Biura Urzędu m.st. Warszawy:

Budynek Urzędu m.st. Warszawy USC, ul. gen. W. Andersa 5, 00 – 147 Warszawa

Siedziba Urzędu Stanu Cywilnego

1. Sposób Dojazdu
Budynek znajduje się przy skrzyżowaniu ulic gen. W. Andersa i al. „Solidarności”
Dojścia piesze są od ulic gen. W. Andersa, al. „Solidarności” i Nowolipki. Przejścia dla pieszych od ul. gen. W. Andersa i al. „Solidarności” posiadają sygnalizację dźwiękową , przejście dla pieszych od ul. Nowolipek nie posiada sygnalizacji dźwiękowej. Chodnik dla pieszych nie ma wydzielonego pasa dla rowerzystów. Na trasie dojścia do budynku chodnikami od ul. gen. W. Andersa i al. „Solidarności” występują schody oraz podjazdy dla wózków i osób niepełnosprawnych o szer. 90 cm i 150 cm.

Najbliższa stacja PKP Dworzec Gdański znajduje się w odległości do ok.1400 m. Dojście na perony jest możliwe za pomocą schodów stałych, ruchomych i windy.

Dojście na perony schodami stałymi , ruchomymi i windami. Ponadto jest jeszcze przejście podziemne do stacji metra - Ratusz Arsenał oraz winda dla osób niepełnosprawnych i dzieci przewożonych w wózku.

Najbliższe przystanki autobusowe znajdują się w odległości 50 m: Metro Ratusz Arsenał (kierunek: Kierbedzia –Esperanto: Nr 107, Gocław-Esperanto: Nr 111), oraz 150 m (kierunek Dworzec Centralny -Grodzisk: 160), (Os. Górczewska –CH. Marki: Nr 190)

Najbliższe przystanki tramwajowe w odległości 70 m: Metro Ratusz Arsenał (kierunek: P+R Al. Krakowska-Marymont Potok: Nr 15, PKP Służewiec-Żerań FSO: Nr 18, Wyścigi-Nowe Bemowo: Nr 35), w odległości 190 m: Metro Ratusz Arsenał (kierunek: Cm. Wolski-Kawęczyńska-Bazylika: Nr 13, Czynszowa-Nowe Bemowo: Nr 23, Koło-Wiatraczna: Nr 26).

Najbliższe miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na chodniku w odległości kilku metrów przy Urzędu. Dojazd na w/w miejsce od ul. gen. W. Andersa przy Komendzie Stołecznej Policji. Drugie miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością usytuowane jest na chodniku przy al. „Solidarności” w odległości ok. 100 m.

Najbliższy postój taksówek jest na pl. Bankowym.

2. Wejście do budynku i strefa obsługi mieszkańców
Wejście do Urzędu jest oznakowane ,znajduje się w ścianie frontowej budynku od strony ul. gen. W. Andersa - jest wyposażone w drzwi dwuskrzydłowe przeszklone i jest dostępne dla osób na wózku (szerokość przejścia powyżej 90 cm, brak progów). Dojście piesze jest równe, bez nachylenia. Na drzwiach znajduje się oznakowanie wejścia (napis „WEJŚCIE”). Przejście do sali obsługi klienta jest przez wiatrołap. Sala do obsługi petentów usytuowana wyłącznie na parterze jest przestronna z kolumnami bez oznakowania dotykowego na posadzce. Tablica informacyjna jest usytuowana niedaleko od wejścia. Brak pętli indukcyjnej oraz dostępu do tłumacza języka migowego w punkcie informacyjnym.

Korytarze na parterze prowadzące do w.c. i pokoju matki z dzieckiem nie są wydzielone drzwiami i umożliwiają wyminięcie się 2 osób . W budynku nie ma oznaczeń brajlowskich.

Petenci obsługiwani są wyłącznie na parterze, schody zawijane na I kondygnację służ wyłącznie dla pracowników.

4 W lokalu nie ma wind.

Brak pętli indukcyjnych w budynku. W halach obsługi klienta na parterze znajdują się elektroniczne tablice z wyświetlaczem informujące o kolejce osób oczekujących.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Dostęp do tłumacza PJM jest na w sekretariatach biur na piętrach.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym lub angielskim na stronie.

Ogólnodostępna toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na parterze na końcu sali obsługi dojście do toalet przez korytarz j.w. Drzwi do toalety wyposażone są w samozamykacz . W toalecie jest przestrzeń manewrowa, brak jest przestrzeni do transferu bocznego. Brak systemu przyzywowego. Miska ustępowa umieszczona jest po lewej stronie wejścia na niskiej wysokości i jest wyposażona w obustronne poręcze, a umywalka jest na prawo od miski.

