null Świąteczna iluminacja 2022/2023

Świąteczna iluminacja rozbłyśnie na Starym Mieście i Trakcie Królewskim w sobotni wieczór 3 grudnia br. Początek wydarzenia o godz. 19.00. Iluminacja będzie zdobić śródmiejskie ulice do 5 lutego.

W tym roku lampki będą świecić krócej. Zgodnie z decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego iluminacja będzie gasnąć przed północą – wyjątkiem będą noce z 24 na 25 grudnia oraz z 31 grudnia na 1 stycznia. 

Gdzie znajdziemy świetlne ozdoby?

Ozdoby rozbłysną na Trakcie Królewskim (iluminację na Nowym Świecie finansują kupcy i sklepikarze), placu Zamkowym i Starówce m.in. na ulicach Freta, Kościelnej, Nowomiejskiej, Piwnej, Świętojańskiej, Rynku Nowego Miasta oraz Rynku Starego Miasta. Choinka zdobić będzie plac Zamkowy. Nie zabraknie też innych świetlnych dekoracji. Spacerowicze wsiądą do „tramwaju konnego” przy pomniku Mikołaja Kopernika, zobaczą „figury szachowe” na skwerze ks. Twardowskiego i wejdą do „altany dla zakochanych” na skwerze Hoovera. Świąteczne lampki ozdobią też 123 latarnie i 63 drzewa. 

Zapraszamy na spacer

Trakt Królewski stanie się deptakiem. Droga, od „palmy” na rondzie de Gaulle’a do placu Zamkowego, zostanie zamknięta dla samochodów w nocy z piątku na sobotę, a podstawowa organizacja ruchu wróci tam w poniedziałek przed świtem. Tak będzie także w kolejne weekendy: 10-11 grudnia i 17-18 grudnia. Dodatkowo, w okresie świąteczno-noworocznym, czyli od 24 grudnia do 1 stycznia, Trakt Królewski przez cały czas będzie wyłączony z ruchu samochodowego i będzie pełnił rolę spacerową. Odcinek ten stanie się deptakiem także przy okazji święta Trzech Króli, od 6 do 8 stycznia.

Świąteczna komunikacja

W weekend 3-4 grudnia oraz poniedziałek 26 grudnia uruchomiona zostanie specjalna linia tramwajowa M na trasie:
KOŁO – Obozowa – Młynarska – al. “Solidarności” – most Śląsko-Dąbrowski – al. “Solidarności” – Targowa – Kijowska – DW.WSCHODNI (KIJOWSKA)

W wagonach linii M obowiązywać będzie standardowa taryfa biletowa ZTM. Obsługa pojazdów nie prowadzi sprzedaży biletów.

W tramwajach linii M bilety kasować będą konduktorzy i konduktorki – członkowie KMKM. Bilety krótkookresowe lub długookresowe należy skasować lub aktywować w innych pojazdach WTP. We wszystkich wagonach znajdują się kody QR umożliwiające aktywowanie biletu zakupionego przez aplikację mobilną.

Wszystkie kursy linii M realizowane będą przez pojazdy wysokopodłogowe. Na pokład wagonów – w miarę możliwości – wejść pomoże brygada konduktorska.

Świąteczny autobus i tramwaj

Udekorowane pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego można spotkać od 3 grudnia do 8 stycznia:

  • świąteczny autobus elektryczny obsługiwany przez firmę MZA o nr. bocznym 5933

  • świąteczny tramwaj obsługiwany przez zajezdnię WOLA o nr. bocznych 3290

  • świąteczny pociąg metra, który będzię się pojawiać na liniach metra M1 i M2

Lokalizację oraz rozkład dla świątecznych autobusu i tramwaju można znaleźć na stronie https://czynaczas.pl/warsaw

Nie znalazłeś informacji?