Udogodnienia dla pasażerów

null Warszawskie Linie Turystyczne

Warszawskie Linie Turystyczne to nie tylko gratka dla miłośników komunikacji miejskiej, ale także sposób na poznanie Warszawy, jej zabytków i ciekawych miejsc.

Promy przez Wisłę

Promami można w ciągu kilku minut przeprawić się na drugą stronę rzeki, na przykład z bulwarów na popularną plażę „Poniatówkę”. Płynąc promem można poczuć przyjemny, wiślany chłód, który jest szczególnie miły w upalne, letnie dni.

Trasy

Brzegi Wisły łączą trzy bezpłatne przeprawy promowe:

  • „SŁONKA”: Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża)

  • „PLISZKA”: Most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża)

  • „WILGA”: Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża)

Opłaty

Rejsy promami są bezpłatne.

Rozkład rejsów

Promy kursują w dni wolne od 1 maja do 22 września. W wakacje, od 1 lipca do 31 sierpnia, przeprawy działają codziennie.

Rozkład rejsów promów 

Regulamin

Regulamin przepraw promowych 

Przypominamy, aby ze względów bezpieczeństwa, podczas podpływania promu nie znajdować się w wyznaczonej strefie opuszczania trapu.

Mapa Warszawskich Linii Turystycznych

Mapa

Statek do Serocka

Warto wybrać się w całodzienny rejs statkiem do Serocka. W tym sezonie podróż rozpoczyna się z przystani przy warszawskim Żeraniu. Statek „Zefir” zabiera na pokład 100 pasażerów. Każdy pasażer ma zagwarantowane zadaszone miejsce siedzące z dostępem do stolika. Na statku znajduje się grill oraz bufet z ciepłymi i zimnymi napojami.

Trasa

Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a samo Jezioro Zegrzyńskie to prawdziwy raj dla wędkarzy oraz amatorów sportów wodnych. W drodze do Serocka statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku. W Serocku wycieczkowicze mają około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży.

Statek pływa na trasie: Żerań (przystań przy przystanku Cementownia 02) – Kanał Żerański – Jezioro Zegrzyńskie – Serock i z powrotem.

Mapa trasy

Rozkład rejsów

Zefir” wypływa o godz. 9.00 z przystani przy Kanale Żerańskim (okolice przystanku Cementownia 02), o godz. 12.30 przybija do brzegu w Serocku, aby o 14.30 wyruszyć do Warszawy.

Rejs kończy się około godziny 18.00. Godziny te, poza godziną rozpoczęcia wycieczki, mogą ulec zmianie, o czym pasażerowie będą informowani podczas rejsu.

Rozklad wycieczki statkiem do Serocka 2024

Dojazd na przystań

Dojazd na miejsce jest możliwy autobusami linii 126, 705, 735 i 736 do przystanku Cementownia (na żądanie) lub pociągami SKM linii S3, S4 i Kolei Mazowieckich linii R9 do przystanku Warszawa Żerań (około 300 metrów od przystani).

Jeśli zdecydujecie się Państwo na dojazd samochodem, zachęcamy do skorzystania z Parkingu P+R Żerań PKP zlokalizowanego wzdłuż przystanku kolejowego Warszawa Żerań. Dla osób posiadających ważny bilet od dobowego wzwyż parking jest darmowy.

Sprzedaż biletów

Bilety można kupić:

Bezpłatne bilety 

Bilety bezpłatne dostępne są wyłącznie w punkcie sprzedaży stacjonarnej POP „Metro Dworzec Wileński”. Na każdy rejs obowiązuje ograniczona pula bezpłatnych biletów.

Cena biletów

bilet normalny bilet ulgowy bilet rodzinny 

od 3 do 5 osób, w tym co najmniej jedno dziecko do ukończenia 18 roku życia

36 zł  18 zł

25 zł – rodzic/opiekun

18 zł – dziecko od czasu objęcia obowiązkiem szkolnym do ukończenia 18 roku życia

bezpłatnie – dziecko do czasu objęcia obowiązkiem szkolnym

 

Rezygnacja z rejsu

Pasażerowie, którzy zrezygnują z rejsu do Serocka powinni zgłosić się do stanowiska sprzedaży biletów armatora znajdującego się w Punkcie Obsługi Pasażerów ZTM na stacji metra Dworzec Wileński – nie później niż na jeden dzień przed planowanym rejsem, w dniach i godzinach funkcjonowania stanowiska sprzedaży (tj. w piątki 15:00-18:00 i soboty 8:00-11:00) . W przypadku zwrotu biletu zakupionego on-line należy go fizycznie wydrukować i na tej podstawie dokonać zwrotu. Zwrot nie jest możliwy na podstawie otrzymanego drogą elektroniczną kodu QR.

