null 80. rocznica Powstania Warszawskiego

Z okazji rocznicy Powstania Warszawskiego, m.st. Warszawa oraz Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowały wiele wyjątkowych wydarzeń. Oprócz oficjalnych uroczystości zaplanowano wystawy, koncerty, gry miejskie, operę.

Obchodom przyświeca hasło: „W jak wolność”.

Płyta o Warszawie

Jednym z wydarzeń towarzyszącym tegorocznym obchodom będzie premiera płyty Moniki Brodki pt. „WAWA”. Do nagrania tego albumu Brodkę zaprosiło Muzeum Powstania Warszawskiego. Artystka i laureatka Fryderyków objęła rolę kuratorki oraz dyrektorki artystycznej.

„WAWA” zawiera 10 utworów – nowych, oryginalnych kompozycji oraz coverów, czyli interpretacji utworów, które opowiadają o Warszawie np. „Spotkanie z Warszawą” Ireny Santor.

Koncert Moniki Brodki

Odbędzie się w piątek, 26 lipca, w Parku Wolności.

Bilety do nabycia w kasie MPW oraz na bilety.1944.pl i eventim.pl. Wydarzenie transmitowane w TVN24 i w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego. 

Obchody

Uroczystości główne zostaną zainaugurowane 30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie prezydenci Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski spotkają się z Powstańcami. Podczas uroczystości nadane zostaną ordery i odznaczenia państwowe. Dzień później odbędą się m.in. uroczysta sesja Rady m.st. Warszawy oraz Apel Pamięci na placu Krasińskich.

Wiele wydarzeń zaplanowano na 1 sierpnia, czyli dzień rocznicy wybuchu Powstania. Jak co roku, dokładnie o godz. 17:00, w godzinę „W” zawyją syreny, a Warszawa zatrzyma się na minutę, by oddać hołd powstańcom.

W tym roku uroczystości wrócą na Kopiec Powstania Warszawskiego w odnowionym parku Akcji „Burza”. Na jego szczycie, tuż pod pomnikiem Polski Walczącej, 1 sierpnia o godz. 21:00 rozpalony zostanie Ogień Pamięci.

Więcej informacji o obchodach 80. rocznicy Powstania Warszawskiego na stronie: um.warszawa.pl/powstaniewarszawskie.

Informator

Spotkanie Powstańców z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - 30 lipca

Spotkanie Powstańców z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej - o godz. 11:00 Spotkanie Powstańców Warszawskich z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejem Dudą i Prezydentem m.st. Warszawy Rafałem Trzaskowskim. 

Uroczystość nadania orderów i odznaczeń państwowych przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Miejsce: Park Wolności, Muzeum Powstania Warszawskiego.

Od 29 lipca, od godziny 18:00 do godziny 21:00 we wtorek, po obu stronach ulicy Przyokopowej – na całej długości muru muzeum – będzie zakaz zatrzymywania się i postoju. Jednostronny zakaz parkowania będzie obowiązywał między Hrubieszowską a muzeum. Dodatkowo w dniu uroczystości, w godzinach 9:00-16:00, na skrajnym prawym pasie ulicy Towarowej, od Jaktorowskiej do Prostej, zaparkują pojazdy dowożące uczestników spotkania.

Uroczystości na pl. Krasińskich w dniu 31 lipca

Uroczystości w  Katedrze Polowej Wojska Polskiego

O godz. 18:00 rozpoczną się uroczystości w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej oraz przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego.

Komunikacja miejska w czasie przygotowania oraz w trakcie samych uroczystości:

  • od ok. godz. 10:00 do ok. godz. 17:00 zawiesza się funkcjonowanie przystanku PL. KRASIŃSKICH 02. W uruchomiony zostaje przystanek zastępczy PL. KRASIŃSKICH 52, na ul. Miodowej przed skrzyżowaniem z ul. Długą, ok. 120 metrów przed stałą lokalizacją;

  • od ok. godz. 17:00 do godz. 24:00 zamknięte zostaną: pl. Krasińskich oraz ul. Miodowa na odcinku od ul. Kapucyńskiej do ul. Świętojerskiej.

W tym czasie uruchomiony zostaje przystanek tymczasowy KAPITULNA 52. Zlokalizowany on będzie przy ul. Kapitulnej, bezpośrednio za skrzyżowaniem z ul. Miodową w kierunku al. Solidarności i będzie obowiązywał jako dla linii 116, 178, 180, 503 i jako na żądanie dla linii nocnej N44.

