Wydarzenia kulturalne
null 80. rocznica powstania w getcie warszawskim
19 kwietnia 2023 r. przypada 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zaplanowano uroczyste obchody, wystawy, koncerty, spektakle teatralne, konferencje naukowe, warsztaty i spacery.
Premiera spektaklu o Janie Karskim
Pierwszym wydarzeniem będzie polska premiera spektaklu "Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego". Przedstawienie opowiada o losie kuriera Polskiego Państwa Podziemnego. Stawia pytania o postawę wobec przejawów zła, niesprawiedliwości i krzywdy. Rolę Jana Karskiego gra David Straithairn, nominowany do Oscara za film "Good Night and Good Luck", znany z filmów "Lincoln" i "Nomadland".
Przedstawienie odbędzie się 25.01 i 26.01 w Teatrze Dramatycznym, w kolejnych dniach w Łodzi, Krakowie i Poznaniu.
Uroczystości w Muzeum POLIN
W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaplanowano ponad czterdzieści wydarzeń, pod wspólnym hasłem „Nie bądź obojętny”, m.in. sesję popularnonaukową „O badaniach nad chorobą głodową w getcie warszawskim, odsłonięcie muralu Wilhelma Sasnala przy ul. Anielewicza – miejscu, gdzie 80 lat temu znajdowała się jedna z kryjówek ludności cywilnej getta warszawskiego oraz międzynarodowa konferencja naukowa „Żydzi europejscy w obliczu nieuchronności Zagłady”. Ponadto w kwietniu odbędzie się także koncert "Łączy nas pamięć", wspólnie wystąpią Hania Rani oraz Sinfonia Varsovia i wykonają muzykę powstałą w warszawskim getcie, a jesienią Warsaw Jewish Film Festival.
Jednym z najważniejszych punktów obchodów będzie otwarcie wystawy czasowej „Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim”. Wystawa będzie czynna od 18 kwietnia do 8 stycznia 2024 r..
Pełny program wydarzeń znajduje się na stronie internetowej.
Wystawy w Muzeum Warszawy
Jednym z elementów obchodów 80. rocznicy powstania w getcie będzie otwarcie Gabinetu świadectw getta warszawskiego w ramach wystawy głównej Muzeum Warszawy. Gabinet, ukaże losy żydowskiej ludności Warszawy oraz miejsca, w którym stworzone zostało największe getto w okupowanej przez nazistów Europie.
Od 11 października 2023 do 4 lutego 2024, będzie pokazywana wystawa "Moi Ver. Brakujące ogniwo awangardy", poświęcona absolwentowi Bauhausu, uczniowi Fernanda Legera, artysty żydowsko-polskiego pochodzenia Moshe Worobejczyka, zwanego Moi Ver. Na pokaz składa się ponad 300 fotografii, obrazów, plakatów i publikacji pochodzących z archiwum artysty i kilku międzynarodowych kolekcji.
Spektakle w Teatrze Żydowskim
Wiosną teatry z całej Polski oraz wyższe uczelnie artystyczne zostaną zaproszone do przesyłania krótkich wideo z interpretacjami poezji Zagłady, w tym wierszy z tomu „Dzieci getta” Stefanii Grodzieńskiej. W rocznicę powstania nagrane utwory zostaną zamieszczone na profilach mediów społecznościowych teatrów biorących udział w projekcie. Teatr Żydowski będzie emitował na swojej stronie zmontowane materiały wszystkich teatrów od 19 kwietnia do 16 maja.
Odbędzie się także performance “Pif paf in piach”. Na trzech piętrach Reduty Banku Polskiego reżyserka Gołda Tencer wraz z innymi twórcami odtworzy pulsującą w murach żydowskiej dzielnicy nadzieję i wolę przetrwania – w getcie działało około 60 teatrów, kabaretów, rewii, kawiarni, restauracji. Z kolei na 22 kwietnia zaplanowano „Pieśni getta”. Artyści Teatru Żydowskiego zaśpiewają piosenki w języku polskim i jidysz.
Więcej informacji znajduje się na stronie Teatru Żydowskiego.
80 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - działania Warszawy
Działania Miasta Stołecznego Warszawy dotyczące obchodów 80 rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim
-
Nabór wniosków o sfinansowanie wizyt studyjnych uczniów szkół warszawskich w Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Nabór wniosków będzie trwał od 27 stycznia do 6 lutego br. do godziny 12.00. Więcej szczegółów
-
Udział uczniów warszawskich szkół w obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Więcej szczegółów (otwiera się w nowej karcie)
-
Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń realizacja projektu "Droga do Szoah" (otwiera się w nowej karcie), w tym we współpracy z Teatrem Żydowskim:
-
udział nauczycieli w premierze spektaklu w języku jidysz „Księgi Raju”(3 lutego)
-
organizacja seminarium w ramach projektu (planowany termin marzec),
-
Apel - każde dziecko ma imię lekcja historii z wykorzystaniem multimedialnej prezentacji edukacyjnej Holokaust oczami dziecka (19 kwietnia)
-
konferencja i debata podsumowująca projekt "Droga do Szoah" - Myśmy wszystko zapomnieli,
- Konferencja w Państwowym Muzeum na Majdanku skierowana do dyrektorów warszawskich szkół, pracowników merytorycznych WCIES i BE, (planowany termin kwiecień)