Dodatki mieszkaniowe, obniżki i pomoc w spłacie zadłużenia
null Dodatki mieszkaniowe - pytania
Jakie są możliwości uzyskania pomocy w opłatach czynszowych?
W przypadku lokali mieszkalnych, aktualnie obowiązujące przepisy umożliwiają ubieganie się o standardową pomoc w zakresie zmniejszenia opłat własnych z tytułu użytkowania zajmowanych lokali.
Dodatek mieszkaniowy przyznawany w trybie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r., przy czym warunkiem uzyskania dodatku mieszkaniowego jest spełnienie kryteriów: dochodowego i metrażowego, co oznacza, że:
1) powierzchnia użytkowa zajmowanego lokalu nie przekracza określonych ustawowo norm (zależnych od liczebności gospodarstwa domowego i ewentualnych uprawnień do korzystania ze względów zdrowotnych z dodatkowej powierzchni, w tym również z odrębnego pokoju);
2) uzyskiwany dochód nie przekracza dla jednoosobowego gospodarstwa domowego 175% najniższej emerytury (wynoszącej obecnie 1.200,00 zł), dla wieloosobowego 125% najniższej emerytury (średnia z trzech miesięcy poprzedzających datę złożenia wniosku).
DODATEK MIESZKANIOWY Z MOCĄ WSTECZNĄ
O dodatek mieszkaniowy z mocą wsteczną można ubiegać się na podstawie art. 15zzzib ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych – od dnia 24 czerwca 2020 r. (Dz.U. z 2020 r., poz. 1086 – art. 77 pkt 49).
Wnioski, wraz z klauzulą wskazującą, za jaki okres wnioskodawca ubiega się o dodatek mieszkaniowy będzie można składać do 30 dnia od daty zakończenia obowiązującego na terenie Polski stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, ogłoszonych z powodu COVID-19.
Jest to „zwykły” dodatek mieszkaniowy, przysługujący na podstawie ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o dodatkach mieszkaniowych (Dz.U. z 2019 r., poz. 2133) – z tą jedynie różnicą, że może być złożony za miniony okres. Poza tym, muszą być spełnione wszystkie ustawowe uwarunkowania i kryteria:
Dodatek mieszkaniowy może być przyznany:
- najemcom oraz podnajemcom lokali, w tym najemcom z najmem socjalnym lokalu,
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych, do których przysługuje im spółdzielcze prawo do lokalu (lokatorskie i własnościowe),
- osobom mieszkającym w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach stanowiących ich własność i właścicielom samodzielnych lokali mieszkalnych,
- innym osobom, mającym tytuł prawny do zajmowanego lokalu mieszkalnego i ponoszącym wydatki związane z jego zajmowaniem,
- osobom zajmującym lokale mieszkalne bez tytułu prawnego, oczekującym na przysługujący im lokal socjalny albo najem socjalny lokalu.
pod warunkiem spełniania kryteriów formalnych:
metrażowego:
liczebność gospodarstwa domowego |
maksymalna powierzchnia lokalu uprawniająca do uzyskania dodatku mieszkaniowego [w m2] |
1-osobowe |
45,50 |
2-osobowe |
52,00 |
3-osobowe |
58,50 |
4-osobowe |
71,50 |
5-osobowe |
84,50 |
6-osobowe |
91,00 |
liczebniejsze niż 6 osób |
dla każdej kolejnej osoby w gospodarstwie domowym do 70 m2 dolicza się 5 m2 i otrzymany wynik mnoży przez współczynnik 1,3 |
dochodowego:
maksymalny dochód [liczony według formuły: Przychód – Koszty Uzyskania przychodu – składki ZUS]
dla 1-osobowego gospodarstwa domowego – 175% najniższej emerytury – 2.100,00 zł/mies.,
dla wieloosobowego gospodarstwa domowego – 125% najniższej emerytury – 1.500,00 zł/osobę/ mies.
Zgodnie z ostatnią nowelizacją, która weszła w życie w dniu 5 stycznia 2021 r. (Dz.U. z 2021 r., poz. 11 – art. 24 pkt 7) przy ubieganiu się o dodatek mieszkaniowy z mocą wsteczną przedstawia się:
-
dochód za okres 3 kolejnych miesięcy poprzedzających miesiąc, od którego ma zostać przyznany dodatek mieszkaniowy z mocą wsteczną,
-
wydatki za miesiąc poprzedzający miesiąc, od którego ma zostać przyznany dodatek mieszkaniowy z mocą wsteczną.
DODATEK MIESZKANIOWY POWIĘKSZONY O DOPŁATĘ DO CZYNSZU
O dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu można ubiegać się na podstawie art. 15zzzic – art. 15zzzii ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywoływanych nimi sytuacji kryzysowych – od dnia 5 stycznia 2021 r. (Dz.U. z 2021 r., poz. 11 – art. 24 pkt 7).
Wnioski o przyznanie dodatku mieszkaniowego z adnotacją „powiększonego o dopłatę do czynszu” można składać do dnia 31 marca 2021 r.
Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu może zostać przyznany tylko raz – na okres 6-miesięcy.
Ta forma pomocy adresowana jest wyłącznie do najemców i podnajemców lokali mieszkalnych, w tym – najmowanych / podnajmowanych od osób prywatnych, pod warunkiem że:
-
umowa najmu / podnajmu zawarta została przed dniem 14 marca 2020 r. ,
-
spełnione są wskazane wyżej kryteria formalne (metrażowe i dochodowe) wymagane do uzyskania „zwykłego” dodatku mieszkaniowego,
-
uzyskiwany aktualnie dochód jest niższy o co najmniej 25% w stosunku do średniego miesięcznego dochodu przypadającego na jednego członka gospodarstwa domowego w 2019 r.
Możliwe jest przyznanie dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu – z mocą wsteczną.
Dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu stanowi 75% miesięcznego czynszu opłacanego przez najemcę / podnajemcę, nie może jednak przekraczać kwoty 1.500,00 zł/mies.
Czy wydruk " Informacja o wysokości świadczenia” z portalu ZUS EPUE może zastąpić odcinek z renty potwierdzający trzy miesięcy okres dochodu, do wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego?
TAK – zaświadczenie z ZUS można zastąpić wydrukiem informacji o wysokości świadczenia pozyskanym z portalu PUE ZUS.