- Knowledge base
-
/
Środowisko i zwierzęta
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Transport i drogownictwo
-
/
Lasy miejskie
- Dofinansowanie do inwestycji ochrony środowiska
- Pozostałe zadania z zakresu ochrony środowiska
- Przyjmowanie informacji o wyrobach zawierających azbest
- Zadania z zakresu gospodarki leśnej
- Zadania z zakresu gospodarki łowieckiej
- Zadania z zakresu gospodarki odpadami
- Zadania z zakresu prawa geologicznego i górniczego
- Zadania z zakresu prawa ochrony środowiska
- Zadania z zakresu prawa wodnego
- Zadania z zakresu rybactwa śródlądowego
- Zieleń miejska
- Zwierzęta w mieście
null Centrum Edukacji Ekologicznej
Centrum Edukacji Ekologicznej powstaje przy ul. Papirusów, przy Lesie Młocińskim. Nowy budynek posłuży jako baza dydaktyczna dla miejskich leśników.
Sale edukacyjne
W parterowym budynku znajdą się m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa, sale edukacyjne, pomieszczenia biurowe, szatnie i zaplecze sanitarne. Obiekt powstaje w technologii drewnianej modułowej. Będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także energooszczędny i ekologiczny. Za źródło ogrzewania posłużą pompy ciepła zasilane energią elektryczną z ogniw fotowoltaicznych.
Remont leśniczówki
Leśniczowka jest prawie gotowa. W nowo zaaranżowaną przestrzeń wewnątrz budynku wkomponowano zdemontowane podczas remontu stare okna i drzwi, które przeszły konserwację. W leśniczówce będą się odbywały m.in. wernisaże, wystawy plastyczne oraz spotkania z autorami.
Harmonogram prac
Z całego kompleksu będzie można skorzystać w 2024 roku. Uruchomienie zajęć w nowym centrum planowane jest w drugiej połowie roku.
Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe w budynkach. Na zewnątrz przy obu obiektach widać już gotowe drewniane tarasy, a także chodniki i ścieżki wśród zieleni.
Elewację nowego centrum zdobią drewniane lamele, a dach jest pokryty roślinnością. W centrum działają pompy ciepła a na budynku zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna. Obiekt wyposażony został w wentylację pozwalającą na odzysk ciepła. Wewnątrz gotowe są już wszystkie pomieszczenia, m.in. wielofunkcyjna sala konferencyjno-warsztatowa z widokiem na zieleń, sala laboratoryjna, sale edukacyjne i pomieszczenia biurowe. W najbliższych miesiącach będzie trwało meblowanie i wyposażanie centrum w pomoce edukacyjne.
Zagospodarowany jest teren na zewnątrz. Tuż przy budynku centrum powstała „klasa na świeżym powietrzu” – kamienne głazy zostały wstawione w naturalnie ukształtowaną skarpę w układzie amfiteatralnym. Na całym terenie posadzone są nowe drzewa, głównie brzozy, jarzęby i lipy. Pojawiły się pierwsze krzewy.
Dofinansowanie
Projekt „Rozbudowa istniejącej bazy dydaktycznej przy ul. Papirusów 1/3 poprzez remont leśniczówki i utworzenie Centrum Edukacji Ekologicznej” dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Priorytetowego 5.5 „Edukacja ekologiczna". Koszt inwestycji to niemal 18 mln zł.
Wykonawca
Inwestycję realizuje Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Za prace projektowe i budowlane odpowiada konsorcjum firm: MODANTA, Cora New oraz P.B.E. „ELBUD” Gdańsk.