Postępowanie w sytuacjach zagrożeń

Wstecz

Szczepienia, zalecenia

Szczepienia – sprawdź, co musisz zrobić

15 stycznia rozpoczęła się rejestracja na konkretny termin szczepienia dla osób powyżej 80 r.ż. oraz możliwość zgłaszania chęci szczepienia dla wszystkich dorosłych. Od 22 stycznia rozpoczęła się rejestracja osób 70+. 

 

Masz skończone 80 lat

Od 15 stycznia możesz zarejestrować się na konkretny termin szczepienia.

 

Masz skończone 70 lat

Od 22 stycznia możesz zarejestrować się na konkretny termin szczepienia. Szczepienia tej grupy rozpoczną się 25 stycznia.

Seniorzy mogą korzystać z Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów pod numerem tel. 22 505 11 11. Otrzymają tam pomoc w zarejestrowaniu się na szczepienie przez infolinię, w przychodni lub przy założeniu profilu zaufanego. 

 

Jak się zarejestrować

Zarejestrować można się za pomocą jednego z czterech kanałów:

 

Rejestracja przez infolinię

 • Zarejestrować możesz się sam lub może zarejestrować cię ktoś bliski.

 • Przed rozmową przygotuj swój numer PESEL.

 • Zadzwoń na bezpłatny numer 989. Jeśli dzwonisz z zagranicy, wybierz numer +48 22 62 62 989.

 • Postępuj zgodnie z nagranymi instrukcjami.

 • Jeżeli rozpoczął się już Twój etap szczepień, wybierz 1.

 • Podaj konsultantowi imię, nazwisko, PESEL i numer kontaktowy. Konsultant zaproponuje Ci najszybsze możliwe terminy w najbliższym punkcie szczepień i zapisze na wybrany termin.

 • Jeśli podasz nr numer telefonu komórkowego (nie jest wymagany), to po rozmowie otrzymasz sms z terminem i miejscem szczepienia. W przeddzień szczepienia otrzymasz sms z przypomnieniem.

 • Na drugą dawkę zostaniesz umówiony w punkcie szczepień od razu po podaniu pierwszej.

 • Wszystkie informacje o szczepieniu znajdziesz na Twoim internetowym koncie pacjenta.

 

Rejestracja przez system e-rejestracji

 • Wejdź na pacjent.gov.pl. Aby to zrobić, musisz posiadać profil zaufany.

 • Potwierdź dane i zaakceptuj regulamin.

 • System zaproponuje Ci pięć terminów szczepienia w punktach blisko Twojego adresu zamieszkania (podanego na koncie pacjenta).

 • Jeśli żaden z podanych terminów Ci nie odpowiada lub chcesz wybrać inne miejsce szczepienia, skorzystaj z wyszukiwarki i wskaż dogodne miejsce i czas.

 • Ustal punkt, godzinę i kliknij przycisk „Wybierz”.

 • Po rezerwacji otrzymasz sms z terminem i miejscem szczepienia. W przeddzień szczepienia otrzymasz sms z przypomnieniem.

 • Na drugą dawkę zostaniesz umówiony w punkcie szczepień od razu po podaniu pierwszej.

 • Wszystkie informacje o szczepieniu znajdziesz na Twoim internetowym koncie pacjenta.

 

Rejestracja przez SMS

 • Wyślij SMS na numer 664 908 556 o treści: SzczepimySie.

 • System pokieruje Cię krok po kroku: najpierw zostaniesz poproszony o przekazanie numeru PESEL, a potem o przesłanie kodu pocztowego. 

 • System zaproponuje Ci najbliższy termin na szczepienie w punkcie położonym blisko Twojego miejsca zamieszkania. 

 • Jeśli ten termin nie będzie dla Ciebie dogodny, będziesz mógł wybrać inne daty. 

 • Po zarejestrowaniu, na dobę przed szczepieniem otrzymasz SMS przypominającego o terminie i miejscu wizyty.

Ważne! Jeżeli w systemie rejestracji nie będzie wolnego terminu, do wszystkich osób, które wyślą SMS oddzwoni infolinia w chwili uruchomienia nowych terminów szczepień.

 

22 295 00 85 – ważny numer dla zapisanych na szczepienie

Narodowy Fundusz Zdrowia apeluje do seniorów o odbieranie połączeń przychodzących z numeru 22 295 00 85. Jest to numer automatyczny, który przekazuje informacje o tym, że szczepienie odbędzie się w innym punkcie, niż było to podane podczas rejestracji. Data i godzina pozostaje bez zmian.

Komunikat zaczyna się od zdania: "Tu Infolinia Narodowego Programu Szczepień. UWAGA, przekazujemy ważną informację…", po którym podana zostaje informacja na temat nowego adresu punktu szczepień. Adres odczytany zostanie dwukrotnie. Informacja zostanie przesłana także smsem na dzień przed planowanym szczepieniem.

22 295 00 85 to numer automatyczny, nie należy na niego oddzwaniać. Jeśli osoba zapisana na szczepienie nie odbierze połączenia dwukrotnie, będą do niej dzwonić konsultanci NFZ.

