Postępowanie w sytuacjach zagrożeń

Wstecz

Opieka zdrowotna, szpitale

Pulsoksymetry monitorują stan pacjentów w domu

Pacjenci chorujący na Covid-19, którzy leczą się w domu, mogą otrzymać pulsoksymetr – urządzenie monitorujące puls i poziom tlenu we krwi. Wyniki będą monitorowane przez lekarze z programu Domowej Opieki Medycznej. Osoby po 55. roku życia będą automatycznie włączane do programu, a młodsi pacjenci mogą się do niego zgłosić sami.

Więcej (otwarcie w nowym oknie)

Testy na koronawirusa - punkty pobrań

Aktualny wykaz punktów pobrań na terenie Warszawy i woj. mazowieckiego jest dostępny na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia (otwiera się w nowej karcie).

Procedura korzystania z testów i przygotowanie 

Test mogą zrobić osoby posiadające zlecenie na badanie. Skierowanie na test może wystawić m.in. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, lekarz dyżurujący w ramach nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej, lekarz, który udziela świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (hospicja) oraz świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej.

Możesz również zapisać się na test online. Wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny na stronie (otwiera się w nowej karcie). Zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Na podstawie przekazanych przez Ciebie danych system określi, czy kwalifikujesz się do testu.

Jak to działa?

 1. Wejdź na stronę gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa (otwiera się w nowej karcie).

 2. Odpowiedz na pytania w ankiecie.

 3. Jeśli system zakwalifikuje Cię na test, skontaktuje się z Tobą konsultant z Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej.

 4. Otrzymasz zlecenie na test z systemu eKolejka.

Na wykonanie testu zabierz ze sobą dokument ze zdjęciem i swoim nr PESEL, przestrzegaj zasad higieny i społecznego dystansu.

Rząd przekazał 12 respiratorów do miejskich szpitali

Mija kolejny tydzień, od kiedy Warszawa zgłosiła władzom państwowym zapotrzebowanie na sprzęt i środki niezbędne miejskim szpitalom do walki z epidemią koronawirusa. Do placówek trafiło dotychczas 12 respiratorów z 53 zgłoszonych.

Na podstawie decyzji wojewody mazowieckiego lub Ministra Zdrowia do leczenia osób zakażonych COVID-19 zostało włączonych sześć szpitali nadzorowanych przez miasto. Obecnie w tych placówkach mamy blisko 300 pacjentów „covidowych”.

Władze Warszawy zwróciły się do Ministra Zdrowia oraz wojewody mazowieckiego o wyposażenie miejskich szpitali w najpotrzebniejszy sprzęt i wystąpiły m.in. o:

 1. 53 respiratory,

 2. 67 urządzeń do wysokoprzepływowej tlenoterapii,

 3. 180 kardiomonitorów z 11 centralami monitorującymi,

 4. 141 pomp infuzyjnych,

 5. 277 pulsoksymetrów,

 6. 233 dozowniki tlenu z nawilżaczami,

 7. 54 butle z tlenem,

 8. 50 łóżek szpitalnych z materacami przeciwodleżynowymi,

 9. 63 koncentratory tlenu

oraz 200 namiotów tlenowych do transportu chorych.

Zakupy sprzętu, punkty wymazowe i szczepienia przeciw grypie

Warszawa na walkę z pandemią przeznaczy do końca tego roku blisko 31 mln zł na zakup sprzętu, aparatury medycznej i środków ochrony indywidualnej w związku z pandemią.

W listopadzie uruchomiliśmy kontenery medyczne przy Szpitalu Bielańskim, gdzie powstało 12 dodatkowych miejsc leżących dla pacjentów SOR. Kontenery pomagają uporządkować ruch chorych, usprawnić izolację i obserwację potencjalnie zakażonych, a także poprawiają warunki higieniczno-sanitarne podczas przyjęcia pacjentów. Kolejny system kontenerów, w pełni wyposażonych w urządzenia medyczne, planujemy uruchomić w grudniu przy Szpitalu Wolskim.

Dodatkowo, w 17 miejskich pomiotach lecznictwa otwartego działają również punkty wymazowe, gdzie mieszkańcy ze skierowaniem od lekarza POZ mogą wykonywać bezpłatne testy pod kątem COVID-19. Tylko w ubiegłym tygodniu wykonaliśmy ich ponad 4,5 tys., a od początku października, czyli od kiedy uruchomiliśmy pierwsze punkty wymazowe w miejskich przychodniach, przeprowadziliśmy już blisko 30 tys. takich testów.