W budynku jest pokój dla matki z dzieckiem wyposażony w krzesło, fotel, stolik i blat do przewijania dziecka.

Brak windy do celów ewakuacyjnych.

Budynek Urzędu m.st. Warszawy, pl. Bankowy 2, 00 – 095 Warszawa

Siedziba: Miejskiego Centrum Sieci i Danych, Biura Kultury, Biura Prawnego, Biura Cyfryzacji Miasta, Biura Ochrony Środowiska, Biura Ochrony Powietrza i Klimatu, Biura Kadr i Szkoleń, Gabinet Prezydenta – Koordynator ds. zrównoważonego rozwoju i zieleni.

Biura Urzędu m.st. Warszawy mieszczą się na piętrach: 3c, 6, 7, 8, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23.


1. Sposób Dojazdu
Dojście piesze od al. Solidarności, pl. Bankowego, ul. Tłomockie, ul. Corazziego. Przejścia dla pieszych przy pl. Bankowym posiadają sygnalizację świetlną i dźwiękową. Na trasie dojść do wejść do budynku występują liczne przeszkody np. słupki, donice z kwiatami, kosze na śmieci, schody, pachołki.

Najbliższa stacja metra Merto Ratusz Arsenał znajduje się w odległości do ok. 100 m. Dojście na perony możliwe jest za pomocą schodów, schodów ruchomych (wyjazd na górę), wind.

Najbliższe przystanki tramwajowe:
• Plac Bankowy 07 (kierunek Wyścigi: 4, 35; kierunek Al. Krakowska: 15; kierunek PKP Służewiec: 18), znajduje się w odległości ok. 58 m;
• Plac Bankowy 08 (kierunek Bemowo: 35; kierunek Żerań Wschodni: 4; kierunek Żerań FSO: 18; kierunek Potok: 15), znajduje się w odległości ok. 130 m;
• Metro Ratusz Arsenał 09 (kierunek Bazylika: 13; kierunek Wiatraczna: 26; kierunek Żerań FSO: 20;
• Żerań Wschodni: 4), znajduje się w odległości 88 m;
• Metro Ratusz Arsenał 10 (kierunek Koło: 20; kierunek Nowe Bemowo: 23; kierunek Boernerowo: 20; kierunek Cmentarz Wolski: 13), znajduje się w odległości 89 m
Najbliższe przystanki autobusowe: pl. Bankowy 03 (kierunek Kierbedzia: 107; kierunek Gocław: 111; kierunek Wilanów: E-2), znajduje się w odległości 81 m;

Najbliższe miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na parkingu z wjazdem od strony al. Solidarności, w bliskim sąsiedztwie ul. Tłomockie

Brak w okolicy postoju taksówek.

2. Wejścia do budynku i strefa obsługi mieszkańców
Wejścia do budynku: trzy wejścia od strony pl. Bankowego, dwa wejścia od strony ul. Tłomackie. Wejście dla osób poruszających na wózku od strony ul. Tłomackie, poprzedzone pochylnią rozpoczynającą się od strony al. Solidarności.

Drzwi wejściowe dwuskrzydłowe rozsuwane o szerokości powyżej 90 cm. Obok drzwiach obrotowych drzwi jednoskrzydłowe otwierane.

Pokonanie różnicy poziomów między holem windowym a wejściami od strony pl. Bankowego i jednego wejścia od ul. Tłomackie, odbywa się jedynie poprzez schody.

Korytarze na poszczególnych pietrach umożliwiają wyminięcie się dwóch osób. Hole windowe na poszczególnyvh pietrach, oddzielone od korytarzy drzwiami z kontrolą dostępu. Ewakuacyjne klatki schodowe dostępne oddzielone od korytarzy podwójnymi drzwiami wyposażonymi w samozamykacze bez mechanizmów ułatwiających otwieranie.

W budynku znajdują się dwie ewakuacyjne klatki schodowe. Komunikacja między piętrami odbywa się wyłącznie za pośrednictwem wind. Krawędzie schodów prowadzących od wejścia od strony pl. Bankowego oraz od strony ul. Corazziego do holu windowego, bez wyróżnień kolorystycznych (niewidoczne dla osób słabowidzących). Stopnie schodów proste, bez wystających nosków. Brak czytelnych oznaczeń krawędzi schodów.