 

Masz 18-69 lat

Od 15 stycznia możesz zgłosić chęć zaszczepienia się.

 • Wejdź na stronę gov.pl/szczepimysie.

 • Kliknij przycisk „Zgłoszenie”.

 • Wypełnij formularz: podaj imię nazwisko, PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu.

 • Potwierdź zgłoszenie – na adres, który podałeś, dostaniesz mail z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.

 • Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz e-mail, że masz już wystawione e-skierowanie i możesz się zarejestrować na konkretny termin szczepienia.

 • Zarejestruj się na szczepienie.

 

Mobilne punkty szczepień

W ramach realizacji strategii szczepień mobilnych, w punktach szczepień utworzonych w przychodniach nadzorowanych przez m.st. Warszawę (58 punktów), przewiduje się szczepienie dokonywane przez zespoły wyjazdowe w miejscu zamieszkania lub przebywania pacjenta, m.in. dla osób, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie (osoby niepełnosprawne i niesamodzielne). To rozwiązanie, ma zapewnić dostęp do szczepień na COVID-19 wszystkim osobom, które chcą się zaszczepić, ale z różnych powodów nie mogą dotrzeć samodzielnie do placówki medycznej.

Zespoły wyjazdowe będą przyjeżdżać do miejsca zamieszkania lub przebywania pacjenta i dokonywać szczepień na miejscu. Lekarz z zespołu wyjazdowego może również dokonać kwalifikacji do szczepień. Pacjent otrzyma dwie dawki szczepionki z kilkutygodniowym odstępem czasu, więc mobilny punkt szczepień odwiedzi go dwukrotnie.

Pacjent przed podaniem szczepionki zostanie zbadany przez lekarza. Specjalista przeprowadzi z pacjentem wywiad na temat stanu jego zdrowia. Pacjent wypełni też ankietę. Jeśli nie będzie żadnych przeciwwskazań, to pacjent zostanie zaszczepiony. Po szczepieniu będzie musiał odczekać 15-30 minut, by upewnić się, że nie wystąpiła żadna gwałtowna reakcja organizmu.

Umawiając się na szczepienie (infolinia 989 lub kontakt z wybranym punktem szczepień), należy zaznaczyć, że jesteś osobą niepełnosprawną lub niesamodzielną i chcesz skorzystać z mobilnego punktu szczepień.

 

Transport dla osób niesamodzielnych i z niepełnosprawnościami

Warszawa organizuje transport dla osób, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N stopniu lub odpowiednio I grupie z wyżej wymienionymi schorzeniami. Będziemy realizować przewozy transportem niespecjalistycznym i specjalistycznym. W przypadku przewozów pojazdami specjalistycznymi – uprawnioną jest osoba, która porusza się na wózku i nie jest w stanie korzystać z pojazdów osobowych. Usługa nie pełni funkcji transportu medycznego i w związku z tym nie jest świadczona dla osób wymagających przewozu w pozycji leżącej. Koordynacją przejazdu osób z niepełnosprawnościami do punktów szczepień zajmuje się Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”. Przed realizacją usługi transportu wymagane będzie złożenie oświadczenia u kierowcy o posiadanym aktualnym orzeczeniu o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupie z wyżej wymienionymi schorzeniami. Powyższe oświadczenie będzie podstawą do zrealizowania usługi. Kierowca transportu osobowego będzie weryfikował dane na podstawie okazanego dowodu osobistego i dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

Od 25 stycznia osoby spełniające powyższe kryteria mogą umawiać transport pod specjalnym numerem telefonu: (22) 333-44-33 na hasło: „Wawa Taxi bez barier – szczepienia przeciwko Covid-19”. Transport należy umawiać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.

Transport dla niesamodzielnych seniorów 70+

Przypominamy, że we wszystkich dzielnicach miasta działają dzielnicowe zespoły „Warszawa Wspiera”, które składają się z pracowników urzędów dzielnic, ośrodków pomocy społecznej oraz lokalnych organizacji pozarządowych i ich wolontariuszy. W ramach swojej działalności pomogą i poinformują o najważniejszych zasadach dotyczących szczepień, punktów szczepień oraz możliwości pomocy. Transport dla osób powyżej 70. roku życia organizowany będzie dla osób, które mają obiektywne i niemożliwe do przezwyciężenia we własnym zakresie trudności w samodzielnym dotarciu z miejsca zamieszkania do najbliższego punktu szczepień. Osoby niesamodzielne, niezamożne i samotne mogą skontaktować się w sprawie transportu z dzielnicowym zespołem „Warszawa Wspiera”. Pracownik dzielnicowego zespołu wsparcia zweryfikuje możliwości udzielenia pomocy w tym zakresie poprzez m.in współpracę z OPS i przekaże zlecenie np. straży pożarnej. 

