Wydarzenia kulturalne
null Premiery teatralne w kwietniu
Kwiecień obfituje w nowe spektakle w stołecznych teatrach. Zapraszamy dorosłych, dzieci, miłośników musicali i teatralnych adaptacji.
Kofman. Podwójne wiązanie – premiera 10 kwietnia.
Nowy Teatr i Festiwal Nowe Epifanie zapraszają na spektakl Katarzyny Kalwat „Kofman. Podwójne wiązanie". Bohaterka spektaklu, Sarah Kofman, to francuska filozofka, eseistka, profesorka Sorbony, związana z nurtem dekonstrukcjonizmu, bliska współpracowniczka Jacques’a Derridy i Gilles’a Deleuze’a. Mimo imponującego dorobku naukowego obejmującego filozofię, sztukę, psychoanalizę, literaturę i feminizm, nigdy nie zdobyła należnego jej miejsca w gronie najwybitniejszych postaci światowej filozofii. W obsadzie spektaklu „Kofman. Podwójne wiązanie” zobaczymy Maję Ostaszewską, Ewę Dałkowską, Małgorzatę Hajewską-Krzysztofik i Jacka Poniedziałka.
M. Faktor. Narodziny Piękna – premiera 11 kwietnia zainauguruje obchody 75-lecia Teatru Żydowskiego.
Musical w reżyserii Agaty Biziuk, na który zaprasza Teatr Żydowski, opowiada o życiu Maksa Faktorowicza, założyciela legendarnej marki kosmetycznej i twórcy terminu „make-up”. To historia człowieka, który dzięki swoim umiejętnościom i determinacji stworzył kosmetyczne imperium i współpracował z największymi gwiazdami Złotej Ery Hollywood. Akcja musicalu toczy się w pełnym zgiełku studiu filmowym, gdzie sny o urodzie i sztuce stają się rzeczywistością. "M. Faktor. Narodziny Piękna" to opowieść o sile autokreacji i spełnianiu marzeń.
„Kosmiczny Dom” – premiera 11 kwietnia.
Na premierę zaprasza TR Warszawa. "Kosmiczny Dom"w reżyserii Liny Lapelytė to polifoniczna opowieść o bohaterach i bohaterkach uwikłanych w relacje z innymi i ze światem zmierzającym ku destrukcji. Niepozorne spotkania i codzienne sytuacje, którym nie nadajemy znaczenia, okazują się tu istotnymi momentami w życiu, stając się dla opowiadających „kosmicznym schronem”, zaspokajającym potrzebę ukorzenienia i bezpieczeństwa. Scenografia, kostiumy i światło nawiązują do poprzedniej pracy: opery klimatycznej „Sun & Sea”, za którą w 2019 roku Lina Lapelytè razem z Rugilė Barzdžiukaitė i Vaivą Grainytė zdobyły Złotego Lwa na Biennale w Wenecji.
Dwie premiery dla dzieci – premiera 12 kwietnia.
Baj wystawia „Oskara i Panią Różę”, jeden z najsłynniejszych utworów Érica-Emmanuela Schmitta, a Teatr Lalek Guliwer – pełną humoru sztukę Grzegorza Kasdepke „Strachy, achy i kalorie!”. To propozycje dla nieco starszych dzieci – “Oskar i Pani Róża” od 11 lat, “Strachy, achy i kalorie!” od lat 7.