- Baza wiedzy
-
/
Środowisko i zwierzęta
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Transport i drogownictwo
-
/
Zieleń miejska
- Dofinansowanie do inwestycji ochrony środowiska
- Lasy miejskie
- Pozostałe zadania z zakresu ochrony środowiska
- Przyjmowanie informacji o wyrobach zawierających azbest
- Zadania z zakresu gospodarki leśnej
- Zadania z zakresu gospodarki łowieckiej
- Zadania z zakresu gospodarki odpadami
- Zadania z zakresu prawa geologicznego i górniczego
- Zadania z zakresu prawa ochrony środowiska
- Zadania z zakresu prawa wodnego
- Zadania z zakresu rybactwa śródlądowego
- Zwierzęta w mieście
Zieleń miejska
null Zielona przestrzeń nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy
Zarząd Zieleni m.st. Warszawy podpisał umowę na przygotowanie projektu budowlanego i wykonawczego zagospodarowania terenu nad tunelem obwodnicy na Ursynowie. Wartość umowy to 1,2 mln zł. Za jej realizację będzie odpowiadać firma Palmett.
Nad obwodnicą powstanie nowy, rozległy park linearny o długości blisko 2 km, dostępny dla wszystkich mieszkańców. Pojawi się tam około 700 drzew, 28 tys. krzewów, wielogatunkowe łąki kwietne i rabaty bylinowe.
W pierwszej kolejności prace będą skupiały się na ukształtowaniu terenu, nawierzchni i nowej zieleni. Na odcinku od ul. Braci Wagów do al. Komisji Edukacji Narodowej powstanie nowy plac miejski z fontanną posadzkową obsadzony drzewami, z miejscem przeznaczonym na bożonarodzeniową choinkę. Przewidziano tutaj również rzeźbiarskie zabawki i drewniany podest, z których będą mogły korzystać dzieci.
Oprócz nowych drzew i krzewów zbudowane zostaną alejki i chodniki, pojawi się też oświetlenie i monitoring. Elementem przewodnim projektowanych terenów będzie promenada biegnąca od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej oraz tzw. „żółta wstęga”, meandrująca przez wszystkie odcinki terenu, wykonana z różnych elementów i materiałów, których wspólną cechą jest barwa żółta. „Wstęga” w jednym miejscu będzie nawierzchnią, w kolejnym zmieni się w roślinność, a następnie w element małej architektury czy też element zabawowy, w zależności od miejsca i jego funkcji.
Harmonogram prac
Projekt na zagospodarowanie terenu nad tunelem obwodnicy ma być gotowy w ciągu 12 miesięcy.
Ogłoszenie przetargu na prace budowlane planowane jest na początku II kwartału 2023 r., a przewidywany termin zakończenia całej inwestycji to 2024 rok.
Na realizację zadania – łącznie z zaprojektowaniem oraz budową nowego terenu zieleni nad obwodnicą na Ursynowie – zarezerwowano w budżecie m.st. Warszawy w sumie 12,3 mln zł.