Kontakt z Zespołami:

 

Dzielnica

Kontakt do Zespołu

Adres e-mail

Bemowo

22 48 71 300

bemowo.wsparcie@um.warszawa.pl

Białołęka

723 247 819

bialoleka.wsparcie@um.warszawa.pl

Bielany

22 443 47 03

bielany.wsparcie@um.warszawa.pl

Mokotów

22 443 67 71

mokotow.wsparcie@um.warszawa.pl

Ochota

22 578 35 40

ochota.wsparcie@um.warszawa.pl

Praga-Południe

22 44 35 228, 22 44 35 300

praga-poludnie.wsparcie@um.warszawa.pl

Praga-Północ

22 44 38 099

praga-polnoc.wsparcie@um.warszawa.pl

Rembertów

572 726 721

rembertow.wsparcie@um.warszawa.pl 

Śródmieście

22 277 41 73

srodmiescie.wsparcie@um.warszawa.pl

Targówek

22 32 55 487

targowek.wsparcie@um.warszawa.pl

Ursus

22 277 34 77

ursus.wsparcie@um.warszawa.pl

Ursynów

22 443 73 95

ursynow.wsparcie@um.warszawa.pl

Wawer

22 443 69 14

wawer.wsparcie@um.warszawa.pl

Wesoła

22 44 34 086

wesola.wsparcie@um.warszawa.pl

Wilanów

22 443 49 55, 22 443 49 58

wilanow.wsparcie@um.warszawa.pl

Włochy

22 44 34 498

wlochy.wsparcie@um.warszawa.pl

Wola

22 325 66 44

wola.wsparcie@um.warszawa.pl

Żoliborz

22 443 90 00

zoliborz.wsparcie@um.warszawa.pl

 

Ruszyły szczepienia seniorów przeciw COVID-19

Pierwsi pacjenci 80+, którzy zarejestrowali się na szczepienia przeciw COVID-19, otrzymali dawki szczepionek w punkcie uruchomionym w Szpitalu Południowym. Tej placówki nie obowiązuje rządowy limit 30 szczepionek na tydzień, dlatego do końca tygodnia szpital zamierza zaszczepić blisko 1,8 tys. seniorów.

Zgodnie z rządowymi wytycznymi punkty szczepień mogą zaszczepić przeciw COVID-19 tylko 30 pacjentów tygodniowo. W samej Warszawie mieszka blisko 107 tys. osób powyżej 80 r.ż., a w kolejce czekają kolejni seniorzy. W Szpitalu Południowym, w którym wkrótce zacznie działać tymczasowy szpital „covidowy”, możemy szczepić ponad rządowy limit. Dlatego w tym punkcie Warszawa zamierza zaszczepić ok 1,6-1,8 tys. seniorów 80+ do końca tygodnia.

Warszawa razem z innymi miastami zrzeszonymi w Unii Metropolii Polskich, postuluje do rządu o rozpoczęcie przygotowań do organizacji szczepień dla kolejnych grup obywateli, w tym nauczycieli oraz opiekunów żłobkowych. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządowymi, pracownicy sektora oświaty i instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 oraz służby mundurowe, zostali włączeni do etapu Ic. 

Wszystkie działania uzależnione są jednak od dostaw szczepionek.

 

Gdzie się zaszczepić

W całej Polsce jest blisko 6 tys. punktów szczepień. Ich mapa i adresy znajdują się na stronie https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mazowieckie. Lista będzie na bieżąco aktualizowana.

Szczepienia będą dostępne między innymi w:

 • placówkach Podstawowej Opieki Zdrowotnej,

 • innych stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej),

 • mobilnych zespołach szczepiących,

 • centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

W Warszawie ponad 40 punktów szczepień zostanie utworzonych w miejskich placówkach medycznych, w sumie w mieście powstanie ich blisko 300.

 

Punkty szczepień przeciwko SARS-CoV-2

Punkty szczepień przeciwko SARS-CoV-2 w miejskich podmiotach leczniczych wraz z numerami telefonów dostępne są tutaj.

Ogólnowarszawskie wyjazdowe punkty szczepień dostępne są tutaj.

 

Co po szczepieniu

Osoby, które zostały zaszczepione dwoma dawkami, otrzymają kod QR, który będzie pozwalał korzystać z uprawnień dla osób zaszczepionych.

 

902 - Kurs na szczepienie
Warszawa pomoże mieszkańcom dojechać do punktu szczepień na stadionie PGE Narodowym. Od 28 stycznia chętni będą mogli korzystać ze specjalnej, bezpłatnej linii 902 o nazwie „Kurs na szczepienie”.
W całym kraju trwa proces masowego szczepienia - jeden z punktów szczepień znajduje się na stadionie PGE Narodowym. To bardzo rozległy teren - odległość od stacji metra Stadion Narodowy do punktu to około kilometr. Pokonanie takiego dystansu, szczególnie dla seniorów, może być trudne.
Dlatego od 28 stycznia, uruchamiamy specjalną autobusową linię 902, której trasa połączy stacje metra i kolei z punktem szczepień i punktem rejestracji. Przejazd będzie bezpłatny. Autobus będzie jeździł we wszystkie dni tygodnia co 20 minut. Pierwszy odjazd z przystanku przy metrze w kierunku punktu szczepień zaplanowano o godz. 7.20 a ostatni o godz. 20.02. W przeciwną stronę, w kierunku metra, autobusy spod stadionu PGE Narodowego ruszą: pierwszy o godz. 7.38, ostatni o godz. 20.20. Oto trasa:

902 METRO STADION NARODOWY – Sokola – J. Zamoyskiego – teren Stadionu Narodowego – Sokola – METRO STADION NARODOWY.

Przystanki będą przy wyjściu z metra i ze stacji kolejowej (czyli tu, gdzie dziś stają autobusy 125, 146, 147, 202, E-1), w pobliżu budynku dworca kolejowego Warszawa Stadion, na wysokości punktu szczepień i przy punkcie rejestracji w rejonie ronda Waszyngtona.
Na przystankach pomocą pasażerom będą służyli informatorzy ZTM.

