- Baza wiedzy
-
/
Transport i drogownictwo
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- / Transport publiczny
- / Przepisy
Przepisy
null Przewóz rowerów w komunikacji miejskiej
W Warszawie rower można bezpłatnie przewozić wszystkimi środkami komunikacji miejskiej. W wagonach metra, SKM, tramwajach i autobusach jest wyznaczone specjalne miejsce dla wózków, bagażu oraz rowerów.
Jeśłi chcesz wejść z rowerem do komunikacji publicznej upewnij się, że w środku jest wolne miejsce – twój rower nie może utrudniać podróży innym, nie może też ubrudzić lub uszkodzić pojazdu.
Jeśli istnieje ryzyko, że podróż z rowerem może być dla kogoś uciążliwa – wysiądź i wybierz inny pojazd. Dlatego komunikacja miejska powinna służyć do przewozu rowerów w awaryjnych sytuacjach, nie zaś do codziennych dojazdów lub wieloosobowych wycieczek.
Jeśli chcesz łączyć rower z innymi środkami transportu, rozważ użycie Veturilo lub pozostawienie roweru przy stojaku na węźle przesiadkowym.
Właściciel roweru jest zobowiązany do zwolnienia miejsca zajmowanego przez rower na każde żądanie pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym.
Zasady umiejscowienia roweru w pojazdach komunikacji miejskiej:
-
autobusy i tramwaje - miejsce dla roweru znajduje się naprzeciwko drugich drzwi licząc od kabiny kierowcy lub motorniczego;
-
metro - miejsce do przewożenia rowerów znajduje się wyłącznie w pierwszych i ostatnich drzwiach składu;
-
SKM i KM - miejsca dla rowerów oznaczone są specjalnymi piktogramami na drzwiach wagonu pojazdu.
Przewożąc rower uważaj, aby nie pobrudzić pasażerów i nie utrudniać innym wsiadania i wysiadania z pojazdu. Najlepiej przewozić rower poza godzinami szczytu, gdy w komunikacji miejskiej nie ma tłoku.
W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pasażerom (również rowerzystom), obsługa pojazdu, nadzór ruchu czy kontrolerzy biletów mogą wydawać stosowne wskazówki, którym pasażerowie powinni się podporządkować.