Zmiany w parkowaniu będą obowiązywały przez całą środę 31 lipca. Zakaz zatrzymywania się i postoju obejmie ulicę Długą od Freta do Miodowej oraz od Miodowej do Barokowej – po obu stronach drogi. Auta nie będzie można zaparkować również na Świętojerskiej, od Wałowej do Bonifraterskiej. Na czas uroczystości część ulic zostanie zamknięta. O godzinie 10:00 wyłączona z ruchu zostanie Długa, od Kilińskiego do Miodowej. Od godziny 16:00 auta nie przejadą przez plac Krasińskich i Miodową – od Kapucyńskiej do Świętojerskiej. Wtedy na trasy objazdowe zostaną skierowane autobusy linii: 116, 178, 180, 503, 518 i N44. Zmiany i wyłączenia ruchu będą obowiązywały do końca dnia. 

Defilada z pl. Piłsudskiego na pl. Zamkowy

W godzinach 18:00 – 19:00 planowana jest Defilada Uczestników Zlotu Harcerskiego „zawsze W pamięci” na trasie pl. Piłsudskiego – marsz. F. Focha – Moliera – Senatorska – Miodowa – Kapitulna – Podwale – pl. Zamkowy.

W przypadku braku przejazdu autobusy E-2, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 503, 518 zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Przypinki

Tegoroczne obchody będą przebiegać pod hasłem „W jak Wolność”, które odzwierciedla ducha niezłomności i pragnienia wolności, jakie kierowały mieszkańcami miasta w 1944 roku. Jako symboliczny znak wdzięczności dla tych, którzy 80 lat temu nie zawahali się stanąć do walki, warszawski ratusz przygotował specjalne przypinki.

Plakietki będą dostępne od wczesnych godzin porannych 1 sierpnia na 10 słupach reklamowych w strategicznych punktach miasta. Na warszawiaków czekać będzie 60 tys. przypinek, po 6 tys. na każdym słupie. To 60 tys. szans, aby wyrazić swoją pamięć i szacunek dla bohaterów, przypinając je do ubrania w dniu obchodów. 

Lokalizacje

  • przy placu Unii Lubelskiej;

  • na Rondzie Waszyngtona, od strony Stadionu Narodowego;

  • u zbiegu ul. Królewskiej i ul. Niżyńskiego;

  • przy ul. Marszałkowskiej na rogu z ul. Wspólną;

  • na pl. Narutowicza przy ul. Słupeckiej;

  • przy al. Solidarności od strony cerkwi;

  • obok wejścia do metra przy pl. Wilsona;

  • przy pl. Bankowy/Ratusz – Śródmieście;

  • przy pl. Unii Lubelskiej, u zbiegu z ul. Marszałkowską i ul. Polną;

  • przy ul. Kruczej, na rogu z ul. Hożą.

Przelot samolotów - 1 sierpnia

1 sierpnia, tuż przed godziną 17:00, wzdłuż ulicy Marszałkowskiej na trasie od placu Zbawiciela do Ogrodu Krasińskich będzie widać pięć samolotów. Cztery samoloty F16 i samolot Hercules wezmą udział w honorowym przelocie nad Warszawą.

Obchody 1 sierpnia

Przejazdy delegacji po Warszawie przez cały dzień - ze względu na przejazdy delegacji możliwe jest wystąpienie utrudnień oraz chwilowe wstrzymania ruchu pojazdów komunikacji miejskiej przez uprawnione do tego służby Policji, Żandarmerii Wojskowej i Straży Miejskiej.  

Uroczystości w miejscu pamięci przy ul. Górczewskiej 32

O godz. 9:00 odbędą się uroczystości w miejscu pamięci przy ul. Górczewskiej 32 w pobliżu ronda J. Szczepańskiego „Ziutka” przy przystanku kolejowym WARSZAWA MŁYNÓW.

W przypadku braku możliwości przejazdu autobusy zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Uroczystości pod pomnikiem „Mokotów Walczący – 1944” w Parku Dreszera oraz pod Obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK przy ul. Dworkowej

O godz. 10:00 odbędą się uroczystości pod pomnikiem „Mokotów Walczący – 1944” w Parku Dreszera a następnie odbędzie się Marsz Mokotowa w godz. 11:00 – 11:30 przemarsz z parku gen. Gustawa Orlicz-Dreszera ul. Puławską do ul. Dworkowej. Po marszu składanie kwiatów pod obeliskiem Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa przy ul. Dworkowej.

