null Program szczepień w Warszawie

W stolicy funkcjonują 4 programy szczepień. 

W trosce o zdrowie mieszkańców w Warszawie prowadzonych jest kilka programów szczepień przeciwko grypie sezonowej. Objęliśmy nimi grupy warszawiaków, którzy są najbardziej narażeni na zachorowanie i ewentualne powikłania. Chcemy również zadbać o zdrowie warszawskich nastolatków, stąd program szczepień przeciwko wirusowi HPV. 

Szczepienia przeciwko grypie dla niemowląt i małych dzieci

Program szczepień dla dzieci w wieku od 6 do 60 miesiąca życia przeciwko grypie jest realizowany w Warszawie od 2020 r.  Program obejmie cały sezon grypowy wrzesień-marzec w latach 2022-2025. 

Lista placówek realizujących program jest na stronie https://zdrowie.um.warszawa.pl/grypa-dzieci.

Szczepienia przeciwko grypie dla seniorów

Celem, finansowanego ze środków m.st. Warszawy, programu jest zapobieganie przypadkom zachorowań na grypę wśród populacji z grupy podwyższonego ryzyka (osób od 65. roku życia) oraz profilaktyka powikłań pogrypowych, m.in. zapalenia płuc i oskrzeli, zapalenia ucha oraz zaburzeń pracy serca. 

Lista placówek realizujących program jest na stronie https://zdrowie.um.warszawa.pl/grypa-65-.

Szczepienia przeciwko grypie dla osób bezdomnych

Głównym celem programu  jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań z powodu zachorowania na grypę wśród osób przebywających w noclegowniach i schroniskach dla osób w kryzysie bezdomności. Szczepienia organizowane są w ponad 20 noclegowniach i schroniskach dofinansowywanych przez m.st. Warszawę. Program finansowany jest ze środków m.st. Warszawy i jest realizowany cyklicznie.

Informacje na stronie https://zdrowie.um.warszawa.pl/-/szczepienia-przeciwko-grypie-dla-osob-w-kryzysie-bezdomnosci.

Profilaktyka zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego pn. „HPV 12”

Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego pn. „HPV 12” jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 lat. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek, miasto finansuje obie. Szczepienia są realizowane w latach 2022-2024.

Lista placówek realizujących program jest na stronie https://zdrowie.um.warszawa.pl/hpv-12.

UWAGA oprócz misjkeigo programu został uruchomiony program Ministerstwa Zdrowia. Więcej informacji na stronach: https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv oraz https://warszawa19115.pl/-/programu-szczepien-ochronnych-przeciw-hpv-wirusowi-brodawczaka-ludzkiego-

2024 rok - program szczepień ochronnych dla pacjentów onkologicznych

Decyzją stołecznych radnych, w styczniu 2024 r. Warszawa rozpocznie program bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom i ciężkim zapaleniom płuc u osób z nowotworami. Miasto przeznaczy na 3-letnią edycję programu „PneumoOnko” blisko 3 miliony złotych.

PneumoOnko – program dla pacjentów onkologicznych

Jak wskazują specjaliści, pacjenci onkologiczni, którzy często borykają się z osłabionym systemem odporności, są szczególnie narażeni na zakażenia pneumokokami. Najczęstszym rodzajem infekcji są u nich zapalenia płuc spowodowane głównie przez pneumokoki.

W ramach programu „PneumoOnko”, od 2024 roku w celu zapobiegania inwazyjnym chorobom pneumokokowym i ciężkim zapaleniom płuc, darmowymi szczepieniami przeciw pneumokokom będzie objęta grupa pacjentów zamieszkujących na terenie Warszawy z nowo rozpoznanym nowotworem złośliwym.

Nie znalazłeś informacji?