- Knowledge base
-
/
Sprawy społeczne i zdrowotne
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Osoby niepełnosprawne
null Dofinansowanie zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny
Sprzęt rehabilitacyjny to urządzenia i sprzęty zalecone przez lekarza, niezbędne do rehabilitacji w warunkach domowych, nieobjęte ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ. Sprzęt rehabilitacyjny traktowany jest w przepisach odmiennie niż wyroby medyczne – nie ma określonego katalogu sprzętów rehabilitacyjnych.
Dofinansowaniem może być objęty zakup sprzętów, przyrządów i urządzeń wspierających rehabilitację osoby z niepełnosprawnością w jej miejscu zamieszkania.
O dofinansowanie w tym zakresie może ubiegać się każda osoba zaliczona do grona osób niepełnosprawnych w myśl ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (otwarcie w nowym oknie), bez względu na wiek i stopień niepełnosprawności. Warunkiem jest posiadanie stosownego orzeczenia o niepełnosprawności (osoby do 16 r.ż.), o stopniu niepełnosprawności (osoby powyżej 16 r.ż.) lub orzeczenia równoważnego oraz spełnianie kryterium dochodowego. O dofinansowanie mogą ubiegać się osoby, których przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty:
-
50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
-
65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.
Wnioski przyjmowane są przez cały rok. Dofinansowania wypłacane są w miarę dysponowania przez WCPR środkami finansowymi przekazanymi przez PFRON na ten cel. Wysokość dofinansowania do zaopatrzenia w sprzęt rehabilitacyjny wynosi do 80% kosztów. Wnioskodawca jest zobowiązany do wkładu udziału własnego w minimalnej wysokości 20% kosztów.
Uwaga
PFRON nie zwraca kosztów poniesionych przed zawarciem umowy o dofinansowanie ze środków PFRON.
Wnioski
Aktualne druki wniosków o dofinansowanie znajdują się na stronie Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie (otwarcie w nowym oknie).
Wymagane dokumenty
Do wniosku należy dołączyć:
-
Kopię orzeczenia o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub jego odpowiednik;
-
Kopie orzeczeń o niepełnosprawności osób mieszkających wspólnie z Wnioskodawcą;
-
Ważne zlecenie lub zaświadczenie lekarskie wskazujące zasadność korzystania z określonego sprzętu do rehabilitacji w warunkach domowych;
-
Ofertę cenową dotyczącą wnioskowanego przedmiotu dofinansowania lub fakturę pro forma;
-
Kopię decyzji o pobieraniu świadczeń z pomocy społecznej, jeśli takie występują;
-
Potwierdzenie wysokości osiąganych dochodów netto w okresie trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku (dotyczy Wnioskodawcy i osób wspólnie prowadzących gospodarstwo domowe).
Składanie wniosków
Wnioski należy składać w Stołecznym Centrum Osób Niepełnosprawnych (ul. gen. Andersa 5 – stanowisko 4 lub 5) w godzinach pracy kancelarii (otwarcie w nowym oknie).
Szczegóły na temat procedury ubiegania się o dofinansowanie ze środków PFRON przez osoby mieszkające na terenie m.st. Warszawy można uzyskać w Informacji Stołecznego Centrum Osób Niepełnosprawnych oraz w Punkcie Informacyjno-Koordynacyjnym dla Osób z Niepełnosprawnościami (PIKON) przy al. „Solidarności” 93 (otwarcie w nowym oknie).
Podstawa prawna
Przydatne
-
Biuletyn Informacji Publicznej Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie (otwarcie w nowym oknie).
-
Strona internetowa Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie (otwarcie w nowym oknie).