Postępowanie w sytuacjach zagrożeń

Wstecz

Opieka zdrowotna, szpitale

Nowy szpital dla Warszawy

Szpital Południowy na Ursynowie jest gotowy dla pacjentów. Początkowo placówka leczy pacjentów zakażonych COVID-19. Po zakończeniu pandemii koronawirusa nowy miejski szpital zacznie służyć mieszkańcom południowych dzielnic Warszawy. Pacjenci są przyjmowani w Szpitalu Południowym od 15 lutego. To oznacza, że budowę i oddanie szpitala do użytku udało się przyspieszyć aż o pół roku.

Budowa Szpitala rozpoczęła się w grudniu 2016 r. W 2020 r., w związku z trwającą pandemią, władze miasta porozumiały się z Konstantym Radziwiłłem, wojewodą mazowieckim i wspólnie podjęły decyzję, że placówka zostanie oddana do użytku jako tzw. tymczasowy szpital covidowy. W odróżnieniu od tymczasowej placówki zorganizowanej na Stadionie Narodowym, Szpital Południowy będzie przyjmował także pacjentów w cięższym stanie, wymagających najbardziej intensywnej opieki.

Koszt budowy Szpitala Południowego poniesiony przez miasto to ponad 370 mln zł. Wojewoda mazowiecki przekazał ponad 22 mln złotych na przyspieszenie prac i zakup części wyposażenia do placówki. Szpital Południowy będzie jednym z ośmiu szpitali tymczasowych w województwie mazowieckim, utworzonych w ramach planu zabezpieczenia łóżek „covidowych”.

Budynek Szpitala Południowego jest złożony z trzech pięciopiętrowych modułów. Powierzchnia użytkowa obiektu wynosi ponad 40 tys. m², co odpowiada powierzchni blisko sześciu boisk do piłki nożnej. Obecnie uruchamiany szpital docelowo zapewni 300 łóżek dla chorych na COVID-19, w tym 80 łóżek respiratorowych.

Od 25 stycznia w części budynku Szpitala Południowego działa punkt szczepień przeciw COVID-19. Szczepienie otrzymało tam już ponad trzy tysiące warszawiaków. Docelowo, po ustąpieniu pandemii, Szpital Południowy będzie nowoczesną, wielooddziałową placówką leczniczą, służącą mieszkańcom południowej Warszawy. Trwają rozmowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, które mają doprowadzić do uzyskania przez nową placówkę odpowiedniego kontaktu. Kiedy skończy się epidemia koronawirusa, a szpital nie będzie już funkcjonował jako „covidowy”, miasto chce uruchomić tu m.in. oddziały ginekologiczno–położniczy, chirurgii urazowej i ortopedii, chirurgii ogólnej, internę z pododdziałem kardiologicznym. W placówce znajdą się również nowoczesne laboratorium, apteka, nocna i świąteczna opieka zdrowotna oraz przychodnia przyszpitalna. W Szpitalu Południowym będzie działał też system ratownictwa medycznego z SOR oraz własnym lądowiskiem dla helikopterów, które znajduje się na dachu budynku, ponad 24 m nad poziomem terenu.

Pulsoksymetry będą monitorować stan pacjentów w domu

Pacjenci chorujący na Covid-19, którzy leczą się w domu, mogą otrzymać pulsoksymetr – urządzenie monitorujące puls i poziom tlenu we krwi. Wyniki będą monitorowane przez lekarze z programu Domowej Opieki Medycznej. Osoby po 55. roku życia będą automatycznie włączane do programu, a młodsi pacjenci mogą się do niego zgłosić sami.

Więcej 

Nowe wytyczne wojewody mazowieckiego a sprzęt dla szpitali

Po raz kolejny wnioskujemy o zaopatrzenie miejskich szpitali w sprzęt i wyposażenie medyczne do walki z COVID-19. Tym razem według nowych wytycznych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego dostawy dotyczą jedynie szpitali „covidowych”, a asortyment i limity zostały odgórnie określone.

Zapotrzebowanie mogą zgłaszać tylko placówki II poziomu zabezpieczenia, czyli miejskie szpitale: Grochowski, Bielański, Wolski, na Inflanckiej, Czerniakowski i Praski. Mazowiecki Urząd Wojewódzki wskazał konkretny asortyment, o który szpitale mogą wnioskować. Odgórnie określono także limity. Oznacza to, że nie o wszystko możemy wnioskować, a  jeśli już, to w ograniczonej ilości – mimo pilnych potrzeb sprzętowych miejskich podmiotów medycznych.

W związku z nowymi zasadami wnioskowania o sprzęt i aparaturę medyczną dla miejskich szpitali „covidowych” wydanymi przez MUW, 25 listopada wystąpiliśmy m.in. o:

 • 17 respiratorów,

 • 6 respiratorów bez sprężonego powietrza,

 • 5 respiratorów transportowych,

 • 92 kardiomonitory bez modułu kapnografii,

 • 38 kardiomonitorów z modułem kapnografii (do łóżek na OIT- oddziałach intensywnej terapii),

 • 35 aparatów do wysokoprzepływowej tlenoterapii,

 • 11 aparatów EKG,

 • 323 łóżka szpitalne, w tym 18 łóżek OIT,

 • 125 butli tlenowych o pojemności 50 litrów,

 • 405 dozowników do tlenu,

 • 80 wózków do przewożenia chorych, z podnoszonym leżem,

 • 49 zestawów pomp infuzyjnych,

 • 47 ssaków medycznych.

