null 40. Warszawski Festiwal Filmowy

Jubileuszowy, 40. Warszawski Międzynarodowy Festiwal Filmowy (WFF) odbył się w dniach od 11 do 20 października 2024 roku.

Międzynarodowy festiwal organizowany od 1985 roku przez Warszawską Fundację Filmową jest jednym z czołowych wydarzeń filmowych w Europie Środkowej i Wschodniej. Prezentuje najciekawsze tytuły kina polskiego, europejskiego i światowego. Publiczność festiwalowa co roku wybiera swojego faworyta.

Miasto Stołeczne Warszawa współfinansuje WFF.

Kina festiwalowe i program

Festiwal odbył się w trzech kinach:

  • Atlantic

  • Kinoteka 

  • Iluzjon 

Program: https://wff.pl/pl/programme

Najlepsze filmy nagrodzone

Na tegoroczny festiwal wpłynęło ponad 5 tys. zgłoszeń z całego świata. Spośród nich wybrane zostały 84 filmy pełnometrażowe i 58 krótkich metraży.

Grand Prix dla kina rumuńskiego

Bohaterami nagrodzonego na tegorocznym WFF filmu są Natalia i Ginel, którzy wyjeżdżają z rumuńskiej wioski nad Dunajem, aby podjąć pracę za granicą. Produkcja podejmuje problem braku komunikacji między  Wschodem a Zachodem, poczucia pozostawania obywatelami drugiej kategorii i niewidzialnymi imigrantami. 

Nagrodzeni

Podczas 40. Warszawskiego Festiwalu Filmowego nagrodę dla najlepszego reżysera zdobył niemiecki twórca Anatol Schuster za film „Chaos i cisza”, zaś nagroda za najlepszy scenariusz w konkursie międzynarodowym przypadła Liinie Trishkinie-Vanhatalo za „Lwicę”. W kategorii filmów dokumentalnych bezkonkurencyjny okazał się „Korespondent wojenny” (reż. Benjamin Tučeka, David Čálek). Nagrodę w kategorii Crème de la Crème otrzymał „Czarny pies” (reż. Guan Hu).

W drodze do Oscara 

W tym roku jednymi z najważniejszych nagród były wyróżnienia przyznawane w kategorii filmów krótkometrażowych. Zdobywcy czterech z nich mogą ubiegać się o Oscara. Konkurs ten jest bowiem uznawany przez Amerykańską Akademię Filmową i został umieszczony na listach na stronie www.oscars.org. Oskarową szansę i Short Grand Prix otrzymał film „Serwis” w reż. Michała Edelmana. Najlepszym aktorskim filmem krótkometrażowym okazał się „To, co pozostaje” (reż. Andrei Redinciuc), najlepszym animowanym filmem krótkometrażowym wybrano „Mautini” (reż. Tabarak Allah Abbas), zaś „Biegnij Monia, biegnij” w reżyserii Karoliny Biesiackiej to najlepszy dokumentalny film krótkometrażowy.

Szczegółowa lista zwycięzców i wyróżnionych oraz opisy filmów znajdują się na stronie Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Strona festiwalu

Strona festiwalu: https://wff.pl/pl/

Nie znalazłeś informacji?