- Knowledge base
-
/
Sprawy społeczne i zdrowotne
- Działalność gospodarcza
- Edukacja
- Kultura, turystyka i sport
- Odpady komunalne; Woda i kanalizacja
- Planowanie przestrzenne; nieruchomości; geodezja; architektura; lokale
- Podatki i opłaty
- Porządek i bezpieczeństwo
- Społeczeństwo obywatelskie
- Sprawy obywatelskie
- Środowisko i zwierzęta
- Transport i drogownictwo
- / Warszawski bon żłobkowy
null Warszawski bon żłobkowy
Od 1 października 2024 roku wszedł w życie rządowy program „Aktywny Rodzic”. Jednym z elementów tego programu jest świadczenie „aktywnie w żłobku”, zgodnie z którym dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku będzie realizowane z budżetu państwa. Kwota maksymalnego dofinansowania za pobyt dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna będzie wynosić 1500 zł miesięcznie, a w przypadku dziecka legitymującego się orzeczeniem o niepełnosprawności będzie to 1900 zł miesięcznie [1].
Świadczenie „aktywnie w żłobku”, pokryje w całości opłatę za pobyt Państwa dziecka w placówce należącej do Zespołu Żłobków lub prywatnej, w której m.st. Warszawa wykupiło miejsca.
W celu skorzystania z tej możliwości niezbędne jest złożenie wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o przyznanie świadczenia „aktywnie w żłobku”.
Wejście w życie rządowego programu „Aktywny Rodzic”, a w szczególności świadczenia „aktywnie w żłobku” wpłynęło na uchylenie uchwały w sprawie „warszawskiego bonu żłobkowego”.
Zgodnie z postanowieniami uchwały Nr IX/270/2024 Rady m.st. Warszawy z dnia 29 sierpnia 2024 r. w sprawie uchylenia warszawskiego bonu żłobkowego od dnia 1 października 2024 r. traci moc uchwała nr L/1227/2017 Rady m.st. Warszawy z dnia 8 czerwca 2017 r. w sprawie warszawskiego bonu żłobkowego. Oznacza to, że decyzje ustalające prawo do świadczenia na podstawie uchwały uchylanej będą realizowane według przepisów dotychczasowych nie dłużej niż do dnia 30 września 2024 r. (Dz. Urz. Woj. Maz. z 2024 poz. 8748). Wszystkie wnioski złożone do 30 września br. będą rozpatrzone i otrzymacie Państwo stosowne informacje dotyczące złożonego wniosku.
[1] łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.