Ponadto, mimo ogromnych trudności z dostępem na rynku do szczepionek przeciw grypie, w ramach finansowanego przez miasto programu „Grypa 65+” zaszczepiło się ponad 34 tys. warszawskich seniorów.

Warszawskie autobusy gotowe do transportu chorych

Dwa autobusy Warszawskiego Transportu Publicznego zostały dostosowane do transportu pacjentów do tymczasowego szpitala na Stadionie Narodowym. Pojazdy zostały wyposażone m.in. w specjalne stanowiska z tlenem dla ponad 20 osób.

Autobusy będą mogły zostać wykorzystane w sytuacjach awaryjnych. W pojazdach dokonaliśmy zmian, które dostosowały je do transportu osób chorych. W obu zainstalowana została szczelna ściana, która oddziela kabinę kierowcy od części pasażerskiej. Wymontowane zostały dwa rzędy siedzeń w przedniej części pojazdów, gdzie teraz znajdują się konstrukcje stalowe do przewozu butli z tlenem; zdemontowano kasowniki i biletomat. Dodatkowo zamontowano radiotelefon, zapewniający kontakt pomiędzy kierowcą a personelem medycznym.

W pojeździe przygotowano 22 miejsca dla chorych, do których doprowadzono instalację tlenową z indywidualnymi maskami na uchwytach sufitowych. Dla kierowców przygotowano jednorazowe kombinezony ochronne.

Prace przygotowawcze wykonywali pracownicy MZA, a montaż aparatury medycznej odbywał się pod nadzorem medyków. Koszt przerobienia jednego autobusu to 5 tys. zł.

Transport autobusem będzie możliwy w przypadku pacjentów, którzy mogą podróż odbyć na siedząco z zapewnioną ciągłą tlenoterapią.

Obecnie do transportu chorych przygotowane są dwa autobusy o długości 12 m, jednak zadeklarowaliśmy, że w razie potrzeby jesteśmy gotowi udostępnić również pojazdy przegubowe. Zaoferowaliśmy też gotowość do przewozu personelu szpitala i koordynacji działań.

Do pracy w autobusach-karetkach dobrowolnie zgłosiło się 11 kierowców. Zostali oni przeszkoleni m.in. w zakresie sposobu zakładania odzieży ochronnej.

Film z przygotowywania autobusów można obejrzeć tutaj (otwarcie w nowym oknie).

Krew ozdrowieńców ratuje życie chorym na COVID-19

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie apeluje do wszystkich osób, które  chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe, żeby oddawały osocze krwi. Zdaniem naukowców przeciwciała z osocza ozdrowieńców to skuteczny i bezpieczny sposób leczenia ciężko chorych na COVID-19. 

Dlaczego osocze ozdrowieńców jest tak potrzebne?

Osocze krwi ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które zdaniem naukowców są skutecznym klinicznie oraz bezpiecznym sposobem leczenia chorych na COVID-19 z objawami zarażenia zagrażającymi życiu. Zawarte w osoczu ozdrowieńca przeciwciała specyficzne dla wirusa SARS-CoV-2, które reagują na koronawirusa, neutralizują go w organizmie osoby z aktywnym zakażeniem.

Procedura pobrania osocza jest bezpieczna

Procedura pobrania osocza jest w pełni bezpieczna, z wykorzystaniem wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, zgodnie z procedurami wzmożonego reżimu sanitarnego.

Osoby zakwalifikowane do oddania osocza (metodą plazmaferezy) mogą również oddać krew – wówczas zostanie uzyskana:

 1. jedna jednostka osocza dla chorych na COVID-19,

 2. oraz jedna jednostka koncentratu czerwonych krwinek przeznaczona do leczenia innych chorych.

Gdzie powinni zgłaszać się ozdrowieńcy, aby oddać osocze

Dawcami osocza mogą zostać wszystkie osoby, które spełniają łącznie poniższe warunki:

 1. upłynęło co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji po zakażeniu SARS-CoV-2 lub po wyzdrowieniu z COVID-19;

 2. wiek 18-65 lat;

 3. nie chorują przewlekle;

osoby, które otrzymały transfuzję składników krwi oraz osoby po ciąży wymagają dodatkowych czynności w ramach kwalifikacji do oddania osocza – informacji w tym zakresie udziela wyznaczony lekarz w centrum krwiodawstwa.