Więcej

Jak się zaszczepić przeciw COVID-19?

Rozpoczęły się szczepienia przeciwko COVID-19. W etapie 0 zaszczepieni zostaną pracownicy placówek służby zdrowia, Domów Pomocy Społecznej oraz personel tych jednostek.

Etap zero – pracownicy służby zdrowia

W tym etapie będą mogli zaszczepić się pracownicy sektora ochrony zdrowia (także podmiotów prywatnych):

 • pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę),

 • pracownicy Domów Pomocy Społecznej,

 • pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej,

 • personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych,

 • diagności laboratoryjni,

 • farmaceuci, psycholodzy kliniczni,

 • pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, laboratoriów diagnostycznych, transportu, transportu medycznego,

 • nauczycie akademiccy uczelni i studenci kierunków medycznych

 • rodzice wcześniaków, które są hospitalizowane

 • osoby zatrudnione w placówkach całodobowej opieki.

Pierwszy etap

Etap pierwszy został podzielony na trzy części:

1a: seniorzy 60+

1b: osoby z chorobami przewlekłymi m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, wentylowane mechanicznie, z chorobami nowotworowymi

1c:

 • nauczyciele: 

 • nauczyciele, wychowawcy i inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, osoby pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo-wychowawczej, placówce opiekuńczo-terapeutycznej i interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym oraz w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3.

 • nauczyciele akademiccy zatrudnieni w uczelni innej niż uczelnia medyczna oraz inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub doktorantami zgodnie z programem odpowiednio studiów albo kształcenia.

 • służby mundurowe: funkcjonariusze i żołnierze Sił Zbrojnych RP, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie OSP, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze.

Drugi etap – osoby z chorobami współistniejącymi

Drugi etap obejmuje osoby poniżej 60. roku życia

 • z chorobami przewlekłymi,

 • w trakcie diagnostyki i leczenia,

 • bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej (w tym dostaw wody, gazu, prądu, usług teleinformatycznych), poczty, bezpieczeństwa żywności i leków, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

Lista chorób współistniejących obejmuje:

 • przewlekłe choroby nerek,

 • deficyty neurologiczne (np. demencja),

 • choroby płuc,

 • cukrzycę,

 • POChP,

 • choroby naczyń mózgowych,

 • nadciśnienie tętnicze,

 • niedobory odporności,

 • choroby układu sercowo-naczyniowego,

 • przewlekłe choroby wątroby,

 • otyłość,

 • choroby związane z uzależnieniem od nikotyny,

 • astmę oskrzelową,

 • talasemię,

 • mukowiscydozę,

 • anemię sierpowatą.

Pacjenci, u których występują choroby współistniejące mogą zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej z prośbą o wystawienie e-skierowania niezależnie od grupy wiekowej, w jakiej się znajdują. Optymalny czas szczepienia w przypadku pacjentów onkologicznych należy skonsultować z lekarzem kwalifikującym do szczepienia.

Trzeci etap – pozostałe grupy

Etap trzeci szczepień obejmuje pozostałe grupy. Będą w nim przedsiębiorcy i pracownicy branż zamkniętych z powodu epidemii. Planowane jest także powszechne szczepienia pozostałych osób powyżej 18. roku życia.

Obcokrajowcy

Zgodnie z powyższymi etapami będą szczepieni również obcokrajowcy (osoby posiadające prawo do stałego lub czasowego pobytu) ze względu na wykonywaną w Polsce pracę w grupach wskazanych w etapach 0-III.

Gdzie się szczepić

Szczepionka będzie bezpłatna i dostępna w przychodniach Państwowej Opieki Zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych, u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę, w mobilnych zespołach szczepiących, w szpitalach, w centrach szczepiennych szpitali rezerwowych oraz w przypadku osób obłożnie chorych – domach.

 1. Zaproszenie na szczepienie

Każdy dostanie e-zaproszenie na szczepienie, które będzie ważne przez 60 dni. Zaproszenia będą generowane automatycznie zgodnie z kolejnością szczepień (dla określonych grup wiekowych, zawodowych, itd.). Ponadto lekarze będą mogli wystawić dla pacjenta indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

 1. Umówienie na szczepienie

Żeby umówić się na wizytę, pacjent będzie mógł skorzystać ze specjalnej infolinii, umówić się elektronicznie poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (dostępne na pacjent.gov.pl), za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

 1. Skierowanie na szczepienie

Skierowanie na szczepienie może wystawić każdy lekarz. Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało posiadania numeru e-skierowania, wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. Po zarezerwowaniu wizyty pacjent otrzyma SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia. Będzie on od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki będzie powiadamiany SMS-em.

