null Warszawskie żłobki tylko dla dzieci szczepionych

Obowiązkowe szczepienia

Decyzją Rady Miasta od stycznia 2020r. rodzic może uzyskać miejsce w żłobku dopiero po okazaniu wpisu w książęce zdrowia dziecka o dokonanych szczepieniach. 

Wyjątkiem są przeciwwskazania zdrowotne stwierdzone przez lekarza.

Uchwała nr XXII/606/2019 z 28-11-2019

Wymóg szczepień ochronnych do żłobków jest zgodny z prawem

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w dniu 8 lipca 2020 roku skargę na przepisy uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie statutów miejskich żłobków dotyczącego warunku szczepień ochronnych jako niezbędnego do przyjęcia dziecka do placówki żłobkowej. Uchwała jest zgodna z prawem.

Sąd uznał skargę w tej sprawie za bezzasadną

Rozprawa przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie dotyczyła uchwalonych przez Radę m.st. Warszawy przepisów, na podstawie których warunkiem niezbędnym do przyjęcia dziecka do miejskiego żłobka jest wymóg posiadania przez malucha szczepień ochronnych.

Wyjątkiem są przeciwwskazania zdrowotne stwierdzone przez lekarza.

Powyższe zapisy budziły wątpliwości niektórych rodziców, a przeciwko miastu została skierowana w tej sprawie skarga do sądu.

Wymóg szczepień jest zgodny z Konstytucją RP

Wojewódzki Sąd Administracyjny podkreślił, że warunek dotyczący szczepień ochronnych w procesie rekrutacji do miejskich żłobków jest zgodny z zasadami wynikającymi z konstytucji RP, która gwarantuje ochronę zdrowia obywateli, w szczególności zwracając uwagę na dobro dziecka, jego prawa do zdrowia i życia.

Konstytucja reguluje powinności państwa polegające na zapewnieniu szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom i zwalczaniu chorób epidemiologicznych – takie obowiązki spoczywają również na samorządzie.

Sąd: dzieci bez szczepień nie są dyskryminowane

Jednocześnie w swoim stanowisku sąd dobitnie podkreślił, że nie może być mowy o dyskryminacji dzieci, których rodzice odmawiają poddania ich ustawowemu obowiązkowi szczepień. Zdaniem sądu muszą oni liczyć się z konsekwencjami swojego wyboru i nie mogą wymagać, aby niezaszczepione maluchy były traktowane na równi z tymi, których rodzice przestrzegają ustawowych obowiązków.

Opinie podmiotów zajmujących się sprawami zdrowotnymi

O zasadności szczepień wypowiadały się podmioty, zajmujące się problemami zdrowia w Polsce. W tym zakresie warto wskazać na stanowiska m.in. Krajowego Konsultanta w dziedzinie Zdrowia Publicznego, Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka, Narodowego Instytutu Zdrowia czy Rzecznika Praw Obywatelskich.

Podkreślamy również, że organem odpowiedzialnym za egzekwowanie ustawowego obowiązku szczepień są organy inspekcji sanitarnej – miasto nie posiada w tym zakresie kompetencji.

Nie znalazłeś informacji?