W budynku znajduje się 6 wind osobowych. Komunikacja między piętrami odbywa się jedynie za pośrednictwem wind. Na panelu zewnętrznym i wewnętrznym wyświetla się numer piętra. W windzie brak komunikatów dźwiękowych informujących o numerze piętra.

W budynku nie ma pętli indukcyjnej oraz nie działa tłumacz języka migowego. Pochylnia znajduje się od strony al. Solidarności. Wejście dla osób poruszających się na wózku od ul. Tłomackie

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym lub angielskim na stronie.

Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na 23 piętrze.

W budynku znajdują się trzy sale konferencyjne.

Ewakuacja z budynku odbywa się poprzez wydzielone przeciwpożarowo dwie ewakuacyjne klatki schodowe. Brak windy do celów ewakuacyjnych.

Budynek przy ul. Canaletta 2, Warszawa

Siedziba Biura Polityki Lokalowej

1. Sposób Dojazdu
Dojścia piesze są od ulic: Canaletta, Niecała. Przejścia dla pieszych nie posiadają sygnalizacji dźwiękowej. Chodnik z przeznaczeniem wyłącznie na pas dla pieszych . Na trasie dojścia do budynku występują pojedyncze przeszkody np., słupki na przejściach, kamienne, kosze na śmieci występują poza trasą wejścia.

Najbliższa stacja metra: Ratusz Arsenał znajduje się w odległości do ok.1000 m. Dojście na perony jest możliwe za pomocą schodów i windy.

Najbliższe przystanki autobusowe: Plac Teatralny 01 (kierunek Gocław: 111, kierunek Kierbedzia 107),

Najbliższe miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się przy ulicy Canaletta 2 – 10 m od budynku. Miejsce parkingowe jest przy chodniku.

W okolicy jest postój taksówek (plac Teatralny)

2. Wejście do budynku i strefa obsługi mieszkańców
Główne zadaszone wejście znajduje się przy ulicy Canaletta, jest łatwe do zlokalizowania przez osoby słabowidzące. Wejście nie jest wyposażone w drzwi automatycznie otwierane. Jest dostępne dla osób na wózku (szerokość przejścia powyżej 90 cm). Na elewacji znajduje się oznakowanie wejścia z tablicą Urzędu Miasta oraz dzwonek z oznakowaniem. Hol wejściowy jest przestronny, jasny, bez oznakowania dotykowego na posadzce. Punkt ochrony jest na lewo od wejścia i nie posiada niskiej lady. Po prawej stronie od wejścia znajduje się punkt Obsług Klienta z niską ladą (Miejski Rzecznik Konsumentów, informacja oraz przyjmowanie wniosków). Brak pętli indukcyjnej oraz dostępu do tłumacza języka migowego w punkcie informacyjnym. Schody w holu głównym znajdują się na wprost wejścia. Schody prowadzą na IV piętro i do piwnicy. Na parterze za punktem informacyjnym znajdują się przejścia do pokoi biurowych bez kontroli dostępu.

Budynek jest przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne tylko w części parteru.

Korytarze na parterze i piętrach są szerokie umożliwiające wyminięcie się 2 osób. Korytarz na parterze jest wydzielony aluminiowymi drzwiami z samozamykaczem. Wejścia do pokoi oznakowane są tabliczkami. Brak kontroli dostępu do pomieszczeń. W budynku nie ma oznaczeń brajlowskich.

Główna klatka schodowa nie ma kontroli dostępu i jest dostępna od hallu na wprost przy wejściu. Stopnie schodów są proste bez podcięć. Brak czytelnych oznaczeń krawędzi schodów. Schody wyposażone są w jednostronne poręcze.

W budynku nie ma windy co uniemożliwia poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich.

Brak pętli indukcyjnych w budynku.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym lub angielskim na stronie.

Ogólnodostępna toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na parterze. Drzwi do toalety nie są wyposażone w samozamykacz. W toalecie jest przestrzeń manewrowa. Brak systemu przyzywowego. Miska ustępowa umieszczona jest na lewo od wejścia na niskiej wysokości i jest wyposażona w jednostronną poręcz. Umywalka umieszczona jest po lewej stronie od wejścia.

Budynek Urzędu m. st. Warszawy, ul. Chałubińskiego 8, 00 – 412 Warszawa

Siedziba Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa oraz Siedziba USC Sekcji Obrotu Zagranicznego.