Rząd przekazał 12 respiratorów do miejskich szpitali

Mija kolejny tydzień, od kiedy Warszawa zgłosiła władzom państwowym zapotrzebowanie na sprzęt i środki niezbędne miejskim szpitalom do walki z epidemią koronawirusa. Do placówek trafiło dotychczas 12 respiratorów z 53 zgłoszonych.

Na podstawie decyzji wojewody mazowieckiego lub Ministra Zdrowia do leczenia osób zakażonych COVID-19 zostało włączonych sześć szpitali nadzorowanych przez miasto. Obecnie w tych placówkach mamy blisko 300 pacjentów „covidowych”.

Władze Warszawy zwróciły się do Ministra Zdrowia oraz wojewody mazowieckiego o wyposażenie miejskich szpitali w najpotrzebniejszy sprzęt i wystąpiły m.in. o:

 • 53 respiratory,

 • 67 urządzeń do wysokoprzepływowej tlenoterapii,

 • 180 kardiomonitorów z 11 centralami monitorującymi,

 • 141 pomp infuzyjnych,

 • 277 pulsoksymetrów,

 • 233 dozowniki tlenu z nawilżaczami,

 • 54 butle z tlenem,

 • 50 łóżek szpitalnych z materacami przeciwodleżynowymi,

 • 63 koncentratory tlenu

oraz 200 namiotów tlenowych do transportu chorych.

Zakupy sprzętu, punkty wymazowe i szczepienia przeciw grypie

Warszawa na walkę z pandemią przeznaczy do końca tego roku blisko 31 mln zł na zakup sprzętu, aparatury medycznej i środków ochrony indywidualnej w związku z pandemią.

W listopadzie uruchomiliśmy kontenery medyczne przy Szpitalu Bielańskim, gdzie powstało 12 dodatkowych miejsc leżących dla pacjentów SOR. Kontenery pomagają uporządkować ruch chorych, usprawnić izolację i obserwację potencjalnie zakażonych, a także poprawiają warunki higieniczno-sanitarne podczas przyjęcia pacjentów. Kolejny system kontenerów, w pełni wyposażonych w urządzenia medyczne, planujemy uruchomić w grudniu przy Szpitalu Wolskim.

Dodatkowo, w 17 miejskich pomiotach lecznictwa otwartego działają również punkty wymazowe, gdzie mieszkańcy ze skierowaniem od lekarza POZ mogą wykonywać bezpłatne testy pod kątem COVID-19. Tylko w ubiegłym tygodniu wykonaliśmy ich ponad 4,5 tys., a od początku października, czyli od kiedy uruchomiliśmy pierwsze punkty wymazowe w miejskich przychodniach, przeprowadziliśmy już blisko 30 tys. takich testów.

Ponadto, mimo ogromnych trudności z dostępem na rynku do szczepionek przeciw grypie, w ramach finansowanego przez miasto programu „Grypa 65+” zaszczepiło się ponad 34 tys. warszawskich seniorów.

Warszawski autobus tlenowy przewiózł pierwszych pacjentów

Decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego, Warszawa pomaga w transporcie chorych na COVID-19. Specjalny autobus Warszawskiego Transportu Publicznego w piątek, 11 grudnia, przewiózł 14 pacjentów, dzięki czemu tyle samo karetek pogotowia mogło pomóc w tym czasie innym potrzebującym.

Jeden ze specjalnie przystosowanych autobusów do przewozu chorych wykonał, 11 grudnia, swój pierwszy kurs. Pod opieką medyków, w asyście pracowników ZTM i MZA, pacjenci mogli skorzystać ze stanowisk tlenowych i w komfortowy sposób mogli być przewiezieni do szpitala tymczasowego.

Jest to o tyle ważne, że dzięki temu transportowi aż 14 karetek pogotowia mogło w tym samym czasie pomagać innym pacjentom. Asystę w trakcie przejazdu zapewniły pojazdy ZTM, MZA oraz karetka pogotowia.

Pacjenci bezpiecznie opuścili autobus, który po transporcie został zdezynfekowany. Kierowca został zabrany na teren szpitala w celu odkażenia. Po tych czynnościach wróci autobusem do zajezdni na ul. Stalowej.

Obecnie do transportu chorych przeznaczone są dwa autobusy o długości 12 m, jednak zadeklarowaliśmy, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi udostępnić również pojazdy przegubowe. Zaoferowaliśmy też gotowość do zabezpieczenia przewozu personelu szpitala i koordynacji działań.

W zależności od potrzeb planujemy też stworzyć mobilne punkty poboru wymazów w miejskich autobusach.

Rozpoczęliśmy również rozmowy i analizy możliwości zamówienia autobusów z noszami do przewozu pacjentów leżących. Zgłosiliśmy się już do dostawców taboru o przekazanie informacji na temat kosztów czy czasu realizacji takiego zadania.

Warszawskie autobusy gotowe do transportu chorych

Dwa autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego zostały dostosowane do transportu pacjentów do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym. Pojazdy zostały wyposażone m.in. w specjalne stanowiska z tlenem dla ponad 20 osób.

Autobusy będą mogły zostać wykorzystane w sytuacjach awaryjnych. W pojazdach dokonaliśmy zmian, które dostosowały je do transportu osób chorych. W obu zainstalowana została szczelna ściana, która oddziela kabinę kierowcy od części pasażerskiej. Wymontowane zostały dwa rzędy siedzeń w przedniej części pojazdów, gdzie teraz znajdują się konstrukcje stalowe do przewozu butli z tlenem; zdemontowano kasowniki i biletomat. Dodatkowo zamontowano radiotelefon, zapewniający kontakt pomiędzy kierowcą a personelem medycznym.

