami sportowymi) – max. 250 osób (obecnie 500 osób).

 • Siłownie, kluby i centra fitness, hazard, muzea, galerie sztuki, targi, wystawy, kongresy, konferencje, sklepy i galerie handlowe – 1 osoba na 15 m2 (obecnie 1 osoba na 10 m2).

 

2.11.2021

Ruszają szczepienia dawką przypominającą

Zgodnie z decyzją ministra zdrowia od 2 listopada rozpoczynają się szczepienia przeciw COVID-19 dawką przypominającą. Zaszczepić może się każda pełnoletnia osoba, która przyjęła drugą dawkę (lub jednodawkową szczepionkę) minimum 6 miesięcy temu. Szczepionkę można przyjąć w dowolnym punkcie szczepień, bez względu na to, gdzie mieszkamy i gdzie szczepiliśmy wcześniej.

Więcej

 

1.10.2021

Ostatni weekend szczepień w zoo i na skwerze Hoovera

W najbliższą sobotę i niedzielę (2-3 października) po raz ostatni w tym roku będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19 w plenerowych punktach szczepień na terenie zoo oraz przy skwerze Hoovera. W weekendy nadal jednak będą czynne punkty szczepień w Parku Moczydło oraz Centrum Nauki Kopernik. Cały tydzień działa również punkt szczepień pod Pałacem Kultury i Nauki.

Więcej  

 

21.09.2021

Trzecia dawka szczepionki dla osób po 50. roku życia

Od 24 września wszystkie osoby, które ukończyły 50 lat będą mogły otrzymać przypominającą szczepionkę marki Pfizer. Od początku września trzecią dawkę szczepienia przeciw koronawirusowi mogą już otrzymywać osoby m.in. leczone onkologicznie, po przeszczepach, z niedoborem odporności lub zakażone HIV.

Więcej

 

13.09.2021

Ruszyły szczepienia w szkołach przeciw COVID-19

13.09.2021 w szkołach ruszyły szczepienia uczniów od 12 roku życia. W akcję mocno zaangażowały się także warszawskie placówki. Do tej pory w stolicy zaszczepiły się już ponad 72 tysiące dzieci w wieku od 12 do 18 lat, a do akcji szczepień w szkołach zgłosiło się kilka tysięcy uczniów.

Więcej  

 

9.09.2021

Stolica ponownie pomaga restauratorom

Warszawscy radni przyjęli dziś uchwałę w sprawie przesunięcia terminu płatności III raty za korzystanie w 2021 r. z zezwoleń na sprzedaż i podawanie napojów alkoholowych w lokalach gastronomicznych. Termin został przesunięty z 30 września na 31 grudnia 2021 r.

Więcej 

 

26.08.2021

Przygotowania Warszawy do nowego roku szkolnego

1 września uczniowie wrócą do szkół, a zgodnie z wytycznymi rządowymi zajęcia lekcyjne będą odbywały się w reżimie sanitarnym. Warszawskie placówki intensywnie przygotowują się do rozpoczęcia roku szkolnego, w tym do akcji szczepień przeciw COVID-19, które ruszą w szkołach w 3. tygodniu września.

Więcej  

 

18.08.2021

Szczepienia pod PKiN przez cały tydzień

Już od środy, 18 sierpnia miejski punkt szczepień pod Pałacem Kultury i Nauki przy wyjściu z metra Centrum będzie działał od poniedziałku do niedzieli w godzinach 8.00-20.00. W ramach akcji #Warszawaszczepi miasto uruchomiło łącznie 77 punktów szczepień przeciw COVID-19.

Więcej

 

6.08.2021

Warszawa szczepi pod Pałacem Kultury i Nauki

Od soboty, 7 sierpnia zacznie działać kolejny wakacyjny punkt szczepień przeciw COVID-19. Stanie on pod PKiN w rejonie stacji metra Centrum i dworca Warszawa Śródmieście (czynny w soboty i niedziele w godz. 9-20).

 

29.07.2021

Wakacyjne szczepienia przeciw COVID-19 w Centrum Nauki Kopernik

Już od najbliższej soboty, 31 lipca Warszawa uruchamia kolejny punkt szczepień weekendowych - odwiedzający Centrum Nauki Kopernik, partnera akcji szczepień, będą mogli przy okazji wizyty w placówce zaszczepić się przeciw koronawirusowi.

Więcej

 

23.07.2021

Warszawa podała ponad pół miliona szczepionek przeciw COVID-19

W miejskich punktach szczepień podano już blisko 540 tys. dawek szczepionek przeciw koronawirusowi. M.st. Warszawa szczepi w ponad 70 miejskich przychodniach, czterech punktach szczepień powszechnych i punktach uruchamianych w weekendy.

Więcej 

 

9.07.2021

Punkt Szczepień Powszechnych przy ul. Łazienkowskiej zmienia lokalizację

Od 12 lipca (poniedziałek) jeden z czterech miejskich punktów szczepień powszechnych przenosimy ze stadionu Legii na ulicę Chmielną 14.

Więcej 

 

6.07.2021

Warszawa szczepi przeciw COVID-19 osoby w kryzysie bezdomności

7 lipca rusza kolejna akcja szczepień przygotowana przez miasto z myślą o osobach dotkniętych kryzysem bezdomności. Tym razem szczepienia odbędą się w placówce na Pradze-Południe. Chętni otrzymają jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson.

Więcej

 

2.07.2021

Warszawa uruchamia kolejne punkty szczepień weekendowych

Od 3 lipca uruchamiamy kolejne dwa miejskie punkty szczepień przeciw koronawirusowi:

 • Punkt szczepień przy skwerze Hoovera (namiot przy ul. Krakowskie Przedmieście 60a) – czynny w soboty i niedziele w godz. 12.00-18.00.
 • Punk na terenie warszawskiego zoo (nieopodal budynku hipopotamiarni) – czynny w soboty i niedziele w godz. 11.00-17.00.

Więcej 

 

28.06.2021

Zmiany w pracy urzędów

Od 1 lipca 2021 r. urzędy zajmujące się bezpośrednią obsługą mieszkańców będą czynne w poniedziałki w godz. 8-18, wtorki-piątki w godz. 8-16. Obsługa klienta będzie prowadzona we wszystkich sprawach realizowanych przez urząd – po wcześniejszym umówieniu wizyty w systemie rezerwacji internetowych rezerwacje.um.warszawa.pl, a także  bezpośrednio w urzędzie bez konieczności umawiania wizyty.

 

Kwarantanna dla przyjeżdżających spoza strefy Schengen

Każdy z podróżujących jest skierowany na 10-dniową kwarantannę. Nie ma możliwości zwolnienia z kwarantanny na podstawie testu wykonanego w ciągu 48 godz. po przybyciu do Polski. Taka możliwość dopuszczona jest dopiero po 7 dniach. 

Więcej

 

Warszawa szczepi na Bulwarach Wiślanych i Moczydle

Od soboty, 26 czerwca zostaną uruchomione kolejne dwa miejskie punkty szczepień przeciw koronawirusowi:

 • w punkcie informacji turystycznej na Bulwarach Wiślanych (bulwar Karskiego na wysokości ulicy Boleść) w soboty i niedziele w godz. 10.00-16.00

 • przy wejściu do kompleksu basenów w Parku Moczydło (w namiocie, gdzie zimą działa lodowisko) w soboty i niedziele w godz. 14.00-19.00.

Żeby otrzymać szczepionkę nie trzeba się wcześniej rejestrować ani zapisywać.

Szczepienia w weekendowych punktach będą wykonywane preparatami marki Pfizer (dwudawkowa szczepionka) oraz Johnson&Johnson (jednodawkowe szczepienie).

W obydwu lokalizacjach na miejscu będzie lekarz kwalifikujący, dzięki czemu możliwe będą szczepienia dzieci od 12. r. życia (preparat Pfizer).

 

Unijny certyfikat Covid

Żeby swobodnie podróżować po Unii Europejskiej, warto mieć ze sobą certyfikat Covid. To dowód na to, że:

 • przeszedłeś Covid-19,

 • posiadasz negatywny wynik testu PCR na Covid-19 albo RAT,

 • zostałeś zaszczepiony przeciw Covid-19.


Od 1 lipca certyfikat będzie wydawany i stosowany we wszystkich państwach członkowskich UE, ale w Polsce dostępny do pobrania jest już od 1 czerwca.

Certyfikat można pobrać w formie cyfrowej przez:


Ważne! Certyfikat można pobrać także w formie papierowej w punktach szczepień (osoby zaszczepione) lub u lekarza/pielęgniarki w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (ozdrowieńcy i osoby z negatywnym wynikiem testu na Covid-19).

Więcej

 

23.06.2021

Warszawa rusza z akcją szczepień osób w kryzysie bezdomności

Z myślą o osobach dotkniętych kryzysem bezdomności miasto rozpoczyna szczepienia przeciw COVID-19 w noclegowni przy ul. Kaczorowej. Partnerami programu są stołeczna Straż Miejska oraz miejski punkt szczepień uruchomiony przez Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Wawer.

Więcej

 

Warszawa szczepi

14 maja Warszawa uruchomiła cztery punkty szczepień powszechnych, które działają od poniedziałku do niedzieli w godz. 8.00-18.00. Zlokalizowane są na stadionie Legii (ul. Łazienkowska 3), w Białołęckim Ośrodku Sportu (ul. Strumykowa 21), w Ośrodku Sportu i Rekreacji (ul. Ossowskiego 25) oraz w Wawerskim Centrum Kultury (ul. Żegańska 1a). Do wszystkich można wygodnie dojechać transportem publicznym, a do największego z nich, który działa na stadionie Legii kursuje specjalna linia autobusowa 901.

Osoby, które chcą zostać wolontariuszami w warszawskim punkcie szczepień powszechnych mogą zgłaszać się na stronie ochotnicy.waw.pl.

 

Obowiązujące zasady bezpieczeństwa

Na terenie całej Polski obowiązują następujące zasady bezpieczeństwa:

 • sklepy w centrach i galeriach handlowych, wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane są otwarte. W dalszym ciągu w placówkach handlowych, na targowiskach i na poczcie obowiązuje ścisły reżim sanitarny i limit maksymalnie 1 os. na 10 m2, klienci mają obowiązek zakrywania ust i nosa. Nie obowiązują godziny dla seniorów;

 • w obiektach kultu religijnego, maksymalnie 75 proc. obłożenia. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. 

 • hotele, maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12. roku życia.

 • otwarte kina i teatry: max obłożenie 75 proc. placówki, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym; dozwolona sprzedaż oraz spożywanie jedzenia i picia w kinach, teatrach, na koncertach oraz w innych instytucjach kultury i rozrywki.

 • otwarte domy i ośrodki kultury, świetlice, działalność edukacyjna i animacyjna prowadzona przez instytucje kultury w pomieszczeniach;

 • otwarte sale zabaw dla dzieci: limit 1 osoba na 10 m2;

 • otwarte są galerie sztuki i muzea: obowiązuje limit 1 osoby na 10 m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym;

 • salony urody, kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu są otwarte;

 • otwarte parki rozrywki na świeżym powietrzu, obłożenie 75 proc.

 • uprawianie sportu na krytych obiektach sportowych i basenach: obiekty dostępne dla wszystkich, max obłożenie 50 proc. (także dla widowni);

 • uprawianie sportu na siłowniach, w klubach fitness, solaria: limit 1 osoby na 10m2, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym;

 • zniesiony został obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Uwaga! Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych;

 • otwarte restauracje: max obłożenie 75 proc. lokalu, działalność w ścisłym reżimie sanitarnym;

 • targi i konferencje – limit 1 osoba na 10m2;

 • imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej – maksymalnie 150 osób;

 • zgromadzenia – maksymalnie 150 osób;

 • dyskoteki – maksymalnie 150 osób;

 • transport zbiorowy 100% obłożenia; pasażerowie mają obowiązek zakrywania nosa i ust;

 • żłobki i przedszkola są otwarte;

 • w szkołach dla dorosłych, placówkach kształcenia ustawicznego, centrach kształcenia zawodowego i uczelniach wyższych: nauka odbywa się zdalnie.


Ważne! Limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Osoby przyjeżdżające do Polski ze strefy Schengen kierowane są na 10-dniową kwarantannę – bez względu na rodzaj transportu indywidualny, zbiorowy lub pieszy. Z kwarantanny może zwolnić negatywny wynik testu na COVID-19 wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Osoby przyjeżdżające do Polski spoza strefy Schengen i Europejskiego Obszaru Gospodarczego kierowane są na 10-dniową kwarantannę. Nie ma możliwości zwolnienia z kwarantanny na podstawie testu wykonanego w ciągu 48 godz. po przybyciu do Polski. Taka możliwość dopuszczona jest dopiero po 7 dniach.

Bez zmian pozostanie obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Kto nie musi zasłaniać nosa i ust w pomieszczeniach?

 • dzieci do ukończenia 5. roku życia;

 • osoby, które nie mogą zakrywać nosa i ust z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim;

 • osoby, które mają trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa;

 • osoby, które mają problemy z oddychaniem (muszę mieć przy sobie orzeczenie lub zaświadczenie!);

 • kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną;

 • duchowni sprawujący obrzędy religijne.

 

Warszawa szuka wolontariuszy do punktów szczepień

14 maja zaczęły działać cztery warszawskie punkty szczepień powszechnych, gdzie mieszkańcy mogą otrzymać szczepionkę przeciw COVID-19. Warszawa prowadzi rekrutację wolontariuszy, którzy zaangażują się w organizację szczepień.

Warszawskie punkty szczepień powszechnych działają od poniedziałku do niedzieli, w godz. 8.00-18.00, w czterech lokalizacjach:

 • na stadionie Legii, ul. Łazienkowska 3;

 • w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. Strumykowej 21;

 • w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Ossowskiego 25;

 • w Wawerskim Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1a.

Wolontariuszem w warszawskim punkcie szczepień powszechnych może zostać każdy, kto ukończył 18 r. życia. Nie trzeba być związanym z sektorem służby zdrowia. Wystarczy dyspozycyjność, zmysł organizacyjny i gotowość do pomocy. Zgłoszenia na wolontariat (do konkretnego punktu) przyjmowane są przez Miejski Portal Wolontariatu www.ochotnicy.waw.pl.

Więcej

 

Warszawskie punkty szczepień powszechnych

Śródmieście, Białołęka, Targówek i Wawer – od 14 maja w tych dzielnicach działają warszawskie punkty szczepień powszechnych. Są czynne cały tydzień, w godz. 8.00-18.00, i do wszystkich można wygodnie dojechać transportem publicznym.

