null Źródełka z warszawską kranówką w szkołach

Każda szkoła zaopatrywana w wodę przez MPWiK i prowadzona przez m.st. Warszawę, może zgłosić się do projektu "Woda w szkole" i otrzymać źródłeko. Urządzenia montowane są bezpłatnie od 2015 roku w stołecznych szkołach w ramach projektu realizowanego przez wodociągi warszawskie we współpracy z Urzędem m.st. Warszawy i Sanepidem.

Etapy procesu montażu źródełka w szkole

ETAP I: Przygotowanie

1. Uzyskanie aprobaty społeczności szkolnej na montaż źródełka np. w formie ankiety, rozmowy, sondy lub opinii Rady Rodziców.

2. Wyznaczenie osoby odpowiedzialnej lub zespołu z personelu szkoły, przedstawiciela Rady Rodziców i uczniów, który będzie miał za zadanie:

  • koordynowanie procesu montażu źródełka, w tym kontakt z Urzędem i MPWiK,

  • zaplanowanie i wdrożenie działań edukacyjnych o wodzie oraz higienie i bezpieczeństwie użytkowania źródełka.

3. Zweryfikowanie wyników ostatniego badania jakości wody (nie starszego niż rok). W przypadku braku takiego badania, przeprowadzenie badania jakości wody z punktu poboru wody usytuowanego możliwie najbliżej od planowanego miejsca montażu źródełka. Jeśli wynik badania jakości wody będzie pozytywny należy go wysłać wraz z deklaracją do urzędu (ust. 4 pkt d) poniżej). Jeśli wynik badania jakości wody będzie negatywny należy zidentyfikować przyczynę i po jej usunięciu wykonać ponowne badanie jakości wody.

4. Określenie warunków niezbędnych do wykonania montażu źródełka:

  • Wybór miejsca montażu źródełka według: bliskości i stanu wewnętrznej instalacji wodno-kanalizacyjnej (bliskość łazienki, kuchni), kryteriów funkcjonalności, bezpieczeństwa (szerokość korytarza, dostęp uczniów młodszych i starszych, liczba użytkowników itp.) oraz potrzeb uczniów. Źródełko nie wymaga zapewnienia zasilania energią elektryczną.

  • Weryfikacja technicznych możliwości montażu źródełka wynikających z konieczności wykonania dodatkowych wewnętrznych: instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, aby zapewnić doprowadzenie wody zimnej i podłączenie do kanalizacji.

  • Sporządzenie kosztorysu przedsięwzięcia i ustalenie źródeł finansowania przedsięwzięcia, w tym kosztu badania jakości wody.

  • Przesłanie deklaracji montażu źródełka wraz z posiadanym pozytywnym wynikiem badania wody na adres: Kampania „Wiem, co jem”, Centrum Komunikacji Społecznej (CKS), ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

  • Po otrzymaniu deklaracji MPWiK dokona ostatecznej kwalifikacji szkoły, po przeprowadzeniu weryfikacji stanu sieci wodociągowej w otoczeniu szkoły. Wówczas CKS zawiadomi szkołę o wpisaniu na listę szkół, w których zostaną zamontowane źródełka.

Etap II. Instalacja

  1. Przeprowadzenie przez szkołę ewentualnej konsultacji z MPWiK odnośnie miejsca i warunków montażu źródełka w wytypowanym miejscu mailowo: marketing@mpwik.com.pl, telefonicznie: 22 445 92 01 (Uwaga, nastąpiła zmiana numeru telefonu).

  2. Wykonanie przez szkołę (na jej koszt), do wytypowanego miejsca, wewnętrznej instalacji wodociągowo-kanalizacyjnej wraz z podejściami, w celu montażu źródełka zgodnie z „Instrukcją przygotowania instalacji wewnętrznej do montażu urządzenia” dostarczoną przez MPWiK przy użyciu materiałów dopuszczonych do kontaktu z wodą pitną. Zakończenie instalacji wodociągowej zaworem umożliwiającym pobranie próbki do badania jakości wody przed montażem urządzenia. Płukanie nowo zamontowanej instalacji wodociągowej.

  3. Przeprowadzenie przez szkołę (na jej koszt), badania jakości wody po wykonaniu nowo zamontowanej instalacji wodociągowej, zgodnie z rozporządzeniem wskazanym powyżej. 

  4. Przekazanie do MPWiK na adres: marketing@mpwik.com.pl lub pocztą na adres: Kampania „Wiem, co jem”, MPWiK, Dział Promocki i Edukacji Ekologicznej, Pl.Starynkiewicza 5, 02-015 Warszawa, wyniku badania jakości wody pobranej z nowo zamontowanej instalacji wodociągowej oraz uzgodnienie terminu montażu źródełka mailowo: marketing@mpwik.com.pl, telefonicznie: 22 445 92 01 (Uwaga, nastąpiła zmiana numeru telefonu). 

  5. Przeprowadzenie w uzgodnionym terminie montażu źródełka przez podwykonawcę MPWiK oraz przekazanie dyrektorowi szkoły „Instrukcji użytkowania źródełka”.

  6. Przeprowadzenie badania jakości wody po montażu źródełka przez podwykonawcę MPWiK (i na jego koszt). 

  7. Podpisanie protokołu odbioru zamontowanego źródełka po otrzymaniu pozytywnego wyniku badania jakości wody przez dyrektora szkoły z podwykonawcą MPWiK.

  8. Podpisanie umowy darowizny źródełka przez dyrektora szkoły i MPWiK.

Etap III. Udostępnienie źródełka do użytkowania

  1. Zapoznanie społeczności szkolnej z wynikami badania jakości wody oraz zasadami higieny i bezpiecznego użytkowania zamontowanego źródełka.

  2. Przestrzeganie przez użytkowników źródełka zasad eksploatacji zgodnie z otrzymaną „Instrukcją użytkowania źródełka”.

  3. Przeprowadzanie przez szkołę okresowego badania wody.

  4. Prowadzenie w szkole działań edukacyjnych.

Korzyści dostępu do źródełek w szkołach

1. Profilaktyka zdrowia i promocja prawidłowego żywienia:

  • Profilaktyka choroby próchnicowej u dzieci i młodzieży wynikająca z ograniczenia picia słodzonych napojów

  • Zmniejszenie liczby dźwiganych przez dzieci codziennie do szkoły kilogramów.

2. Promowanie zachowań proekologicznych:

  • Zmniejszenie ilości odpadów

  • Zmniejszenie liczby wjeżdżających do miasta TIR-ów z wodą

  • Osiąganie celów wyznaczonych w dokumentach strategicznych Unii Europejskiej

3. Oszczędności w wydatkach indywidualnych rodziców na wodę w butelkach

4. Oszczędności w wydatkach szkoły i rady rodziców na zakup wody dla uczniów

Lista szkół, w których są źródełka z wodą

Nie znalazłeś informacji?