W pojeździe przygotowano 22 miejsca dla chorych, do których doprowadzono instalację tlenową z indywidualnymi maskami na uchwytach sufitowych. Dla kierowców przygotowano jednorazowe kombinezony ochronne.

Prace przygotowawcze wykonywali pracownicy MZA, a montaż aparatury medycznej odbywał się pod nadzorem medyków. Koszt przerobienia jednego autobusu to 5 tys. zł.

Transport autobusem będzie możliwy w przypadku pacjentów, którzy mogą podróż odbyć na siedząco z zapewnioną ciągłą tlenoterapią.

Obecnie do transportu chorych przygotowane są dwa autobusy o długości 12 m, jednak zadeklarowaliśmy, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi udostępnić również pojazdy przegubowe. Zaoferowaliśmy też gotowość do przewozu personelu szpitala i koordynacji działań.

Do pracy w autobusach-karetkach dobrowolnie zgłosiło się 11 kierowców. Zostali oni przeszkoleni m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej.

Film z przygotowywania autobusów można obejrzeć tutaj.

Pomożemy w transporcie chorych do Szpitala Narodowego

Stolica pomoże w transporcie chorych do Szpitala Narodowego. W tym celu dostosujemy dwa autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego na potrzeby pacjentów – będą one wyposażone m.in. w specjalne stanowiska z tlenem nawet dla 30 osób.

W zajezdni przy ul. Stalowej trwa właśnie dostosowywanie miejskich autobusów. Zostaną one wyposażone w specjalne stanowiska z tlenem czy przegrody ochronne dla kierowców. Transport autobusem będzie dostępny dla pacjentów, którzy mogą taką podróż odbyć na siedząco, nawet z zapewnioną ciągłą tlenoterapią. Zakładamy, że autobus będzie mógł przewieźć jednocześnie ok. 30 pacjentów.

Obecnie do transportu chorych przeznaczone są dwa autobusy o długości 12 m, jednak zadeklarowaliśmy, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi udostępnić również pojazdy przegubowe. Zaoferowaliśmy też gotowość do zabezpieczenia przewozu personelu szpitala i koordynacji działań.

Do pracy MZA wyznaczy ok. 20 kierowców. Zostaną oni przeszkoleni przez Szpital Narodowy m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej.

Szczegóły operacji zostały ustalone podczas spotkania dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, dyrektora Miejskich Zakładów Autobusowych, dyrektora Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego oraz zastępcy dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie.

Równolegle rozpoczynamy rozmowy i analizy możliwości zamówienia autobusów z noszami, do przewozu pacjentów leżących. Zgłosiliśmy się już do dostawców taboru o przekazanie informacji na temat kosztów czy czasu realizacji.

W zależności od potrzeb, planujemy też stworzyć mobilne punkty poboru wymazów w miejskich autobusach.  

Krew ozdrowieńców ratuje życie chorym na COVID-19

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie apeluje do wszystkich osób, które  chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe, żeby oddawały osocze krwi. Zdaniem naukowców przeciwciała z osocza ozdrowieńców to skuteczny i bezpieczny sposób leczenia ciężko chorych na COVID-19. 

Dlaczego osocze ozdrowieńców jest tak potrzebne?

Osocze krwi ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które zdaniem naukowców są skutecznym klinicznie oraz bezpiecznym sposobem leczenia chorych na COVID-19 z objawami zarażenia zagrażającymi życiu. Zawarte w osoczu ozdrowieńca przeciwciała specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2, które reagują na koronawirusa, neutralizują go w organizmie osoby z aktywnym zakażeniem.

Procedura pobrania osocza jest bezpieczna

Procedura pobrania osocza jest w pełni bezpieczna, z wykorzystaniem wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, zgodnie z procedurami wzmożonego reżimu sanitarnego.

Osoby zakwalifikowane do oddania osocza (metodą plazmaferezy) mogą również oddać krew – wówczas zostanie uzyskana:

 • jedna jednostka osocza dla chorych na COVID-19,

 • oraz jedna jednostka koncentratu czerwonych krwinek przeznaczona do leczenia innych chorych.

Gdzie powinni zgłaszać się ozdrowieńcy, aby oddać osocze

Dawcami osocza mogą zostać wszystkie osoby, które spełniają łącznie poniższe warunki:

 • upłynęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji po zakażeniu SARS-CoV-2 lub po wyzdrowieniu z COVID-19;

 • wiek 18-65 lat;

 • nie chorują przewlekle;

osoby, które otrzymały transfuzję składników krwi oraz osoby po ciąży wymagają dodatkowych czynności w ramach kwalifikacji do oddania osocza – informacji w tym zakresie udziela wyznaczony lekarz w centrum krwiodawstwa.

Dawcy nie mają obowiązku wykonywania żadnych badań we własnym zakresie.
Ozdrowieńcy, którzy spełniają kryteria i chcą oddać osocze, proszeni są o kontakt telefoniczny, co pozwoli dokonać wstępnej oceny braku przeciwwskazań do oddania osocza oraz ustalić termin i miejsce pobrania:

 • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75 w Warszawie, numer telefonu: 723 203 207 lub 691 060 504 (od poniedziałku do piątku w godz. 7–17 oraz w soboty w godz. 7–14)
  lub:

 • Terenowy Oddział w Płocku, numer telefonu 24 364 62 51 (w każdą środę i piątek w godz. 7–10)

 • Terenowy Oddział w Nowym Dworze Mazowieckim, numer telefonu tel. 22 785 05 73 (w każdą środę i piątek w godz. 7–10).