W przypadku braku przejazdu ul. Puławską na odcinku od ul. Odyńca do ul. Madalińskiego, autobusy zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Składanie kwiatów przy pomniku generała Stefana Roweckiego „Grota” 

O godz. 13:15 uroczystość u zbiegu ulicy Chopina i Alej Ujazdowskich. Od początku dnia do około godziny 14:30 obowiązuje zakaz zatrzymywania się i postoju – na ulicy Chopina, pomiędzy Sieroszewskiego a Alejami Ujazdowskimi, także na wyznaczonych miejscach postojowych.

Wydarzenia rocznicowe przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 14:00 u zbiegu ulic Matejki i Wiejskiej. Od początku dnia, do około godziny 17:00, będą obowiązywały zmiany w parkowaniu. Obustronny zakaz zatrzymywania się i postoju zostanie wprowadzony na ulicach Matejki i Pięknej, na odcinku od Wiejskiej do Alej Ujazdowskich. Dodatkowo od godziny 8:00 ulica Matejki będzie zamknięta, od wjazdu na teren Ambasady Kanady do ulicy Wiejskiej (z zapewnieniem możliwości dojazdu do ambasady). Dodatkowo w godzinach 13:00-16:00 będzie obowiązywał zakaz ruchu również na ulicy Wiejskiej, od Pięknej do Frascati.

Uroczystości przy pomniku Gloria Victis

Przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddadzą hołd bohaterom Powstania Warszawskiego przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Od początku dnia zostanie wprowadzony zakaz parkowania na terenie całego parking przy Cmentarzu Wojskowym, w zatokach przy wejściu głównym na nekropolię od strony ulicy Powązkowskiej oraz całej ulicy Ostrowieckiej. Dodatkowo od godziny 13:00 nie będzie wjazdu w ulicę Ostrowiecką i na parking przy cmentarzu. Zmiany będą obowiązywały do godziny 19:00.

Zgromadzenia publiczne

Odbędą się również różnego rodzaje zgromadzenia publiczne i przemarsze. Jedno z liczniejszych rozpocznie się o godzinie 15:00 na rondzie Dmowskiego. Stamtąd po godzinie 17:00 uczestnicy planują przemarsz ulicami: Aleje Jerozolimskie, przez rondo de Gaulle’a, Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Miodową na plac Krasińskich. W czasie wydarzenia innymi trasami będą kursowały autobusy linii: 106, 107, 111, 116, 117, 127, 128, 131, 158, 171, 175, 178, 180, 503, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525, 980 i E-2. W przypadku zablokowania torowiska na rondzie Dmowskiego na objazdy zostaną skierowane tramwaje linii: 7, 9, 15, 22, 35, 74 i 78.

Uroczystości przy pomniku "Polegli – Niepokonani”

O godzinie 18:30 rozpocznie się uroczystość składania kwiatów na kurhanie, gdzie znajdują się prochy ponad 50 tys. mieszkańców stolicy, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. Przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców Warszawy odbędzie się również modlitwa międzyreligijna.

Przez cały dzień nie będzie można zostawić auta na jezdni serwisowej ulicy Wolskiej. W godzinach 16:00-22:00 będzie wyłączony z ruchu skrajny prawy pas ulicy Wolskiej, od Hubalczyków do Sowińskiego. Będą się tam zatrzymywały samochody i autokary dowożące uczestników uroczystości. Autobusy będą stawały się również po przeciwnej stronie drogi, na prawym pasie jezdni w kierunku Powstańców Śląskich, u zbiegu z ulicą Sowińskiego. Dodatkowo w godzinach 16:30-20:00 nie będzie wjazdu na szutrową drogę prowadzącą od ulicy Redutowej w stronę pomnika oraz na ulicę Sowińskiego – z obu stron nekropolii.

Koncert na pl. Piłsudskiego

W godz. 17:00 – 24:00 z powodu organizacji koncertu pn. „Warszawiacy Śpiewają (Nie)Zakazane Piosenki” (planowane rozpoczęcie koncertu o godz. 20:30)zamknięte dla ruchu kołowego zostaną: pl. Piłsudskiego, pl. Małachowskiego, ulice: Wierzbowa, Focha, Królewska na odcinku od Marszałkowskiej do Krakowskiego Przedmieścia.

Śpiewniki do pobrania na https://www.1944.pl/.