Warszawskie punkty szczepień powszechnych działają:

 • na stadionie Legii, ul. Łazienkowska 3;

 • w Białołęckim Ośrodku Sportu przy ul. Strumykowej 21;

 • w Ośrodku Sportu i Rekreacji przy ul. Ossowskiego 25;

 • w Wawerskim Centrum Kultury przy ul. Żegańskiej 1a.

Szczegółowe informacje o tym, jak zarejestrować się na szczepienie, znajdują się na stronie warszawaszczepi.pl. Cztery nowe punkty dołączą do ponad 60 miejskich przychodni, gdzie również można się zaszczepić

Do nowo uruchomionych punktów szczepień powszechnych do końca maja trafi ponad 80 tys. szczepionek firm Pfizer oraz Johnson & Johnson.

Do wszystkich punktów szczepień powszechnych można dotrzeć Warszawskim Transportem Miejskim. Dojazd do największego z nich, zorganizowanego na stadionie Legii zapewni a specjalna linia autobusowa 901, która kursuje kursowała z Dworca Centralnego, przez centrum miasta, z dogodnymi przesiadkami z obu linii metra.

Więcej

 

Koronawirus – ważne numery telefonów

Zestawienie numerów telefonów do instytucji, które są związane z działaniami mającym zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, a także opieką medyczną znajduje się tutaj.

 

9.04.2021 r.

Weekendowe ozonowanie miasta

W nocy z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek planujemy przeprowadzić dezynfekcję wodą wysoko ozonowaną najważniejszych i najczęściej uczęszczanych szlaków komunikacyjnych. Jeśli pogoda dopisze, zdezynfekujemy ok. 200 km dróg i niemal 108 tys. m2 powierzchni placów, stacji i korytarzy metra oraz przystanków komunikacji miejskiej.

 

2.04.2021

Zaczynamy ozonowanie miasta

W związku z obecnym stanem epidemii COVID-19 przygotowujemy się do ponownej dezynfekcji przestrzeni miejskiej. Użyjemy do tego innowacyjnej polskiej technologii wykorzystującej do odkażania wysoko ozonowaną wodę.

Więcej

 

30.03.2021

Zmiany w harmonogramie szczepień

Większa liczba punktów szczepień, poszerzenie kadry kwalifikującej i wykonującej szczepienia, więcej szczepionek – w II kwartale tego roku zmienia się Narodowy Program Szczepień.

Więcej

 

Nowe zasady dotyczące kwarantanny dla przyjeżdżających do Polski

 Polska ujednolica zasady kwarantanny, zarówno jeśli chodzi o transport lądowy, jak i lotniczy. Podróżni przybywający do Polski ze strefy Schengen będą podlegali obowiązkowej kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19, nie starszy niż 48 godzin. Natomiast przybywający spoza strefy Schengen, będą bez wyjątku kierowani na kwarantannę, niezależnie od posiadanego testu. Osoby zaszczepione będą zwolnione z kwarantanny. Nowe zasady będą obowiązywały od wtorku, 30 marca.

Więcej

 

22.03.2021

Warszawskie śniadanie wielkanocne z dostawą

Święta Wielkanocne w polskiej tradycji to szczególny czas wspólnego, rodzinnego biesiadowania. W obecnej sytuacji epidemicznej jest ono niemożliwe. Dlatego we współpracy z Fundacją Wolne Miejsce już po raz drugi przygotowaliśmy dla mieszkańców stolicy świąteczną akcję „Warszawskie śniadanie wielkanocne z dostawą”.

Więcej

 

19.03.2021

Punkt szczepień w innym miejscu. Zmiana trasy 902

Od wtorku, 23 marca, zmienia się miejsce punktu szczepień na Stadionie Narodowym. Autobusy linii 902 pojadą nową trasą. Na szczepienie będzie można dojechać też autobusami linii 102, 146 i 147.

Więcej

 

15.03.2021

Zgłoś się na test przez internet

Żeby wykonać test na Covid-19, nie trzeba już konsultować się z lekarzem POZ. Na test można zgłosić się samodzielnie przez formularz na stronie http://gov.pl/dom.

Formularz mogą wypełnić osoby pełnoletnie, które obawiają się, że miały kontakt z koronawirusem. Po wypełnieniu formularzu otrzymają informację, czy kwalifikują się na test w kierunku SARS-CoV-2. Do zakwalifikowanych osób zadzwoni  konsultant Domowej Opieki Medycznej, aby wystawić zlecenie na test. Konsultanci pracują w godzinach 8-18 (również w weekendy). Formularze złożone po godz. 18 będą obsługiwane w miarę możliwości kolejnego dnia.

Wynik testu można odczytać na Internetowym Koncie Pacjenta

 

12.03.2021

Hybrydowa nauka w klasach I-III 15-28 marca

Po wprowadzeniu przez rząd obostrzeń w województwie mazowieckim, uczniowie z klas 1-3 warszawskich szkół podstawowych przechodzą na naukę w trybie hybrydowym. 

Komunikat Ministerstwa Edukacji i Nauki w sprawie zasad organizacji nauki hybrydowej

 

11.03.2021

Do województwa mazowieckiego trafi ponad 21 mln maseczek ochronnych

Rząd podjął decyzję o wyposażeniu w maseczki ochronne mieszkańców województw, w których jest najwięcej zachorowań – w tym mazowieckiego. Każdy z mieszkańców może otrzymać 4 sztuki. Na Mazowsze ma trafić 21,6 mln maseczek.

 

24.02.2021

Od 27 lutego kwarantanna po przyjeździe z Czech i Słowacji od 27 lutego – wyjątek dla zaszczepionych i osób z negatywnym wynikiem testu

Sytuacja epidemiczna u naszych sąsiadów jest niepokojąca, dlatego wszystkie osoby, wracające z Czech i Słowacji, zostaną skierowane na kwarantannę. Dotyczy to również osób, które przekraczają granicę samochodem. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Powrót obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim od 27 lutego

Od 27 lutego zamknięte zostaną hotele, galerie handlowe, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny i korty tenisowe.

 

15.02.2021

Otworzyliśmy niektóre obiekty sportowe 

Od 12 lutego 2021 r. zniesione są rządowe ograniczenia w korzystaniu z pływalni, obiektów na świeżym powietrzu oraz kortów tenisowych.

Więcej

 

11.02.2021

15 lutego rusza kolejna tura rejestracji nauczycieli. Na szczepienie będą mogli zgłosić się wszyscy nauczyciele zarówno edukacji przedszkolnej, jak i nauczyciele akademiccy. W tej grupie znajdą się również chętni nauczyciele (w wieku do 60 lat), którzy nie zostali zarejestrowani w I etapie przyjmowania zgłoszeń. 

12 lutego rozpoczęły się szczepienia nauczycieli uczących stacjonarnie w klasach I-III szkół podstawowych oraz szczepienia instruktorów praktycznej nauki zawodu.

Więcej 

 

Nowy szpital dla Warszawy

Szpital Południowy na Ursynowie gotowy do przyjęcia pierwszych pacjentów. Początkowo placówka będzie leczyć pacjentów zakażonych COVID-19. Po zakończeniu pandemii koronawirusa nowy miejski szpital zacznie służyć mieszkańcom południowych dzielnic Warszawy.

Więcej

 

08.02.2021

Kurtyna w górę z udziałem publiczności

Warszawskie teatry przygotowują się do wznowienia spektakli granych na żywo z udziałem publiczności. Pierwsze odbędą się już w najbliższy piątek, 12 lutego, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Cały czas pokazywane są też spektakle w wersji online.

Więcej

 

01.02.2021

Wracają warszawskie muzea i galerie 

Po 1 lutego wznowią działalność warszawskie muzea i galerie – z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego.

Więcej

 

26.01.2021

902 - Kurs na szczepienie

Warszawa pomoże mieszkańcom dojechać do punktu szczepień na stadionie PGE Narodowym. Od 28 stycznia chętni będą mogli korzystać ze specjalnej, bezpłatnej linii 902 o nazwie „Kurs na szczepienie”. Autobusy połączą stację metra i kolei z punktem szczepień i punktem rejestracji. Przejazd będzie bezpłatny. Linia 902 będzie kursować co 20 minut, we wszystkie dni tygodnia.

Więcej

 

25.01.2021

Ruszyły szczepienia seniorów przeciw COVID-19

Pierwsi pacjenci 80+, którzy zarejestrowali się na szczepienia przeciw COVID-19, otrzymali dawki szczepionek w punkcie uruchomionym w Szpitalu Południowym. Tej placówki nie obowiązuje rządowy limit 30 szczepionek na tydzień, dlatego do końca tygodnia szpital zamierza zaszczepić blisko 1,8 tys. seniorów.

Więcej

 

18.01.2021

W miejskich szpitalach brakuje szczepionek przeciw COVID-19

Z blisko 5,4 tys. szczepionek przeciw COVID-19 zamówionych przez szpitale miejskie, do placówek trafiło jedynie 810 dawek. Co ważne, dostarczone szczepionki są przeznaczone wyłącznie do szczepienia podopiecznych domów pomocy społecznej. Szczepienia medyków w ramach etapu 0 zostały wstrzymane. 

Więcej

 

15.01.2021

Ruszają szczepienia – sprawdź, co musisz zrobić

15 stycznia zaczyna się rejestracja na konkretny termin szczepienia dla osób powyżej. 80 r.ż. oraz możliwość zgłaszania chęci szczepienia dla wszystkich dorosłych. 

Więcej

 

Rusza Narodowy Program Szczepień

Szczepienia na koronawirusa rozpoczną się w I kwartale 2021 r. Będą bezpłatne, dobrowolne i podzielone na etapy. W etapie 0 zaszczepione zostaną osoby najbardziej narażone na zakażenie:

 • pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę),

 • pracownicy domów pomocy społecznej,

 • pracownicy miejskich ośrodków pomocy społecznej,

 • personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

 W etapie I ze szczepień skorzystają:

 • pensjonariusze domów pomocy społecznej,

 • pensjonariusze zakładów opiekuńczo-leczniczych,

 • pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu,

 • osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych,

 • służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie,

 • nauczyciele.

Informacje na temat Narodowego Programu szczepień będą pojawiały się na bieżąco na stronie gov.pl/szczepimysie.

 

12.01.2021

Rejestracja seniorów na szczepienia

15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od 22 stycznia będą mogły się zarejestrować osoby powyżej 70. roku życia. 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów. Stopniowo szczepionka przeciw COVID-19 będzie udostępniana kolejnym grupom wiekowym i zawodowym.

Więcej

 

12.01.2021

Warszawa pomaga powstańcom w szczepieniach

Stolica przygotowuje specjalne wsparcie dla powstańców warszawskich podczas szczepień przeciwko COVID-19. Powstańcy skorzystają ze szczepień w pierwszej kolejności.

Więcej

 

11.01.2021

Testy przesiewowe pod kątem COVID-19 dla nauczycieli klas 1-3

Blisko 9 tys. nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół podstawowych w Warszawie zgłosiło się do bezpłatnego badania na obecność koronawirusa. 

Więcej

 

7.01.2021

Państwa objęte zakazem lotów:

Od 7 do 13 stycznia 2021 r. zakazem lotów będzie objęta tylko Wielka Brytania i Irlandia Północna.

MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Podejmując decyzję o wyjeździe należy liczyć się z możliwymi trudnościami w powrocie do kraju, ograniczeniami w ruchu lotniczym, obowiązkiem poddania się kwarantannie lub samoizolacji, a także przeprowadzenia dodatkowych badań lekarskich na zlecenie władz miejscowych.

 

07.01.2021

W miejskich szpitalach trwają szczepienia przeciw COVID-19  

W szpitalach nadzorowanych przez miasto w kolejce do szczepień przeciwko koronawirusowi czeka blisko 16 tys. osób z tzw. "grupy zero". To m.in. personel medyczny, pracownicy szpitali, przychodni, a także farmaceuci. Dotychczas wszystkie miejskie szpitale otrzymały niecałe 2,9 tys. szczepionek.

Więcej

 

04.01.2021

Mapa punktów szczepień

Można już sprawdzić, gdzie będziemy mogli się zaszczepić przeciwko COVID-19. Lista punktów będzie aktualizowana na bieżąco.

Mapa punktów szczepień

 

03.01.2021

Ferie zimowe – zasady organizowania półkolonii

W czasie ferii zimowych nie obowiązuje zakaz wychodzenia dzieci z domów. Do 15 stycznia mogą wychodzić bez opieki dorosłych także w godz. 8-16.  

Więcej

 

31.12.2020

Wsparcie miasta dla warszawskiej branży turystycznej

Sektor turystyki to jedna z gałęzi gospodarki, które szczególnie mocno ucierpiały w kryzysie wywołanym pandemią Covid-19. Dlatego prezydent Rafał Trzaskowski zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych środków, pochodzących z tegorocznych oszczędności, dla warszawskich przedsiębiorców zrzeszonych w Warszawskiej Organizacji Turystycznej (WOT).

Więcej

 

29.12.2020

Jak się zaszczepić przeciw COVID-19?

Rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. Sprawdź, w którym etapie będziesz mógł się zaszczepić i jak przebiegnie cały proces.

Więcej

 

29.12.2020

Warszawski Sylwester w czasach epidemii

W tym roku Sylwester w stolicy będzie wyglądał inaczej. Zamiast fajerwerków i koncertów na scenie przygotowaliśmy spektakularny pokaz świateł. Będzie on widoczny na fasadzie Pałacu Kultury. Pokaz będzie można oglądać w internecie oraz z okien i balkonów.

Więcej

 

29.12.2020

Pomoc społeczna w Warszawie w czasie COVID-19

Od początku pandemii koronawirusa uruchomiliśmy działania pomocowe dla mieszkańców, aby wspierać ich w tym trudnym czasie. Zorganizowaliśmy miejski system „Warszawa Wspiera”, dodatkową pomoc żywnościową i specjalne procedury w DPS-ach, aby ograniczać ryzyko transmisji wirusa SARS-CoV-2.

Więcej 

 

29.12.2020

Ponad 93 mln zł na walkę z COVID-19

Warszawa na walkę z pandemią wydała w tym roku już ponad 93 mln zł. Aż 40 proc. stanowiły wydatki na niezbędne środki ochronne i dezynfekujące. Miasto pomogło także przedsiębiorcom, obniżając stawki za dzierżawę i wynajem nieruchomości.

Więcej

 

23.12.2020

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna 

Przypominamy, że w okresie świątecznym mieszkańcy mogą otrzymać poradę lekarską nie tylko w szpitalach, ale także w przychodniach. Wykaz 22 punktów adresowych, które świadczą nocną i świąteczną opieką zdrowotną dostępny jest tutaj.

 

23.12.2020

Warto wspierać niezależne księgarnie

Miasto stołeczne Warszawa nie zapomina o lokalnych księgarniach, które dotkliwie odczuły skutki kryzysu wywołanego pandemią.