1. Opis sposobu dojazdu
Dojścia piesze są od ulic Chałubińskiego, Nowogrodzka, Wspólna. Przejścia dla pieszych nie posiadają sygnalizacji dźwiękowej. Na trasie dojścia do budynku występują pojedyncze przeszkody: drzewa,, słupki na przejściach, stojaki dla rowerów.

Najbliższa stacja Warszawa Centralna i PKP Śródmieście znajduje się w odległości do ok.600 m. Dojście na perony jest możliwe za pomocą schodów i wind.

Najbliższe przystanki tramwajowe i autobusowe: Dworzec Centralny 07,08 (tramwaje: 7,9,22,24,25), Dworzec Centralny 01, 02 (autobusy: 127,128,158,175,521) znajdują się w odległości do 200 m.

Najbliższe miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się przy ulicy Chałubińskiego. Miejsca parkingowe jest na wyznaczonym miejscu na jezdni.

W bliskiej odległości znajduje się postój taksówek.

2. Wejście do budynku i strefa obsługi mieszkańców
Główne zadaszone wejście znajduje się przy ulicy Chałubińskiego oraz boczne od ulicy Nowogrodzkiej. Wejście główne jest wyposażone w drzwi obrotowe automatycznie otwierane i są dostępne dla osób na wózku (szerokość przejścia powyżej 90 cm, brak progów). Dojście piesze jest równe, bez nachylenia. Na elewacji znajduje się oznakowanie wejścia (napis „WEJŚCIE GŁÓWNE”). Hol wejściowy jest przestronny, bez oznakowania dotykowego na posadzce.

Główny punkt informacyjny jest na wprost wejścia w nieznacznej jego odległości. Nie posiada obniżonej lady. Brak pętli indukcyjnej oraz dostępu do tłumacza języka migowego w punkcie informacyjnym. W holu głównym znajdują się po lewej schody stałe i prawej ruchome, które prowadzą na pierwsze piętro.

Na parterze za punktem informacyjnym znajdują się przejścia obrotowe oraz boczne bramki z kontrolą dostępu. Bramki dostępu są metalowe nieoznakowane.

Na parterze po lewej stronie znajduje się sala obsługi klientów USC z toaleta dla niepełnosprawnych oraz pokojem dla matki karmiącej. Lady do obsługi klienta są niskie i przystosowane dla osób na wózkach.

Po prawej stronie hallu głównego znajduje się wejście po schodach na antresolę, gdzie mieści się biuro oraz Sala Obsługi klientów Biura Mienia Miasta i Skarbu Państwa. Osoby na wózkach nie mają możliwości bezpośredniego dostępu na tą salę, lecz po wcześniejszym powiadomieniu pracownika, który umożliwi mu przedostanie się do windy i wjedzie z nim na ten poziom. Na 8 piętrze znajduje się siedziba biura USC bez obsługi klientów z zewnątrz.

Korytarze na piętrach są szerokie umożliwiające wyminięcie się 2 osób. Korytarze są wydzielone szklanymi drzwiami przeciwpożarowymi z samozamykaczem, bez mechanizmów ułatwiających otwieranie. Szklane drzwi są oznakowane. Wejścia do pokoi oznakowane są tabliczkami. W budynku nie ma oznaczeń brajlowskich.

Główna klatka schodowa ewakuacyjna ma kontrolę dostępu i jest dostępna od korytarza przy hallu windowym. Stopnie schodów są proste bez podcięć. Brak czytelnych oznaczeń krawędzi schodów. Schody wyposażone są w dwustronne okrągłe poręcze.

Windy są przestronne i znajdują się za bramkami dostępu. Oznakowanie przycisków wypukłe, brak oznakowania brajlem. Komunikaty dźwiękowe znajdują się w wybranych windach i informują o numerze piętra.

Brak pętli indukcyjnych w budynku. W halach obsługi klienta na parterze znajdują się elektroniczne tablice z wyświetlaczem informujące o kolejce osób oczekujących.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym lub angielskim na stronie.

Ogólnodostępna toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na parterze w Sali obsługi klienta, na antresoli oraz na 8 pietrze. Drzwi do toalety wyposażone są w samozamykacz W toalecie jest przestrzeń manewrowa. Brak systemu przyzywowego.

Sale konferencyjne są oznakowane tabliczką.

Brak windy do celów ewakuacyjnych.
 

Budynek Urzędu m. st. Warszawy, ul. Długa 22,00-238 Warszawa

W budynku Centrum Komunikacji Społecznej realizuje projekt Wsparcia Powstańców.

