Odbieranie odpadów komunalnych

Wstecz

Recyklomaty - automaty do recyklingu

W Warszawie zostało postawionych dziesięć recyklomatów. Miasto otrzymało recyklomaty od partnerów w ramach współpracy z firmą Coca-Cola i Fundacją Nasza Ziemia.

Mieszkańcy mogą do nich wrzucać plastikowe i szklane butelki po napojach oraz puszki. W zamian otrzymują ECO-punkty wymienne na nagrody - m.in. zniżki na kawę, bilety do kina, teatru, parku trampolin, prenumeratę czasopism, jak również kosmetyki naturalne.

Do recyklomatów wrzuca się niezgniecione plastikowe i szklane butelki po napojach oraz aluminiowe puszki.

Pojemność recyklomatów wynosi około 0,6m3 i może przyjąć około 500 do 600 szt. butelek PET.

Czy odpady w recyklomatach są zgniatane? PET i ALU są zgniatane

 
Recyklomaty są opróżniane min. 2 razy dziennie. Recyklomaty są monitorowane on-line - w zależności od potrzeb podejmowane są działania.

W aplikacji mobilnej ECO-Portfel mieszkańcy mogą sprawdzić aktualny poziom napełnienia recyklomatu:
od koloru niebieskiego (pustego) przez zielony - pomarańczowy do czerwonego (zapełniony)

Instrukcja obsługi recyklomatu:

 1. Zeskanuj swój QR kod z aplikacji ECO-Portfel

 2. Wrzucaj butelki i puszki POJEDYNCZO!

 3. Czytaj komunikaty na wyświetlaczu

W przypadku niewłaściwego użytkowania recyklomat przechodzi w tryb serwisowy w celu ochrony przed uszkodzeniem.

Aplikacja mobilna „ECO-Portfel”

Wystarczy uruchomić aplikację mobilną „ECO-Portfel” na smartfonie (dostępna w Google Play i App Store), zeskanować swój indywidualny kod na maszynie i wrzucać pojedynczo opakowania, a na koncie pojawią się ECO-punkty.

Mieszkańcy mogą je wymienić na zniżki dostępne w ofercie. System informatyczny recyklomatów jest ekologiczny - urządzenia nie wymagają drukowania paragonów ani posiadania kart.

W aplikacji warszawianki i warszawiacy mogą sprawdzić mapę recyklomatów z trasą dojazdu do najbliższego punktu zbiórki oraz zobaczyć poziomy napełnienia wybranej maszyny (po wyrażeniu zgody na dostęp do lokalizacji w aplikacji). O wyglądzie nowych urządzeń decydowali sami mieszkańcy – w głosowaniu wybrali widok na Wisłę.

Za prawidłowe działanie aplikacji EcoPortfel odpowiada firma EcoTech System. Kontakt można uzyskać poprzez adres e-mail: office@ecotechsystem.eu

Lokalizacje recyklomatów

 • Białołęka – ul. Strumykowa 21, przy Białołęckim Ośrodku Sportu,

 • Bielany – ul. Jarzębskiego, przy Urzędzie Dzielnicy Bielany,

 • Mokotów – ul. Obrzeżna 12a, przy Szkole Podstawowej nr 20 (maszyna czynna od 30 stycznia),

 • Ochota – pl. Narutowicza, przy budynku dyspozytorni Tramwajów Warszawskich,

 • Praga-Południe – ul. Grochowska 274, przy Urzędzie Dzielnicy Praga-Południe,

 • Praga-Północ – ul. Jagiellońska 47i, przy parkingu wielopoziomowym,

 • Śródmieście – pl. Mirowski 1A, przy Hali Gwardii,

 • Ursynów – al. KEN 61, przy Urzędzie Dzielnicy Ursynów,

 • Żoliborz – ul. Marii Kazimiery 1,

 • Żoliborz – ul. Potocka 1a, przy wejściu do Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Program pilotażowy

Zebrane dotychczas punkty

Zebrane dotychczas w programie pilotażowym ECO-punkty nie stracą swojej ważności.

 

Pilotażowy projekt m.st. Warszawy, firmy Coca-Cola i Fundacji Nasza Ziemia zdobył serca warszawiaków

Recyklomaty służące do wymiany plastikowych i szklanych butelek oraz puszek na ECO-punkty to element edukacyjnej kampanii o zasadach selektywnej zbiórki odpadów. W podziękowaniu za działania na rzecz ochrony środowiska mieszkańcy otrzymywali zniżki np. na kawę czy bilety do kina bądź teatru.

Od momentu uruchomienia maszyn warszawiacy przekazali wiele pomysłów, opinii, a także uwag do pierwszych wersji recyklomatów zainstalowanych w stolicy. Wobec tak dużego zainteresowania pilotażem oraz biorąc pod uwagę wszystkie głosy i komfort użytkowników partnerzy wspólnie podjęli decyzję o zmianie producenta automatów.

W pierwszej odsłonie projektu mieszkańcy pomogli nam zebrać ponad 70 tys. butelek plastikowych, 16 tys. szklanych i prawie 27 tys. Puszek.

Zebrane wtedy ECO-punkty nie tracą swojej ważności. Dotychczas warszawiacy mogli otrzymać rabat na kawę w Costa Coffee, tańszy bilet do sieci Multikino, Teatru Dramatycznego oraz zniżki na spektakle i imprezy w Teatrze Capitol. Od nowego sezonu w ofercie są także wejściówki do parku trampolin Jump World, rabaty na kosmetyki naturalne i organiczne w sklepie BioOrganika oraz  kody zniżkowe na prenumeratę wydawnictwa National Geographic. Pula nagród będzie poszerzana.

Butelkomaty - inicjatywy dzielnicowe

Pierwszy butelkomat na Bielanach

W budynku centrum sportowego przy ulicy Lindego na Bielanach uruchomiono maszynę skupującą plastikowe butelki. To pierwszy butelkomat na terenie dzielnicy, który stanął z inicjatywy klubu radnych „Razem Dla Bielan”.

Maszyna stoi przy wejściu głównym centrum sportowego. Obsługa jest bardzo prosta. Pusta butelka, którą chcemy oddać może mieć maksymalną pojemność dwóch litrów oraz musi posiadać kod kreskowy. Opakowanie wrzucamy kodem kreskowym do góry. Urządzenie ma wczytane ponad 13 tysięcy kodów. Jeśli butelkomat nie będzie chciał przyjąć opakowania, należy je zostawić w szatni centrum sportowego. Firma obsługująca maszynę zaprogramuje brakujący kod.

 

Miejskie Punkty Elektroodpadów

Na terenie Bielan stanęły pierwsze w stolicy ogólnodostępne Miejskie Punkty Elektroodpadów. Urządzenie składa się z siedmiu tub, do których wrzucamy zużyte płyty CD/DVD, tonery, telefony, ładowarki, baterie i żarówki.

Miejskie Punktu Elektroodpadów znajdują się:

 • przed bielańskim ratuszem przy ulicy Żeromskiego 29,

 • przy stacji metra Słodowiec.

Punkt przy stacji metra Młociny został zdemontowany ze względu na uszkodzenie w wypadku drogowym.

 

UD Bielany


Nie znalazłeś informacji?