- Baza wiedzy
-
/
Edukacja
- Działalność gospodarcza
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Szkoła i przedszkole
Szkoła i przedszkole
null Przedszkola - pytania
Wychowanie przedszkolne obejmuje dzieci od początku roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 3 lata, do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat. W szczególnie uzasadnionych przypadkach wychowaniem przedszkolnym może także zostać objęte dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
Rekrutacja
Moje dziecko nie dostało się do przedszkola i co mam teraz zrobić?
Aktualna informacja o wolnych miejscach w przedszkolach i szkołach podstawowych dostępna jest na stronie.
Jeśli kwestia dotyczy 5- lub 6-latka, proszę o kontakt z Wydziałem Oświaty dla dzielnicy zgodnie z miejscem zamieszkania dziecka.
Opłaty
Jakie są opłaty w przedszkolach?
Rodzice płacą za posiłki.
Podstawa prawna
Uchwała nr XXXIX/1031/2017 z 2017-01-19
Czy miasto definiuje jaka może być maksymalna stawka żywieniowa w przedszkolu państwowym? Czy w przedszkolu państwowym istnieje możliwość opłacenia tylko obiadu i rezygnacji z pozostałych posiłków nie ponosząc opłat?
Dzienna wysokość opłaty za korzystanie z posiłku w przedszkolu jest nie wyższa niż 17 zł (zgodnie z § 4 ust. 1 pkt 1 zarządzenia nr 1302/2017 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 3 sierpnia 2017 r. w sprawie ustalenia warunków korzystania ze stołówek w przedszkolach i szkołach m.st. Warszawy oraz upoważnienia dyrektorów szkół i przedszkoli do zwalniania z opłat za posiłki).
Opłaty ustala dyrektor przedszkola. W przedszkolach powinna być możliwość opłacenia tylko obiadu i rezygnacji z pozostałych posiłków.
Syn mieszkańca dostał się do przedszkola publicznego oddalonego od miejsca zamieszkania o ponad 3 km. Czy gmina ma obowiązek zorganizować bezpłatny transport lub zwracać koszty dojazdu dla dziecka i opiekuna?
Zgodnie z przepisami prawa obowiązek zapewnienia miejsca w przedszkolu lub oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej położonej do 3 km od miejsca zamieszkania dotyczy tylko dzieci 5 i 6 letnich. Jeżeli dziecko 5-6 letnie zostało przyjęte, w ramach wskazania miejsca, do placówki innej niż wybrana przez rodziców i położonej w odległości ponad 3 km od miejsca zamieszkania, wówczas rodzice mogą ubiegać się o zwrot kosztów dowozu dziecka. Informacji udzieli Wydział Oświaty i Wychowania w Dzielnicy, w której znajduje się przedszkola/szkoła. Dzieci młodsze muszą mieć zapewnione miejsce edukacji przedszkolnej na terenie gminy, czyli na terenie m.st. Warszawy. Nie ma obowiązku zapewniania dowozu.
Gdzie znajdę kalkulator wynajmu nieruchomości oświatowych m.st. Warszawy (np. pomieszczenia w szkole)?
Kalkulator dostępny jest na stronie https://www.mbfo.waw.pl/kalkulator.
Diety żywnościowe
Czy są wytyczne dotyczące dostępności diety wegetariańskiej w przedszkolu? Czy są jakieś wytyczne prawne?
Organizacja posiłków jest zadaniem statutowym przedszkola, ale za finansowanie posiłków odpowiadają rodzice. Posiłki oferowane w przedszkolu/szkole muszą być przygotowywane zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz. U. z 2016 r. poz. 1154).
Samorząd warszawski podejmuje wiele działań, aby placówki oświatowe były ekologiczne, nowoczesne, zaspokajające różne potrzeby dzieci i młodzieży, również w zakresie oferowanych posiłków. Zwiększanie udziału produktów pochodzenia roślinnego w żywieniu dzieci i młodzieży jest zgodne z europejskimi i krajowymi trendami w żywieniu zbiorowym.
Dyrektorzy przedszkoli w miarę możliwości organizacyjnych, lokalowych i kadrowych starają się uwzględniać oczekiwania i prośby rodziców dot. posiłków przygotowywanych dla przedszkolaków. Priorytetowo traktowane są diety wynikające z zaleceń lekarskich. W sprawie ustalenia indywidualnej diety dla dziecka proponuję kontakt bezpośrednio z dyrektorem przedszkola.
Zajęcia dodatkowe
Czy rada rodziców może podpisać umowę z firmą na zajęcia dodatkowe?
Działalność i kompetencje rad rodziców reguluje ustawa Ministerstwa Edukacji Narodowej. Proszę o kontakt w tej sprawie z MEN-em lub Wydziałem Zwiększania Szans Edukacyjnych Kuratorium Oświaty w Warszawie, tel. na centralę 22 551 24 00.
Ile czasu trwają zajęcia przedszkolaków w różnych grupach wiekowych?
W myśl Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr 61 poz. 624 z późn. zm.) godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut. Jednocześnie rozporządzenie określa, że czas trwania zajęć prowadzonych dodatkowo powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić:
-
dzieci w wieku 3-4 lata około 15 min.
-
dzieci w wieku 5-6 lat około 30 min.
Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej jest informacja, że przedszkole może podpisać umowę z firmą zewnętrzną na zajęcia dodatkowe, tylko że rodzice nie mogą za to zapłacić. Dlaczego miasto nie sfinansuje tych innych zajęć, np. tańców, baletu, plastyki?
Pierwsza część pytania – autorem informacji, o której mowa, jest Ministerstwo Edukacji Narodowej – w związku z tym proszę kontaktować się w tej sprawie z MEN-em lub Wydziałem Zwiększania Szans Edukacyjnych Kuratorium Oświaty w Warszawie, tel. na centralę 22 551 24 00.
Druga część pytania – dobór zajęć może odbywać się w konsultacji z rodzicami, których reprezentuje rada rodziców, ale ostateczna decyzja należy do dyrektora przedszkola.
Reprezentuję firmę językową. Na stronach MEN jest informacja, że przedszkole może podpisać z nami umowę. Dlaczego tego nie robi?
Autorem informacji, o której mowa, jest Ministerstwo Edukacji Narodowej – w związku z tym proszę o kontakt w tej sprawie z MEN-em lub Wydziałem Zwiększania Szans Edukacyjnych Kuratorium Oświaty w Warszawie, tel. na centralę 22 551 24 00.
Miasto doprowadziło do tego, że dyrektorka przedszkola musiała zwolnić drugą panią woźną, kto pomoże mojemu dziecku się ubrać/zjeść obiad itd.
Proszę o kontakt z Wydziałem Oświaty dla dzielnicy – bezpośredni nadzór nad placówkami z danej dzielnicy sprawuje burmistrz, który zatwierdza arkusze organizacji pracy szkół i przedszkoli.
Remont placówek
Dlaczego w przedszkolu mojego dziecka znowu nie było remontu/remont ciągle trwa?
Proszę o kontakt z Wydziałem Oświaty dla dzielnicy.