null Projekt Warszawa – miasto wielu religii

Celem projektu jest ukazanie piękna wynikającego z wielowiekowego współistnienia w stolicy tradycji katolickiej, prawosławnej, protestanckiej, żydowskiej i muzułmańskiej. 

Zapisy na wydarzenia

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, po wcześniejszym zapisie przez formularz.

Formularz znajduje się na stronie: https://www.centrumjp2.pl/warszawa-miasto-wielu-religii/

Spacery

W ramach projektu Centrum Myśli Jana Pawła II przygotowało cztery trasy i dziesięć spacerów po Warszawie, śladami osób i miejsc związanych z różnymi religiami i wyznaniami. Trasy spacerowe opracował znakomity varsavianista Jerzy S. Majewski, który część z proponowanych wycieczek poprowadzi osobiście. Podczas spacerów przewodnicy opowiedzą o najważniejszych miejscach (obiektach architektonicznych, w tym sakralnych, miejscach kultu religijnego i życia społeczno-kulturalnego), tych wciąż istniejących na mapie miasta, jak i takich, których już nie ma.

Trasy zostały przygotowane w partnerstwie z Domem Spotkań z Historią, a także skonsultowane z przedstawicielami działających współcześnie w Warszawie największych kościołów i wspólnot wyznaniowych. Trasy spacerów pokazują sąsiedztwo i przenikanie się katolicyzmu, prawosławia, protestantyzmu, judaizmu i islamu. Proponowane tematy i terminy tras spacerowych to: „Grzybów i Muranów nie tylko żydowski”, „Wielowyznaniowe dzieje Warszawy zapisane na cmentarzach”, „Wielokulturowe centrum Pragi” oraz „Szlakiem wielowyznaniowej Warszawy w kolebce miasta”.

Spacery poprowadzą Jerzy Majewski i Adrian Sobieszczański. Na spacery obowiązują zapisy.

Harmonogram spacerów

Wielowyznaniowe dzieje Warszawy zapisane na cmentarzach

  • 13.10, godz. 11:00 – prowadzenie: Jerzy Majewski

Szlakiem wielowyznaniowej Warszawy w kolebce miasta

  • 19.10, godz. 11:00 – prowadzenie: Adrian Sobieszczański

Wielokulturowe centrum Pragi

  • 26.10, godz. 11:00 – prowadzenie: Adrian Sobieszczański

Grzybów i Muranów nie tylko żydowski   

  • 27.10, godz. 11:00 – prowadzenie: Adrian Sobieszczański

Wspólny stół

19 października Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza spacerowiczów na poczęstunek z udziałem przedstawicieli organizacji i ośrodków wyznaniowych funkcjonujących w Warszawie. Spotkaniu będzie towarzyszyła projekcja filmu nawiązującego do tematyki różnic kulturowych i religijnych oraz potrzeby wzajemnego szacunku i budowania porozumienia mimo różnic.

Koncert „Pokój dla Jeruzalem”

Zwieńczeniem projektu będzie koncert „Pokój dla Jeruzalem”, który odbędzie się 20 października w Studiu Koncertowym S1 Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Podczas koncertu zaprezentowana zostanie muzyka różnych wyznań chrześcijańskich, judaizmu i islamu.

Wydarzenie nawiązywać będzie bezpośrednio do 38. rocznicy Światowego Dnia Modlitwy o Pokój w Asyżu.

Nie znalazłeś informacji?