Warszawa 19115 - Miejskie Centrum Kontaktu

Wstecz

Zmiany w prawie dla kierowców

Zmiany w prawie dla kierowców

Nie trzeba mieć przy sobie prawa jazdy ani wymieniać dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się miejsce na pieczątki z badania technicznego. To ułatwienia dla kierujących pojazdami, które właśnie wchodzą w życie.

 

Dowód rejestracyjny posłuży dłużej

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym* od piątku, 4 grudnia, nie trzeba już wymieniać dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki z przeprowadzonego badania technicznego. Również, w przypadku sprzedaży pojazdu, gdy w dowodzie rejestracyjnym zabrakło miejsca na pieczątki od diagnosty, dotychczasowy właściciel przekazuje nabywcy wraz z dowodem rejestracyjnym zaświadczenie z przeprowadzonego badania technicznego.

Dowód rejestracyjny trzeba będzie wymienić gdy zmieni się właściciel pojazdu oraz w przypadku zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów, które są wyszczególnione w dotychczasowym dokumencie.

Przepisy wprowadzają także zakaz umieszczania na pojeździe tablic rejestracyjnych w innym miejscu, niż konstrukcyjnie do tego przeznaczonym. Nie można również umieszczać na pojeździe jednorzędowych, zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczania tablicy rejestracyjnej. Dlatego badanie techniczne pojazdu zarejestrowanego przed 4 grudnia 2020 r., który posiada w „dużej wnęce”, zmniejszoną tablicę rejestracyjną, powinno zakończyć się wynikiem negatywnym. 

 

Nie musisz mieć przy sobie dokumentu

Od soboty, 5 grudnia, podczas prowadzenia pojazdu na terenie kraju, kierowca posiadający polskie prawo jazdy, nie będzie musiał mieć go przy sobie i okazywać podczas kontroli drogowej. Te dane i uprawnienia będą sprawdzane w centralnej ewidencji kierowców.

 

* Ustawa z dnia 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2020 r. poz. 1517)