Opłata manipulacyjna za zwrot biletu - 20% wartości biletu

Regulamin

Regulamin przewozu

Linia tramwajowa T

Przejażdżka linią T jest doskonałym pomysłem na wakacyjny weekend. Zabytkowe tramwaje zapewniają dojazd do wielu stołecznych miejsc, w których można spędzić czas korzystając z atrakcyjnej oferty.

Zabytkowy tabor

W sezonie wakacyjnym na linię T wyjeżdżają zabytkowe tramwaje z lat 40. i 50. XX wieku. Oczekujący na przystanku mogą trafić m.in. na tzw. „berlinki”. Wagony zaprojektowane specjalnie dla Warszawy, zostały wywiezione do Berlina podczas II wojny światowej. Po jej zakończeniu odzyskano je i sprowadzono do stolicy. Na trasie spotkamy również tramwaje generacji N. Najstarszy z nich obsługiwał linię 30, uruchomioną wraz z otwarciem Trasy W-Z w 1949 roku.

Trasa

Tramwaje linii turystycznej T kursują na trasie: PL. NARUTOWICZA – Grójecka – Al. Jerozolimskie – most Poniatowskiego – al. Zieleniecka – Targowa – Trasa W-Z – Marszałkowska – Nowowiejska – Filtrowa – PL. NARUTOWICZA

Uwaga. Wybrane kursy odbywają się na trasie wydłużonej do lub z pętli BANACHA.

Rozkład jazdy

Z przejazdów tramwajami linii T można skorzystać w soboty i niedziele od 22 czerwca do 1 września oraz dodatkowo 16 sierpnia.

Opłaty

W tramwajach kursujących na linii T obowiązuje standardowa taryfa ZTM.

W wagonach pasażerowie spotkają konduktorów z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Ich rolą będzie obsługa wagonu oraz pomoc przy kasowaniu biletów jednorazowych w tradycyjnych „dziurkaczach”. Bilety krótko- i długookresowe kodowane na Warszawskiej Karcie Miejskiej prosimy skasować wcześniej w innym pojeździe lub bramce metra.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

Uwaga! Linię obsługują tramwaje wysokopodłogowe.

Mapa Warszawskich Linii Turystycznych

Mapa

Linia tramwajowa 36

Na trasie linii 36 jeżdżą m.in. „parówki”, czyli kultowe tramwaje 13N, które od 2012 roku nie kursują na regularnych liniach. 

Trasa

Trasa linii 36 – obsługiwanej zabytkowymi tramwajami 13N „parówkami” i jeszcze kursującymi 105Na „akwariami” – prowadzi przez ścisłe centrum na zielony Żoliborz. Okolice placu G. Narutowicza to część Ochoty, w której zachowała się przedwojenna zabudowa – z neoromańskim kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w parafii św. Jakuba Apostoła, monumentalnym gmachem Domu Studenckiego „Akademik” czy budynkami mieszkalnymi wzdłuż ulicy Filtrowej. Tramwaj minie Stację Filtrów i budynek Najwyższej Izby Kontroli (w latach 30-tych XX w. siedziba urzędu wojewódzkiego), Politechnikę Warszawską, plac Zbawiciela, przejedzie przez MDM i plac Bankowy. Na Żoliborzu trasa prowadzi przez zieloną (dosłownie, bo jest tam trawiaste torowisko) ulicę Adama Mickiewicza i dalej, za placem T.W. Wilsona, Juliusza Słowackiego do pętli Marymont, skąd można pójść na spacer do Parku Kaskada.

Trasa przejazdu: PL. NARUTOWICZA – Filtrowa – Nowowiejska – Marszałkowska – Andersa – Mickiewicza – Słowackiego – METRO MARYMONT.

Rozkład jazdy

Od 1 maja do 22 września tramwaje linii 36 kursują w dni wolne od pracy. W wakacje (od 22 czerwca do 1 września) linia kursuje codziennie.

Szczegółowe godziny odjazdów dostępne będą w zakładce Rozkłady jazdy.

Ceny biletów

W tramwajach kursujących na linii 36 obowiązuje standardowa taryfa ZTM.

W wagonach dostępne są współczesne kasowniki, w których można skasować oraz aktywować każdy rodzaj biletu ZTM.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

Uwaga! Linię obsługują tramwaje wysokopodłogowe bez obsługi konduktorskiej.

Mapa Warszawskich Linii Turystycznych

Mapa

Linia autobusowa 100

Linia 100 to ponadgodzinny kurs na pokładzie historycznego autobusu po warszawskich ulicach. To oferta dla wszystkich, którzy lubią przyglądać się miastu zza szyby, ale także cenią sobie zabytkowe wozy, które kiedyś codziennie wyjeżdżały na warszawskie ulice.

