null Przewóz rowerów w komunikacji miejskiej

W komunikacji miejskiej możesz przewozić rower. Pamiętaj, że przewóz roweru to przywilej, który powinien być wykorzystywany w wyjątkowych okolicznościach, takich jak awaria jednośladu czy załamanie pogody.

Właściciel roweru jest zobowiązany do zwolnienia miejsca zajmowanego przez rower na każde żądanie pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym.

Zasady umiejscowienia roweru w pojazdach komunikacji miejskiej:

  1. autobusy i tramwaje - miejsce dla roweru znajduje się naprzeciwko drugich drzwi licząc od kabiny kierowcy lub motorniczego;

  2. metro - miejsce do przewożenia rowerów znajduje się wyłącznie w pierwszych i ostatnich drzwiach składu;

  3. SKM i KM - miejsca dla rowerów oznaczone są specjalnymi piktogramami na drzwiach wagonu pojazdu.


Przewożąc rower uważaj, aby nie pobrudzić pasażerów i nie utrudniać innym wsiadania i wysiadania z pojazdu. Najlepiej przewozić rower poza godzinami szczytu, gdy w komunikacji miejskiej nie ma tłoku.

W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pasażerom (również rowerzystom), obsługa pojazdu, nadzór ruchu czy kontrolerzy biletów mogą wydawać stosowne wskazówki, którym pasażerowie powinni się podporządkować.

Jeśli istnieje ryzyko, że podróż z rowerem w pojeździe komunikacji miejskiej może być dla kogoś uciążliwa wysiądź i wybierz inny pojazd. Komunikacja miejska powinna służyć do przewozu rowerów w awaryjnych sytuacjach, nie zaś do codziennych dojazdów lub wieloosobowych wycieczek. Jeżeli chcesz łączyć przejazd rowerem z innymi środkami transportu miejskiego, rozważ użycie Veturilo lub pozostawienie roweru przy stojaku na węźle przesiadkowym.

Przepisy porządkowe

Nie znalazłeś informacji?