null Budowa siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Na 25 października 2024 roku zaplanowano otwarcie nowego gmachu Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Otwarciu będą towarzyszyć wystawa sztuki oraz koncerty, performansy, maraton filmowy, parada, a także wykłady i spacery architektoniczne.

Jaki będzie nowy gmach

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zajmuje blisko 20 tys. m2 powierzchni, z czego ponad 4 tys. m2 to przestrzenie ekspozycyjne. Mieszczą się one na pierwszym i drugim piętrze, gdzie zaprojektowano również pomieszczenia z panoramicznymi oknami, wychodzącymi na ulicę Marszałkowską i południową część placu Defilad. Charakterystycznym punktem budynku jest przestronna klatka schodowa.

Miejsce sztuki 

Nowy budynek będzie miejscem otwartym i dostępnym dla każdego, miejscem spotkań integrujących różne inicjatywy, instytucje kultury, NGO-sy oraz środowiska twórcze. Położony w nowym centrum, w sercu miasta, na przecięciu wielu ścieżek miejskich, zaoferuje też swojej publiczności wiele sposobów spędzania wolnego czasu: od zwiedzania wystaw, przez udział w zajęciach dla dzieci i dorosłych, po poznawanie archiwów współczesnych artystek i artystów.

Wykonawca

Generalnym wykonawcą obiektu jest WARBUD S.A. Za projekt odpowiada nowojorska firma architektoniczna Thomas Phifer and Partners we współpracy z pracownią APA Wojciechowski Sp. z o.o.

Budowę muzeum finansuje m.st. Warszawa.

Instytucja samorządowa

Od 1 stycznia 2023 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej jest samorządową instytucją kultury. Do tej pory była to instytucja państwowa, współprowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawa. Teraz organizatorem MSN będzie tylko miasto.

Nie znalazłeś informacji?