W celu usprawnienia kontaktu ze stacjami krwiodawstwa został również uruchomiony adres mailowy: koronawirus@rckik-warszawa.com.pl, gdzie należy wysłać wiadomość z numerem telefonu, pod który zadzwoni lekarz ze stacji.

Więcej informacji: rckik-warszawa.com.pl

Kolejne punkty wymazowe i szczepienia dla mieszkańców

W miejskich przychodniach, w których działają punkty wymazowe pod kątem zakażenia COVID-19, wykonaliśmy w ostatnim tygodniu blisko 8 tys. bezpłatnych testów. Szczepimy również kolejnych mieszkańców przeciw grypie.

Kolejne punkty wymazowe dla mieszkańców

Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń, utworzyliśmy punkty wymazowe, które działają na terenie miasta – obecnie na 27 punktów pobrań w Warszawie aż 16 funkcjonuje w miejskich przychodniach, z czego dziesięć z nich to punkty mobilne, które działają w formule drive thru.

Dzięki punktom wymazowym, pacjenci ze skierowaniem od lekarza pierwszego kontaktu mogą wykonywać bezpłatne testy pod kątem zakażenia koronawirusem. Badania finansuje NFZ. Mieszkańcy mogą wykonywać testy w dowolnie wybranej placówce, niezależnie od dzielnicy, w której mieszkają. Co ważne, staramy się zarówno zwiększać liczbę punktów wymazowych, jak również wydłużać ich godziny działania. Prawie wszystkie z miejskich punktów pobrań działają siedem dni w tygodniu. 

Wystąpiliśmy też do NFZ, aby włączył podmioty niepubliczne do uruchomienia kolejnych punktów testowania pod kątem zakażenia COVID-19.

Wykaz wszystkich punktów wymazowych, w tym działających w miejskich przychodniach   

Ponad 31 tys. seniorów zaszczepionych przeciw grypie

Warszawa jest gotowa sfinansować bezpłatne szczepienia dla ponad 100 tys. mieszkańców najbardziej narażonych na zakażenie – seniorów, ciężarnych kobiet, małych dzieci, pracowników miejskich szkół, przedszkoli, żłobków, domów pomocy społecznej.

Dotychczas, mimo trudności z zakupem szczepionek, z finansowanych przez miasto szczepień dla seniorów skorzystało ponad 31 tys. osób powyżej 65 r.ż., czyli ponad 60 proc. z seniorów, których planujemy zaszczepić w tym sezonie grypowym.

Na początku września podjęliśmy również decyzję o zakupie szczepionek przeciwko grypie dla wszystkich chętnych nauczycieli i pracowników administracji oświatowych. Obecnie udało się je pozyskać dla wszystkich pracowników miejskich placówek oświatowych na Bielanach i dla części kadry na Żoliborzu. Kolejne dzielnice powtarzają zapytania ofertowe dla sektora miejskiej oświaty, aby zakupić szczepionki.

Procedury epidemiczne w miejskich szpitalach

W związku z sytuacją epidemiczną w placówkach, które podlegają miastu, zostały wdrożone procedury przyjmowania pacjentów na operacje. Wszyscy pacjenci, którzy czekają na planowy zabieg, około dzień przed operacją mają pobierany wywiad epidemiczny oraz wymaz. Do czasu uzyskania wyniku pod kątem zakażenia COVID-19 muszą się izolować - od chwili badania do momentu hospitalizacji.

Procedury przyjmowania do szpitalnych oddziałów ratunkowych również wymagają, aby każda osoba, która zgłasza się na SOR, została poddana kontroli epidemicznej pod kątem koronawirusa (wymaz oraz wywiad). Pacjenci z objawami infekcji wirusem SARS-CoV-2 są kierowani do placówek drugiego stopnia zabezpieczenia szpitalnego, które posiadają miejsca leczenia pacjentów z COVID-19. Obecnie miejskie szpitale znajdują się na poziomie I i mają specjalne miejsca izolacji dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19.

Warszawa przeznaczyła już ponad 35 mln zł na przygotowanie służby zdrowia do walki z COVID-19

Od początku pandemii stolica wspiera służbę zdrowia, w znacznej mierze wyręczając w tym administrację rządową. Wyposażyliśmy 30 nowych stanowisk do intensywnej terapii. Szpitale otrzymały ponad 130 tys. litrów środków do dezynfekcji. Uruchomiliśmy 15 punktów wymazowych.

Maski, fartuchy, płyn do dezynfekcji

Jeszcze wiosną – w marcu i kwietniu – Warszawa przeznaczyła łącznie 25 mln zł na zakup środków ochrony indywidualnej. Były to pieniądze z rezerwy kryzysowej miasta. Udało się kupić 885 tys. maseczek ochronnych, 180 tys. półmasek, 263 300 ochraniaczy na głowę i obuwie, 63 580 przyłbic oraz gogli ochronnych, 530 tys. fartuchów różnego typu, 45 tys. kombinezonów, ok. 1,6 mln szt. rękawic, 40.000 szt. rękawic z długim mankietem, 30.000 szt. kompletów chirurgicznych, ok. 130 tys. litrów płynów do dezynfekcji rąk i powierzchni, 2.646 op. preparatu chlorowego do dezynfekcji, 200 termometrów.

