- Baza wiedzy
-
/
Kultura, turystyka i sport
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Obiekty i programy sportowo-rekreacyjne
Obiekty i programy sportowo-rekreacyjne
null Bulwary nad Wisłą
Bulwary wiślane w Warszawie są to tereny zlokalizowane na lewym brzegu Wisły.
Jest to ulubione miejsce spędzania wolnego czasu przez warszawiaków.
Na bulwarach znajdziemy punkt widokowy, kawiarenki i bary, rzucające cień pergole, latarnie w kształcie żagli. Jest też mini-plaża i trampoliny. Promenada dostosowana jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz rodzin z dziećmi.
W tym miejscu odbywają się wydarzenia sportowe i kulturalne dla dzieci i dorosłych. Przy brzegach rzeki znajdziemy Centrum Nauki Kopernik, Muzeum nad Wisłą i Multimedialny Park Fontann. W sezonie mieszkańcy mogą korzystać z Warszawskich Linii Turystycznych.
Poszczególne odcinki bulwarów:
-
Flotylli Wiślanej odcinek między Cyplem Czerniakowskim, a Mostem Poniatowskiego,
-
Bohdana Grzymały-Siedleckiego pomiędzy Mostem Poniatowskiego, a Mostem Świętokrzyskim,
-
generała G. S. Pattona pomiędzy Mostem Świętokrzyskim, a Mostem Śląsko-Dąbrowskim,
-
J. Karskiego pomiędzy Mostem Śląsko-Dąbrowskim, a Mostem Gdańskim,
-
Z. Religi pomiędzy Mostem Gdańskim do plaży Żoliborskiej.
Ciekawostki
-
16 sierpnia 2017 r. na bulwarze George’a Smith Patton’a uroczyście odsłonięto tablicę poświęconą patronowi tego miejsca. Tablica znajduje się między Centrum Nauki Kopernik, a Muzeum Sztuki Nowoczesnej.
-
Na Bulwarze J. Karskiego stoi krasnal „Podróżnik”, który został podarowany przez władze Wrocławia i zostanie w Warszawie na stałe.
Alkohol nad Wisłą
25.01.2023 r. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację prezydentowi Warszawy i dopuścił spożywanie alkoholu na bulwarach wiślanych. Uchwała Rady Warszawy w tej sprawie została wcześniej zaskarżona i Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził jej nieważność.
W ustnym uzasadnieniu wyroku sąd stwierdził, że uchwała Rady m.st. Warszawy nie naruszyła art. 14 ust 2b ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Ocenił też, że akta sprawy dały możliwość poznania motywów decyzji Rady.
Zaskarżenie
W 2018 r. Rada m.st. Warszawy podjęła dwie oddzielne uchwały dopuszczające spożywanie alkoholu nad Wisłą. Jedna dotyczyła bulwarów wiślanych, druga – plaży Poniatówka.
9 lutego 2022 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrywał skargi na uchwałę rady dotyczącą właśnie bulwarów. Uznał uchwałę Rady Warszawy dopuszczającą spożywanie alkoholu za nieważną.
Z tym wyrokiem z kolei nie zgodził się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i w kwietniu ubiegłego roku wniósł skargę kasacyjną do NSA. Wstrzymało to decyzję sądu wojewódzkiego.
Wyrok
NSA oddalił skargi na uchwałę utrzymując tym samym jej ważność.
Oznacza to, że spożywanie alkoholu na bulwarach pozostaje – zgodnie z uchwałą Rady Warszawy sprzed pięciu lat – dozwolone.