 1. Szczepienie

Po zgłoszeniu do punktu szczepień, lekarz zbada pacjenta i oceni, czy nie ma przeciwskazań do szczepienia, a pacjent będzie musiał wypełnić specjalną ankietę z informacjami potrzebnymi do kwalifikacji do szczepień.

Szczepionka podawania jest w postaci zastrzyku w mięsień naramienny. Następnie pacjent zostanie poddany krótkiej obserwacji i po 21 dniach otrzyma kolejną dawkę szczepionki.

 1. Przygotowanie do szczepienia

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej, gdy jesteśmy wypoczęci. Także po szczepieniu nie ma zalecenia, aby unikać określonych czynności, np. aktywności fizycznej. Decyzję podejmuje osoba, która została zaszczepiona, kierując się swoim samopoczuciem, stanem zdrowia.

 1. Po szczepieniu

Informacja o przebytym szczepieniu będzie wprowadzana do e-Kart Szczepień. Pacjent otrzyma też zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Zaświadczenia będą wydawane po zaszczepieniu pełnym cyklem szczepienia, tj. po zaszczepieniu drugą dawką szczepionki.

Więcej informacji

W miejskich szpitalach brakuje szczepionek przeciw COVID-19

Z blisko 5,4 tys. szczepionek przeciw COVID-19 zamówionych przez szpitale miejskie, do placówek trafiło jedynie 810 dawek. Co ważne, dostarczone szczepionki są przeznaczone wyłącznie do szczepienia podopiecznych domów pomocy społecznej. Szczepienia medyków w ramach etapu 0 zostały wstrzymane. 

Więcej informacji: http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/w-miejskich-szpitalach-brakuje-szczepionek-przeciw-covid-19

Warszawa pomaga powstańcom w szczepieniach

Stolica przygotowuje specjalne wsparcie dla powstańców warszawskich podczas szczepień przeciwko COVID-19. Powstańcy to osoby, które będą mogły skorzystać ze szczepień w pierwszej kolejności.

Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy postanowił, że każdy powstaniec otrzyma specjalną opiekę - pomoc wolontariusza i bezpłatny transport do miejskiego punktu szczepień. Natomiast do osób, które nie będą mogły samodzielnie udać się do wskazanej placówki, przyjedzie zespół medyczny, który wykona szczepienie w domu. Szczepienia będziemy organizowali w OPZ Mokotów, znanej Powstańcom Przychodni Lekarskiej dla Kombatantów przy ul. Litewskiej 11/13, finansowanej ze środków m.st. Warszawy.    

Powstańcy warszawscy rozumieją powagę sytuacji. Już teraz wielu deklaruje chęć skorzystania ze szczepień. Są wśród nich reprezentanci różnych organizacji i środowisk zrzeszających powstańców warszawskich, m.in. Zbigniew Galperyn - prezes Związku Powstańców Warszawskich, Leszek Żukowski, Wanda Traczyk-Stawska ze Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Anna Bando - prezes Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Janusz Maksymowicz ze Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, a także najstarszy powstaniec warszawski płk. Kazimierz Klimczak, który 15 lutego rozpocznie 107 rok życia.

Powołaliśmy już koordynatorkę ds. szczepień powstańców warszawskich, Agnieszkę Pawelec i uruchomiliśmy specjalny numer telefonu 726-290-189. Pod nim można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące pomocy przygotowanej przez miasto.

Blisko 30 tys. pracowników oświaty chce się zaszczepić

Ponad 70 proc. warszawskich nauczycieli i 65 proc. pracowników administracji i obsługi jest zainteresowanych szczepieniem ochronnym przeciw COVID-19.

Zgodnie z wytycznymi rządowymi w kolejnym, tzw. I etapie szczepień przeciw COVID-19 mają zostać zaszczepieni również nauczyciele. Miasto, mimo braku informacji i kompletu procedur, robi wszystko, by jak najlepiej przygotować się do procesu szczepień. Pod koniec grudnia zapytaliśmy miejskich pracowników oświaty o to czy są zainteresowani szczepieniem.

Jak przedstawiają się wyniki?

W ankiecie wzięły udział wszystkie 794 placówki oświatowe w stolicy. Chęć poddania się szczepieniu wyraziło ponad 20 tys. nauczycieli i blisko 9 tys. pracowników administracji i obsługi, czyli odpowiednio 71,05 proc. oraz 65,80 proc. kadry.

Osoby zainteresowane szczepieniem (% nauczycieli, % pracowników administracji i obsługi):

 • przedszkola: 68%, 65%

 • szkoły podstawowe: 69%, 65%

 • licea ogólnokształcące: 79%, 71%

 • technika: 75%, 96%

 • zespoły szkół: 73%, 70%

 • poradnie psychologiczno-pedagogiczne: 75%, 55%

 • placówki pozaszkolne: 65%, 57%

 • pozostałe: 37%, 59%.

