- Knowledge base
-
/
Kultura, turystyka i sport
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Sprawy społeczne i zdrowotne
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Stypendia i wyróżnienia m.st. Warszawy
null Warszawianka Roku 2024
Tytuł Warszawianki Roku jest przyznawany zarówno za działalność na rzecz stolicy, jak i promowanie wartości demokratycznych, otwartości, tolerancji, równouprawnienia, a także za wybitne osiągnięcia w swojej dziedzinie, działalność na rzecz kobiet, społeczeństwa obywatelskiego i społeczności lokalnej w Warszawie.
Nowość w plebiscycie - Warszawianka Młodego Pokolenia
W tym roku po raz pierwszy zostało przyznane specjalne wyróżnienie – Warszawianka Młodego Pokolenia.
Mieszkańcy mają okazję docenić młode kobiety, które odważnie zmieniają rzeczywistość, angażują się w działania społeczne i dają wyraz swojej kreatywności. Ich inspirująca postawa zasługuje na uhonorowanie.
Wyróżnienie specjalne Warszawianki Młodego Pokolenia może zdobyć kobieta urodzona po 1 stycznia 1995 roku, która ukończyła 16 lat i spełnia co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
-
prowadzi działalność i promocję na rzecz Warszawy;
-
realizuje działania na rzecz promowania otwartości, tolerancji, równouprawnienia, wartości demokratycznych;
-
prowadzi działalność na rzecz kobiet;
-
prowadzi działalność na rzecz społeczności lokalnej.
Harmonogram
-
16 czerwca do 17 lipca – zgłoszenia kandydatek
-
23 lipca do 26 lipca – obrady kapituły
-
30 września – ogłoszenie nominacji
-
30 września do 7 listopada – głosowanie
-
26 listopada – ogłoszenie wyników
Laureatki
-
Warszawianka Roku
Tegoroczną laureatką została Sylwia Gregorczyk-Abram, adwokatka i obrończyni praw człowieka. Współtwórczyni inicjatywy Wolne Sądy i Komitetu Obrony Sprawiedliwości od lat walczy o wartości demokratyczne i sprawiedliwość.
-
Warszawianka Młodego Pokolenia
Tegoroczna gala była szczególna z wielu powodów. Jednym z nich było przyznanie po raz pierwszy tytułu Warszawianki Młodego Pokolenia. Uhonorowano nim Dominikę Lasotę – aktywistkę klimatyczną, której działania inspirują młodzież na całym świecie. W wieku 22 lat zyskała międzynarodowe uznanie jako liderka ruchu na rzecz sprawiedliwej transformacji gospodarczej i ochrony środowiska.
Nominacje
Do tytułu Warszawianki Roku nominowane były: Magdalena Biejat, Justyna Kościukiewicz, Marta Cienkowska, Ewa Kowalska, Sylwia Gregorczyk-Abram, Karolina Kuszlewicz, Wiesława Dziklińska, Halszka Witkowska, Anna Pięta i Sylwia Spurek.
Z kolei o miano Warszawianki Młodego Pokolenia rywalizowały: Dominika Lasota, Katarzyna Bukowska, Zofia Kierner, Hanna Góźdź oraz Anna Maziarska.
Laureatka Warszawianki Roku 2023
Zwyciężczyni plebiscytu Warszawianka Roku 2023 to filozofka i wykładowczyni akademicka – doktor Katarzyna Kasia.
Katarzyna Kasia jest cenioną za swoje osiągnięcia naukowe i społeczne filozofką i publicystką. Pracuje w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale Badań Artystycznych i Studiów Kuratorskich. Jest też autorką esejów i książek, tłumaczką tekstów włoskich filozofów. W telewizji TVN24 współprowadzi program „Szkło kontaktowe”. Pisze felietony dla tygodnika „Newsweek Polska”, miesięcznika „Pani” oraz kwartalnika Polskiej Akademii Nauk „Academia”. W Wydawnictwie Znak ukazała się książka Jej i Grzegorza Markowskiego pt. „7 życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei”.
W latach poprzednich laureatkami plebiscytu zostały: Irena Sendlerowa, Anna Ojer, Nicole Sochacki-Wójcicka, Krystyna Janda, Wanda Traczyk-Stawska i Małgorzata Szumowska.