Udogodnienia dla pasażerów

Wstecz

Zieleń na dachach wiat przystankowych

AMS, operator wiat przystankowych Warszawskiego Transportu Publicznego, w uzgodnieniu z Zarządem Transportu Miejskiego rozpoczął w sierpniu 2021 roku wykładanie rozchodnika na zadaszeniach, dzięki czemu stają się one bardziej przyjazne pasażerom i środowisku naturalnemu oraz lepiej wkomponowują się w przestrzeń miejską.

Pierwszy test roślinności na Żoliborzu

Po raz pierwszy rozchodnik na dachu warszawskiej wiaty przystankowej wyłożono testowo w sierpniu 2020 roku. Był to żoliborski przystanek Ks. Popiełuszki 02, który firma AMS zrealizowała w ramach realizacji strategii smart city – współtworzenia miast inteligentnych. W tej próbie chodziło o sprawdzenie, jak rośliny zniosą trudne warunki – wahania temperatury od ujemnej w zimie do kilkudziesięciu stopni „na plusie” latem, deszcze, śnieg, ale też okresy suszy. Rozchodniki zniosły wszystko, rośliny są na dachu wiaty do dziś i wyglądają równie dobrze jak rok temu. To właśnie przesądziło o wyborze rozchodnika jako rośliny przystankowej. 

Zalety rozchodnika

Rozchodnik jest niemal bezobsługowy – nie wymaga podlewania i nawożenia, a długo wygląda świeżo i estetycznie. Wygląd to tylko jedna z zalet obecności rozchodnika w przestrzeni miejskiej i wcale nie najważniejsza. Przede wszystkim ogranicza on zapylenie powietrza o ok. 15-20 proc. i pochłania rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla. W upalne dni obniża temperaturę pod dachem o 3-5 stopni Celsjusza. W czasie deszczu magazynuje nawet 150 litrów wody, co przyczynia się do tak bardzo pożądanej retencji wody opadowej. Rozchodnik dzięki długiemu okresowy kwitnienia sprzyja także owadom.

Wiaty z zielonym zadaszeniem

Bemowo:

 1. Wrocławska 01 (autobusowy).

Mokotów:

 1. Batumi 01 (autobusowy),

 2. Chełmska 03 (autobusowy),

 3. Wołoska-Szpital 01 (autobusowy),

 4. Metro Wilanowska 18 (autobusowy),

 5. Al. Lotników 05 (autobusowy),

 6. Metro Służew 01 (autobusowy),

 7. Metro Służew 02 (autobusowy),

 8. Konduktorska 02 (autobusowy),

 9. Goraszewska 01 (autobusowy),

 10. Rondo Unii Europejskiej 03 (tramwajowy).

Praga Południe:

 1. Gdecka 02 (autobusowy),

 2. Praga-Płd.-Ratusz 02 (autobusowy).

Włochy:

 1. Hynka 03 (tramwajowy),

 2. Hynka 04 (tramwajowy).

Wola:

 1. Magistracka 01 (tramwajowy),

 2. Młynarska 04 (tramwajowy),

 3. PKP Wola 03 (tramwajowy).

Żoliborz:

 1. Elbląska 01 (autobusowy),

 2. Ks. Popiełuszki 02 (autobusowy),

 3. Sady Żoliborskie 04 (tramwajowy).


Nie znalazłeś informacji?