null Policjant? Wnuczek? A może oszust?

W 2021 roku warszawska policja otrzymała 311 zgłoszeń o wyłudzeniu metodą na wnuczka lub na policjanta. Ponadto 65 zawiadomień o usiłowaniu wyłudzenia. Poszkodowani stracili łącznie ponad 13 mln złotych – dokładnie to suma 13 334 209 zł. Oprócz pieniędzy łupem złodziei padły cenne kosztowności jak biżuteria, złoto, zegarki czy przedmioty kolekcjonerskie.

Oszuści zwykle podszywają się pod bliskie osoby z rodziny, proszą o dyskretną pożyczkę. „Nie mogą” jej jednak odebrać osobiście, przysyłają więc „znajomego” albo proszą o przesłanie pieniędzy na wskazany numer konta. Ale mechanizmów działania oszustów jest znacznie więcej.

W kampanii „Policjant? Wnuczek? A może oszust?” chcemy uświadomić osobom starszym, że grozi im niebezpieczeństwo. Oszuści są znakomitymi aktorami. Niezwykle przekonujący w tym co mówią wykorzystują dobre serca starszych ludzi i niejednokrotnie udaje im się ich zmanipulować. Potrafią przybrać dowolną maskę, doskonale znają słabe strony swoich ofiar i bez skrupułów je wykorzystują.

Kampania „Policjant? Wnuczek? A może oszust?” nie jest skierowana wyłącznie do osób starszych. To my właśnie, dzięki bezpośrednim kontaktom z rodzicami, dziadkami i seniorami, możemy przekazać im niezbędną wiedzę na ten temat.

Trzy zasady

Przekaż rodzicom i dziadkom trzy podstawowe zasady:

  • Nie ufaj obcym dzwoniącym do ciebie.

  • Nie przekazuj pieniędzy, biżuterii lub innych rzeczy nieznajomym.

  • Nie podawaj obcym osobom, szczególnie w rozmowie telefonicznej, informacji na temat swoich danych osobowych jak: numeru telefonu, numeru pesel, numeru dowodu osobistego, miejsca zamieszkania, posiadanych oszczędności, kont bankowych czy haseł.

Pamiętaj, by uczulić swoich najbliższych co robić, kiedy już ktoś podejrzany się z nimi skontaktuje:

  • Przerwij rozmowę.

  • Odłóż słuchawkę.

  • Zgłoś sprawę Policji.

Numer alarmowy 112

Zadbaj o bezpieczeństwo rodziców i dziadków. Przestrzegaj ich przed oszustami, a z wszelkimi wątpliwościami niech zgłaszają się do nas lub do najbliższej jednostki Policji. Pomóż im zapamiętać hasło naszej kampanii: „Policjant? Wnuczek? A może oszust!”

Metoda na koronawirusa

W ostatnim czasie pojawiły się próby wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka”, w których wykorzystuje się pandemię Covid-19. 
Oszuści dzwonią głównie do osób starszych informując o członku rodziny, który zachorował na Covid i ze względu na bardzo ciężki stan potrzebuje pieniędzy na leczenie. 
Aby uwiarygodnić oszustwo podstawiają rzekomego lekarza, który potwierdza ciężki stan chorego.
Należy pamiętać, że żaden pacjent chory na Covid-19 nie musi płacić za swoje leczenie.

Nie znalazłeś informacji?