- Knowledge base
-
/
Sprawy społeczne i zdrowotne
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Seniorzy
null Informacje o usługach sąsiedzkich
Co to są usługi sąsiedzkie?
Usługi sąsiedzkie to jedna z form usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania. Obejmują pomoc w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych i podstawową opiekę higieniczno-pielęgnacyjną, która nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji.
Dla kogo?
Usługi sąsiedzkie są przyznawane osobom samotnym, które z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn (np. niepełnosprawności) wymagają pomocy ze strony innych osób. Mogą być też przyznane osobie, która wymaga pomocy, a nie mieszka z rodziną (małżonek, rodzice, dziadkowie, pradziadkowie, dzieci, wnuki, prawnuki) i rodzina nie może jej takiej pomocy zapewnić.
Na pomoc muszą się zgodzić obie strony – osoba, na rzecz której mają być świadczone usługi, jak i osoba, która ma je świadczyć.
Jak się ubiegać?
Jeśli chcesz ubiegać się o pomoc w formie usług sąsiedzkich, zgłoś się do Ośrodka Pomocy Społecznej w dzielnicy, w której mieszkasz.
Ile kosztują usługi?
Zakres usług sąsiedzkich jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb osoby, która potrzebuje pomocy.
Stawka za jedną godzinę usług sąsiedzkich wynosi – 2,5% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej. W tej chwili to 19,40 zł.
Wysokość opłaty za 1 godzinę usług sąsiedzkich jest ustalana na podstawie miesięcznego dochodu osoby samotnie gospodarującej w relacji do kryterium dochodowego osoby.
Usługi sąsiedzkie przysługują nieodpłatnie osobom, których dochód na osobę nie przekracza 150% kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej.
Sprawy te reguluje art. 8 ustawy o pomocy społecznej.