W miejskich szpitalach trwają szczepienia przeciw COVID-19

W szpitalach nadzorowanych przez miasto w kolejce do szczepień przeciwko koronawirusowi czeka blisko 16 tys. osób z tzw. "grupy zero". To m.in. lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni, pracownicy szpitali, przychodni, a także farmaceuci. Dotychczas wszystkie miejskie szpitale otrzymały niecałe 2,9 tys. szczepionek.

Według szacunków, w ramach etapu 0, w Warszawie czeka około 100 tys. osób, z czego połowa to pracownicy sektora zdrowia. Obecnie z funkcjonujących w stolicy 23 szpitali węzłowych osiem to szpitale miejskie - Czerniakowski, Inflancka, Wolski, Bielański, Grochowski, Praski, Solec, św. Rodziny. Dotychczas, w ramach szczepień etapu 0, do szpitali tych zgłosiło się ponad 4 tys. własnego personelu oraz ponad 11 tys. pracowników z innych podmiotów medycznych. We wszystkich miejskich szpitalach zaszczepiliśmy już ponad 2 tys. personelu.

 

Trwa proces szczepień pracowników ochrony zdrowia

Zgodnie z wytycznymi rządowymi w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 (NPS), priorytetem szczepień w etapie 0 zostali objęci pracownicy ochrony zdrowia, domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Możliwość zaszczepienia się w etapie 0 otrzymały również m.in. osoby wykonujące zawody medyczne, czyli udzielające świadczeń zdrowotnych, w tym diagności laboratoryjni, farmaceuci, psycholodzy kliniczni i inni, włącznie z pracownikami prywatnych podmiotów świadczących usługi zdrowotne. Szczepieniami zostaną również objęci pracownicy techniczni i administracyjni podmiotów leczniczych, laboratoriów diagnostycznych, transportu medycznego, a także nauczyciele akademiccy uczelni i studenci kierunków medycznych. Zgodnie z wprowadzonymi przez rząd ustaleniami, etap 0 obejmuje również rodziców wcześniaków, które są hospitalizowane.

W oparciu o wytyczne rządowe, szczepienia personelu medycznego i niemedycznego odbywają się w szpitalach węzłowych, które szczepią zarówno swoich pracowników, jak i pracowników innych szpitali, przychodni i aptek.

Aktualnie we wszystkich dziesięciu szpitalach nadzorowanych przez miasto w ramach NPS zgłosiło się średnio 70 proc. załogi, w tym lekarzy, pielęgniarek  i pozostałego personelu.

 

Szczepienia dla seniorów i nauczycieli – brakuje wytycznych

Zgodnie z wytycznymi rządowymi w kolejnym, I etapie, szczepieniami przeciw COVID-19 zostaną objęci: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, w tym Wojsko Polskie oraz nauczyciele. Według zapowiedzi władz centralnych proces rejestracji tych osób ma się rozpocząć 15 stycznia, a szczepienia mają ruszyć 25 stycznia.

W stolicy szczepienia w ramach etapu 0 i I obejmą ponad 630 tys. osób, z czego  ponad 480 tys. to seniorzy. M.st. Warszawa, jako jednostka samorządu terytorialnego, będzie brało udział w organizacji transportu do punktów szczepień i opieki w tym czasie dla osób ze specjalnymi potrzebami: starszych, przewlekle chorych, z niepełnosprawnościami. Władze Warszawy wraz z dziewięcioma innymi miastami zrzeszonymi w Unii Metropolii Polskich (UMP) przekazały ministrowi Dworczykowi, który pełni funkcję pełnomocnika rządu ds. szczepień przeciwko COVID-19, propozycje szczegółowych rozwiązań w tym zakresie. Chodzi m.in. o to by  osoby wymagające specjalistycznego transportu były szczepione w domach przez zespoły mobilne.  Czekamy na zatwierdzenie tych założeń przez rząd.

Samorządy nie otrzymały również szczegółowych wytycznych dotyczących szczepień kolejnych grup obywateli, w tym nauczycieli. Po 7 stycznia władze Warszawy będą dysponować informacjami ilu pracowników oświaty będzie chciało skorzystać ze szczepień W stolicy cały sektor oświaty, w tym prywatne placówki to blisko 68 tys. osób. Miasto razem z przedstawicielami UMP wnioskuje również, aby do I etapu szczepień włączyć również pracowników instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech (np. żłobków).

Więcej

Zmiany w obostrzeniach od 12 lutego

Hotele

 • Otwarte hotele i miejsca noclegowe w reżimie sanitarnym, możliwe obłożenie do 50 proc. miejsc.

 • Posiłki będą dostarczane tylko gościom do pokojów, restauracje hotelowe pozostaną zamknięte.

Kultura

 • Otwarte kina i teatry, możliwe obłożenie do 50 proc. miejsc, zachowany reżim sanitarny, widzowie muszą mieć na sobie maseczki.

Sport

 • Możliwość aktywności na świeżym powietrzu: otwarte stoki narciarskie, boiska na zewnątrz, korty tenisowe itp.