Trasa

DW. CENTRALNY – E. Plater – Świętokrzyska – Prosta – Towarowa – Okopowa – Anielewicza – Świętojerska – Bonifraterska – Konwiktorska – Sanguszki – Wybrzeże Gdańskie – most Śląsko-Dąbrowski – al. „Solidarności” – Targowa – Ratuszowa – Wybrzeże Helskie – Wybrzeże Szczecińskie – most Świętokrzyski – Zajęcza – Topiel – Kruczkowskiego – Książęca – Al. Ujazdowskie – Bagatela – Marszałkowska – Al. Jerozolimskie – DW. CENTRALNY

Autobusy linii 100 zaczynają i kończą trasę na przystanku Dw. Centralny 22 – w trzeciej alejce od budynku dworca w stronę centrum handlowym.

Rozkład jazdy

Linia kursuje od 1 maja do 22 września w soboty, niedziele i święta oraz dodatkowo 2 i 31 maja oraz 16 sierpnia.

Szczegółowe godziny odjazdów dostępne będą w zakładce Rozkłady jazdy.

Ceny biletów

W autobusach kursujących na linii 100 obowiązuje standardowa taryfa ZTM.

W pojazdach bez współczesnych kasowników, pasażerowie spotkają konduktorów z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej. Ich rolą jest pomoc przy kasowaniu biletów jednorazowych w tradycyjnych „dziurkaczach” lub za pomocą szczypiec konduktorskich. Bilety krótko- i długookresowe kodowane na Warszawskiej Karcie Miejskiej prosimy skasować wcześniej w innym pojeździe lub bramce metra.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

Uwaga! Linię obsługują autobusy wysokopodłogowe.

Mapa Warszawskich Linii Turystycznych

Mapa

Kolej wąskotorowa od 15 maja

Zabytkowa kolejka wąskotorowa wyrusza w każdą sobotę wczesnym popołudniem ze stacji w Piasecznie. Przejeżdża przez Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30 XX wieku, Głosków, Runów i Złotokłos dociera do Tarczyna. W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tu pasażerowie mają czas dla siebie. Można przejść się na spacer do lasu, poleniuchować na trawie lub zwiedzić pobliski Złotokłos – przedwojenne letnisko gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał m.in Mieczysław Fogg. Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około 4 godziny. Do Piaseczna można dojechać z Warszawy m.in. specjalną zabytkową linią autobusową 51.

Linia autobusowa 51

Linia 51 jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Z autobusu można skorzystać na podstawie biletu, wydanego przez Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, na przejazd kolejką i dowożący do niej autobus. Nie ma możliwości zakupu biletu tylko na autobus linii 51.

Rozkład jazdy

Linie kursują we wszystkie soboty od 1 maja do 21 września.

Odjazd autobusu linii 51:

  • z przystanku Centrum 03 (przy ul. Marszałkowskiej) – 13.00
  • z przystanku Metro Wilanowska 01 „na żądanie” (przy ul. Puławskiej) – 13.20

Odjazd pociągu ze stacji Piaseczno Miasto – 14.00.

Powrót pociągu do stacji Piaseczno Miasto – ok 17.30

Powrót autobusu linii 51 ze stacji Piaseczno Miasto po przyjeździe pociągu – ok. godziny 18.30.

Dojazd linią 724, 709 i 727 lub SKM

Na stację Piaseczno Miasto Wąskotorowe można dojechać z Warszawy również autobusami linii 724 do przystanku Kolejka Piaseczyńska. Alternatywnym dojazdem są też autobusy linii 709 i 727 do pętli PKP Piaseczno lub pociągi SKM linii S4 i S40 oraz Kolei Mazowieckich linii R8 do stacji Piaseczno. Dworzec kolejowy Piaseczno jest oddalony o około 800 metrów od stacji wąskotorówki.

 

Sprzedaż biletów

rodzaj biletu cena biletu cena z przejazdem
autobusem linii 51
bilet normalny 49 zł 59 zł
bilet normalny dla osób posiadających Kartę Warszawiaka lub Kartę Dużej Rodziny 45 zł 55 zł
bilet ulgowy dla dzieci w wieku 3-18 lat 35 zł 40 zł

bilet ulgowy dla osób w wieku 3-18 lat posiadających Kartę Młodego Warszawiaka lub Kartę Dużej Rodziny

30 zł 35 zł

bilet dla osoby niepełnosprawnej

30 zł 35 zł
bilet dla opiekuna osoby niepełnosprawnej 45 zł 50 zł
bilet dla dzieci poniżej 3 lat (podróż na kolanach opiekunów) bezpłatnie bezpłatnie
bilet bagażowy (przewóz pociągiem roweru, grilla, leżaka, itp.) 15 zł 15 zł
bilet dla psa 15 zł 15 zł

 

Szczegółowe informacje i zakup biletu na stronie www.kolejka-piaseczno.pl

Uwaga! Cena biletu kupionego w dniu odjazdu pociągu w kasie na peronie jest wyższa o 5 zł.

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami

Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, osoby zainteresowane przejażdżką proszone są o wcześniejsze skontaktowanie się z PGTKW w celu ustalenia szczegółów.

Nie znalazłeś informacji?