1. Sposób Dojazdu
Budynek znajduje się na skrzyżowaniu ulic Długiej oraz Miodowej / Placu Krasińskich .

Dojścia piesze są od ulic: Długiej, Miodowej, Placu Krasińskich. Przejścia dla pieszych posiadają sygnalizację dźwiękową. Chodnik jest płynnie podzielony na cześć wykonaną z kostki brukowej oraz część z płyt chodnikowych. Na trasie dojścia do budynku nie występują przeszkody. Stojaki dla rowerów, kosze na śmieci występują poza trasą wejścia.

Najbliższa stacja PKP Dworzec Gdański znajduje się w odległości do ok.1500 m. Z poziomu peronu stacji metra Dworzec Gdański wjazd windą i schodami ruchomymi do poziomu przejścia podziemnego łączącego stację metra ze stacją PKP Warszawa Gdańska. Dojazd do peronów stacji Warszawa Gdańska na poziomie przejścia podziemnego po pochylni. Z pozostałych punktów możliwa komunikacja windą.

Najbliższe przystanki autobusowe: Plac Krasińskich 01 (kierunek: Wilanów, Natolin, Ursus: 116, 178, 180, 503, 518, N44) Plac Krasińskich 02 (kierunek: Żoliborz, Białołęka : 116, 178, 180, 503, 518, N44) znajdują się w odległości do 160 m.

Najbliższa stacja metra linii M1 (kierunek: Młociny, Kabaty) Ratusz Arsenał znajduje się w odległości ok. 700 m od budynku.

Najbliższe miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajdują się przed budynkiem na jezdni. Brak rampy krawężnikowej. Brak oznakowania miejsca kolorem niebieskim i symbolem osoby na wózku. Przestrzeń manewrowa na trasie dojścia posiada przeszkody: drzewo, słupki i kosz na śmieci.

Najbliższy postój taksówek znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Kilińskiego i Długiej.


2. Wejście do budynku i strefa obsługi mieszkańców
Wejście główne do budynku znajduje się w narożniku kamienicy od strony ulicy Długiej. Brak tablicy informacyjnej z napisem „Wejście”. Tablice instytucji znajdują się w podcieniu i są trudne do zlokalizowania przez osoby słabowidzące. Dojście piesze do wejścia do budynku jest równe, bez nachylenia. Wejście jest dwuetapowe: od strony ulicy znajduje się krata w której centralnie umieszczona jest kuta brama, a następnie w podcieniu, w odległości ok. 150 cm od bramy znajdują się drzwi wejściowe drewniane. Wejście nie jest dostępne dla osób na wózku. Dojście do bramy jest utrudnione przez trzy stopnie, brak pochylni. Brama oraz drzwi wejściowe są dwuskrzydłowe. Szerokość ruchomego skrzydła drzwi ma mniej niż 0,9 m. Przejście przez drzwi do przedsionka dodatkowo utrudnia próg o wysokości 3 cm, który nie jest oznaczony kontrastowo. Zarówno brama jak i drzwi nie są wyposażone w samozamykacz . W przedsionku brak przestrzeni manewrowej. Obok kraty znajduje się system przyzywowy - dzwonek- umieszczony w miejscu niedostępnym dla osoby na wózku. Na elewacji budynku, w podcieniu po lewej stronie drzwi znajdują się tablice: „Zarząd Główny Związku Powstańców Warszawskich” oraz „Stowarzyszenia Pamięci Powstania Warszawskiego 1944”.

Po prawej stronie drzwi umieszczono tablicę korkową z przypiętą informacją o godzinach otwarcia.

Za drzwiami wejściowymi znajduje się przedsionek, a następnie wąski korytarz w którym we wnęce po lewej usytuowano krzesła dla oczekujących, na wprost- wejście do pomieszczeń ZGPW, po prawej stronie-windę obsługująca piętra 1 i 2. Za szybem windowym są schody prowadzące na kolejne dwa piętra i poddasze. Brak recepcji, brak tablicy informacyjnej wskazującej przeznaczenie oraz ilość pomieszczeń na poszczególnych piętrach (np. sala wystawowa, pomieszczenia biurowe, sala konferencyjna, itp.). W korytarzu brak przestrzeni manewrowej. Brak posadzki antypoślizgowej, brak kontrastowego oznaczenia drzwi.

