null Uprawnienia wynikające z prawomocnych orzeczeń sądowych

Podstawą do użytkowania lokalu mieszkalnego jest tytuł prawny wynikający z różnego rodzaju umów (sprzedaży, najmu, bezpłatnego używania, spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i inne).

Osoby, które nie posiadają tytułu prawnego do zajmowanego lokalu powinny go niezwłocznie opróżnić. W przypadku gdy tego nie zrobią, wierzyciel ma prawo wystąpić do sądu o nakazanie opróżnienia lokalu (o tzw. eksmisję).

Jeżeli eksmisja przeprowadzana jest z mieszkania, dłużnik (czyli osoba mająca opuścić lokal) podlega szczególnej ochronie. Ochrona ta polega na wprowadzeniu przez ustawodawcę ograniczeń wynikających z ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego.

Ochrona ta na etapie egzekucji przejawia się w przyznaniu dłużnikowi prawa do najmu socjalnego lokalu (art. 14 ustawy), a w przypadku jego braku – pomieszczenia tymczasowego (art. 25c i c25d ustawy). W ostateczności - wskazanie noclegowni lub schroniska.

Egzekucja obowiązku opróżnienia lokalu następuje w trybie przepisu art. 1046 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego i wydanego na podstawie § 11 tego przepisu rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach o opróżnienie lokalu lub pomieszczenia albo o wydanie nieruchomości.

Najem socjalny lokalu

Zgodnie z ustawową definicją najem socjalny lokalu to najem lokalu:

  • nadającego się do zamieszkania ze względu na jego wyposażenie i stan techniczny, oraz którego.
  • powierzchnia pokoi wynosi przynajmniej:
  • 10 m2 – w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego
  • 5 m2/os – w przypadku gospodarstwa wieloosobowego.

Prawo do najmu socjalnego lokalu jest przyznawane przez sąd w wyniku postępowania dotyczącego opróżnienia bezumownie zajmowanego lokalu.

Najem socjalny lokalu może być również zawarty z osobą spełniające określone w uchwale kryteria – w tym celu należy złożyć wniosek o pomoc mieszkaniową .

Czas trwania umowy najmu lokalu socjalnego

Umowę najmu lokalu socjalnego zawiera się na czas oznaczony do 5 lat.

Pomieszczenie tymczasowe

Zgodnie z ustawową definicją mianem pomieszczenia tymczasowego określa się pomieszczenie:

  • nadające się do zamieszkania,

  • posiadające dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem,

  • oświetlenie naturalne i elektryczne,

  • możliwość ogrzewania,

  • niezawilgocone przegrody budowlane oraz

  • zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków,

  • zapewniające co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na każdą osobę w gospodarstwie domowym i

  • w miarę możności znajdujące się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane.

Umowę najmu tymczasowego pomieszczenia zawiera się z osobą, wobec której wszczęto egzekucję na podstawie tytułu wykonawczego, w którym orzeczono obowiązek opróżnienia lokalu służącego zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych, bez prawa do najmu socjalnego lokalu lub lokalu zamiennego.

Prawo do tymczasowego pomieszczenia nie przysługuje dłużnikowi, jeżeli:

  1. z tytułu wykonawczego wynika, że nakazanie opróżnienia lokalu zostało orzeczone z powodu stosowania przemocy w rodzinie lub z powodu rażącego lub uporczywego wykraczania przeciwko porządkowi domowemu albo niewłaściwego zachowania czyniącego uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, albo że dłużnik dokonał zajęcia opróżnionego lokalu bez tytułu prawnego;

  2. dłużnik został zobowiązany do opróżnienia lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego, której zawarcie zostało zgłoszone zgodnie z art. 19b ust. 1;

  3. dłużnik został zobowiązany do opróżnienia tymczasowego pomieszczenia;

  4. dłużnik został zobowiązany do opróżnienia lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu instytucjonalnego lokalu;

  5. dłużnik został zobowiązany do opróżnienia lokalu zajmowanego na podstawie umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności.

Czas trwania umowy pomieszczenia tymczasowego

Umowę najmu pomieszczenia tymczasowego zawiera się na czas oznaczony nie krócej niż 1 miesiąc i nie dłużej niż 6 miesięcy.

Noclegownie i schroniska

Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje prawo do tymczasowego pomieszczenia (ani też prawo do najmu socjalnego lub lokalu zamiennego), komornik usunie dłużnika do noclegowni, schroniska lub innej placówki zapewniającej miejsca noclegowe, wskazanej na wniosek komornika przez gminę właściwą ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.

Klauzula RODO

Podstawa prawna

  1. Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 roku o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu Cywilnego

  2. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny

  3. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego

  4. Uchwała Nr XXIII/669/2019 Rady miasta stołecznego Warszawy z dnia 5 grudnia 2019 roku w sprawie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta stołecznego Warszawy.

  5. Uchwała nr XXXIV/816/2012 Rady m.st. Warszawy z 29 marca 2012 r. w sprawie zasad gospodarowania i wynajmowania tymczasowych pomieszczeń

Did not find the information?