null Dzienny opiekun - pytania

Co to jest dzienny opiekun?

Jest to alternatywna forma opieki nad dziećmi do lat 3 po ukończeniu 1-go roku życia w warunkach zbliżonych do domowych realizowana z funduszy publicznych.

Dla dzieci w jakim wieku przeznaczony jest program dziennego opiekuna?

Jest to forma opieki nad dziećmi do lat 3 po ukończeniu 1-go roku życia, ale w momencie rejestracji wniosku w systemie dziecko nie musi mieć ukończonego 12 m-ca życia – rejestracja może nastąpić w momencie uzyskania numeru PESEL lub aktu urodzenia dziecka. Kwalifikacja dziecka na wolne miejsce może nastąpić z chwilą spełnienia kryterium wieku i daty objęcia wskazanej we wniosku.

Z ilu podopiecznych maksymalnie może składać się grupa dzieci, nad którą opiekę sprawuje dzienny opiekun?

Dzienny opiekun powinien świadczyć usługi opiekuńcze dla  5-ciorga dzieci, a za zgodą wszystkich rodziców dzieci uczęszczających do punktu dziennego opiekuna 8-giem dzieci,  przy pomocy jednego rodzica lub wolontariusza. Zawsze jednak z dziećmi winna być poza dziennym opiekunem druga osoba (rodzic/wolontariusz).

Sprawowanie opieki nad dziećmi u dziennego opiekuna wymagać będzie świadczenia pomocy przez rodzica lub wskazanego przez tego rodzica wolontariusza co najmniej 8 godzin w czasie tygodnia.

Czy możliwe jest sprawowanie opieki nad dziećmi bez wsparcia rodzica lub wolontariusza?

Tak, ale tylko wtedy gdy grupa liczy mniej niż pięcioro dzieci. Jednak ze względów bezpieczeństwa i dla dobra dzieci rodzice powinni takich sytuacji unikać. W tym celu dzienny opiekun w porozumieniu z rodzicami ustala grafik dyżurów rodzicielskich/wolontariackich.

Jakie są koszty i opłaty za pobyt dziecka u dziennego opiekuna?

Miesięczna opłata za pobyt dziecka w żłobku lub u dziennego opiekuna jest stała i wynosi 1 500 zł. W przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności opłata wynosi 1.900 zł. Opłatę wnosi się z dołu, do końca trzeciego miesiąca kalendarzowego licząc od końca miesiąca, za który należy wnieść opłatę. Opłatę za wyżywienie wnosi się z dołu, do 20 dnia każdego miesiąca kalendarzowego.

Od 1 października 2024r. będą mieli Państwo możliwość skorzystania ze świadczenia „aktywnie w żłobku”, które pokryje w całości miesięczną opłatę za pobyt dziecka w placówce.

W celu skorzystania z świadczenia „aktywnie w żłobku” niezbędne jest  złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Rodzic/opiekun prawny dostarcza we własnym zakresie wyżywienie i napoje dla dziecka oraz wyprawkę.

Gdzie w Warszawie świadczone są usługi dziennego opiekuna?

Miejscem świadczenia usług są lokale m.st. Warszawy udostępnione dziennemu opiekunowi w celu sprawowania opieki.

Nasze placówki - Zespół Żłobków m.st. Warszawy (zlobki.waw.pl)

W jakich godzinach świadczone są usługi dziennego opiekuna?

Zależne jest to od potrzeb i ustaleń grupy rodzicielskiej z dziennym opiekunem. Nie może być to więcej niż 8 godzin w każdy dzień roboczy (oprócz sobót, niedziel i świąt).

Kto sprawuje opiekę nad dziećmi?

Opiekę nad dziećmi sprawuje dzienny opiekun, spełniający kryteria ustawowe określone w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w zakresie kompetencji formalnych jak i doświadczenia zawodowego w opiece nad dziećmi oraz spełnienia wymogów sanitarno-epidemiologicznych, jak i prawnych.

Dzienny opiekun jest wspierany przez rodziców. Pomoc ta ma wyrażać się przede wszystkim systematycznym współdziałaniem rodziców z dziennymi opiekunami. Rodzica może zastępować wskazany przez niego wolontariusz.

Jakie kryteria muszą spełniać rodzice/opiekun prawny, aby ubiegać się o opiekę sprawowaną przez dziennego opiekuna?

Do żłobka przyjmowane są dzieci, które spełniają łącznie następujące warunki:

1) wraz z rodzicami lub rodzicem zamieszkują na terenie m.st. Warszawy

2) poddane zostały obowiązkowym szczepieniom ochronnym lub ze względów zdrowotnych stwierdzonych przez lekarza nie mogą zostać zaszczepione, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych..

Kto sprawuje opiekę nad dziećmi kiedy zachoruje opiekun?

Jeżeli punkt jest zamknięty z powodu choroby dziennego opiekuna – rodzic może skorzystać z urlopu „opieka nad dzieckiem” w swoim miejscu pracy oraz z uprawnień wynikających z Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2012 r. w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania i wypłaty zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Czy w punktach DO prowadzone są zajęcia dodatkowe dla dzieci?

Prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych należy do zadań dziennego opiekuna.

W jaki sposób można zrezygnować z usług dziennego opiekuna?

Należy złożyć pisemną rezygnację zgodnie z zawartymi postanowieniami w umowie o świadczenie usług opiekuńczych.

Did not find the information?