Kontenery medyczne

We wrześniu przeznaczyliśmy z rezerwy kryzysowej 1,6 mln zł na 3 kontenery medyczne dla Szpitala Wolskiego i 6 dla Szpitala Bielańskiego. Kontenery pomogą uporządkować ruch chorych, usprawnić izolację i obserwację potencjalnie zakażonych, a także poprawią warunki higieniczno-sanitarne podczas przyjęcia pacjentów do SOR. Kontenery zostały już zamówione, powinny zacząć funkcjonować na przełomie listopada i grudnia.

Kontenery, które staną przy Szpitalu Bielańskim będą przeznaczone do izolacji pacjentów SOR. Będą wyposażone m.in. w łazienki, wózki leżące do transportu chorych – łącznie powstanie 12 dodatkowych miejsc leżących dla pacjentów SOR.

Z kolei przy Szpitalu Wolskim staną kontenery z jednoosobowymi salami obserwacyjnymi (5 sztuk) oraz kontener pielęgniarski. Będą w pełni wyposażone w odpowiednie urządzenia medyczne. Znajdzie się w nich miejsce także na łazienki. Dodatkowo Szpital Wolski planuje zakup aparatu USG, videolaryngoskopu, defibrylatora transportowego oraz systemu kardiomonitorującego wraz z centralą - jako wyposażenie kontenerów.

Stanowiska do intensywnej terapii

Aż 8,5 mln zł przesunęliśmy z rezerwy kryzysowej m.st. Warszawy na zakup aparatury i sprzętu medycznego. Udało się doposażyć miejskie szpitale w: 30 respiratorów, 30 kardiomonitorów, 30 stacji pomp infuzyjnych, 30 łóżek wraz z materacami przeciwodleżynowymi, 30 ssaków medycznych, 6 aparatów do terapii nerkozastępczej i 10 urządzeń do dezynfekcji (biodekontaminacji).

Zakupiony sprzęt i aparatura medyczna są wykorzystywane m.in. w szpitalach Bielańskim, Wolskim i na Solcu.

Pomoc dla służb medycznych

Aby wspomóc pracowników placówek medycznych, daliśmy możliwość zwolnienia z opłat za parkowanie pracowników podmiotów leczniczych, laboratoriów przeprowadzających badania w kierunku koronawirusa, NFZ czy sanepidu zlokalizowanych w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN).

Nawiązaliśmy też współpracę z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym w zakresie wsparcia przez studentów  V i VI roku studiów - w ramach wolontariatu - miejskich podmiotów lecznictwa otwartego.

Weryfikujemy możliwość dostosowania miejskich szpitali do ewentualnej konieczności przekształcania w szpitale jednoimienne. Dodatkowo podjęliśmy działania, mające na celu usprawnienie teleporad medycznych w miejskich przychodniach i szpitalach.

Szpitale dla pacjentów z COVID-19

Decyzją wojewody mazowieckiego trzy miejskie szpitale (Wolski, Czerniakowski i Grochowski) zostały włączone do II poziomu zabezpieczania szpitalnego dla pacjentów z COVID-19. Przygotowaliśmy 27 miejsc w miejskich szpitalach I poziomu, a 79 łóżek w szpitalach włączonych do II poziomu.

Przy szpitalach Bielańskim i Wolskim planujemy zainstalować kontenery medyczne do czasowej izolacji pacjentów podejrzanych o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Koszt zakupu i instalacji to 1,6 mln zł.

Kupujemy testy na koronawirusa

Warszawa przeznaczyła ponad 3 mln zł na zakup testów pod kątem badania na zakażenie koronawirusem dla pracowników i podopiecznych miejskich Domów Pomocy Społecznej (lub prowadzonych na zlecenie miasta) oraz Stołecznego Centrum Opiekuńczo–Leczniczego.

W ramach zawartych umów prywatne laboratoria wykonały już na zlecenie miasta ponad 4 tys. testów diagnostycznych. Największa liczba testów została przeprowadzona wśród pracowników i podopiecznych Domów Pomocy Społecznej oraz pracowników i pacjentów zakładów opiekuńczo-leczniczych SCOL. Obecnie zawarliśmy kolejną umowę na wykonanie 6 tys. testów diagnostycznych pod kątem COVID-19.

Przy Szpitalu Bielańskim działają już kontenery medyczne

Zakończyły się prace związane z instalacją systemu kontenerów przy Szpitalu Bielańskim - przyjmowani są już pierwsi pacjenci.

We wrześniu przeznaczyliśmy z rezerwy kryzysowej miasta  łącznie 1,6 mln zł na kontenery medyczne, w tym 400 tys. zł dotacji dla Szpitala Bielańskiego oraz 1,2 mln zł dla Szpitala Wolskiego.

Kontenery medyczne pomogą uporządkować ruch chorych, usprawnić izolację i obserwację potencjalnie zakażonych, a także poprawią warunki higieniczno-sanitarne podczas przyjęcia pacjentów do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych.

Przy Szpitalu Bielańskim, przed wejściem do SOR, zostały zamontowane trzy kontenery łóżkowe wyposażone w łazienkę oraz cztery wózki leżące do transportu chorych - łącznie powstało 12 dodatkowych miejsc leżących dla pacjentów SOR. W ramach zadania przygotowano również jeden kontener do oceny stanu zdrowia pacjentów (triage), gdzie znajduje się stanowisko lekarza, pomieszczenie porządkowe oraz oddzielne pomieszczenie dla pacjenta z podejrzeniem COVID-19. Do kontenerów są już kierowani pacjenci z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Kontenery medyczne trafią również do Szpitala Wolskiego

Z kolei na początku grudnia przy Szpitalu Wolskim planowane jest uruchomienie zespołu pięciu kontenerów z jednoosobowymi salami obserwacyjnymi z łazienkami przystosowanymi dla osób z niepełnosprawnościami oraz kontenera pielęgniarskiego z pokojem przygotowawczym, punktem pielęgniarskim, pomieszczeniem porządkowym wraz z łącznikiem. W pomieszczeniach znajdzie się specjalistyczne wyposażenie medyczne: aparat USG, videolaryngoskop, defibrylator transportowy oraz systemu kardiomonitorujący wraz z centralą.

