- Baza wiedzy
-
/
Transport i drogownictwo
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- / Sprawy komunikacyjne
- / Rejestracja pojazdów
Rejestracja pojazdów
null Wygaszenie decyzji o rejestracji pojazdów, które zostały wydane przed 14 marca 2005 r.
Nowe przepisy
Ze względu na wejście w życie nowych przepisów [1] 10 czerwca 2024 r. nastąpi wygaszenie niektórych decyzji o rejestracji pojazdów. Dotyczy ono decyzji, które:
-
zostały wydane przed 14 marca 2005 r. oraz
-
zostały wydane dla pojazdów, które nie mają od 10 lat lub więcej:
-
ważnego okresowego badania technicznego oraz
-
ważnej polisy OC, czyli umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej.
[!] Te przepisy nie dotyczą pojazdów zabytkowych i wolnobieżnych.
Co to oznacza?
Wygaszenie decyzji o rejestracji Twojego pojazdu w praktyce oznacza, że Twój pojazd po tej dacie nie będzie już zarejestrowany i nie możesz się nim poruszać. Nie otrzymasz z urzędu żadnej pisemnej decyzji. Proces wygaszania niektórych decyzji nastąpi z mocy przepisów ustawy. Informacje o wygaszeniu decyzji będziemy przekazywać przez podanie ich do publicznej wiadomości.
Nowe przepisy obowiązują od 10 czerwca 2024 r. Najpóźniej więc do 9 czerwca możesz uzupełnić dane pojazdu o informacje o badaniu technicznym i ubezpieczeniu OC.
[1] art. 17 ust. 1 oraz 2 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia niektórych skutków kradzieży tożsamości (Dz. U. z 2023 r., poz. 1394)
Co muszę zrobić, jeśli wygaśnie decyzja o rejestracji mojego pojazdu?
Pojazd, którego rejestracja wygaśnie z mocy prawa, będzie można ponownie zarejestrować, jeśli spełnisz warunki niezbędne do rejestracji. Jako właściciel pojazdu musisz:
-
zrobić badanie techniczne,
-
ubezpieczyć pojazd, czyli zawrzeć polisę OC,
-
wymienić tablice rejestracyjne – jeśli obecne tablice Twojego pojazdu są niezgodne z aktualnym wzorem tablic rejestracyjnych[2].
[2] Aktualne wzory tablic rejestracyjnych określają przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 sierpnia 2022 r. w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów, wymagań dla tablic rejestracyjnych oraz wzorów innych dokumentów związanych z rejestracją pojazdów (Dz. U. z 2022 r., poz. 1847 z późn. zm.)
Jak sprawdzisz swój pojazd?
Jeśli Twój pojazd zarejestrowany jest w Warszawie i chcesz sprawdzić, czy znajduje się w wykazie pojazdów, których decyzje o rejestracji pojazdów zostaną wygaszone 10 czerwca 2024 r. skorzystaj z wyszukiwarki (otwiera nowe okno).
Może zdarzyć się, że znajdziesz swój pojazd w wykazie, mimo że ma lub miał ubezpieczenie OC oraz badanie techniczne pojazdu w ciągu ostatnich 10 lat. Co musisz wtedy zrobić?
-
Zwróć się do podmiotu, który miał obowiązek przekazać dane do centralnej ewidencji pojazdów (CEP), czyli firmy ubezpieczeniowej lub stacji kontroli pojazdów.
-
Wyjaśnij z nimi brak przekazania danych Twojego pojazdu do CEP.
-
Jeśli jesteś w stanie udokumentować, że Twój pojazd ma polisę OC i ważne badanie techniczne, a więc nie powinien znaleźć się w wykazie – zgłoś to na adres e-mail cepik@cyfra.gov.pl.
Procedura ta dotyczy także sytuacji, gdy dowiesz się o wygaszeniu decyzji o rejestracji pojazdu po 10 czerwca 2024 r. Jeśli Twoje zgłoszenie będzie uzasadnione to w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) decyzja o wygaszeniu rejestracji zostanie anulowana.