null Lata 90. na fotografii

Ponad tysiąc zdjęć i filmów autorstwa niemal stu twórców i twórczyń będzie można zobaczyć w Muzeum Warszawy od 20 października na wystawie „Błysk, mat, kolor. Fotografia i Warszawa lat 90.”

Fotografia opowiada lata 90. i Warszawę tamtego czasu. Na zdjęciach, amatorskich i zawodowych, utrwalono dekadę transformacji i jej wpływ na przestrzeń miasta – Jarmark Europa, Cricoland, pierwszy McDonald’s, afisze wolnych wyborów i reklamy, handel z łóżek polowych, „szczęki” i jugokioski, Józef Tkaczuk, ale też narkomania, bieda i strajki.

Wystawa „Błysk, mat, kolor” w Muzeum Warszawy sięga do archiwów profesjonalnych fotografów, fotoreporterek, artystów, ale i do prywatnych rodzinnych albumów. Fotografia analogowa była wtedy powszechnym sposobem zapisu rzeczywistości. A rzeczywistość zmieniała się i zaskakiwała. Przestrzenią miasta zawładnęły kolorowe reklamy, wyrosły szklane wysokościowce, na ulicach obywał się wolny handel, szły nimi protesty i strajki. Jak czas gwałtownych przemian uchwyciła fotografia? Jak widziano wtedy miasto? W jakim stopniu pamięć o latach 90. opiera się na fotografii?

Wystawa będzie czynna do 19 lutego 2023 r. Więcej informacji na stronie Muzeum Warszawy.

Nie znalazłeś informacji?