null Program szczepień ochronnych przeciw HPV (wirusowi brodawczaka ludzkiego)

Program finansowany przez m.st. Warszawa

Program finansowany przez m.st. Warszawa obejmuje dzieci (dziewczynki i chłopców) w wieku 12 lat (po ukończeniu 12 roku życia, a przed ukończeniem 13 roku życia – jeden rocznik). Wiek dziecka dotyczy podania pierwszej dawki szczepionki – druga dawka może zostać podana już po ukończeniu 13. roku życia. Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie 6 miesięcy. Obie dawki są finansowane w ramach programu. Zakupu szczepionek dokonują realizatorzy.

Przed wykonaniem szczepienia niezbędna jest konsultacja lekarska (wywiad i badanie lekarskie) w celu wykluczenia przeciwwskazań. Badanie lekarskie nie jest wykonywane w ramach programu oraz nie jest finansowane z budżetu m.st. Warszawy – wykonuje je m.in. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (lekarz rodzinny).

Uwaga: prosimy o wcześniejszy kontakt z przychodnią w celu umówienia wizyty. 

Wykaz realizatorów programu jest na stronie (otwarcie w nowym oknie)

Uchwała nr LI/1573/2021 z 08-07-2021 (otwarcie w nowym oknie)

Program finansowany przez Ministerstwo Zdrowia

Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV

Uruchomiony 1 czerwca 2023 r. program powszechnych szczepień przeciw HPV dla chłopców i dziewcząt w wieku 12-13 lat został w nowym roku szkolnym rozszerzony.

Dwuwalentna szczepionka przeciw HPV jest teraz dostępna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 roku życia.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą płciową. 

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Szczepienia są całkowicie dobrowolne, a decyzje w ich sprawie podejmują rodzice lub opiekunowie po konsultacji z lekarzem.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV, wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),

  • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),

  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP) (otwarcie linku w nowym oknie).

Więcej informacji (otwarcie linku w nowym oknie).

Nie znalazłeś informacji?