Więcej

 

18.12.2020

„Warszawska wigilia z dostawą” – ostania chwila na zgłoszenia

W ramach wspólnej akcji Warszawy i fundacji Wolne Miejsce, jeszcze do niedzieli, 20 grudnia włącznie, czekamy na telefoniczne zgłoszenia potrzebujących mieszkańców, którzy chcieliby otrzymać świąteczną paczkę z tradycyjnymi wigilijnymi potrawami.

Więcej

 

16.12.2020

Rusza kampania „Ty też możesz wesprzeć medyków”

Pielęgniarki, ratownicy, lekarze oraz pozostali pracownicy ochrony zdrowia – od miesięcy znajdują się na pierwszej linii walki z koronawirusem. Pandemia zmieniła realia ich pracy, w której wartością jest zdrowie i życie tysięcy pacjentów. Aby uświadomić mieszkańcom wysiłek i poświęcenie pracowników służby zdrowia, rozpoczynamy kampanię „Ty też możesz wesprzeć medyków”.  To ważna inicjatywa, która może pokazać naszą solidarność z nimi.

Więcej

 

Warszawski Transport Publiczny w okresie świąt i ferii zimowych

W okresie świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku i Trzech Króli oraz ferii zimowych zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego.

Więcej

 

Stanowisko Warszawy i UMP ws. Narodowego Program Szczepień przeciw COVID-19

W ramach konsultacji rządowego projektu szczepień przeciw koronawirusowi Warszawa, wspólnie z pozostałymi dziewięcioma miastami zrzeszonymi w Unii Metropolii Polskich, wniosła kilkadziesiąt uwag do projektu programu.

Więcej

 

14.12.2020

60 komputerów dla uczniów z Targówka

Zbiórka zorganizowana przez Młodzieżową Radę m.st. Warszawy trwa, a do uczniów trafia już sprzęt przekazany przez darczyńców. W poniedziałek, 14 grudnia, cenny sprzęt dla uczących się zdalnie uczniów z Targówka przekazały dwie miejskie spółki – Metro Warszawskie i Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.

Więcej

 

07.12.2020

Ruszają zapisy do „Zimy w Mieście"

Epidemia nie odpuszcza - w ferie zimowe (4-15 stycznia 2021 r.) zapewnimy jednak opiekę i zajęcia najmłodszym uczniom.

Więcej

 

04.12.2020

Festiwale na kanapie także w grudniu

Instytucje kultury, czyli teatry, kina, muzea i galerie pozostają zamknięte także w grudniu. Wydarzenia kulturalne już na dobre przeniosły się do przestrzeni wirtualnej. W domowym zaciszu można śledzić kolejne festiwale.  

Szczegółowe informacje na temat oferty kulturalnej online

 

01.12.2020

Biblioteki otwarte dla czytelników 

Zgodnie z decyzją rządu biblioteki publiczne i naukowe są ponownie dostępne dla czytelników. Utrzymany będzie ścisły reżim sanitarny. 

Więcej

 

30.11.2020

Pulsoksymetry będą monitorować stan pacjentów w domu

Więcej

 

30.11.2020

Zasiłek opiekuńczy zostaje przedłużony do 24 grudnia

Więcej

 

26.11.2020

Warszawskie Spotkania Teatralne online

Podczas 40. Warszawskich Spotkań Teatralnych pokazane zostaną najlepsze i najbardziej emocjonujące spektakle z całej Polski. Tegoroczne wydarzenie jest wyjątkowe, bo w całości odbędzie się online – od 5 do 16 grudnia. 

Więcej

 

26.11.2020

Warszawa na Święta – warsztaty, konkursy, gotowanie

Mimo epidemii chcemy podtrzymać świąteczną atmosferę – na profilu miasta na Facebooku od 27 listopada odbywać się będą wydarzenia, warsztaty i konkursy, w których będzie mógł wziąć udział każdy warszawiak, niezależnie od wieku. 

Więcej    

 

23.11.2020

Zmieniają się zasady kwarantanny

Domownicy osoby chorej nie muszą czekać na telefon z sanepidu. Ich kwarantanna będzie automatyczna – jeśli jeden domowników ma dodatni wynik testu, wszyscy powinni pozostać w domu przez 10 dni.

 

23.11.2020

Ważność legitymacji w czasie stanu epidemii

Legitymacje studenckie, doktoranta oraz służbowe nauczycieli akademickich pozostają ważne.

Więcej informacji

 

23.11.2020

Rząd przekazał Warszawie zaledwie 12 respiratorów

Mija kolejny tydzień, od kiedy Warszawa zgłosiła władzom państwowym zapotrzebowanie na sprzęt i środki niezbędne miejskim szpitalom do walki z epidemią koronawirusa. Do placówek trafiło dotychczas 12 respiratorów z 53 zgłoszonych.

Więcej

 

Wspierajmy instytucje kultury z Kartą Warszawiaka

Dla wszystkich mieszkańców, którzy posiadają Kartę Warszawiaka lub Kartę Młodego Warszawiaka, instytucje kultury przygotowały ofertę dostępną online. Zachęcamy do wsparcia stołecznych teatrów i muzeów oraz oglądania wystaw, koncertów i spektakli, bez wychodzenia z domu.

Więcej

 

Wystartował Grand Off

Codziennie do 27 listopada, o godz. 20.00 można obejrzeć krótkometrażowe filmy w ramach festiwalu Grand Off. Projekcje będą się odbywać online, na festiwalowym profilu w mediach społecznościowych.

Więcej

 

19.11.2020

Niższe stawki za ogródki gastronomiczne również w 2021 roku

Miasto pozostawi na cały kolejny rok obniżone stawki opłat za zajęcie pasa drogowego dla osób prowadzących drobną działalność gospodarczą. Uchwałę w tej sprawie przyjęli stołeczni radni.

Więcej 

 

18.11.2020

Pandemia uderza w rynek pracy warszawianek

Jak pokazuje najnowszy raport „Mama–Warszawianka”, przygotowany na zlecenie miasta przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką, 24 proc. kobiet straciło pracę w ostatnich kilku miesiącach, a kolejnych 28 proc. zarabia mniej niż wcześniej. Przedstawiamy wyniki badań z życia warszawianek w czasie pandemii.

Więcej

 

16.11.2020

Automatycznie powiadamianie o nałożeniu kwarantanny

O nałożonej kwarantannie nie będzie już informować telefonicznie pracownik Sanepidu, tylko automat telefoniczny. Komunikat o objęciu kwarantanną będzie nadawany z numeru +48 22 25 71 145 to nowy numer. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny należy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115. 

Osoby, które mają pozytywny wynik testu, miały bliski kontakt z osobą zakażoną, mogą zgłosić kwarantannę swoją lub w imieniu innych osób online.

 

13.11.2020

Warszawskie autobusy gotowe do transportu chorych

Dwa autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego zostały dostosowane do transportu pacjentów do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym.

Więcej

 

12.11.2020

Przy Szpitalu Bielańskim działają już kontenery medyczne

Zakończyły się prace związane z instalacją systemu kontenerów przy Szpitalu Bielańskim - przyjmowani są już pierwsi pacjenci.

Więcej

 

11.11.2020

Lista państw i terytoriów, które od 11 do 24 listopada będą objęte zakazem lotu:

Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Gruzja, Jordania, Argentyna, Armenia, Kostaryka, Liban, Macedonia, Stany Zjednoczone Ameryki z wyjątkiem lotnisk położonych na terytorium stanów Illinois i Nowy Jork.

Na liście nie ma krajów Unii Europejskiej oraz Rosji i Ukrainy (osoby przekraczającej polską granicę z tych krajów, muszą odbyć kwarantannę). Zakazem lotów nie są objęte samoloty wyczarterowane przed wejście w życie rozporządzenia. 

Niektóre kraje wymagają aktualnego negatywnego testu na koronawirusa od wjeżdżających.

Szczegółowe informacje

 

10.11.2020

Wystąpiliśmy do rządu o dodatkowy sprzęt do walki z COVID-19

W 2020 r. Warszawa przeznaczy blisko 31 mln zł na zakup sprzętu, aparatury medycznej i środków ochrony indywidualnej w związku z pandemią. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy stolica wystąpiła do wojewody mazowieckiego o zaopatrzenie miejskich szpitali w sprzęt niezbędny do walki z COVID-19. 

Więcej  

 

10.11.2020

Warszawa: skromne obchody Święta Niepodległości

Z powodu epidemii koronawirusa i poważnych obostrzeń, zrezygnowaliśmy z uroczystości i atrakcji, które miały uświetnić tak ważny dla Polski dzień, jakim jest 11 listopada.

Więcej 

 

10.11.2020

Warszawa: 1 grosz za m2 pasa drogowego dziennie w ramach ulgi dla przedsiębiorców

Aby zabezpieczyć interesy zwłaszcza najmniejszych warszawskich przedsiębiorców wprowadzimy „groszową” stawkę, czyli 1 gr za 1 mkw. dziennie za zajęcie pasa drogowego przez obiekty, w których w wyniku rządowych ograniczeń nie będzie mogła być prowadzona działalność gospodarcza. 

Więcej 

 

10.11.2020

Festiwale filmowe online

Kina są zamknięte z powodu pandemii, dlatego edycje trzech festiwali współfinansowanych przez Warszawę odbędą się w sieci.

Więcej 

 

9.11.2020

Wspieramy naszych seniorów

Warszawa już od ośmiu miesięcy aktywnie pomaga seniorom w trudnych czasach pandemii. Osoby starsze mogą liczyć na wsparcie psychologiczne, pomoc w zakupie leków i żywności czy specjalny program szczepień na grypę.  

Więcej

 

Pracownicy Urzędu pomogą sanepidowi

Około 40 pracowników Urzędu m.st. Warszawy wesprze inspekcję sanitarną w formie wolontariatu w związku z epidemią Covid-19.

Więcej

 

5.11.2020

Pomożemy w transporcie chorych do Szpitala Narodowego

Stolica pomoże w transporcie chorych do Szpitala Narodowego. W tym celu dostosujemy dwa autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego na potrzeby pacjentów – będą one wyposażone m.in. w specjalne stanowiska z tlenem nawet dla 30 osób.

Więcej

 

5.11.2020

Krew ozdrowieńców ratuje życie chorym na COVID-19

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie apeluje do wszystkich osób, które  chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe, żeby oddawały osocze krwi. Zdaniem naukowców przeciwciała z osocza ozdrowieńców to skuteczny i bezpieczny sposób leczenia ciężko chorych na COVID-19. 

Więcej

 

2.11.2020

Na cmentarz dodatkowym autobusem

Od wtorku, 3 listopada, ponownie otwarte będą cmentarze, dlatego uruchomimy kilka specjalnych linii cmentarnych. Dodatkowe autobusy i tramwaje ułatwią warszawiakom dojazd na warszawskie nekropolie.

Więcej

 

Kolejne punkty wymazowe i szczepienia dla mieszkańców

W miejskich przychodniach, w których działają punkty wymazowe pod kątem zakażenia COVID-19, wykonaliśmy w ostatnim tygodniu blisko 8 tys. bezpłatnych testów. Szczepimy również kolejnych mieszkańców przeciw grypie.

Więcej

 

Stacja dezynfekcji karetek w zajezdni tramwajowej 

Warszawa podejmuje kolejne kroki w walce z epidemią. Reagując na sygnały płynące od ratowników medycznych, zdecydowaliśmy się pomóc w sprawnej dezynfekcji karetek pogotowia.

Więcej

 

02.11.2020

Praca zdalna

Wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, muszą pracować zdalnie przez najbliższe 2 tygodnie z możliwością przedłużenia. Rząd apeluje też do prywatnych pracodawców o umożliwienie pracownikom pracy zdalnej tam, gdzie tylko jest to możliwe.

 

30.10.2020

Seniorzy

Rząd apeluje, by osoby starsze, które mogą, pozostały w domu przez najbliższe 2 tygodnie.

 

29.10.2020

Aktualna sytuacja w miejskich szpitalach

Sytuacja epidemiczna jest krytyczna. W ciągu ostatniej doby w Warszawie stwierdzono ponad 1,2 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem, z których część będzie wymagała hospitalizacji. Cztery szpitale - Wolski, Czerniakowski, Grochowski i Bielański - które nadzoruje miasto, zostały zgodnie z decyzją wojewody mazowieckiego włączone do II poziomu zabezpieczenia i leczeni są tam pacjenci z dodatnim wynikiem testu pod kątem zakażenia COVID-19. 

Więcej

 

28.10.2020

Jak ratować kulturę w czasach pandemii? 

Włodarze czterech miast – Londynu, Buenos Aires, Sztokholmu i Warszawy spróbują odpowiedzieć na to pytanie podczas panelu World Cities Culture Forum. Wydarzenie odbędzie się 29 października o godzinie 18.00 online.

Więcej

 

14 DPS-ów z unijnym wsparciem 

Warszawa otrzymała granty finansowe na kwotę ponad 3,3 mln zł, które są wsparciem Domów Pomocy Społecznej, w tym personelu w zapewnieniu właściwej i bezpiecznej opieki nad osobami przebywającymi w DPS w zakresie ochrony życia i zdrowia oraz zabezpieczenie pensjonariuszy w zakresie przeciwdziałania i ograniczenia skutków COVID-19. 

Więcej

 

19115: mieszkańcy pytają o koronawirusa

Ponad 9 tys. zapytań o działaniach miasta w czasie pandemii koronawirusa wpłynęło od mieszkańców za pośrednictwem Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Więcej

 

27.10.2020

Lista państw i terytoriów, które od 27 października do 10 listopada będą objęte zakazem lotu:

Belize, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Brazylia, Nepal, Gruzja, Jordan, Bahrajn, Maroko, Izrael, Katar, Kuwejt, Libia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Albania, Argentyna, Armenia, Chile, Honduras, Irak, Kolumbia, Kostaryka, Liban, Macedonia Północna, Malediwy, Mołdawia, Panama, Paragwaj, Peru, Tunezja, Wyspy Zielonego Przylądka, USA, Oman, Bahamy. 

Na liście nie ma krajów Unii Europejskiej oraz Rosji i Ukrainy (osoby przekraczającej polską granicę z tych krajów, muszą odbyć kwarantannę). Zakazem lotów nie są objęte samoloty wyczarterowane przed wejście w życie rozporządzenia. 

Niektóre kraje wymagają aktualnego negatywnego testu na koronawirusa od wjeżdżających.

Szczegółowe informacje

 

23.10.2020 

Urząd Stanu Cywilnego częściowo online

Urząd Stanu Cywilnego m.st. Warszawy ze względu na epidemię koronawirusa działa w ograniczonym zakresie. Jednak wiele spraw można załatwić za pośrednictwem e-PUAP lub listownie, bez konieczności wizyty w urzędzie.