W godzinach zamknięcia rejonu pl. Piłsudskiego uruchomione zostają przystanki tymczasowe:

  • PL. TEATRALNY 51 zlokalizowany w ciągu ul. Senatorskiej za skrzyżowaniem z ul. Wierzbową w kierunku ul. Miodowej na wysokości Teatru Wielkiego. Przystanek podstawowo obowiązywał będzie dla linii 116, 178, 180, 503 oraz jako na żądanie dla linii N44
  • KAPITULNA 52 zlokalizowany na ul. Kapitulnej, bezpośrednio za skrzyżowaniem z ul. Miodową w kierunku al. Solidarności i będzie obowiązywał dla linii 116, 178, 180, 503 oraz jako na żądanie dla linii nocnej N44.

Od godziny 17:00 do końca dnia będą zamknięte ulice: Królewska, Ossolińskich i Moliera. Trasami objazdowymi będą kursowały autobusy linii: E-2, 106, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 503, 980 i N44.

WTP

Linia tramwajowa W - 1 sierpnia

1 sierpnia uruchomiona zostanie linia tramwajowa W kursująca w ramowych godz. 14:00 – 19:00 na trasie:

PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Krzywickiego – Nowowiejska – al. Niepodległości – Chałubińskiego – al. Jana Pawła II – rondo ONZ – Prosta – Kasprzaka – Skierniewicka – Wolska – CM. WOLSKI

Linia będzie obsługiwana przez wagony zabytkowe.

W tramwajach będzie obowiązywała taryfa biletowa ZTM. Na biletach 20, 75 i 90-minutowych konduktorzy umieszczać będą pieczątkę wraz z adnotacją o terminie ważności biletu.

Przejazd na podstawie ważnego biletu okresowego (dobowego, weekendowego, 30-, 90-dniowego) możliwy będzie po wcześniejszym jego skasowaniu (aktywowaniu karty) w innym pojeździe komunikacji miejskiej lub w bramce metra.

Linie autobusowe 912, 922, 944, 970 i 980 - 1 sierpnia

Uruchomionych zostanie także pięć specjalnych linii autobusowych, które połączą Cmentarz Wojskowy na Powązkach z różnymi rejonami stolicy:

  • 912 (na jednokierunkowej trasie) z Cmentarza Wojskowego ulicami: Powązkowską, Okopową, aleją „Solidarności”, Wolską, Fot Wola do Cmentarza Wolskiego;

  • 922 z Cmentarza Wojskowego ulicami: Powązkowską, Krasińskiego, przez plac Wilsona, Słowackiego, Włościańską do stacji metra Marymont;

  • 944 z Dworca Centralnego ulicami: Emilii Plater, Twardą, przez plac Grzybowski, Królewską, Marszałkowską, przez plac Bankowy, aleją „Solidarności”, Leszno, Okopową, Powązkowską do Cmentarza Wojskowego;

  • 970 z Dworca Wschodniego (od strony ulicy Kijowskiej) ulicami: Kijowską, Targową, aleją „Solidarności”, przez most Śląsko-Dąbrowski, aleją „Solidarności”, Leszno, Okopową, Powązkowską do Cmentarza Wojskowego;

  • 980 z placu Trzech Krzyży ulicami: Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, Królewską, przez plac Piłsudskiego, Focha, Moliera, Senatorską, przez plac Bankowy, Andersa, Nowolipki, Zamenhofa, Anielewicza, Okopową, Powązkowską do Cmentarza Wojskowego.

Autobusy linii 912 będą kursowały od godziny 17:30 do 20:00, a pozostałe autobusowe linie specjalne od godziny 14:30 do 21:00. W autobusach linii specjalnych, a także w tramwajach linii W, będzie obowiązywała podstawowa taryfa biletowa ZTM.

Szczegółowe informacje na temat kursowania komunikacji miejskiej na stronie wtp.waw.pl

3 sierpnia

„VIII Bieg Pamięci” - uczestnicy biegu głównego będą mieli do pokonania symboliczny dystans 1944 metrów, a dzieci i młodzież 200, 400 lub 800 metrów. Start i meta zawodów będą zlokalizowane na skwerze Sierpnia 1944. Stamtąd zawodnicy pobiegną drogą osiedlową w kierunku ulicy Rabsztyńskiej, gdzie zawrócą i ulicą Płocką wrócą na skwer. W związku z zawodami od godziny 10:00 do 12:00 pas jezdni ulicy Płockiej, w stronę Wolskiej, będzie wyłączony z ruchu pomiędzy Górczewską a Wolską. Autobusy linii 103 w kierunku Dworca Zachodniego i 106 w stronę Mariensztatu, będą kursowały objazdem aleję Prymasa Tysiąclecia i ulicą Wolską. Na trasie biegu będzie obowiązywał zakaz parkowania.

