Wydarzenia kulturalne
null Dom otwarty
Na warszawskim Targówku, przy ul. Radzymińskiej 123, powstało nowe miejsce kultury - Dom Otwarty. Nowa placówka Domu Kultury Świt wyróżnia się pełnym dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
Dom Otwarty to inkluzywny dom kultury, który jest odpowiedzią na realne potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Miejsce zawiera szereg rozwiązań architektonicznych i technicznych umożliwiających korzystanie z zajęć zarówno dzieciom jak również osobom dorosłym także z niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Miejsce otwarte i dostępne
W placówce o powierzchni 470m2 znajduje się pokój wyciszenia, komfortka (przewijak dla osób dorosłych), pętla indukcyjna a także oznaczenia brajl oraz dedykowany system specjalnej nawigacji.
W nowo otwartej przestrzeń znajdują się przemyślane i nowocześnie wyposażone sale warsztatowe między innymi: pracownia komputerowa, pracownia VR – rozszerzonej rzeczywistości, sala plastyczna, sala muzyczna, sala taneczna i pokój do zajęć indywidualnych.
Placówka jako jedna z nielicznych w Polsce wprowadziła rozwiązania dostępności dla wszystkich niepełnosprawności – krzyżowo.
Bieżące informacje o działalności Domu Otwartego znaleźć można na profilu FB instytucji(otwiera się w nowej karcie).
Miejsce dla wszystkich
Ambasadorami Domu Otwartego są osoby, które na co dzień mierzą się z niepełnosprawnością i barierami, działające samodzielnie bądź w fundacjach i stowarzyszeniach oraz aktywni działacze na rzecz niwelowania barier, edukacji i włączania osób z niepełnosprawnościami w aktywne życie stolicy.
Wśród nich są m.in.:
-
Donata Kończyk Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Dostępności;
-
Kobas Laksa (artysta, performer, edukator, inicjator cyklu spotkań dla rodziców dzieci z trisomią „Zerówka zespolona”);
-
Izabela Sopalska- Rybak Fundacja Kulawa Warszawa;
-
Paulina Gadomska – Dzięcioł Fundacja SONI;
-
Justyna Sobczyk z Teatru 21 i Centrum Sztuki Włączającej;
-
Ania Żórawska Fundacja Kultura Bez Barier;
-
Maciek Augustyniak Polska Bez Barier.
Pozytywnego zaopiniowania i zakwalifikowania Domu Otwartego jako unikalnego miejsca publicznego w skali kraju dokonali audytorzy, wśród których znaleźli się między innymi:
-
Izabela Sopalska-Rybak – przedstawicielka osób poruszających się̨ na wózkach; założycielka i prezeska Fundacji Kulawa Warszawa;
-
Maria Kozłowska – przedstawicielka osób poruszających się̨ o kulach;
-
Katarzyna Gajewska – przedstawicielka osób niewidomych; trenerka, psycholożka, pedagożka;
-
Michał Handzel – przedstawiciel osób w spektrum autyzmu, kierownik naukowy i współzałożyciel Institutum Investigationis Scovorodianum;
-
Agnieszka Szeliga – przedstawicielka osób słabosłyszących; nagradzana aktywistka społeczna, wolontariuszka, lektorka i nauczycielka polskiego języka migowego.