Więcej

 

Warszawa przeznaczyła już ponad 35 mln zł na przygotowanie służby zdrowia do walki z COVID-19

Od początku pandemii stolica wspiera służbę zdrowia, w znacznej mierze wyręczając w tym administrację rządową. 

Więcej 

 

Wspieramy seniorów od początku epidemii

Warszawa już w początkowym okresie epidemii uruchomiła program pomocy dla seniorów. Udzielamy wsparcia psychologicznego, prowadzimy specjalny program szczepień, pomagamy w wykupieniu leków oraz oferujemy pomoc żywnościową.

Więcej 

 

Kulturalne VOD

Warszawskie teatry działają, mimo wprowadzonych obostrzeń epidemiologicznych. Dodatkową formą dotarcia do widzów z ofertą kulturalną są platformy VOD.

Więcej 

 

Muzeum Warszawy zamknięte do odwołania

Ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną Muzeum Warszawy podjęło decyzję o czasowym zamknięciu placówki i jej oddziałów dla zwiedzających. Bilety na wydarzenia kupione w kasach muzeum będzie można zwrócić po ponownym otwarciu obiektu.

 

18.10.2020 

Od 19 października na warszawskie ulice w godzinach szczytu kierujemy maksymalną liczbę taboru autobusowego i tramwajowego, jakim dysponuje Warszawa.

Więcej

 

14.10.2020

Zgodnie z decyzją Wojewody Mazowieckiego funkcjonariusze Straży Miejskiej m.st. Warszawy zostali skierowani do wsparcia zadań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Wszelkie zgłoszenia priorytetowe, dotyczące zagrożenia życia i zdrowia obywateli, czy też niosących duże zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym będą realizowane najszybciej jak to możliwe. Pozostałe zgłoszenia  będą realizowane w miarę posiadanych sił i środków.  Oznacza to, że czas reakcji na zgłoszenia przy realizacji których niezbędne  jest zaaranżowanie miejskich strażników, może być wydłużony.

 

14.10.2020

Miasta chcą działań rządu ws. pandemii - postulaty

Unia Metropolii Polskich i Związek Miast Polskich wspólnie zwróciły się do rządu o konkretne działania w walce z pandemią oraz konsultacje zmian z samorządami.

Więcej

 

09.10.2020

Warszawski Festiwal Filmowy będzie odbywać się w ścisłym reżimie sanitarnym

Więcej 

 

07.10.2020

Pomoc dla osób w kryzysie bezdomności w czasie epidemii

Na terenie Warszawy działają placówki buforowe, w których osoby bezdomne mogą przejść dobrowolną kwarantannę. Z powodu pandemii COVID-19 jest to warunek konieczny przed przyjęciem do schroniska. W placówkach zapewniamy całodobowy pobyt i wsparcie socjalne.

Więcej

 

06.10.2020

Ruszyły miejskie pogramy szczepień przeciw grypie

Jednoczesne zakażenie organizmu wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby i wystąpienia powikłań. Dlatego Warszawa finansuje programy bezpłatnych szczepień przeciw grypie sezonowej dla mieszkańców powyżej 65 r.ż., kobiet w ciąży, małych dzieci oraz pracowników sektora oświaty i pomocy społecznej.

Więcej

 

28.09.2020

Posiedzenie sztabu kryzysowego

Odbyło się spotkanie Sztabu Kryzysowego z udziałem prezydenta Rafała Trzaskowskiego. Tematem spotkania była analiza aktualnej sytuacji epidemiologicznej w Warszawie i działania miasta zapobiegające dalszemu rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Więcej

 

22.09.2020

Trzeci tydzień w stołecznych szkołach i przedszkolach

Liczba zakażeń w stołecznych placówkach oświatowych systematycznie wzrasta. Odnotowano kolejnych kilkadziesiąt przypadków. Na kwarantannie jest aktualnie kilkuset uczniów oraz  kilkudziesięciu nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi.

Więcej

 

21.09.2020

Warszawa uruchamia  „Mama - Warszawianka na rynku pracy. Wygrajmy z COVIDEM”

Program ma uchronić matki aktywne zawodowo przed negatywnymi skutkami pandemii na rynku pracy. 

Więcej  

 

16.09.2020

VIII Festiwal Kultury Bez Barier

Festiwal Kultury Bez Barier odbędzie się w formule hybrydowej, czyli zarówno online jak i offline. 

Więcej 

 

Od 16 września obowiązuje nowa lista krajów z zakazem lotów z Polski i do Polski. Są to: Argentyna, Belize, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Brazylia, Bahrajn, Hiszpania, Izrael, Katar, Kuwejt, Libia, Argentyna, Chile, Gwatemala, Honduras, Irak, Kolumbia, Kostaryka, Liban, Malediwy, Mołdawia, Namibi, Panama, Paragwaj,Surinam, Republika Zielonego Przylądka, Stany Zjednoczone Ameryki, Boliwia, Bahamy. Zakazu nie dotyczy samolotów wyczarterowanych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia. Drugim wyjątkiem jest wyłączenie z zakazu państw deklarujących wykonywanie testów na obecność koronawirusa na lotniskach. Państwa te deklarują też wpuszczanie na pokład samolotów jedynie pasażerów z negatywnym wynikiem takiego testu. Nowe rozporządzenie będzie obowiązywać przez dwa tygodnie.

 

15.09.2020

Drugi tydzień w stołecznych szkołach i przedszkolach

Za nami kolejny tydzień nauki stacjonarnej. Pomimo stosowania się do pandemicznych ograniczeń i zaleceń przez pracowników oświaty, uczniów i przedszkolaków, liczba zakażeń wciąż rośnie.  Odnotowano ich już kilkadziesiąt, a kilkuset uczniów i kilkudziesięciu nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi przebywa aktualnie na kwarantannie.

Więcej

 

10.09.2020

Opieka nad małymi dziećmi w czasie epidemii

W badaniu, które przeprowadziliśmy wśród rodziców i opiekunów najmłodszych warszawiaków korzystających ze żłobków w okresie maj-sierpień, 99 proc. z nich deklaruje, że placówki w jasny i zrozumiały sposób poinformowały ich o zasadach opieki w warunkach reżimu sanitarnego.

Więcej 

 

08.09.2020

Pierwszy tydzień w stołecznych szkołach i przedszkolach

Pierwszy tydzień nauki stacjonarnej za nami. Pracownicy placówek, szkół i przedszkoli, ale i uczniowie oraz przedszkolaki stosują się do pandemicznych ograniczeń i zaleceń. Odnotowano jednak kilkanaście zakażeń, a kilkuset uczniów, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi trafiło już na kwarantannę.

Więcej 

 

07.09.2020

Pomoc psychologiczna - w stolicy wspieramy, przeciwdziałamy i pomagamy

Po dłuższej nieobecności dzieci i młodzież wracają do szkół. W tym trudnym pandemicznym okresie warszawscy uczniowie mogą liczyć na wsparcie psychologiczne i pomoc.

Więcej 

 

02.09.2020

Nowe zasady kwarantanny i izolacji

Od 1 września obowiązują nowe zasady dotyczące osób na kwarantannie i w izolacji.

Więcej

 

28.08.2020

Kupimy szczepionki przeciwko grypie dla pracowników żłobków, przedszkoli, szkół oraz pracowników pomocy społecznej

Warszawa sfinansuje zakup ponad 50 tys. szczepionek przeciwko grypie sezonowej dla pracowników miejskich szkół, przedszkoli, żłobków oraz placówek pomocy społecznej i wsparcia rodziny. 

Więcej

 

Badamy, jaka przyszłość gospodarcza czeka Warszawę po pandemii

Warszawa do końca roku wskaże te obszary gospodarki, które w ciągu najbliższych 20 lat będą się najlepiej rozwijać i zapewnią całemu miastu zrównoważony rozwój. Gospodarka po pandemii będzie inna – nasze badanie uwzględni to i pozwoli miastu efektywniej wspierać inwestorów oraz przedsiębiorców w rozwijaniu ich działalności przez kolejne dekady.

Warszawa zaprasza firmy do współpracy w realizacji badania.

Więcej

 

26.08.2020

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców w wypadku zamknięcia szkoły lub przedszkola

Od 1 września rodzicom i opiekunom będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia czy niemożności zapewnienia opieki przez szkołę, przedszkole czy żłobek. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów będzie on przysługiwał do 20 września, jednak w razie konieczności ten okres może zostać wydłużony.

Więcej

 

Trudny powrót do szkoły

Tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego odpowiedzialność za bezpieczeństwo przedszkolaków, uczniów i nauczycieli nadal przerzucona jest na samorządy i dyrektorów.

W czasie wspólnej konferencji Prezydent Warszawy i inni samorządowcy wskazywali na niejasne lub sprzeczne wytyczne MEN, które dodatkowo nie były konsultowane z samorządami, a także brak wsparcia finansowego.

Więcej

 

25.08.2020

Wytyczne przeciwepidemiczne GIS dla przedszkoli

25 sierpnia Główny Inspektor Sanitarny podpisał czwartą aktualizację wytycznych dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej i innych form wychowania przedszkolnego oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

Szczegółowe informacje tutaj.

 

20.08.2020

Zasady bezpieczeństwa w szkołach od 1 września

Warszawa przygotowała szczegółowe wytyczne dla wszystkich szkół i przedszkoli dotyczące nauki w czasie pandemii.

Więcej

 

06.08.2020

Od 1 września uczniowie wracają do szkół

Rok szkolny 2020/21 rozpocznie się dla uczniów w formie tradycyjnej, ale w reżimie sanitarnym. Możliwe jest wprowadzanie nauczania w formie mieszanej lub zdalnej, w zależności od sytuacji epidemicznej.

1 września uczniowie wracają do szkół. Rząd i GIS przygotowują wytyczne sanitarne i rozwiązania prawne, w razie pojawienia się ogniska zakażeń.

W szkołach będzie obowiązywało bezwzględne przestrzeganie zasad higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu, unikanie dotykania oczu, nosa i ust, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa przez osoby trzecie przychodzące do szkoły lub placówki, regularne czyszczenie pomieszczeń. Uczniowie w klasach nie będą musieli nosić maseczek. W miarę możliwości zalecane jest zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły.

Dyrektorzy szkół i placówek na podstawie wytycznych mogą już przygotowywać wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania szkoły i placówki w czasie epidemii. Do połowy sierpnia Główny Inspektor Sanitarny, w porozumieniu z MEN, opracuje szczegółowe rekomendacje postępowania dla powiatowych inspektorów sanitarnych w sytuacji wystąpienia na terenie szkoły ogniska zakażenia.

Warianty funkcjonowania szkół i placówek w okresie pandemii w sytuacji wystąpienia zakażenia na danym terenie

Wariant A – tradycyjna forma kształcenia

W szkole funkcjonuje tradycyjne kształcenie. Obowiązują wytyczne GIS/MZ i MEN dla szkół i placówek oświatowych.

W przypadku wystąpienia zagrożenia epidemiologicznego dyrektor szkoły, po uzyskaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i za zgodą organu prowadzącego, będzie mógł częściowo lub w całości zawiesić stacjonarną pracę szkół i placówek. Wówczas dopuszczalne będą dwa warianty kształcenia: B i C.

Wariant B – mieszana forma kształcenia (hybrydowa)

Dyrektor będzie mógł zawiesić zajęcia grupy, grupy wychowawczej, oddziału, klasy, etapu edukacyjnego lub całej szkoły lub placówki, w zakresie wszystkich lub poszczególnych zajęć i prowadzić kształcenie na odległość (zdalne). Będzie to zależało od sytuacji epidemicznej na danym terenie, w danej szkole czy placówce. Decyzję podejmie dyrektor po uzyskaniu zgody organu prowadzącego i otrzymaniu pozytywnej opinii Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

Wariant C – kształcenie zdalne

Dyrektor szkoły, placówki podejmuje decyzję o zawieszeniu zajęć stacjonarnych na określony czas i wprowadzeniu w całej szkole kształcenia na odległość (edukacji zdalnej). Konieczna będzie w tym przypadku zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego. Minister Edukacji Narodowej nadal zachowuje uprawnienie do ograniczenia zajęć w szkołach na terenie kraju.

 

03.08.2020

Kwarantanna dla osób wjeżdżających z Polski na Ukrainę

Polska została umieszczona przez Ukrainę na liście krajów o podwyższonym ryzyku COVID-19. Osoby wjeżdżające z Polski na Ukrainę oraz osoby, które w ciągu 14 dni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywały na terytorium Polski, muszą przejść 14-dniową kwarantannę.

Wyjątek od tej reguły stanowią:

 • osoby poniżej 12. roku życia;

 • osoby, które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem, przy czym nie może on trwać dłużej niż 48 godzin;

 • instruktorzy sił zbrojnych państw NATO i krajów członkowskich programu „Partnerstwo dla Pokoju”, którzy biorą udział w szkoleniach Sił Zbrojnych Ukrainy;

 • pracownicy misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawiciele oficjalnych misji międzynarodowych, organizacji akredytowanych na Ukrainie oraz członkowie ich rodzin;

 • kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia;

 • działacze kultury, na zaproszenie instytucji kultury, wraz z jedną osobą towarzyszącą na każdą taką osobę.

Osoby, które są zobowiązane do odbycia 14-dniowej kwarantanny na Ukrainie odbywają ją w warunkach domowych, za pomocą aplikacji „Działaj w domu” („Дій вдома”), w miejscu zamieszkania. Więcej informacji.

 

31.07.2020

Uczniowie klas VIII poznali wyniki egzaminów. Teraz do 4 sierpnia powinni uzupełnić swoje wnioski rekrutacyjne. Mogą też zmienić preferencje i wybrać inną placówkę. Listy przyjętych do szkół ponadpodstawowych zostaną ogłoszone 19 sierpnia.

Więcej

 

28.07.2020

Obchody Powstania Warszawskiego

W tym roku obchody Powstania Warszawskiego będą miały wyjątkowy charakter z uwagi na pandemię. Wstęp na uroczystości będzie możliwy wyłącznie z zaproszeniem lub po rejestracji na stronie rejestracja.1944.pl.

Więcej

 

25.07.2020

Zmiany w dystansie społecznym podczas wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych

Więcej

 

21.07.2020

Porody rodzinne znów możliwe

W kwietniu, ze względu na epidemię koronawirusa porody rodzinne były wstrzymane. Od początku maja bliskie osoby znów mogą towarzyszyć ciężarnym na sali.

Więcej 

Nie zapominajmy o epidemii

Bezpieczeństwo pasażerów Warszawskiego Transportu Publicznego, zwłaszcza w czasie epidemii koronawirusa, jest priorytetem dla m.st. Warszawy. Od samego początku podejmujemy aktywne działania edukacyjne, niestety w ostatnim czasie odnotowujemy coraz częstsze przypadki nieprzestrzegania obostrzeń.

