- Baza wiedzy
-
/
Społeczeństwo obywatelskie
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Warszawa Lokalna
-
/
Projekty i programy lokalne
Projekty i programy lokalne
null Inicjatywa lokalna
Inicjatywa lokalna to forma współpracy jednostek samorządu terytorialnego z ich mieszkańcami, w celu wspólnego realizowania zadania publicznego na rzecz społeczności lokalnej.
Kto może składać wnioski?
Wniosek o realizację inicjatywy lokalnej może złożyć minimum dwoje mieszkańców Warszawy (bez względu na wiek i zameldowanie) lub w ich imieniu organizacja pozarządowa.
Jak i gdzie uzyskać pomoc?
W każdej dzielnicy zostali powołani koordynatorzy ds. inicjatywy lokalnej, którzy chętnie udzielą informacji i pomogą przy pisaniu wniosków. Spis wszystkich koordynatorów znajduje się na stronie internetowej.
Jakie pomysły można realizować w ramach inicjatywy lokalnej?
Pomysły muszą wpisywać się w jeden z obszarów Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w tym: działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych; działalność charytatywna; działalność na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego; rewitalizacja; promocja i organizacja wolontariatu; edukacja, oświata i wychowanie; działalność w sferze kultury fizycznej; turystyki; ochrony przyrody.
Jak składać wniosek o inicjatywę lokalną?
-
Wnioski o inicjatywę lokalną składamy w formie papierowej na formularzu. Formularz dostępny jest na stronie internetowej.
-
Najwygodniej złożyć wniosek w Wydziale Obsługi Mieszkańców (WOM) w tej dzielnicy, w której planowana jest realizacja inicjatywy.
-
Nie ma określonego terminu składania wniosków – można to robić cały rok.
-
Najlepiej jednak złożyć wniosek 3 miesiące przed planowaną realizacja inicjatywy. Urząd na jego rozpatrzenie ma od 30 do 60 dni, do tego dochodzi czas na ustalenie szczegółów, przygotowanie umowy i zakup materiałów oraz zamówienie usług.
-
Czas realizacji inicjatywy może być dłuższy niż jeden rok kalendarzowy/budżetowy.
Realizacja inicjatywy lokalnej
-
Po pozytywnej ocenie wniosku następuje podpisanie umowy. Na jej podstawie obie strony (wnioskodawcy i Urząd m.st. Warszawy) zobowiążą się do realizacji konkretnych zadań.
-
Mieszkańcy w realizacje inicjatywy lokalnej angażują się przede wszystkim w formie pracy społecznej, ale również wkładu rzeczowego i finansowego.
-
W ramach inicjatywy lokalnej urząd miasta nie przekazuje bezpośrednio pieniędzy.
-
Urząd miasta może zlecić i opłacić prace (np. budowlane), zapłacić na wynajem sprzętu (np. sceny czy nagłośnienia), kupić materiały (np. deski, kredki).
Więcej informacji o inicjatywie lokalnej w m.st. Warszawie znajdziecie na stronie internetowej.