 • Otwarte baseny.

Nadal obowiązujące zasady

Sklepy, targowiska

 • Sklepy w galeriach handlowych otwarte w reżimie sanitarnym. Ograniczenie liczby osób: w sklepach do 100m2 – 1 os/10m2, a w sklepach powyżej 100m2 – 1 os/15m2. Zamknięte pozostają restauracje i kawiarnie – mogą wydawać posiłki tylko na wynos.

 • Obowiązek zakrywania ust i nosa.

 • Do dyspozycji klientów rękawiczki jednorazowe lub środek do dezynfekcji rąk.

 • Zniesione godziny dla seniorów.

Edukacja

 • Szkoły podstawowe (klasy 4-8) oraz ponadpodstawowe: nauka zdalna; klasy 1-3 szkół podstawowych – nauka stacjonarna od 18 stycznia 2021 r.

Kultura

 • Galerie sztuki i muzea otwarte w reżimie sanitarnym – może w nich przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m.kw. w przypadku obiektów i placówek o powierzchni nie większej niż 100 m.kw. Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 m.kw. może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 m.kw.

 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 • Obowiązek zakrywania nosa i ust.

Gastronomia

 • Zamknięte restauracje, puby, kawiarnie, wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos.

 • Zamknięte dyskoteki i kluby nocne.

 • Zakaz organizowania targów i kongresów.

Sport

 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.

 • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.

Życie społeczne

 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób, uczestnicy powinni utrzymywać dystans 1,5 od siebie i zakrywać usta i nos.

 • Zakaz organizowania w domach imprez i spotkań powyżej 5 osób. Do tego limitu nie wlicza się jednak osoby organizującej imprezę oraz osób z nią mieszkających. Do limitu nie będzie się także wliczało osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

 • Zakaz organizacji imprez okolicznościowych (weseli, konsolacji i innych).

 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2.

 • Przedłużona zostaje praca zdalna urzędów.

 • Zawieszona działalność sanatoriów. 

 • 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

 Salony kosmetyczne, fryzjerskie i tatuażu

 • Może przebywać tylko obsługa oraz obsługiwani klienci.

Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?

 • w lesie, parku, w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży;

 • podczas spożywania posiłków lub napojów po zajęciu miejsca siedzącego w pociągu objętym obowiązkową rezerwacją miejsc, w tym posiłków i napojów wydawanych na pokładzie pociągu (wagon WARS);

 • w samochodach prywatnych nawet jeśli podróżujemy z osobą, z którą nie mieszkamy.

Kto nie musi zasłaniać nosa i ust w miejscach publicznych?

 • dzieci do 4 lat;

 • osoby, które nie mogą zakrywać nosa i ust z powodu całościowych zaburzeń rozwoju, zaburzeń psychicznych, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim;

 • osoby, które mają trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa;

 • osoby, które mają problemy z oddychaniem (muszę mieć przy sobie orzeczenie lub zaświadczenie!);

 • kierowcy publicznego transportu zbiorowego i przewoźnicy prywatni – pod warunkiem, że są oddzieleni od pasażerów przesłoną;

 • duchowni sprawujący obrzędy religijne.

Za złamanie wprowadzonych zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

 

 

Stan epidemii – zasady bezpieczeństwa

W Polsce obowiązuje stan epidemii. 

Przypominamy o obowiązujących zasadach:

 • zasłaniaj nos i usta ;

 • trzymaj 1,5 m dystansu;

 • dezynfekuj i myj dłonie;

 • wietrz pomieszczenia;

 • zainstaluj aplikację STOP COVID – ProteGO Safe.

 

Za złamanie wprowadzonych zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.

 

 

Jeśli masz takie objawy, jak:

 • duszność,

 • stan podgorączkowy (temperatura ciała pomiędzy 37°C a 38°C),

 • objawy przeziębieniowe,

zadzwoń do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystaj z teleporady u swojego lekarza POZ.

 

Objawami choroby COVID-19) mogą być również:

 • gorączka,

 • kaszel,

 • duszności i kłopoty z oddychaniem,

 • bóle mięśni i ogólne zmęczenie.

 

Jeśli masz takie objawy:

 • zadzwoń natychmiast do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej;

 • własnym środkiem transportu pojedź do szpitala z oddziałem zakaźnym lub oddziałem obserwacyjno-zakaźnym. Pod żadnym pozorem nie korzystaj ze środków komunikacji publicznej czy taksówek – w ten sposób narażasz innych na zakażenie.

Koronawirus – ważne numery telefonów

 • Infolinia ws. kwarantanny i zdrowia: tel. 22 25 00 115.

 • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie: e-mail: koronawirus@pssewawa.pl (tylko na potrzeby zgłoszeń osób do kwarantanny, nadzoru epidemiologicznego).

We współpracy z Urzędem m.st. Warszawy uruchomiono numer informacyjny, tel. 22 32 58 958 czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 (numer nie przyjmuje zgłoszeń do kwarantanny, nadzoru epidemiologicznego, zgłoszeń interwencyjnych).

 • Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie, ul. Wolska 37, tel. 22 33 55 261; 22 33 55 265

 • Wojskowy Instytut Medyczny Centralnego Szpitala Klinicznego MON, ul Szaserów 128, tel. 665 707 774.

 • Centralny Szpital Kliniczny MSWiA, ul Wołoska 137, tel. 22 508 20 00.

 • Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalną infolinię w zakresie informacji dla ludności o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem dostępną pod numerem 800 190 590 – czynna całą dobę.

Chcesz uzyskać odpowiedź online?

Zanim zadzwonisz lub napiszesz, sprawdź, czy nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie pod adresami:

Zachęcamy również do bieżącego śledzenia informacji zamieszczanych na stronach internetowych Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Zasady kwarantanny i izolacji

Trwa 10 dni, a osoby jej poddane nie muszą przechodzić testów na koronawirusa. Dotyczy to osób, które nie mają objawów COVID-19, a zostały skierowane na kwarantannę, ponieważ miały kontakt z osobą zakażoną. Po 10 dniach kwarantanna zostanie automatycznie zakończona. Jeżeli w czasie jej trwania się pojawią objawy choroby, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, który podejmie decyzje dotyczące dalszego postępowania. Decyzję o skróceniu kwarantanny lub zwolnieniu z niej może podjąć także Sanepid.

Osoby skierowane do izolacji z rozpoznaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub zachorowania na COVID-19 w ciągu 7 dni otrzymają wiadomość tekstową o konieczności skontaktowania się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej w celu uzyskania informacji o czasie trwania izolacji domowej. Jej zakończenie nastąpi:

 • po 3 dniach bez gorączki oraz bez objawów infekcji ze strony układu oddechowego, ale nie wcześniej niż po 13 dniach od dnia wystąpienia objawów – w przypadku pacjenta z objawami klinicznymi,

po 10 dniach od daty uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu – w przypadku pacjenta bez objawów klinicznych,

chyba że lekarz zdecyduje inaczej. Nie ma konieczności ponownego wykonywania testu.

Automatycznie powiadamianie o nałożeniu kwarantanny

 

O nałożonej kwarantannie nie będzie już informować telefonicznie pracownik Sanepidu, tylko automat telefoniczny. Komunikat o objęciu kwarantanną będzie nadawany z numeru +48 22 25 71 145 to nowy numer. W przypadku pytań o COVID-19 albo wyjaśnienia statusu kwarantanny należy dzwonić pod numer +48 22 25 00 115. 

Osoby, które mają pozytywny wynik testu, miały bliski kontakt z osobą zakażoną, mogą zgłosić kwarantannę swoją lub w imieniu innych osób online. Link: https://www.gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne

Domownicy osoby chorej nie muszą czekać na telefon z sanepidu. Ich kwarantanna będzie automatyczna – jeśli jeden domowników ma dodatki wynik testu, wszyscy powinni pozostać w domu przez 10 dni.

Szczegółowe informacje

Kwarantanna dla osób wjeżdżających z Polski na Ukrainę

Polska została umieszczona przez Ukrainę na liście krajów o podwyższonym ryzyku COVID-19. Osoby wjeżdżające z Polski na Ukrainę oraz osoby, które w ciągu 14 dni przed przekroczeniem ukraińskiej granicy przebywały na terytorium Polski, muszą przejść 14-dniową kwarantannę.

Wyjątek od tej reguły stanowią:

 • osoby poniżej 12. roku życia;

 • osoby, które przejeżdżają przez Ukrainę tranzytem, przy czym nie może on trwać dłużej niż 48 godzin;

 • instruktorzy sił zbrojnych państw NATO i krajów członkowskich programu „Partnerstwo dla Pokoju”, którzy biorą udział w szkoleniach Sił Zbrojnych Ukrainy;

 • pracownicy misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych państw obcych, przedstawiciele oficjalnych misji międzynarodowych, organizacji akredytowanych na Ukrainie oraz członkowie ich rodzin;

 • kierowcy i członkowie załóg ciężarówek, załóg lotniczych i morskich, statków rzecznych, członkowie załóg pociągów i lokomotyw oraz kierowcy autobusów realizujących regularne połączenia;

 • działacze kultury, na zaproszenie instytucji kultury, wraz z jedną osobą towarzyszącą na każdą taką osobę.

Osoby, które są zobowiązane do odbycia 14-dniowej kwarantanny na Ukrainie odbywają ją w warunkach domowych, za pomocą aplikacji „Działaj w domu” („Дій вдома”), w miejscu zamieszkania.

Więcej informacji 

Zużyte rękawiczki i maseczki wyrzuć do zmieszanych

Zużyte środki ochronne stanowią zagrożenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dlatego mieszkańcy, po użyciu jednorazowych rękawiczek i maseczek, powinni bezzwłocznie wyrzucić je do kosza na odpady zmieszane. 

Zdejmuj rękawice i maski ostrożnie. 

 

Zobacz jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę 

 

 

Zobacz jak prawidłowo nałożyć i zdjąć rękawice

 

 

 


Nie znalazłeś informacji?