Przypominamy o konieczności przestrzegania wprowadzonych na czas epidemii zakazów i nakazów, szczególnie odnoszących się do zasad poruszania się środkami komunikacji publicznej. To gwarancja bezpieczeństwa dla pasażerów, kierowców czy kontrolerów.

Więcej

 

17.07.2020

Ujęcia wody oligoceńskiej otwarte

Ponownie można korzystać z ujęć wody oligoceńskiej mieszczących się przy:

 • ul. Inflanckiej 6 obok Szpitala Specjalistycznego „Inflancka”,

 • ul. Twardej 6,

 • al. Armii Ludowej pomiędzy budynkami nr 7 i 9,

 • ul. Wilczej róg ul. Poznańskiej (ujęcie sezonowe),

 • ul. Wójtowskiej naprzeciwko nr 13 (ujęcie sezonowe "Miś na kuli"),

 • Rynku Soleckim.

Obowiązują zasady bezpieczeństwa, w tym konieczność zachowania dystansu między pobierającymi wodę, a także zasady higieny i obowiązek zasłaniania ust oraz nosa.

 

Schronisko na Paluchu ponownie otwarte

Od 18 lipca Schronisko Na Paluchu otwarte dla mieszkańców, którzy chcą adoptować psa lub kota. Odwiedzający placówkę muszą zasłonić nos i usta oraz zachować bezpieczny dystans. Na nowy dom czeka teraz 586 zwierząt.

Więcej

 

16.07.2020

Podatek od nieruchomości - wysyłamy decyzje

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski zadecydował o wznowieniu wysyłki decyzji o wysokości podatku od nieruchomości na rok 2020.

Więcej 

 

15.07.2020

Wnioski prawie rozpatrzone – delegacje niepotrzebne

150 pracowników Urzędu m.st. Warszawy oddelegowanych w maju do wsparcia Urzędu Pracy przy realizacji tarczy antykryzysowej wróci do swoich zadań. Łącznie rozpatrzyli aż kilkadziesiąt tysięcy wniosków elektronicznych i papierowych.

Więcej

 

10.07.2020

Rozpoczynamy konkurs na dodatkowe miejsca w żłobkach

Zapraszamy przedsiębiorców do udziału w konkursie na organizację opieki nad dziećmi „Żłobek dla maluszka 20-23”. Miasto zapewni miesięczne dofinansowanie do zaoferowanego miejsca w żłobku w wysokości 1500 zł w 2020 r. i 1400 zł w latach 2021-2023. Oferent otrzyma dodatkowe środki na przystosowanie żłobka do odpowiedniego reżimu sanitarnego, jeśli w ramach złożonej oferty zadeklaruje miejsca organizacyjne w placówce dla dzieci powyżej 20. tygodnia życia a przed ukończeniem pierwszego roku życia, w roku szkolnym 2020/2021.

Więcej

 

Koncerty Chopinowskie online do końca sierpnia

Trwający 61. sezon Koncertów Chopinowskich został przedłużony do końca sierpnia i będzie kontynuowany w dotychczasowej, internetowej formule.

Więcej

 

08.07.2020

II tura wyborów: zapewniamy transport na wybory

W czasie II tury wyborów, 12 lipca br., Warszawa zapewni bezpłatny transport na wybory prezydenckie dla osób starszych oraz dla osób z niepełnosprawnościami.

 

Transport dla osób starszych

Osoby, które mają trudności w poruszaniu się, będą mogły skorzystać z pomocy Straży Miejskiej w dojeździe do lokalu wyborczego w najbliższą niedzielę. Tak jak podczas I tury wyborów prezydenckich na wyposażeniu strażników miejskich będą: przyłbice, maseczki, rękawiczki, termometry, płyny do dezynfekcji, utrzymując wszelkie procedury bezpieczeństwa. Aby skorzystać z bezpłatnego transportu do punktu wyborczego, wystarczy w dniu II tury wyborów prezydenckich (niedziela, 12 lipca br.) zgłosić się do Straży Miejskiej m.st. Warszawy. Zgłoszenia będą przyjmowane pod specjalnie uruchomionym numerem telefonu 22 598 69 29, w godzinach 7.00-19.00. Czas dowozu będzie uzależniony od liczby osób oczekujących.

 

Transport dla osób z niepełnosprawnościami

Z usługi bezpłatnego dowozu mogą skorzystać też osoby z niepełnosprawnościami. Zgłoszenia są przyjmowane do 11 lipca, do godz. 15.00, telefonicznie pod numerami telefonów (22) 298 59 00 i 720 915 300 lub poprzez e-mail pod adresem bus@specjaltrans.pl. Dowóz osób do lokali wyborczych będzie realizowany przez Usługi Transportowe Marek Włastowski.

Więcej

 

03.07.2020

II tura wyborów prezydenckich

12 lipca odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. W sobotę, 4 lipca, w urzędach dzielnic będzie można załatwić sprawy związane z wyborami Prezydenta RP. Urząd będzie czynny w godzinach 9-14.

Mieszkańcy będą mogli dopisać się do spisu lub rejestru wyborców czy pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania. Dodatkowo wydłużamy do godz. 18 godziny pracy w dniach 6-10 lipca.

Sprawy związane z wyborami prezydenckimi można także załatwić w godzinach pracy urzędu, bez konieczności wcześniejszego umówienia się (obowiązek wcześniejszej rejestracji dotyczy innych spraw urzędowych).

Zaświadczenie o prawie do głosowania można otrzymać w swoim urzędzie dzielnicy „od ręki” do 10 lipca br. Osoby, które odebrały zaświadczenie przed I turą, otrzymały 2 zaświadczenia – na I i II turę.

Jeśli w I turze wyborca głosował w miejscu zamieszkania, a w II turze chce głosować gdzie indziej, powinien pobrać zaświadczenie. Zaświadczenie o prawie do głosowania umożliwia również głosowanie za granicą, ale jedynie w tych krajach, w których MSZ nie zarządził wyłącznego głosowania korespondencyjnego.

Do 7 lipca możemy również dopisać się do spisu wyborców w miejscu, w którym 12 lipca będziemy przebywać. Dopisanie się do spisu wyborców dotyczy jedynie głosowania w II turze wyborów. Wnioski można składać również za pośrednictwem platformy ePUAP - pismo musi być podpisane profilem zaufanym lub podpisem elektronicznym. Adres Urzędu m.st. Warszawy na platformie ePUAP: /UMSTWarszawa/skrytka.

Wyborcy, podlegającemu obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, pakiet wyborczy zostanie doręczony za pośrednictwem Poczty Polskiej lub upoważnionego pracownika urzędu gminy.

 

02.07. 2020

Od 4 lipca promy Warszawskich Linii Turystycznych wracają na Wisłę

W lipcu i sierpniu będą pływały codziennie, a we wrześniu w weekendy. Na prom można zabrać rower. Przeprawy są bezpłatne.

Więcej

 
01.07.2020
 

Eduwarszawa.pl – kończymy pilotaż i zaczynamy kolejny etap

13 000 uczniów i 1300 nauczycieli z 22 szkół w pięciu dzielnicach z kontami na jednej platformie Eduwarszawa.pl. Po dwóch miesiącach pilotażu rozpoczynamy włączanie kolejnych 235 szkół i placówek.

Więcej

 

Ponad 3 tys. wolnych miejsc w żłobkach – trwa nabór

Rozpoczęliśmy drugi etap rekrutacji do żłobków, w którym dostępnych jest blisko 3,1 tys. miejsc dla najmłodszych warszawiaków. Nabór uzupełniający potrwa do 13 lipca.

Więcej

 

Warszawska Szkoła Letnia

Stolica zaprasza młodzież do udziału w bezpłatnych wakacyjnych kursach z przedmiotów humanistycznych oraz matematyczno-przyrodniczych. Skorzystać z nich mogą uczniowie obecnych klas siódmych szkoły podstawowej oraz klas drugich liceum i trzecich technikum, którzy przygotowują się do egzaminów w 2021 roku.

Rekrutacja na zajęcia rozpocznie się 1 lipca o godz. 9.00 poprzez elektroniczny system zapisów, dostępny na stronie Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

 

30.06.2020

Unijne wsparcie dla edukacji zdalnej

62 szkoły z Warszawy i gmin podwarszawskich otrzymają sprzęt komputerowy do prowadzenia zajęć online. W sumie w projekcie bierze udział 236 mazowieckich szkół. Całkowita wartość projektu to aż 35 mln zł, z czego 28 mln zł to fundusze z UE. Sprzęt trafi do szkół na przełomie września i października.

Więcej

 

29.06.2020

Wirtualny Bieg Powstania Warszawskiego

Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się w tym roku wyłącznie w przestrzeni wirtualnej w ostatni weekend lipca (24-26.07). Start i meta zależeć będą wyłącznie od uczestników.

Do wydarzenia można dołączyć bezpłatnie. Zapraszamy: https://tiny.pl/7c7nw

 

Zadbamy o bezpieczeństwo głosujących  

Warszawa podjęła szereg dodatkowych działań podnoszących bezpieczeństwo osób, biorących udział w wyborach na Prezydenta RP. 

 

Ozonowanie lokali wyborczych 

Do niedzielnego poranka, jeszcze przed otwarciem lokali wyborczych, miasto zdezynfekuje łącznie 499 lokali wyborczych, w których będzie zorganizowanych 738 komisji wyborczych – będą ozonowane wejścia i dojścia do budynków oraz ich najbliższa okolica. Dezynfekcja najbliższego otoczenia lokali wyborczych będzie powtórzona po głosowaniu.   

 

Bezpieczeństwo wyborców – zalecenia Ministra Zdrowia 

Oprócz tradycyjnej pracy Komisji, Przewodniczący OKW będzie organizował bezpieczny przebieg wyborów właśnie w kontekście epidemiologicznym. Zasady bezpieczeństwa obowiązują zarówno w trakcie głosowania, jak i podczas liczenia głosów. 

 

Obowiązują następujące zasady: 

 • 1 wyborca może przebywać na każde 4m2 pomieszczenia;

 • członkowie OKW zachowają 1,5 m2 dystansu między sobą; 

 • członkowie będą obsługiwać wyborców w przyłbicach i rękawiczkach nitrylowych; 

 • dostępny będzie płyn do dezynfekcji rąk (zachęcamy do korzystania przed wejściem i po wyjściu z lokalu wyborczego);

 • korzystanie ze stołów niepokrytych suknem, ani żadnym innym wchłanialnym materiałem;

 • lokale będą wietrzone przez minimum 10 minut co godzinę;

 • powierzchnie najczęściej używane będą dezynfekowane co najmniej 6 razy w czasie otwarcia lokali wyborczych.

 

Zalecamy, by wyborcy mieli założone maseczki, zasłaniające nos i usta. Członkowie komisji będą pilnować stosowania powyższych zaleceń Ministra Zdrowia. Mają prawo zwracać uwagę wyborcom, jeśli ci nie będą stosować się do rygorów sanitarnych. Osoby, które nie zastosują się do ich zaleceń, mogą zostać wyproszone z lokalu. 

 

Bezpieczeństwo wyborców - dodatkowe działania miejskie 

Sekretarz m.st. Warszawy wystosował pismo do wszystkich Przewodniczących OKW, zwracając uwagę na przeprowadzenie bezpiecznych wyborów. W tym celu pojawią się: 

 

 • plakaty przypominające o zasadach bezpieczeństwa - jeden wywieszony w lokalu wyborczym, a drugi w miejscu, gdzie wyborcy będą oczekiwać na wejście do środka; 

 • naklejki „zachowaj bezpieczny odstęp” - do naklejenia na podłodze w miejscach, gdzie wyborcy będą oczekiwać, np. na wydanie karty do głosowania. Naklejki przeznaczone są do użycia wewnątrz budynku;

 • tabliczki „zachowaj bezpieczny odstęp” - do zamocowania na zewnątrz budynku (na szybie, ścianie lub ogrodzeniu) - w miejscu, gdzie ustawi się kolejka wyborców przed wejściem do lokalu; 

 • kartkę kontrolną - na niej osoby odpowiedzialne za dezynfekcję powinny potwierdzać godziny jej wykonania. Kartka będzie wywieszona w miejscu widocznym dla wyborców. 

 

Materiały te powstały z inicjatywy i na koszt Urzędu m.st. Warszawy. Są to dodatkowe, nieprzewidziane w rozporządzeniu Ministra Zdrowia czy w wytycznych PKW działania władz m.st. Warszawy, mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa wyborców i członków OKW w trakcie głosowania.   

 

Bezpieczeństwo członków komisji wyborczych 

Członkowie komisji wyborczych dostaną rękawiczki i maseczki, a ci, którzy będą mieli bezpośredni kontakt z wyborcami otrzymają również przyłbice. W komisji będą dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk dla członków komisji i osobno dla wyborców.  

 

Dodatkowo w każdej dzielnicy będzie czynny magazyn rezerwowy, z którego na bieżąco będą uzupełniane braki w środkach. 

 

Wybory prezydenckie 2020 - zapewniamy transport na wybory

Warszawa zapewnia bezpłatny transport na wybory prezydenckie dla osób starszych oraz dla osób z niepełnosprawnościami.

 

26.06.2020

Muzeum POLIN wraca z nową wystawą

Po ponad trzech miesiącach zamknięcia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN znów zaprasza zwiedzających. 26 czerwca otwarta zostanie wystawa „Tu Muranów”. 

Regulamin zwiedzania  

 

Opłaty za ogródki gastronomiczne niższe o 75 proc.  

Warszawscy radni przegłosowali w czwartek, 18 czerwca, nowy projekt uchwały o obniżeniu stawek za zajęcie pasa drogowego m.in. pod ogródki gastronomiczne. Do tej pory opłaty były niższe o połowę. Teraz będzie to 75 proc. 

Szacujemy, że przedsiębiorcy dzięki 75 proc. bonifikacie zaoszczędzą ok. 1,2 mln zł. 

Więcej

 

Wznowienie lotów międzynarodowych do większości krajów europejskich

Zostały wznowione loty międzynarodowe do większości krajów europejskich za wyjątkiem Szwecji i Portugalii.

 

25.06.2020

Linie L wracają na trasy 

Od 1 lipca będzie więcej połączeń liniami lokalnymi L - ponownie wyjadą na swoje trasy autobusy zawieszonych linii, kilka innych będzie kursowało częściej.  

Więcej   

 

22.06.2020

Otwieramy stołeczne domy kultury
Warszawskie domy kultury otwierają się po przerwie. We wszystkich obowiązują jednolite procedury bezpieczeństwa, zgodne z wytycznymi Ministerstwa Kultury i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Więcej

 

18.06.2020

Rekrutacja do liceów i techników rozpoczęta

Trwa nabór do stołecznych szkół ponadpodstawowych. Warszawskie licea, technika i szkoły branżowe I stopnia w roku szkolnym 2020/2021 przyjmą niemal 20 tys. absolwentów podstawówek.

