Warszawa 19115 - Miejskie Centrum Kontaktu

Informacja dotycząca martwych ptaków na terenie m. st. Warszawy (stan na 20.09.2024 r.)

null Informacja dotycząca martwych ptaków na terenie m. st. Warszawy (stan na 20.09.2024 r.)

Informacja dotycząca martwych ptaków na terenie m. st. Warszawy (stan na 20.09.2024 r.)

Powiatowy Lekarz Weterynarii wykluczył choroby zwalczane z urzędu tzw. rzekomy pomór drobiu i ptasią grypę, natomiast potwierdził wirusa wywołującego gorączkę Zachodniego Nilu.

Państwowy Instytut Badawczy w Puławach zbadał próbki wysłane przez miasto diagnostyki toksykologicznej. Stwierdzono, że  zwierzę miało kontakt z rodentycydami (spożyło truciznę lub padłego gryzonia), ale nie była to bezpośrednia przyczyna jego śmierci.

Z uwagi na pojawiające się martwe kaczki w Parku Promenada, Miasto również zleciło ich badanie i oczekuje na wyniki.

Urząd m.st. Warszawy na bieżąco monitoruje sytuację i jest w kontakcie z Głównym i Powiatowym Lekarzem Weterynarii oraz Głównym Inspektorem Sanitarnym.

Weryfikacja zgłoszeń dot. chorych i martwych ptaków na 19115, jak i inne adresy Urzędu, oraz do Ptasiego Azylu wykazuje tendencję malejącą zjawiska.

W dalszym ciągu prosimy jednak mieszkańców o przywiązywanie uwagi do porządku i higieny w miejscach, w których ptaki (i nie tylko) korzystają z wody oraz pokarmu i  apelujemy aby w przypadku znalezienia:

  • żywych ptaków wykazujących objawy choroby, bądź zatrucia (osowiałość, problemy z poruszaniem, brak reakcji na zagrożenia) należy informację zgłaszać do Ekopatrolu pod numerem 986. Ekopatrol przetransportuje ptaka do Ptasiego Azylu.

  • martwych ptaków, należy zgłosić to zarządcy danego terenu, który ma obowiązek usunięcia zwierzęcia. Jeżeli jest to teren zarządzany przez miasto, zgłoszenie to należy kierować na Miejskie Centrum Kontaktu 19115 (telefonicznie na numer 19115 lub mejlowo na adres kontakt@um.warszawa.pl). Dla własnego bezpieczeństwa martwych ptaków nie należy dotykać i podnosić.