- Baza wiedzy
-
/
Porządek i bezpieczeństwo
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Bezpieczeństwo mieszkańców
Bezpieczeństwo mieszkańców
null Cicha Warszawa
Zanieczyszczenie środowiska hałasem staje się coraz większym problemem. Światowa Organizacja Zdrowia wskazuje, że hałas jest drugim, po smogu, największym zagrożeniem środowiskowym dla zdrowia.
Co można zrobić, aby ograniczyć hałas w mieście? Głównie są to działania inwestycyjne. W przypadku głównych dróg dotyczą m.in. wyprowadzeniu natężenia ruchu (w szczególności ruchu tranzytowego) z terenów mieszkalnych, wymiany nawierzchni drogi na cichą, czyli taką ze specjalnej mieszanki bitumicznej, która pochłania hałas z toczących się kół lub budowę ekranów akustycznych.
Wśród rozwiązań dla linii kolejowych znalazły się modernizacje lub wymiana taboru czy odpowiednie utrzymanie torowisk. W przypadku lotnisk są to działania polegające m.in. na nieprzekraczaniu dopuszczalnych poziomów hałasu w nocy poza granicami obszaru ograniczonego użytkowania, rozbudowie systemu monitoringu hałasu czy optymalizacja wykorzystania dróg startowych, procedur wznoszenia i podejścia do lądowania uwzględniająca oddziaływania akustyczne względem terenów mieszkaniowych.
Duże znaczenia dla Warszawy ma też tworzenie terenów zielonych, dbałość o krajobraz dźwiękowy, edukacja czy promowanie cichej mobilności i transportu publicznego.
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji cykliczne realizują prewencyjne działania pod kryptonimem „Ciche Miasto". Akcja ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowych zachowań (zakłóceń spokoju publicznego) m.in. powodowanych przez kierujących pojazdami generującymi nadmierny hałas oraz eliminowanie z ruchu kierujących przejawiających agresywne zachowania na drodze.
W działaniach bierze udział m.in. grupa SPEED, a policjanci wykorzystują pojazdy oznakowane i nieoznakowane wyposażone w wideo rejestratory oraz sprzęty kontrolno – pomiarowe (sonometry), które umożliwiają dokonywanie pomiaru poziomu głośności dźwięku na podstawie pomiaru poziomu ciśnienia akustycznego.
Pojazd poruszający się po drogach powinien spełniać odpowiednie wymogi techniczne, w tym te dotyczące ochrony środowiska. Zgodnie z brzmieniem art. 66 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, pojazd uczestniczący w ruchu na drogach powinien być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zakłócało m.in. spokoju publicznego.
Warszawianki i warszawiacy mogą sprawdzić natężenie hałasu w swojej okolicy. W serwisie mapowym m.st. Warszawy udostępniono strategiczną mapę hałasu, która jest wynikiem modelowania komputerowego z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania.
Zachęcamy do oglądania nowej Strategicznej mapy hałasu oraz Map akustycznych z lat 2012 i 2017.
Mapy dostępne są w stołecznym Portalu mapowym.
Więcej przeczytasz na stronie miejskiej poświęconej hałasowi.