Dawcy nie mają obowiązku wykonywania żadnych badań we własnym zakresie.
Ozdrowieńcy, którzy spełniają kryteria i chcą oddać osocze, proszeni są o kontakt telefoniczny, co pozwoli dokonać wstępnej oceny braku przeciwwskazań do oddania osocza oraz ustalić termin i miejsce pobrania:

 1. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ul. Saskiej 63/75 w Warszawie, numer telefonu: 723 203 207 lub 691 060 504 (od poniedziałku do piątku w godz. 7–17 oraz w soboty w godz. 7–14)

  lub:

 2. Terenowy Oddział w Płocku, numer telefonu 24 364 62 51 (w każdą środę i piątek w godz. 7–10)

 3. Terenowy Oddział w Nowym Dworze Mazowieckim, numer telefonu tel. 22 785 05 73 (w każdą środę i piątek w godz. 7–10).

W celu usprawnienia kontaktu ze stacjami krwiodawstwa został również uruchomiony adres mailowy: koronawirus@rckik-warszawa.com.pl, gdzie należy wysłać wiadomość z numerem telefonu, pod który zadzwoni lekarz ze stacji.

Więcej informacji: rckik-warszawa.com.pl (otwarcie w nowym oknie)

Teleporady w warszawskich przychodniach

Zgodnie z zalecaniami NFZ miejskie przychodnie wprowadziły możliwość skorzystania z teleporad. Z tej metody można korzystać nie tylko w sytuacjach związanych z podejrzeniem COVID-19, ale także we wszystkich innych sprawach zdrowotnych.

Podczas teleporady lekarz ma możliwość wystawienia e-recepty, zwolnienia lekarskiego a także przedstawienia zaleceń. Także podczas rozmowy telefonicznej lekarz podejmuje decyzję o ewentualnej konieczności wizyty pacjenta w przychodni (jeśli nie odbywa kwarantanny).

Poza wizytami w ramach podstawowej opieki zdrowotnej z wizyty na odległość mogą skorzystać pacjenci kontynuujący opiekę w konkretnej poradni specjalistycznej, zgodnie z ustalonym planem leczenia i stanem klinicznym.

Poza teleporadami wiele miejskich podmiotów leczniczych wprowadziło możliwość składania wniosków dotyczących wystawienia recepty on-line. Taka możliwość jest ułatwieniem dla pacjentów przewlekle chorych, w sytuacjach, gdy konieczny jest wykup kolejnej dawki tych samych leków.

M.st. Warszawa zaleciło nadzorowanym podmiotom lecznictwa otwartego możliwie częste korzystanie z powyższych możliwości oraz informowanie pacjentów o możliwości korzystania z teleporad m.in. na stronach internetowych.

Porody rodzinne znów możliwe

Ze względu na epidemię koronawirusa porody rodzinne były wstrzymane. Od początku maja 2020 r. bliskie osoby znów mogą towarzyszyć ciężarnym na sali.

Zapewnienie bezpieczeństwa kobiet rodzących, personelu medycznego i osób towarzyszących podczas porodu to priorytet oddziałów położniczych nadzorowanych przez stolicę. Jest to szczególnie ważne w czasie stanu epidemicznego. Zarówno Szpital Bielański, Praski, Szpital Specjalistyczny „Inflancka”, Centrum Medyczne "Żelazna", Szpital na Solcu, jak i Szpital Specjalistyczny im. Św. Rodziny w trosce o zdrowie pacjentek, stosuje zalecenia sanepidu.

Tłumacz migowy on-line pomoże w kontakcie z przychodnią

Osoby z dysfunkcją słuchu mogą kontaktować się z miejskimi placówkami podstawowej opieki zdrowotnej poprzez tłumacza migowego on-line. Usługa tłumacza jest dostępna na stronie Miejskiego Centrum Kontaktu Warszawa 19115.


Po nawiązaniu połączenia z tłumaczem migowym on-line za pośrednictwem strony warszawa19115.pl (otwarcie w nowym oknie), osoba głucha powinna przygotować numer telefonu do wybranej przychodni. Dzięki temu tłumacz będzie mógł łatwiej i szybciej skontaktować się z placówką w jej imieniu i przekazać niezbędne informacje. Rozwiązanie obowiązuje w okresie stanu zagrożenia epidemicznego.