Stacja dezynfekcji karetek w zajezdni tramwajowej

Warszawa podejmuje kolejne kroki w walce z epidemią. Reagując na sygnały płynące od ratowników medycznych, zdecydowaliśmy się pomóc w sprawnej dezynfekcji karetek pogotowia.

Do Tramwajów Warszawskich zgłosiła się Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego z prośbą o udostępnienie miejsca na utworzenie stanowiska do dezynfekcji karetek pogotowia. To pierwsze tego typu miejsce, które powstanie we współpracy m.st. Warszawa z Wojewódzką Stacją Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. W najbliższym czasie planowane jest uruchomienie kolejnych.  

14 DPS-ów z unijnym wsparciem

Warszawa otrzymała granty finansowe na kwotę ponad 3,3 mln zł, które są wsparciem Domów Pomocy Społecznej. Granty zostały przyznane z funduszy europejskich, w ramach projektu „Wsparcie dla Mazowsza”.

Granty zostaną przeznaczone jako finansowe wsparcie dla 14 Domów Pomocy Społecznej, w tym personelu w zapewnieniu właściwej i bezpiecznej opieki nad osobami przebywającymi w DPS w zakresie ochrony życia i zdrowia oraz zabezpieczenie pensjonariuszy w zakresie przeciwdziałania i ograniczenia skutków COVID-19. 

Otrzymane środki zostaną przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej i sprzętu: m.in. do dezynfekcji oraz termometrów bezdotykowych i kombinezonów ochronnych wielorazowego użytku. Z tych środków przez trzy miesiące będą wypłacane dodatki do wynagrodzeń dla pracowników sprawujących opiekę nad pensjonariuszami.

Realizatorem projektu jest Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej. Wartość uzyskanych grantów: 3 359 827,04 zł.

Ruszyły miejskie pogramy szczepień przeciw grypie

Jednoczesne zakażenie organizmu wirusem grypy i koronawirusem SARS-CoV-2 zwiększa prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby i wystąpienia powikłań. Dlatego Warszawa finansuje programy bezpłatnych szczepień przeciw grypie sezonowej dla mieszkańców powyżej 65 r.ż., kobiet w ciąży, małych dzieci oraz pracowników sektora oświaty i pomocy społecznej.

Istotne jest, aby jak najwięcej osób zwiększyło swoją odporność i zaszczepiło się przeciwko grypie. Mimo trudności z dostępem do szczepionek, zaszczepiliśmy już ponad 5 tys. seniorów.

Apel do rządu – czekamy na więcej szczepionek

W związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na COVID-19 wśród mieszkańców Warszawy, zaapelowaliśmy do rządu o jak najszybsze sprowadzenie do kraju szczepionek przeciw grypie. Wysłaliśmy w tej sprawie pismo do Ministra Zdrowia, ponieważ jesteśmy zaniepokojeni obecną sytuacją, dotyczącą bardzo ograniczonej liczby dostępnych szczepionek lub ich brakiem na rynku.  

Możemy zaszczepić ponad 100 tys. mieszkańców

Warszawa finansuje programy polityki zdrowotnej, w ramach których miasto płaci za wykonanie szczepień podmiotom leczniczym wybranym w konkursach ofert. Same szczepionki są kupowane przez te podmioty. W ramach miejskich programów zdrowotnych jesteśmy gotowi sfinansować szczepienia dla ponad 100 tys. osób najbardziej narażonych na zakażenie.

Warszawa ma możliwość sfinansowania bezpłatnych szczepień przeciwko grypie sezonowej dla mieszkańców najbardziej narażonych na zachorowanie:

 • osoby powyżej 65. r.ż. (w 2019 roku z programu „Grypa 65+” skorzystało blisko 50 tys. seniorów). Mimo trudności z zakupem szczepionek w hurtowniach, dostarczyliśmy przychodniom już ok. 40 proc. z ponad 50 tys. szczepionek z tegorocznego programu, a bezpłatnie zaszczepiło się ponad 16 tys. stołecznych seniorów;
 • dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5. r.ż. (planujemy zaszczepić ok. 10 tys. maluchów w sezonie 2020/2021);
 • kobiety w ciąży – w tegorocznej edycji programu szczepieniami planujemy objąć ok. 3 tys. ciężarnych.

Szczepienia będą też wykonywane pacjentom Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego oraz podopiecznym noclegowni i schronisk.

W tym sezonie szczepieniami przeciwko grypie planujemy objąć osoby pracujące oświacie i pomocy społecznej. Chcemy, aby z finansowanych przez miasto szczepień mógł skorzystać każdy nauczyciel, pedagog, opiekun w żłobku, pracownik miejskich domów i ośrodków pomocy społecznej, jak również pracownik personelu administracyjnego i pomocniczego. 

