- Baza wiedzy
-
/
Edukacja
- Działalność gospodarcza
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Żłobki
null Dzienny opiekun – pytania
Co to jest dzienny opiekun?
Jest to alternatywna forma opieki nad dziećmi do lat 3 po ukończeniu 1-go roku życia w warunkach zbliżonych do domowych realizowana z funduszy publicznych.
Dla dzieci w jakim wieku przeznaczony jest program dziennego opiekuna?
Jest to forma opieki nad dziećmi do lat 3 po ukończeniu 1-go roku życia, ale w momencie rejestracji wniosku w systemie dziecko nie musi mieć ukończonego 12 m-ca życia – rejestracja może nastąpić w momencie uzyskania numeru PESEL lub aktu urodzenia dziecka. Kwalifikacja dziecka na wolne miejsce może nastąpić z chwilą spełnienia kryterium wieku i daty objęcia wskazanej we wniosku.
Z ilu podopiecznych maksymalnie może składać się grupa dzieci, nad którą opiekę sprawują dzienni opiekunowie?
Dzienny opiekun powinien świadczyć usługi opiekuńcze dla 5-ciorga dzieci, a za zgodą wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do punktu dziennego opiekuna może je świadczyć dla 8-rga dzieci. W placówce zatrudnieni są dwaj opiekunowie na stałe, którzy sprawują opiekę nad dziećmi. Rodzice mają możliwość aktywnego uczestniczenia w codziennym życiu punktu, co umożliwia im bieżący kontakt z opiekunami i zaangażowanie w rozwój dziecka.
Jakie są koszty i opłaty za pobyt dziecka u dziennego opiekuna?
Miesięczna opłata za pobyt dziecka w żłobku lub u dziennego opiekuna jest stała i wynosi 1 500 zł. W przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności opłata wynosi 1 900 zł. Opłatę wnosi się z dołu, do końca trzeciego miesiąca kalendarzowego licząc od końca miesiąca, za który należy wnieść opłatę. Opłatę za wyżywienie wnosi się z dołu, do 20 dnia każdego miesiąca kalendarzowego.
Rodzice mają możliwość skorzystania ze świadczenia „aktywnie w żłobku”, które pokryje w całości miesięczną opłatę za pobyt dziecka w placówce.
W celu skorzystania z świadczenia „aktywnie w żłobku” niezbędne jest złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o ustalenie prawa do świadczenia, można składać do ZUS drogą elektroniczną, za pośrednictwem platformy PUE ZUS, aplikacji mobilnej mZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Świadczenie zostanie przekazane bezpośrednio z ZUS na rachunek bankowy podmiotu, który prowadzi punkt dziennego opiekuna.
Rodzic/opiekun prawny dostarcza we własnym zakresie wyżywienie i napoje dla dziecka oraz wyprawkę zgodnie z załącznikiem do Regulaminu organizacyjnego publicznych punktów dziennego opiekuna.
Gdzie w Warszawie świadczone są usługi dziennego opiekuna?
Miejscem świadczenia usług są lokale m.st. Warszawy udostępnione dziennemu opiekunowi w celu sprawowania opieki.
Nasze placówki - Zespół Żłobków m.st. Warszawy (zlobki.waw.pl)
W jakich godzinach świadczone są usługi dziennego opiekuna?
Godziny otwarcia punktu zależne są od potrzeb i ustaleń grupy rodzicielskiej z dziennym opiekunem, maksymalnie 9 godzin w każdy dzień roboczy (oprócz sobót, niedziel i świąt).
Kto sprawuje opiekę nad dziećmi?
Opiekę nad dziećmi sprawują dzienni opiekunowie, spełniający kryteria określone w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w zakresie kompetencji formalnych jak i doświadczenia zawodowego w opiece nad dziećmi oraz spełnienia wymogów sanitarno-epidemiologicznych, jak i prawnych.
Jakie warunki muszą spełniać rodzice/opiekun prawny, aby ubiegać się o opiekę sprawowaną przez dziennego opiekuna?
Do punktu DO przyjmowane są dzieci, które spełniają łącznie następujące warunki:
1) wraz z rodzicami lub rodzicem zamieszkują na terenie m.st. Warszawy
2) poddane zostały obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub ze względów zdrowotnych stwierdzonych przez lekarza nie mogą zostać zaszczepione, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych..
Czy w punktach DO prowadzone są zajęcia dla dzieci?
W punktach dziennego opiekuna organizowane są zajęcia opiekuńczo-wychowawcze oraz edukacyjne, zgodne z ustawą o opiece nad dziećmi do lat 3.
W ramach tych działań realizowane są standardy żywienia, adaptacji oraz muzyki.
W jaki sposób można zrezygnować z usług dziennego opiekuna?
Należy złożyć pisemną rezygnację zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie o świadczenie usług opiekuńczych.