Przypominamy również, że osoby komunikujące się w języku migowym mogą uzyskać pełną i aktualną informację o bieżących działaniach miasta w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. W tym celu należy połączyć się z tłumaczem migowym on-line poprzez Miejskie Centrum Kontaktu warszawa19115.pl (otwarcie w nowym oknie).

Wykaz oddziałów zakaźnych - województwo mazowieckie

 1. Ciechanów – Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Powstańców Wielkopolskich 2

 2. Kozienice – Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach, Oddział Zakaźny, al. Sikorskiego 10

 3. Ostrołęka – Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dra Józefa Psarskiego w Ostrołęce, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Jana Pawła II 120a

 4. Płock – Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny, ul. Medyczna 19

 5. Radom – Radomski Szpital Specjalistyczny im. dra Tytusa Chałubińskiego, Oddział Obserwacyjno-Zakaźny Jednego Dnia Leczenia Chorób Wątroby, ul. Tochtermana 1

 6. Siedlce – Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach, Oddział Chorób Zakaźnych, ul. Starowiejska 15

 7. Warszawa – Praga-Południe – Wojskowy Instytut Medyczny, Klinika Chorób Infekcyjnych i Alergologii, ul. Szaserów 128

 8. Warszawa – Wola – Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, Oddział Chorób Zakaźnych, ul. Wolska 37

 9. Warszawa – Mokotów – Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, Oddział Chorób Wewnętrznych i Hepatologii, ul. Wołoska 137

 10. Warszawa – Ochota – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – Dziecięcy Szpital Kliniczny im. Józefa Polikarpa Brudzińskiego w Warszawie, Oddział Kliniczny Obserwacyjno-Izolacyjny i Pediatrii, ul. Żwirki i Wigury 63A

Miejsca na kwarantannę dla medyków

Warszawa przeznaczyła trzy schroniska młodzieżowe do odbywania kwarantanny dla  pracowników służby zdrowia. 

Miasto wytypowało trzy lokalizacje z 43 miejscami (w Śródmieściu i na Woli), w  których zorganizowano tymczasowy pobyt pracowników szpitali. Osoby, które skorzystają ze schronisk młodzieżowych jako miejsca kwarantanny, mają zagwarantowany pobyt w pełni wyposażonym 1-osobowym pokoju z wyżywieniem. Koszt dwutygodniowego pobytu w schronisku jednej osoby wraz z wyżywieniem to 1000 zł – pokryje go miasto.

Medycy, którzy nie chcą narażać swoich rodzin w domach, mogą zgłosić się do bezpośredniego przełożonego. Zgłoszenia będą z kolei przesyłane do miasta, które skieruje medyka do przeznaczonego na ten cel schroniska. Jeśli zajdzie taka potrzeba, miasto zapewni transport większej liczbie pracowników, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

W wypadku zapełnienia się miejsc w schroniskach młodzieżowych miasto ma do dyspozycji 60 w pełni wyposażonych mieszkań udostępnionych samorządowi przez jednego ze stołecznych deweloperów.

Warszawa oferuje pracownikom służby zdrowia także miejsca wytchnienia w ośmiu szkolnych bursach. Mogą tam odpocząć, gdy ze względów bezpieczeństwa nie chcą wracać do swoich domów. Od zaraz może ich przyjąć bursa przy ul. Długiej ze 170 miejscami.

Podobne miejsca miasto od ponad dwóch tygodni zapewniamy dla ratowników medycznych na Woli, Mokotowie i Pradze.

Miejsca odpoczynku są też dostępne dla funkcjonariuszy komendy stołecznej na Woli, Targówku i Pradze-Południe.

Warszawa kupuje dodatkowe łóżka na OIOM-y

Zakup 30 łóżek do intensywnej terapii to kolejne wsparcie Warszawy dla placówek służby zdrowia. Środki z rezerwy celowej miasta zostały m.in. przeznaczone na zakup 30 stanowisk intensywnej terapii oraz urządzeń do dezynfekcji.

Na jedno stanowisko składa się specjalistyczne łóżko OIT, respirator stacjonarny, kardiomonitor, stacja pomp infuzyjnych, ssak elektryczny.

Koszt zakupu jednego stanowiska to około 230 tys. zł. Sprzęt dostarczany jest etapowo. Urządzenia będą uruchamiane w przypadku pełnego wykorzystania standardowo dostępnych stanowisk intensywnej terapii w miejskich szpitalach.


Nie znalazłeś informacji?