Stypendia i wyróżnienia m.st. Warszawy

null Nagroda Historyczna m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego

W tym roku odbędzie się szesnasta edycja Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego.

Nagroda została ustanowiona w grudniu 2018 r. uchwałą Rady Warszawy.  Jest kontynuacją powstałej w 2009 r. nagrody za najlepszą książkę poświęconą historii Polski – od odzyskania niepodległości w 1918 r. do czasów współczesnych.

Do konkursu m.st. Warszawy na najlepszą książkę historyczną mogą być zgłaszane autorskie prace historyczne, dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe wydane w 2023 r.

Z uwagi na cel konkursu, którym jest popularyzacja książki historycznej oraz osobę patrona, Kazimierza Moczarskiego, autora słynnych „Rozmów z katem”, organizatorzy liczą na zgłoszenia książek nie tylko ściśle naukowych, ale też adresowanych do szerokiego grona czytelniczek i czytelników.

Zgłoszenia były przyjmowane do 13 maja 2024 roku.

Zakwalifikowane książki

Do 16. edycji Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego zakwalifikowało się 100 książek wydanych w 2023 roku. Wśród nich znalazły się monografie, biografie, eseje, reportaże i wspomnienia.

Lista zakwalifikowanych tytułów jest dostępna na stronie DSH.

Finałowa piątka

Jury nominowało do tegorocznej Nagrody pięć tytułów:

  1. Kalina Błażejowska, „Bezduszni. Zapomniana zagłada chorych”, Wydawnictwo Czarne,

  2. Ryszard Jamka, „Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli”, Wydawnictwo Marginesy,

  3. Cezary Łazarewicz, „Na Szewskiej. Sprawa Stanisława Pyjasa”, Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”,

  4. Grzegorz Motyka, „Akcja »Wisła« ‘47. Komunistyczna czystka etniczna”, Wydawnictwo Literackie,

  5. Marcin Zaremba, „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności”, Znak Horyzont.

W finałowej piątce znalazły się publikacje dotyczące II wojny światowej i okupacji, czasów PRL czy historii ludowej.

Autorzy i autorki posługiwali się zarówno metodą reportażową, jak i aparatem akademickim. Jedne książki skupiają się na osobach, inne – na mechanizmach pamięci czy władzy. Łączy je odkrywanie nowych perspektyw i faktów oraz przypominanie zapomnianych lub wypartych wydarzeń. Wszystkie mogą służyć do dyskusji nie tylko o sprawach minionych, ale również o współczesnych problemach. Autorzy i autorki reprezentują różne pokolenia badaczy i reporterów, co wpływa na ich wrażliwość, język i zainteresowania.

Nagrody

Spośród zgłoszonych książek jury wybierze pięć nominacji, które zostaną zaprezentowane na łamach „Gazety Wyborczej”. Laureat lub laureatka otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę „Temperówkę Kazimierza Moczarskiego” – zaprojektowaną przez rzeźbiarza Jacka Kowalskiego, wykładowcy warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pozostałe osoby nominowane otrzymają po 10 tys. zł.

Nominowanych poznamy jesienią, a uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 1 grudnia br.

Jury

W skład jedenastoosobowego jury Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego wchodzą: prof. Andrzej Friszke (przewodniczący), prof. Antoni Dudek, prof. Dobrochna Kałwa, prof. Barbara Klich-Kluczewska, prof. Jan Kofman, dr hab. Andrzej Krzysztof Kunert, prof. Anna Landau-Czajka, dr Anna Machcewicz, dr Tomasz Makowski, Małgorzata Szejnert oraz Andrzej Wielowieyski.

Organizator i partnerzy

Organizatorem i fundatorem nagrody jest m.st. Warszawa, a współorganizatorami są Dom Spotkań z Historią oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Partnerem wydarzenia jest Biblioteka Narodowa, zaś patronem medialnym „Gazeta Wyborcza”.

Więcej informacji

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: https://dsh.waw.pl/601-nagroda-moczarskiego-2024-16-edycja-nabor,nm

Nie znalazłeś informacji?