Warszawa 19115 - Miejskie Centrum Kontaktu

Wstecz

Komunikat: Uwaga wścieklizna!

Komunikat: Uwaga wścieklizna!

Uwaga mieszkańcy!

W związku z kolejnymi przypadkami wścieklizny u zwierząt wolno żyjących na terenie województwa mazowieckiego, apelujemy o zachowanie czujności i ostrożności oraz o szczepienia swoich pupili.  

14.04.2022 r. Wojewoda Mazowiecki wydął rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego, garwolińskiego, kozienickiego, radomskiego, zwoleńskiego, wołomińskiego, szydłowieckiego, miasta Radom i miasta stołecznego Warszawy. Zgodnie z ww. rozporządzeniem obszar zagrożony wścieklizną, zwany dalej „obszarem zagrożonym” obejmuje już całe m.st. Warszawa.

W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

31 grudnia 2021 r. Wojewoda Mazowiecki rozporządzeniem nr 49 wprowadził nowy obowiązek, a mianowicie: na obszarze zagrożonym nakazuje się szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

Powyższe oznacza, że od 31 grudnia 2021 r. na właścicielach kotów (którzy są mieszkańcami terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt) spoczywa obowiązek zaszczepienia kota przeciwko wściekliźnie.

Szczepień psów i kotów przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Brak szczepienia psa i kota jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.