Więcej

 

17.06.2020

Mobilni w Kulturze – Warszawa wspiera artystów

Od 17 czerwca można zgłaszać się do programu Mobilni w Kulturze, który wesprze rozwój potencjału warszawskich środowisk kulturalnych i kompetencji kadr kultury.

Więcej

 

Zasady organizacji i funkcjonowania placów zabaw w dobie COVID-19.

Główny Inspektorat Sanitarny przygotował wytyczne, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia dzieci korzystających z placów zabaw oraz ich opiekunów.

Więcej  

 

15.06.2020

Otwieramy kolejne baseny

Pierwsze pływalnie, m.in. na Ursynowie i Białołęce zostały otwarte między 6 a 8 czerwca. Od 15 czerwca dołączyło do nich kolejne 11 kąpielisk. Bezpieczeństwo jest dla nas najważniejsze, dlatego ich otwarcie uwarunkowane było spełnieniem niezbędnych wymogów sanitarnych.

Więcej

 

Otwarcie granic dla państw Unii Europejskiej

13 czerwca Polska przywróciła pełny ruch graniczny w ramach granic wewnętrznych Unii Europejskiej.

Polacy po powrocie do kraju nie muszą odbywać obowiązkowej kwarantanny. Obywatele Unii Europejskiej wjeżdżający do Polski również są z niej zwolnieni.

Granice zewnętrzne UE pozostają jednak zamknięte.

 

12.06.2020

Warszawa uruchomiła mobilne Punkty Obsługi Pasażerów 

Zarząd Transportu Miejskiego przygotował kolejne ułatwienie dla pasażerów. Aby załatwić swoje sprawy, nie trzeba już przyjeżdżać do Punktu Obsługi Pasażerów. To POP przyjedzie do nas. 

Od piątku 12 czerwca po ulicach Warszawy będzie jeździć wyjątkowy autobus. Został w nim urządzony Punkt Obsługi Pasażerów. Od przyszłego tygodnia do końca wakacji dwa mobilne POP-y będą podjeżdżały na pętle przy dużych osiedlach. 

Więcej 

 

Granica polsko-litewska już otwarta

12 czerwca została otwarta granica polsko-litewska. Ruch graniczny został przywrócony bez obowiązku 14-dniowej kwarantanny.

 

10.06.2020

Dodatek motywacyjny dla opiekunów w żłobkach

W związku z bardzo dobrymi rezultatami „odmrożenia żłobków”, prezydent Rafał Trzaskowski zdecydował o przyznaniu pracownikom żłobków wyższego dodatku motywacyjnego za maj, który będzie wypłacony w czerwcu.

Więcej

 

Centrum Nauki Kopernik znów działa

Po 90 dniach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa ponownie otworzyło się Centrum Nauki Kopernik. W całym budynku obowiązują nowe zasady zwiedzania.

Więcej

 

Nowe izolatorium dla bezdomnych

Warszawa stworzyła przy ul. Wóycickiego na Bielanach specjalny punkt schronienia, gdzie warszawiacy w kryzysie bezdomności mogą przejść dobrowolną kwarantannę.

Więcej

 

09.06.2020

Nowa organizacja pracy Urzędu

Od 9 czerwca 2020 roku obowiązuje nowa organizacja pracy Urzędu m.st. Warszawy oraz Urzędów Dzielnic w związku z zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2.

Obowiązujące zasady pracy Urzędu

 1. Obsługa mieszkańców prowadzona będzie we wszystkich sprawach realizowanych przez Urząd - wyłącznie po uprzednim umówieniu wizyty telefonicznie lub przez system rezerwacji internetowych (rezerwacje.um.warszawa.pl).

 2. Bez uprzedniego umówienia realizowane będą sprawy związane z wyborami Prezydenta RP, w tym dopisywanie się do Rejestru lub Spisu Wyborców oraz wydawanie zaświadczeń o prawie do głosowania poza miejscem zamieszkania.

 3. Bez uprzedniego umówienia możliwe będzie składanie pism i wniosków (za potwierdzeniem wpływu). Pisma można składać we wszystkich punktach obsługi mieszkańca (Wydziały Obsługi Mieszkańców, punkty obsługi mieszkańca biur Urzędu), z wyjątkiem niektórych lokalizacji USC.

 4. Kasy Urzędu będą działały normalnie – przyjmowane będą wpłaty gotówką oraz kartami płatniczymi.

 5. Nieczynne będą siedziby USC w dzielnicach: Białołęka, Bielany, Ochota, Wesoła, Wilanów i Wola. Mieszkańcy tych dzielnic mogą załatwiać sprawy w pozostałych siedzibach Urzędu Stanu Cywilnego (nie obowiązuje rejonizacja):

 • ul. Falęcka 10 (Mokotów)

 • ul. Grochowska 274 (Praga-Południe)

 • ul. Kłopotowskiego 1/3 (Praga-Północ)

 • ul.  Andersa 5 (Śródmieście)

 • ul. Kondratowicza 20 (Targówek)

 • pl. Czerwca 1976 r. nr 1 (Ursus)

 • al. Komisji Edukacji Narodowej 61 (Ursynów)

 • ul. Włókiennicza 54 (Wawer)

 1. Odwołane zostają wszystkie dyżury organizowane zwyczajowo na terenie Urzędu (m.in. dyżury Radnych, Rady Seniorów, Komisji Dialogu Społecznego, bezpłatne porady prawne, itp.).

 2. Bezpośrednia obsługa mieszkańców w poniedziałki będzie realizowana w godzinach 8.00-16.00.

 3. W dniach 15-23 czerwca obsługa mieszkańca w sprawach związanych z wyborami Prezydenta RP będzie realizowana w godzinach 8.00-18.00 oraz w sobotę 20 czerwca w godzinach 9.00-14.00.

Więcej informacji

 

Wybory prezydenckie 2020 – głosowanie korespondencyjne

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Wyborcy, którzy chcą głosować korespondencyjnie, mogą zgłosić taki zamiar do 16 czerwca. Wyborcy podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy zgłoszą zamiar po 16 czerwca, otrzymają pakiet wyborczy najpóźniej do 26 czerwca.

 

Dostępna jest już aplikacja ProteGO Safe, która informuje o możliwym kontakcie z koronawirusem. Aplikacja jest dobrowolna, bezpłatna i bezpieczna. 

Więcej

 

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla organizatorów ruchu pielgrzymkowego podczas stanu epidemii C0VID-19 w Polsce z dnia 5 czerwca 2020 r.

Więcej informacji

 

08.06.2020

Warszawa zamraża niektóre wydatki

Stolica ponosi skutki walki z koronawirusem i nieprzemyślanych decyzji rządu. Dalszy, gwałtowny spadek dochodów grozi naruszeniem reguł budżetowych, przekroczeniem deficytu i utratą płynności. Dlatego Warszawa podjęła decyzję o zablokowaniu planowanych wydatków budżetowych.

Blokada będzie obowiązywała do końca roku budżetowego, a łączna kwota zablokowanych, planowanych wydatków wyniesie 345 484 411 zł.

 

05.06.2020

Zapisy na Warszawską Akcję „Lato w Mieście”

Od 8 czerwca, ruszają zapisy na Warszawską Akcję „Lato w Mieście”. Uczestnicy będą mieli zapewnioną opiekę oraz zajęcia dostosowane do obecnie panującej sytuacji epidemicznej.

Więcej

 

Przygotowujemy się do otwarcia basenów

Trwa napełnianie miejskich basenów. Obiekty muszą teraz przejść rozruch technologiczny oraz uzyskać dopuszczenie sanepidu. Przygotowujemy także szczegółowe wytyczne sanitarne, które będą obowiązywać na pływalniach. Pierwsze z nich otworzą się 6 czerwca.

Więcej

 

Matury potrwają od 8 do 29 czerwca

8 czerwca, rozpoczynają się egzaminy maturalne. W stolicy przystąpi do nich ok. 15,5 tys. uczniów.

Więcej

 
 
04.06.2020
 

Ozonowanie warszawskich placów zabaw i siłowni plenerowych

Warszawa rozpoczęła ozonowanie ogólnodostępnych placów zabaw i siłowni plenerowych. Do niedzieli, 6 czerwca, miasto zdezynfekuje łącznie 114 największych i najczęściej odwiedzanych obiektów we wszystkich dzielnicach.

Więcej

 
 
02.06.2020
 

Stołeczne muzea zapraszają zwiedzających

Warszawskie muzea, zamknięte przez wiele tygodni z powodu pandemii koronawirusa, znów zapraszają zwiedzających. Otwarcie planują m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy Dom Spotkań z Historią.

Więcej

 

01.06.2020

 

Przedłużenie kształcenia na odległość

Do 26 czerwca, czyli do końca roku szkolnego, przedłużone zostaje kształcenie na odległość. Może być ono realizowane zdalnie, jak i w inny sposób dostosowany do potrzeb i możliwości uczniów oraz rodziców, po uzgodnieniu z organem prowadzącym.

 

Kolejny etap przywracania stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych:

1 czerwca rozpoczął się kolejny etap przywracania stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych:

 • konsultacje z nauczycielami dla wszystkich uczniów,
 • zajęcia praktyczne dla uczniów III klas branżowej szkoły I stopnia,
 • zajęcia praktyczne z zakresu nauki jazdy pojazdami silnikowymi dla uczniów III klas technikum, 
 • praktyki zawodowe u pracodawców dla uczniów wszystkich klas technikum.
 

Loty krajowe zostały wznowione

1 czerwca uruchomione zostały połączenia krajowe – loty na trasach między Warszawą i Szczecinem, Gdańskiem, Krakowem, Rzeszowem, Wrocławiem, Poznaniem i Zieloną Górą będą odbywać się w większości przypadków dwa razy dziennie. 

 

29.05.2020

 

Bezpieczny wypoczynek - wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży

Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży.  Procedury służą ograniczeniu ryzyka zakażenia dzieci i młodzieży oraz kadry podczas zorganizowanego wypoczynku letniego w czasie trwania epidemii COVID-19 na terenie kraju. 

Obecna sytuacja epidemiczna w kraju pozwala na potwierdzenie, że wypoczynek letni dzieci i młodzieży w 2020 r. będzie mógł się odbyć, przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Wymagania i procedury dotyczące przygotowania wypoczynku, bazy noclegowej i obiektów, wydawania posiłków, a także zapewnienia środków ochrony osobistej dostępne są w serwisie gov.pl.

 
 
27.05.2020
 

IV etap odmrażania:

Od 19 czerwca częściowo zostaną otwarte stadiony piłkarskie

 • kibice będą mogli zająć do 25 proc. miejsc na stadionach piłkarskich,
 • będą usadzeni w odpowiedni sposób, tak żeby nie dochodziło do grupowania się,
 • stosowane będą odpowiednie zasady dotyczące dezynfekcji, zakupu biletów oraz  dochodzenia kibiców do stadionu.

Od 30 maja będą obowiązywały nowe zasady:

 • w otwartej przestrzeni: albo dystans społeczny albo maseczka,
 • przestrzeń zamknięta – nadal obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa,
 • zniesiony zostaje limit osób w branży handlowej i gastronomicznej  - w sklepach, na targu, poczcie, w restauracjach,
 • zniesiony zostaje limit osób w kościołach i innych miejscach sprawowania kultu religijnego oraz podczas uroczystości pogrzebowych,
 • zgromadzenia na powietrzu do 150 osób,
 • hotele otwarte w pełni.

Zasady, które wejdą w życie od 6 czerwca

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu,
 • możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów,
 • w  hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.

Wesela i inne uroczystości rodzinne:

Będzie możliwa organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

 

25.05.2020
 

Szpital Wolski walczy z koronawirusem

W związku z ogniskiem COVID-19 w placówce wszyscy zarażeni pacjenci trafili do szpitali jednoimiennych, a personel medyczny przebywa na kwarantannie lub w izolacji. Na oddziały internistyczne, które znajdują się w odrębnym pawilonie szpitalnym, nie są przyjmowani nowi pacjenci – trwa dezynfekcja.

Więcej

 
24.05.2020
 

Od 25 maja, Urząd Pracy m.st. Warszawy, uruchamia możliwość bezpośredniej obsługi interesantów. W związku ze stanem epidemii bezpośrednia obsługa klientów, będzie odbywała się w ograniczonym zakresie, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo warszawiaków.

W przypadku braku możliwości dokonania rejestracji jako osoba bezrobotna za pośrednictwem platformy praca.gov.pl rejestracja osobista będzie możliwa, ale wyłącznie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym. Zachęcamy również do skorzystania z internetowego formularza rejestracji.

Dodatkowo, od poniedziałku, 25 maja, będzie można osobiście składać wnioski i pisma w kancelariach Urzędu m.st. Warszawy, a działalność w zakresie pośrednictwa pracy wznawia Centrum Aktywizacji Zawodowej.

Przypominamy o możliwości składania wniosków przy użyciu podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego na portalu: https://www.praca.gov.pl oraz kontaktu telefonicznego lub mailowego.

22.05.2020
 
25 maja najmłodsze dzieci wracają do podstawówek
Uczniowie klas I-III wrócą na zajęcia opiekuńczo-wychowawcze do stołecznych szkół podstawowych 25 maja.
 
 
20.05.2020
 
Warszawskie ZOO znów otwarte
 
ZOO można zwiedzać w godz. 9-18, a w weekendy i święta w godz. 9-19., jednak tylko w części plenerowej. Obowiązuje limit do 3000 osób jednocześnie, a goście powinni zachować dystans.
 
 
13.05.2020
 
 
Trzeci etap „odmrażania”
 
Od poniedziałku 18 maja będzie można pójść do fryzjera i kosmetyczki, a także do restauracji i kawiarni. Więcej osób będzie mogło podróżować komunikacją miejską.
 

Działalność gospodarcza (od 18 maja)

 • otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych kosmetyczek i fryzjerów,

W salonach będą obowiązywać zasady:

– obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);

– używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;

– przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

 • otwarcie restauracji, kawiarni, barów, także w centrum handlowym (w wydzielonej przestrzeni gastronomicznej).

Wymogi i zalecenia dla gastronomii to m.in.:

– limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);

– dezynfekcja stolika po każdym kliencie;

– zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;

– zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;

– noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.

Szczegółowe wytyczne

 

Opieka w szkołach dla najmłodszych, konsultacje z nauczycielami

Od 18 maja rząd zmienia zasady dotyczące szkół. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania szkół w Warszawie zostaną podane w najbliższym czasie.