 

Teleporady w warszawskich przychodniach

Zgodnie z zalecaniami NFZ miejskie przychodnie wprowadziły możliwość skorzystania z teleporad. Z tej metody można korzystać nie tylko w sytuacjach związanych z podejrzeniem COVID-19, ale także we wszystkich innych sprawach zdrowotnych.

Podczas teleporady lekarz ma możliwość wystawienia e-recepty, zwolnienia lekarskiego a także przedstawienia zaleceń. Także podczas rozmowy telefonicznej lekarz podejmuje decyzję o ewentualnej konieczności wizyty pacjenta w przychodni (jeśli nie odbywa kwarantanny).

Poza wizytami w ramach podstawowej opieki zdrowotnej z wizyty na odległość mogą skorzystać pacjenci kontynuujący opiekę w konkretnej poradni specjalistycznej, zgodnie z ustalonym planem leczenia i stanem klinicznym.

Poza teleporadami wiele miejskich podmiotów leczniczych wprowadziło możliwość składania wniosków dotyczących wystawienia recepty on-line. Taka możliwość jest ułatwieniem dla pacjentów przewlekle chorych, w sytuacjach, gdy konieczny jest wykup kolejnej dawki tych samych leków.

M.st. Warszawa zaleciło nadzorowanym podmiotom lecznictwa otwartego możliwie częste korzystanie z powyższych możliwości oraz informowanie pacjentów o możliwości korzystania z teleporad m.in. na stronach internetowych.

Przygotowanie warszawskich szpitali

Zgodnie z decyzją rządu siedem warszawskich szpitali jest w stanie podwyższonej gotowości. Wojewoda zadecydował, że rządowy szpital MSWiA przy ul. Wołoskiej będzie szpitalem, który zostanie w pierwszej kolejności przekształcony na potrzeby osób zarażonych koronawirusem.

To oznacza, że obecni pacjenci z tej placówki zostaną częściowo relokowani do pięciu szpitali, m.in. do dwóch miejskich – Bielańskiego i Wolskiego. Tym ważniejsze jest dobre wyposażenie miejskich placówek w środki ochrony.

Pieniądze i środki ochrony do tej pory przekazane nam przez rząd nie są wystarczające. Nie czekając na realizację naszej prośby o dodatkowe wsparcie, zdecydowaliśmy się kupić potrzebny sprzęt ze środków miasta – z rezerwy kryzysowej w budżecie miasta. Chodzi o stanowiska OIOM (z respiratorami, kardiogramami i innymi funkcjami podtrzymywania życia) oraz tzw. dekontaminatory. Całość na kwotę ok. 8,5 mln zł.

Podjęliśmy również decyzję o przeznaczeniu 12 mln zł z budżetu miasta na dodatkowe zakupy środków zabezpieczenia. Środki te, maseczki, rękawice, kombinezony, będą mogły być również używane w systemie pomocy osobom starszym i niesamodzielnym, który musimy rozwinąć.

Mamy nadzieję, że rząd uruchomi jak najszybciej rezerwę strategiczną, aby można było z niej zaopatrzyć szpitale i przychodnie w niezbędne środki ochrony. Potrzeby w tym zakresie są zgłaszane nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju.

 

Porody rodzinne znów możliwe

W kwietniu, ze względu na epidemię koronawirusa porody rodzinne były wstrzymane. Od początku maja bliskie osoby znów mogą towarzyszyć ciężarnym na sali.

Zapewnienie bezpieczeństwa kobiet rodzących, personelu medycznego i osób towarzyszących podczas porodu to priorytet oddziałów położniczych nadzorowanych przez stolicę. Jest to szczególnie ważne w czasie stanu epidemicznego. Zarówno Szpital Bielański, Praski, Szpital Specjalistyczny „Inflancka”, Centrum Medyczne "Żelazna", Szpital na Solcu, jak i Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w trosce o zdrowie pacjentek, stosuje zalecenia sanepidu.

Tłumacz migowy on-line pomoże w kontakcie z przychodnią

Osoby z dysfunkcją słuchu mogą kontaktować się z miejskimi placówkami podstawowej opieki zdrowotnej poprzez tłumacza migowego on-line. Usługa tłumacza jest dostępna na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.


Po nawiązaniu połączenia z tłumaczem migowym on-line za pośrednictwem strony warszawa19115.pl, osoba głucha powinna przygotować numer telefonu do wybranej przychodni. Dzięki temu tłumacz będzie mógł łatwiej i szybciej skontaktować się z placówką w jej imieniu i przekazać niezbędne informacje. Rozwiązanie obowiązuje w okresie stanu zagrożenia epidemicznego.

Przypominamy również, że osoby komunikujące się w języku migowym mogą uzyskać pełną i aktualną informację o bieżących działaniach miasta w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W tym celu należy połączyć się z tłumaczem migowym on-line poprzez Miejskie Centrum Kontaktu warszawa19115.pl.

Wykaz oddziałów zakaźnych - województwo mazowieckie

 1. Ciechanów – Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Powstańców Wielkopolskich 2

 2. Kozienice – Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Oddział Zakaźny, al. Sikorskiego 10

 3. Ostrołęka – Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dra Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Jana Pawła II 120a

 4. Płock – Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Medyczna 19

 5. Radom – Radomski Szpital Specjalistyczny im. dra Tytusa Chałubińskiego, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Jednego Dnia Leczenia Chorób Wątroby, ul. Tochtermana 1

 6. Siedlce – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Oddział Chorób Zakaźnych, ul. Starowiejska 15

 7. Warszawa – Praga-Południe – Wojskowy Instytut Medyczny, Klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii, ul. Szaserów 128

 8. Warszawa – Wola – Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Oddział Chorób Zakaźnych, ul. Wolska 37

 9. Warszawa – Mokotów – Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Oddział Chorób Wewnętrznych i Hepatologii, ul. Wołoska 137

 10. Warszawa – Ochota – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie, Oddział Kliniczny Obserwacyjno-Izolacyjny i Pediatrii, ul. Żwirki i Wigury 63A

Miejsca na kwarantannę dla medyków

Warszawa przeznaczy trzy schroniska młodzieżowe do odbywania kwarantanny dla  pracowników służby zdrowia. 