Rowerowa Masa Powstańczaw tym roku cykliści będą poruszali się szlakiem Komendy Głównej Armii Krajowej. Uczestnicy wydarzenia (udział bezpłatny, ale wymaga rejestracji) tradycyjnie spotkają się przed Muzeum Powstania Warszawskiego. Stamtąd, o godzinie 17:00, rozpoczną przejazd ulicami: Przyokopową, Grzybowską, Żelazną, aleją „Solidarności”, Leszno, Okopową, Dzielną, aleją Jana Pawła II, aleją „Solidarności”, Bielańską, Senatorską, przez plac Teatralny, Podwale, Kilińskiego, Długą, Bielańską, aleją „Solidarności, przez plac Bankowy, Marszałkowską, Świętokrzyską, Jasną, Brokla, Szpitalną, Bracką, Kruczą, Piękną, przez plac Konstytucji, Koszykową, Raszyńską, przez plac Zawiszy, Towarową, przez rondo Daszyńskiego, Prostą i Przyokopową do mety. Na ulicach, którymi przejedzie kolumna cyklistów, mogą wystąpić czasowe wstrzymania ruchu.

Dodatkowo sobotę, od godziny 8:00 do 14:30, na ulicy Przyokopowej, na całej długości muru Muzeum Powstania Warszawskiego, będzie obowiązywał obustronny zakaz parkowania. A w godzinach 14:30-20:30 Przyokopowa zostanie zamknięta dla samochodów.

Uroczystości 5 sierpnia

Uroczystość w hołdzie ludności cywilnej Woli przy pomniku Pamięci 50 Tysięcy Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców podczas Powstania Warszawskiego 1944 w godz. 18:00 – 19:00, skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności”. 

W sobotę, od początku dnia do godziny 19:30, na chodniku i w zatoce przy skwerze Wyszyńskiego będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się. Dodatkowo w godzinach 16:30-19:30 ulica Leszno, na odcinku od alei „Solidarności” do skweru Wyszyńskiego, zostanie wyłączona z ruchu. Objazd poprowadzi kierowców ulicami Żelazną, Żytnią i Okopową. Autobusy linii 171 i 190, w kierunku pętli przy osiedlach Chomiczówka i Górczewska, ominą zamknięty odcinek ulicy aleją „Solidarności” i ulicą Młynarską.

 

Marsz Pamięci w godz. 19:00 20:00 skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. „Solidarności” przed Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli skąd nastąpi przemarsz ulicami: Leszno, Młynarska, Wolska, Redutowa na cmentarz Powstańców Warszawy

 

W godzinach 19:00-20:30 na ulicach, którymi przejdzie marsz, mogą wystąpić czasowe wstrzymania ruchu.

Bezpłatne przejazdy w związku z organizacją obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

Nieodpłatne przejazdy przysługują:

  • harcerkom i harcerzom biorącym udział w zlocie harcerskim z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego – od 29 lipca do 2 sierpnia 2024 r.

  • harcerkom i harcerzom pełniącym służbę harcerską w trakcie obchodów – od 28 lipca do 6 sierpnia 2024 r.

  • wolontariuszkom i wolontariuszom Muzeum Powstania Warszawskiego wspierających realizację obchodów – od 26 lipca do 6 sierpnia 2024 r.

  • wolontariuszkom i wolontariuszom Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy wspierających realizację obchodów – od 26 lipca do 6 sierpnia 2024 r.

  • w granicach strefy biletowej 1 i 2

  • na podstawie imiennego identyfikatora wydanego przez Urząd m.st. Warszawy wraz z dokumentem umożliwiającym potwierdzenie tożsamości osoby uprawnionej.

Zarządzenie nr 683/2024 z 09-04-2024

CENTRUM INFORMACYJNE obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

26 lipca – 3 sierpnia
w godz. 10.00–18.00

Budynek C, Muzeum Powstania Warszawskiego, ul. Grzybowska 79, Warszawa

(+48) 22 376 68 37 • (+48) 22 539 79 36

https://www.1944.pl/artykul/program-obchodow-80.-rocznicy-powstania-warszaw,5518.html 

Nie znalazłeś informacji?