Według wprowadzonych przez rząd zasad będzie możliwe prowadzenie zajęć:

 • praktycznych w szkołach policealnych,

 • rewalidacyjno-wychowawczych oraz wczesne wspomaganie rozwoju i specjalistyczną rewalidację.

W poniedziałek 18 maja mogą zostać otwarte także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną, np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.

Od 25 maja możliwe będzie prowadzenie:

 • zajęć opiekuńczo-wychowawczych w klasach 1-3 szkoły podstawowej,

 • konsultacji z nauczycielami w szkołach dla maturzystów i uczniów 8 klas przede wszystkim z przedmiotów zdawanych na egzaminach. Konsultacje będą mogły odbywać się indywidualnie lub w małych grupach.

 

Zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do lat 8 zostanie przedłużony.

Od 1 czerwca w szkołach będą mogły odbywać się konsultacje z nauczycielami dla pozostałych uczniów ze wszystkich przedmiotów.

 
Ważne! Od 17 maja dzieci poniżej 13. roku życia będą mogły wychodzić z domu bez opieki dorosłego opiekuna!

 

Zmiany w komunikacji (od 18 maja)

Zmienia się limit pasażerów w środkach transportu publicznego. Od 18 maja autobusem, metrem czy tramwajem będzie mogło jeździć równocześnie więcej osób.  W pojazdach będzie mogło znajdować się tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących (tak jak obecnie) lub tyle, ile wynosi 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących (w tym przypadku jednak połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna).
 
Przykład, jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób.

 

Uroczystości religijne (od 17 maja)

Od niedzieli 17 maja podczas mszy lub innego obrzędu na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.

 

Sport (od 18 maja)

18 maja w poniedziałek zwiększają się limity osób, które mogą ćwiczyć na otwartych obiektach sportowych:

 • na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów);

 • na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).

Istnieje możliwość dzielenia boiska piłkarskiego na dwie połowy oddzielone od siebie buforem bezpieczeństwa. Jeśli wydzielimy 5-metrową strefę buforową, wtedy na jednej połowie może przebywać równocześnie 16 osób + 3 trenerów. W sumie na pełnowymiarowym boisku piłkarskim mogą przebywać w takim wariancie 32 osoby (+ 6 trenerów).

Od 18 maja będzie także można organizować zajęci w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć:

 • 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2),

 • 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),

 • 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),

 • 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).

W obiektach zamkniętych nie można będzie korzystać z szatni ani węzła sanitarnego (poza WC). Po każdych zajęciach należy przeprowadzić dezynfekcję urządzeń.
 

Kultura (od 18 maja)

Od 18 maja możliwe będą m.in.:

 • działalność kin plenerowych (w tym samochodowych),

 • wznowienie prac na planach filmowych (z uwzględnieniem rygorów sanitarnych),

 • wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych w instytucjach kultury,

 • indywidualne zajęcia na uczelniach artystycznych,

 • wznowienie prób i ćwiczeń.

 

Uczelnie (od 25 maja)

Wraca możliwość prowadzenia na uczelniach:

 • zajęć dydaktycznych (dla studentów ostatnich lat studiów),

 • zajęć, które nie mogą być realizowane zdalnie.

Powrót do zajęć dotyczy również kształcenia doktorantów i zajęć organizowanych np. w laboratoriach i centrum symulacji medycznej.
 

Kontrole na granicy przedłużone do 12 czerwca

Przedłużona zostaje kontrola na granicy z Niemcami, Litwą, Czechami i Słowacją o kolejne 30 dni – od 14 maja do 12 czerwca 2020 roku. Tak jak dotychczas granicę będzie można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach. Kontrole będą też nadal prowadzone w portach morskich i na lotniskach.

Więcej szczegółów 

 
 
12.05.2020
 

Biblioteki otwarte od 11 maja

Warszawskie biblioteki są stopniowo otwierane, z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur dla zapewnienia bezpieczeństwa czytelników i pracowników.

Więcej

 

Ośrodki Sportu i Rekreacji otwarte od 14 maja

Od 14 maja zostaną otwarte ośrodki sportowe, których działalność dopuszczają rządowe wytyczne, a więc obiekty, funkcjonujące na otwartej przestrzeni – boiska piłkarskie, warszawskie Orliki i Syrenki (wielofunkcyjne obiekty sportowo-rekreacyjne), korty tenisowe, bieżnie oraz infrastruktura przyszkolna. Wciąż pozostaną zamknięte pływalnie czy hale sportowe.

Więcej

 

Przedszkola i żłobki otwarte od 18 maja

Trwa dezynfekcja terenów w pobliżu przedszkoli i żłobków, są realizowane zakupy środków ochrony osobistej. Miasto samo opracowało również część procedur nieuwzględnionych w wytycznych rządu.

Więcej

 
11.05.2020
 

Schronisko Na Paluchu – etapy otwarcia

Schronisko będzie stopniowo otwierane dla odwiedzających. Obecnie placówka na Paluchu jest tymczasowo niedostępna dla osób z zewnątrz. Zwierzętami opiekują się pracownicy, a wkrótce będą mogli dołączyć do nich wolontariusze.

Więcej
 
08.05.2020
 

Przygotowania do otwarcia bibliotek

Od 11 maja warszawskie biblioteki będą stopniowo otwierane, z zachowaniem wszystkich niezbędnych procedur dla zapewnienia bezpieczeństwa czytelników i pracowników instytucji.

Więcej

 
06.05.2020
 

Przygotowania do otwarcia żłobków i przedszkoli

Warszawa ustaliła wstępną datę otwarcia placówek na 18 maja - warunkiem jest uszczegółowienie wytycznych sanitarnych oraz dostosowanie żłobków i przedszkoli, byśmy mogli zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom. 

Więcej

 

Warszawa w dobie pandemii – jak pomagamy

Mieszkańcy i miasto łączą swoje siły w walce z koronawirusem, niosąc pomoc osobom najbardziej potrzebującym, wspierając personel medyczny i służby, które przeciwdziałają epidemii. 

Więcej

 

Podatek od nieruchomości dla firm – do zapłaty później

Warszawscy radni podjęli decyzję o przedłużeniu o 90 dni terminów płatności rat podatku od nieruchomości, które przypadają na kwiecień, maj i czerwiec 2020 r. 
 
 
04.05.2020
 

Rowery Veturilo znów dostępne   

Od środy, 6 maja, znów będzie można korzystać z miejskich rowerów Veturilo. Warszawa uruchamia wypożyczalnie publicznych jednośladów od razu po zdjęciu rządowych ograniczeń. Wcześniej apelował o to Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Więcej

 
30.04.2020

 

Zamknięte żłobki, przedszkola, ośrodki kultury i sportu

Ze względu na brak szczegółowych wytycznych, stosownych rozporządzeń wykonawczych ze strony rządowej oraz czasu na przygotowanie, stolica podjęła decyzję o powstrzymaniu się z otwarciem placówek kulturalnych, sportowych, żłobków i przedszkoli.

Od 4 maja, decyzją Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, zostanie zdjęty zakaz działalności instytucji kultury i wprowadzona możliwość otwarcia obiektów sportowych. Rząd zapowiedział również, że przedszkola i żłobki będą otwierane od 6 maja, jednak zakresu zapowiedzianych zmian nie skonsultował z samorządami.

Rząd zamieścił na swoich stronach dziś, 30 kwietnia, projekt rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Samorządy mają dobę na przesłanie uwag do treści przepisów, które będą regulować życie mieszkańców i pracę gmin. Rozdział „Czasowe ograniczenie w dostępie do edukacji przedszkolnej i żłobków”, został całkowicie pominięty

Kultura

W przypadku działalności bibliotek niezbędne jest zastosowanie rekomendacji Biblioteki Narodowej. Natomiast otwarcie muzeów, galerii sztuki oraz innych instytucji kultury działających w obszarze polityki pamięci i ochrony dziedzictwa, według informacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, należy przeprowadzać według trzystopniowego procesu. Wcześniej placówki muszą m.in. doposażyć miejsca kontaktu z publicznością w dodatkowe zabezpieczenia (w tym plastikowe przegrody), dokonać zmiany trybu pracy, by pracownicy mogli zachować dystans i pracować w systemie zmianowym, czy przeprowadzić przegląd sprzętu wentylacyjno-klimatyzacyjnego. Wdrożenie tych działań nie jest możliwe z dnia na dzień. Każde z działań wymaga odpowiedniego przygotowania, czasu, ale i dodatkowych środków.

Sport

Brak szczegółowych wytycznych, w tym także sanitarnych, wydanych w formie rozporządzenia Ministra Zdrowia, jest problemem również w przypadku obiektów sportowych. Aktualnie do publicznej wiadomości podane zostały jedynie ogólne założenia łagodzenia wprowadzonych wcześniej obostrzeń.

Zostań w domu kultury 

W czasie epidemii warszawskie domy kultury wciąż dbają o uczestników zajęć i widzów, przenosząc swoją działalność do sieci. Na spragnionych atrakcji czeka ciekawa i bogata oferta.

Więcej

 

29.04.2020

 

W stanie epidemii pomagajmy razem

Prezydent Warszawy i Warszawskie Metro przekażą słodkie upominki do domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych. Miasto zachęca także do społecznych inicjatyw.

 

Ruszają hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza

Nowe zasady zostaną wprowadzone od 4 maja.

Więcej

 
28.04.2020
 

Urząd Pracy w Warszawie pomaga

Przedsiębiorcy, pracodawcy i organizacje pozarządowe mogą się starać o niskooprocentowane pożyczki i dofinansowanie z Urzędu Pracy m.st. Warszawy

Więcej

 

Warszawska kranówka – bezpieczna i czysta

Woda dostarczana do warszawskich domów jest bezpieczna i niezmiennie spełnia wszystkie rygorystyczne normy jakościowe. Zgodnie z dostępnymi opiniami WHO i Głównego Inspektora Sanitarnego, nie ma dowodów, że koronawirus może przetrwać w wodzie, a tym bardziej być przez nią przenoszony. 

 

Bezpłatne parkowanie dla kolejnych pracowników służby zdrowia

Pracownicy placówek leczniczych, domów opieki społecznej oraz NFZ i sanepidu mogą bezpłatnie parkować w płatnej strefie. Dołączają oni do pracowników szpitali i pogotowia, którzy również są zwolnieni z opłat.

Więcej

 
27.04.2020
 

Organizacja pracy przedszkoli w czasie wakacji

Warszawskie przedszkola i „zerówki” zmieniają zasady organizacji opieki wakacyjnej. W tym roku nie będą przyjmować dzieci z innych placówek.

Więcej

 
Zniesienie ograniczeń: boiska otwarte od 4 maja
Od 4 maja udostępnione zostaną otwarte obiekty z sportowe. Nastąpi powrót do treningów w PKO Ekstraklasie piłkarskiej, a następnie w PGE Ekstralidze żużlowej.
 
 
24.04.2020
 
Sezon nad Wisłą 
W tym roku sezonowe atrakcje nad Wisłą wyjątkowo nie rozpoczną się w maju. Warszawskie Linie Turystyczne zostały zawieszone, a nadrzeczne lokale i instytucje kultury są zamknięte do odwołania. 
 
 

Budżet obywatelski – głosowanie przeniesione na jesień

Warszawscy radni zadecydowali o zmianie harmonogramu obecnej edycji budżetu obywatelskiego. Przedłużono czas na ocenę projektów zgłoszonych przez mieszkańców, a głosowanie zostało przeniesione na wrzesień.

Więcej

 

Nowe terminy matur i egzaminów ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty odbędzie się od 16 do 18 czerwca. Termin dodatkowy – od 7 do 9 lipca. Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

Więcej

 
23.04.2020
 

Podczas epidemii Warszawa pomaga w dożywianiu uczniów

Szkolne stołówki są zamknięte, ale dzieci z najbiedniejszych rodzin nadal mogą otrzymać ciepły posiłek. Władze stolicy zapewniają: żaden potrzebujący uczeń nie będzie głodny.    

Więcej

 

Łazienki Królewskie i park w Wilanowie ponownie otwarte
 
Od 20 kwietnia ogrody Muzeum Łazienki Królewskie i Pałacu Króla Jana III w Wilanowie są otwarte dla odwiedzających.  

 

 

22.04.2020

 
Obsługa mieszkańców
 
Od środy, 22 kwietnia, zgodnie z rozporządzeniem, rozszerza się katalog spraw, które mieszkańcy będą mogli załatwić w Urzędzie m.st. Warszawy. 
 
 
 
21.04.2020
 
 
Ulice stolicy są regularnie dezynfekowane
 
Do dziś, 21 kwietnia, Warszawa zdezynfekowała blisko 400 tys. m2 powierzchni - ok. 1200 km ulic, 1108 wiat przystankowych. Koszt ozonowania miasta od początku kwietnia wyniósł już niemal 280 tys. zł. Dezynfekcji poddajemy  miejsca, w których przemieszcza się dużo ludzi.
 
 

 

20.04.2020

 

Warszawiacy chcą korzystać z Veturilo

Prezydent Warszawy apeluje do rządu o zniesienie zakazu korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Polska – inaczej niż kraje europejskie –  wprowadziła ograniczenia w korzystaniu z publicznych jednośladów.

Więcej

 

Procedury skuteczną bronią przeciwko COVID-19

Szybka reakcja personelu oraz przestrzeganie procedur zapobiegły rozprzestrzenieniu się wirusa w DPS przy ul. Dickensa.

Więcej

 

Od poniedziałku otwarte parki, lasy i bulwary 

Rząd znosi niektóre ograniczenia. Od 20 kwietnia będzie można wejść do lasów i parków, zakupy w sklepach zrobi więcej osób, a młodzież powyżej 13 roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.  

Więcej

 

17.04.2020

 

Warszawa ogranicza wydatki na marketing 
 
W związku z epidemią koronawirusa i zmianami w finansach miasta w 2020 r., stolica ogranicza również wydatki planowane na działania informacyjne i komunikację społeczną.

W budżecie miasta znajdują się środki na edukację, komunikację miejską, inwestycje, ale również na działania informacyjne i prowadzenie dialogu z mieszkańcami. To m.in. w ramach konsultacji społecznych warszawiacy wskazują jakie działania są niezbędne, aby stolica zmieniała się na lepsze.

Budżet Biura Marketingu Miasta miał wynosić w 2020 r. 26 mln zł, ale został okrojony do 21 mln zł. Z kolei Centrum Komunikacji Społecznej z planowanych 14,3 mln zł otrzyma 11,3 mln zł. Łącznie ograniczenia w budżecie tych biur wyniosły 8 mln zł.

 

Dla wspólnego bezpieczeństwa zasłaniajmy usta i nos

Od 16 kwietnia, na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów, każdy, kto wychodzi z domu, ma obowiązek zasłaniania ust i nosa. Można to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej lub materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Zobacz jak samemu zrobić maseczkę. 