Miasto wytypowało trzy lokalizacje z 43 miejscami (w Śródmieściu i na Woli), w  których zorganizowano tymczasowy pobyt pracowników szpitali. Osoby, które skorzystają ze schronisk młodzieżowych jako miejsca kwarantanny, mają zagwarantowany pobyt w pełni wyposażonym 1-osobowym pokoju z wyżywieniem. Koszt dwutygodniowego pobytu w schronisku jednej osoby wraz z wyżywieniem to 1000 zł – pokryje go miasto.

Medycy, którzy nie chcą narażać swoich rodzin w domach, mogą zgłosić się do bezpośredniego przełożonego. Zgłoszenia będą z kolei przesyłane do miasta, które skieruje medyka do przeznaczonego na ten cel schroniska. Jeśli zajdzie taka potrzeba, miasto zapewni transport większej liczbie pracowników, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

W wypadku zapełnienia się miejsc w schroniskach młodzieżowych miasto ma do dyspozycji 60 w pełni wyposażonych mieszkań udostępnionych samorządowi przez jednego ze stołecznych deweloperów.

Warszawa oferuje pracownikom służby zdrowia także miejsca wytchnienia w ośmiu szkolnych bursach. Mogą tam odpocząć, gdy ze względów bezpieczeństwa nie chcą wracać do swoich domów. Od zaraz może ich przyjąć bursa przy ul. Długiej ze 170 miejscami.

Podobne miejsca miasto od ponad dwóch tygodni zapewniamy dla ratowników medycznych na Woli, Mokotowie i Pradze.

Miejsca odpoczynku są też dostępne dla funkcjonariuszy komendy stołecznej na Woli, Targówku i Pradze-Południe.

Warszawa kupuje dodatkowe łóżka na OIOM-y

Zakup 30 łóżek do intensywnej terapii to kolejne wsparcie Warszawy dla placówek służby zdrowia. Środki z rezerwy celowej miasta zostały m.in. przeznaczone na zakup 30 stanowisk intensywnej terapii oraz urządzeń do dezynfekcji.

Na jedno stanowisko składa się specjalistyczne łóżko OIT, respirator stacjonarny, kardiomonitor, stacja pomp infuzyjnych, ssak elektryczny.

Koszt zakupu jednego stanowiska to około 230 tys. zł. Sprzęt dostarczany jest etapowo. Urządzenia będą uruchamiane w przypadku pełnego wykorzystania standardowo dostępnych stanowisk intensywnej terapii w miejskich szpitalach.

Bezpłatne parkowanie dla kolejnych pracowników służby zdrowia

Pracownicy placówek leczniczych, domów opieki społecznej oraz NFZ i sanepidu mogą bezpłatnie parkować w płatnej strefie. Dołączają oni do pracowników szpitali i pogotowia, którzy również są zwolnieni z opłat. Jest to możliwe dzięki utrzymaniu opłat dla pozostałych użytkowników.

Od 27 marca uprawnienia do bezpłatnego parkowania przysługują pracownikom placówek szpitali i pogotowia zlokalizowanych na terenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN), którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentem. Do dziś takie uprawnienie otrzymało ok. 1,7 tys. osób.

Po przeprowadzonych analizach  (szczegóły na stronie ZDM) i pomiarach zapełnienia zdecydowaliśmy się dodatkowo zwolnić z opłat pozostałych pracowników placówek leczniczych, domów pomocy społecznej, a także placówek NFZ i sanepidu. Warunkiem jest lokalizacja placówki w obrębie SPPN. Praca i mobilność tych osób jest szczególnie ważna dla funkcjonowania miasta i bezpieczeństwa mieszkańców w czasie epidemii.

Zgodnie z zarządzeniem Prezydenta m.st. Warszawy, listę osób i pojazdów upoważnionych do zerowej stawki przygotowują kierownicy placówek. Taka lista zostanie uwzględniona przy prowadzonych kontrolach.

Zmiany w parkowaniu

W trosce o zdrowie pracowników kontrola opłat jest prowadzona wyłącznie zdalnie, za pomocą pojazdów wyposażonych w kamery. Zdalnie można również wyrobić lub przedłużyć abonament mieszkańca (szczegóły na stronie ZDM).

Operator sieci parkomatów prowadzi dezynfekcję urządzeń. Przypominamy, że za parkowanie można zapłacić bez używania parkomatów: za pomocą aplikacji mobilnej SkyCash, wiadomości SMS, kodów USSD lub komend telefonicznych IVR. Szczegóły [zdm.waw.pl/sprawy/parkowanie/oplata-za-postoj]na stronie ZDM.

Warszawa podziękowała pracownikom służby zdrowia

Z okazji przypadającego na 7 kwietnia Światowego Dnia Zdrowia, przez dwie noce most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki były podświetlone na niebiesko.

W ten sposób Warszawa symbolicznie podziękowała wszystkim pracownikom służby zdrowia za ich walkę z epidemią koronawirusa.


Nie znalazłeś informacji?