Więcej

 

Stolica kupi testy i uruchomi 13 mln zł na środki ochrony

Warszawy przeznaczy dalszych 13 mln zł na kolejne zakupy wyposażenia ochronnego. Rozpoczęliśmy też procedurę zakupu usługi 4 tys. badań laboratoryjnych dla pracowników DPS.

Więcej

 

 

Tegoroczny PIT – rozliczenia do końca maja 2020 r.

Przypominamy, że - zgodnie z decyzją rządu, standardowy termin na złożenie rocznego zeznania PIT został w tym roku wydłużony – deklaracje podatkowe można składać do końca maja.

 

16.04.2020

 

Wspólnie wspieramy warszawskie teatry

Portal ewejsciowki.pl, który tworzy wspólnotę instytucji kulturalnych i miłośników kultury wysokiej, we współpracy z portalem biletomat.pl, ruszył z ogólnopolską akcją #WspieramKulture.

Więcej

 

Środki ochrony dla Caritasu

Warszawski Caritas oraz placówka opiekuńcza przy ul. Bobrowieckiej otrzymały dziś partię sprzętu do ochrony osobistej – maseczki i rękawiczki.

Więcej

 

15.04.2020

 

Zużyte rękawiczki i maseczki wyrzuć do zmieszanych

Zużyte środki ochronne stanowią zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego mieszkańcy, po użyciu jednorazowych rękawiczek i maseczek, powinni bezzwłocznie wyrzucić je do kosza na odpady zmieszane. 

Więcej

 

Dodatkowa forma rejestracji bezrobotnych

Osoby, które nie mają możliwości zarejestrowania się jako bezrobotni przez internet, od 15 kwietnia mogą złożyć dokumenty także w wersji papierowej. 

Więcej

 
Pomoc miasta dla placówek Caritasu
Od początku pandemii miasto wspiera organizacje pomocowe, m.in. Caritas, dostarczając środki zabezpieczenia. 
 

 

10.04.2020

 

Uwaga! Nowy obowiązek zakrywania twarzy

Od czwartku, 16 kwietnia, każda osoba znajdująca się w miejscu publicznym (ulice, sklepy, urzędy, miejsca świadczenia usług, zakłady pracy) będzie miała obowiązek zasłaniania ust i nosa.

Więcej

 

09.04.2020

 

Warszawa nie wstrzymuje procedur przetargowych
 
Rozstrzygane obecnie przetargi cieszą się dużym zainteresowaniem, a oferty są często znacznie niższe od kosztorysów. 
 

 

Warszawa kupuje dodatkowe łóżka na OIOM-y

Zakup 30 łóżek do intensywnej terapii to kolejne wsparcie Warszawy dla placówek służby zdrowia. Środki z rezerwy celowej miasta zostały m.in. przeznaczone na zakup 30 stanowisk intensywnej terapii oraz urządzeń do dezynfekcji.

Więcej

 

08.04.2020

 

Nowa platforma dla restauratorów #WspieramGastro

Warszawa stara się restauratorów wspierać. Właśnie ruszyła pierwsza niezależna platforma internetowa do zamawiania jedzenia na wynos.

Więcej

 

07.04.2020

 

Miejsca na kwarantannę dla medyków

Warszawa przeznaczy trzy schroniska młodzieżowe do odbywania kwarantanny dla  pracowników służby zdrowia.

Więcej

 

06.04.2020

 

Wsparcie psychologiczne i dydaktyczne dla rodzin
 
W Warszawie działa Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów. Od poniedziałku, 6 kwietnia nastąpiła zmiana placówek dyżurujących
 

 

Warszawa dziękuje pracownikom służby zdrowia
 
Z okazji przypadającego na 7 kwietnia Światowego Dnia Zdrowia, przez dwie najbliższe noce most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki będą podświetlone na niebiesko.

 

Komunikacja miejska bez klimatyzacji
 
W pojazdach komunikacji miejskiej, w których jest to technicznie możliwe, zostaną wyłączone: klimatyzacja, wentylacja, ogrzewanie i chłodzenie, gdy ich działanie wymusza cyrkulację powietrza.
 

 

Warszawa wspiera ludzi kultury

Warszawa uruchamia specjalny, dedykowany otwarty konkurs ofert dla organizacji pozarządowych na wsparcie ludzi kultury – „Mobilni w kulturze”. Przeznaczamy na ten cel 1 mln zł.

Więcej

 

03.04.2020

 

Tłumacz migowy on-line pomoże w kontakcie z przychodnią

Osoby z dysfunkcją słuchu mogą kontaktować się z miejskimi placówkami podstawowej opieki zdrowotnej poprzez tłumacza migowego on-line. Usługa tłumacza jest dostępna na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

 

02.04.2020

 

Działanie Punktów Obsługi Pasażerów

Zarząd Transportu Miejskiego dostosował pracę POP do nowych zasad określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia. 
 

 

Warszawa wspiera organizacje pozarządowe
 
Miasto podjęło szereg działań, aby pomóc organizacjom społecznym w realizacji zadań na rzecz mieszkańców. Zaproponowaliśmy zmiany w umowach dotacyjnych i apelowaliśmy o uwzględnienie NGO w rządowej specustawie zwalczania COVID-19.
 

 

Miejski system pomocy dla seniorów podczas epidemii
 
Warszawa wdrożyła szereg projektów i uruchamia kolejne, które chronią seniorów - grupę mieszkańców najbardziej narażoną na rozwinięcie i przebieg ciężkiej postaci koronawirusa. 
 

 

Złóż zdalnie deklarację dot. gospodarowania odpadami

W związku ze zmianą w systemie opłat za gospodarowanie odpadami, właściciele nieruchomości bądź ich zarządcy mają obowiązek złożyć do 10 kwietnia 2020 r. nową deklarację. Mogą to zrobić elektronicznie z pomocą kreatora.

 

01.04.2020

 

Setki tysięcy sztuk środków ochrony dla szpitali

Do dziesięciu miejskich szpitali w Warszawie trafiły już środki ochrony indywidualnej. To decyzja Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, który specjalnie na ten cel uruchomił 12 mln zł z kryzysowej rezerwy miasta.

Więcej

 

Wstrzymujemy wysyłkę zaświadczeń

Zaświadczenia o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność będą wysyłane do mieszkańców dopiero, gdy ustąpi zagrożenie epidemiczne. Taką decyzję wspólnie z burmistrzami podjął właśnie prezydent Rafał Trzaskowski. 

Więcej

 

Miejskie parki, bulwary, plaże i zieleńce niedostępne

Od 1 kwietnia do odwołania stolica zamyka ogrodzone tereny zieleni. Apelujemy również do mieszkańców o niekorzystanie z terenów rekreacyjnych.

Więcej

 

Zakaz używania Veturilo

Kolejne ograniczenia wprowadzone przez rząd: możliwość wypożyczenia rowerów Veturilo jest zawieszona od 1 do 11 kwietnia.

Więcej

 

31.03.2020

 

Kolejne zaostrzenie zasad w walce z koronawirusem

 
Od 1 kwietnia rząd wprowadza kolejne obostrzenia w związku z epidemią COVID-19. Ich celem jest maksymalne ograniczenie liczby osób przebywających w jednym miejscu. Zmieniają się m.in. zasady przemieszczania się i robienia zakupów.
 

 

Warszawa wspiera przedsiębiorców

Stolica wprowadza program wsparcia dla firm, które w związku z epidemią koronawirusa znalazły się w trudnej sytuacji – utraciły klientów, zlecenia, dochody, zostały zmuszone do zawieszenia działalności. Pakiet zawiera rozwiązania, które ułatwią przedsiębiorcom przetrwanie tego najgorszego okresu.
 

 

Straż miejska przestrzega mieszkańców przed epidemią

Miasto skierowało ponad 260 patroli straży miejskiej, które w weekend 27-29 marca kontrolowały parki, skwery i strefy wypoczynku. Strażnicy przypominali warszawiakom, aby w trosce o bezpieczeństwo unikali tłumów i zgromadzeń.

Więcej

 

30.03.2020

 

Przypadki COVID-19 w Szpitalu Czerniakowskim

Testy potwierdziły obecność koronawirusa na OIOM szpitala na ul. Stępińskiej. Szpital w tej chwili nie może przyjmować ostrych, ciężkich stanów, wymagających respiratora. Działają oddziały: laryngologia, okulistyka, chirurgia (bez możliwości operacji) i oddział internistyczny. 

 

Przedłużona rekrutacja do szkół i przedszkoli 

Wychodząc naprzeciw potrzebom mieszkańców, Warszawa podjęła decyzję o przedłużeniu rekrutacji.

 

27.03.2020

 

Warszawa zakupiła środki ochrony dla miejskich szpitali

Prezydent m.st. Warszawy podjął decyzję o uruchomieniu 12 mln zł z rezerwy kryzysowej miasta na zakup dodatkowych środków bezpieczeństwa: maseczek, fartuchów, kombinezonów, przyłbic, rękawic, płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni.

Więcej

 

Zamknięte Łazienki Królewskie i Pałac w Wilanowie

Wszystkie obiekty oraz ogrody Łazienek Królewskich są zamknięte aż do odwołania. Pałac Króla Jana III w Wilanowie wraz z parkiem są zamknięte dla zwiedzających, a wszystkie wydarzenia edukacyjne i kulturalne w muzeum zostały odwołane.

Więcej

 

Ważna informacja w sprawie płatności podatku od nieruchomości!

Decyzją prezydenta m.st. Warszawy wysyłanie decyzji o wysokości podatku od nieruchomości na 2020 r. zostało wstrzymane.

Więcej

 

Skorzystaj ze zdalnej pomocy prawnej

Mieszkańcy mogą znów korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej. Od 26 marca adwokaci i radcy udzielają jej zdalnie.

Więcej

 

Wyszukiwarka szkół ponadpodstawowych

Warszawa przygotowała specjalną wyszukiwarkę „Sięgnij po więcej”, która ułatwi zapoznanie się z ofertą szkół ponadpodstawowych bez wychodzenia z domu.

Więcej

 

Personel medyczny nie zapłaci za parkowanie w strefie

Pracownicy szpitali i pogotowia, mający bezpośredni kontakt z pacjentem, mogą bezpłatnie parkować w płatnej strefie.

Więcej

 

Prezydent Warszawy apeluje o przesunięcie egzaminów

Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował do premiera o zmianę organizacji roku szkolnego 2019/2020 poprzez przesunięcie terminów egzaminów zewnętrznych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.

 

Komunikacja w czasie epidemii

Szczegółowe obserwacje i analizy napełnienia w pojazdach WTP pozwalają na elastyczne reagowanie i korekty w rozkładach – tak, aby było możliwe utrzymanie bezpiecznych odstępów między pasażerami.

Więcej

 

Wirtualna scena Janka Młynarskiego

Muzeum Warszawy wspólnie z Jankiem Młynarskim w serii minikoncertów opowie o odbudowie stolicy. Artysta, który od lat przypomina klasykę stołecznej muzyki, poprowadzi „Wirtualną scenę”. 

 

Międzynarodowy Dzień Teatru w dobie epidemii

Święto ludzi teatru odbywa się w okolicznościach niezwykle trudnych. Jednak warszawskie sceny szybko zareagowały w sytuacji odwołania wszystkich wydarzeń kulturalnych, oferując swoim widzom możliwość obejrzenia ciekawych spektakli i projektów teatralnych on-line.

 

25.03.2020

 

Podatek od nieruchomości 

Podatek od nieruchomości zapłacisz w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji bez odsetek.
 

 

Kampinoski Park Narodowy zamknięty

Od czwartku, 26 marca, Kampinoski Park Narodowy zostaje zamknięty dla turystów.

 

Wsparcie psychologiczne i dydaktyczne dla rodzin

Warszawa uruchamia Psychologiczne Centrum Wsparcia dla Rodziców i Uczniów.

Więcej

 

Rozporządzenie, a transport publiczny w Warszawie 

Dostosowujemy Warszawski Transport Publiczny do funkcjonowania w stanie epidemii oraz obowiązujących rozporządzeń.

Więcej

 

24.03.2020

 

Teleporady w warszawskich przychodniach 

Miejskie przychodnie wprowadziły możliwość skorzystania z teleporad. Można z nich korzystać przy podejrzeniu COVID-19 oraz w innych sprawach zdrowotnych.

Więcej

 

Wsparcie mikroprzedsiębiorców 

„Nie pozwolę ci się zamknąć” to ogólnopolska kampania Krajowej Izby Gospodarczej realizowana w ramach projektu KIG #SolidarnizBinzesem.

Więcej

 

Odwiedź zoo online

#ZOOstańwdomu – ZOObaczonline. Ogród zoologiczny jest zamknięty dla zwiedzających, ale pracownicy cały czas opiekują się zwierzętami.

Więcej

 

Wirtualna wycieczka do Lasu Kabackiego

Mieszkańcy mogą się wybrać na wirtualną wycieczkę do Lasu Kabackiego słuchając audycji.

 

Trzymaj dystans

Apelujemy do mieszkańców o rozważne spędzanie czasu poza domem – wspólne spotkania w lesie czy parku, ogniska czy grupowe treningi nie są teraz wskazane.

Więcej

 

Nauka z dala od szkoły – do 10 kwietnia

Zgodnie z decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej zajęcia w stołecznych szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych pozostaną zawieszone.

Więcej

 

23.03.2020

 

Koronawirus – ważne informacje w kilku językach

Warszawa na bieżąco informuje cudzoziemców o wszystkich zaleceniach i zmianach związanych z zagrożeniem epidemicznym w Polsce.

coronavirus.eng 

коронавирус.ru 

коронавірус.ukr 

 

20.03.2020

 

Zmiana w kursowaniu pociągów na Lotnisko Chopina 

Od piątku, 20 marca, od godz. 16.15 do odwołania pociągi SKM linii S2 i S3 oraz Kolei Mazowieckich linii RL będą kursowały w skróconej relacji.

 

W poniedziałki urzędy czynne do godz. 16 

Ograniczenie pracy urzędów będzie obowiązywało od poniedziałku, 23 marca do odwołania.

Więcej

 

Noc Muzeów przełożona 

Z powodu pandemii koronawirusa 17. edycji Noc Muzeów w Warszawie nie odbędzie się w zaplanowanym terminie 16 maja 2020 r.

Więcej

 

Wniosek na wymianę „Kopciucha” można złożyć zdalnie 

Warszawa wprowadza możliwość zdalnego składania wniosków o udzielenie dotacji na wymianę kotłów, palenisk na paliwo stałe albo olej opałowy.

Więcej

 

Pakiet wsparcia dla przedsiębiorców 

Warszawa wprowadza wsparcie dla najemców lokali użytkowych. 

Więcej

 


Nie znalazłeś informacji?