Na każdym piętrze znajduje się mały korytarz połączony bezpośrednio z klatką schodową, wyjściem z windy oraz wejściami do poszczególnych pomieszczeń. Powierzchnia korytarzy umożliwia wyminięcie się 2 osób. Na piętrach: pierwszym i drugim korytarze są wyposażone w okna. Przestrzeń manewrową ograniczają ustawione tam stoliki i krzesła. Brak posadzki antypoślizgowej, brak kontrastowego oznaczenia drzwi. Wejścia do pomieszczeń nie są oznakowane tabliczkami, brak oznakowań kierunkowych.

Klatka schodowa jest dostępna z korytarza na każdym piętrze, otacza ona usytuowany centralnie szyb windowy. Do 2 piętra można ją ominąć windą. Schody posiadają podcięcia, są za wąskie (mają 29 cm). Do poziomu 1 piętra wzdłuż schodów umocowano poręcz dwustronną, powyżej - jednostronną. Pierwszy i ostatni stopień nie są oznaczone kontrastowo.

W budynku znajduje się jedna winda dojeżdżająca do 2 piętra. Brak sygnalizacji dźwiękowej przyjazdu widny, brak wyposażania w Brajlowskie numery, wypukłe czy wyróżnienia przycisku „O”. Drzwi dźwigu nie są otwierane automatycznie. Brak komunikatów dźwiękowych informujących o numerze piętra.

Brak pętli indukcyjnych w budynku.

Brak informacji, że możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Brak dostępności do tłumacza PJM.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym.

W budynku brak toalet przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością.

Sala konferencyjna znajduje się na poddaszu i można się do niej dostać do piętra 2 windą, a następnie schodami. Jest ona oznakowana tabliczką.

Brak windy do celów ewakuacyjnych.

Budynek Urzędu m.st. Warszawy, ul. Dzielna 15, 01 – 029, Warszawa Siedziba Biura Rzeczy Znalezionych


1. Sposób Dojazdu

2. Wejście do budynku i strefa obsługi mieszkańców
Do Biura prowadzi 1 wejście od strony ul. Dzielnej. Przed wejściem brak jest schodów. Biuro obsługi oraz recepcja znajduje się na parterze na wprost wejścia. Dalsze przejście zabezpieczone jest kontrolą dostępu. Hall wejściowy jest niewielki, dosyć jasny, bez przeszkód oraz z odpowiednią przestrzenią manewrową, bez oznakowania dotykowego na posadzce. Punkty obsługi interesantów są dostosowane do obsługi siedzącej.

Do Biura prowadzi 1 wejście od strony ul. Dzielnej. Przed wejściem brak jest schodów. Biuro obsługi oraz recepcja znajduje się na parterze na wprost wejścia. Dalsze przejście zabezpieczone jest kontrolą dostępu.

Dla osób z problemami motorycznymi oraz niepełnosprawni na wózkach inwalidzkich a także rodzice z wózkami dziecięcymi dostępny jest korytarz i pomieszczenia na parterze.

W budynku nie ma windy.

W budynku nie ma pętli indukcyjnych ani systemów informacji głosowej, nie ma oznaczeń w alfabecie brajla ani oznaczeń kontrastowych lub w druku powiększonym dla osób niewidomych i słabowidzących.

Przed budynkiem nie ma wyznaczonego miejsca parkingowego dla osób niepełnosprawnych.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

Brak wiedzy na ten temat informacji o możliwości skorzystania z tłumacza języka migowego na miejscu lub online.

 

Budynek Urzędu m.st. Warszawy, ul. Falęcka 10 , 02 – 547 Warszawa

Siedziba: Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami dla Dzielnicy Mokotów Dział Obsługi Mieszkańców „Wiśniowa” (parter i I piętro), Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Mokotów (II piętro), Urząd Stanu Cywilnego w Dzielnicy Mokotów (III piętro).


1. Sposób Dojazdu
Dojścia piesze są od ul. L. Narbutta przez prześwit bramowy oraz od ul. Różanej. Przejścia dla pieszych nie posiadają sygnalizacji dźwiękowej.

Najbliższa stacja PKP, Dworzec Centralny, następnie autobusem linii 174 z przystanku przy ul. Chałubińskiego nr 05 w kierunku na Ursynów.

Najbliższy przystanek przy ul. L. Narbutta, skrzyżowanie z ul. Kazimierzowską, dojazd do przystanku autobusem linii 138, następnie pieszo ok. 150 m.

Najbliższe dwa miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się przy ulicy L. Narbutta przy aptece oraz jedno miejsce przy ul. Falęckiej. Miejsca parkingowe przy u. L. Narbutta usytuowane są częściowo na jezdni i częściowo na chodniku. Do budynku można dojechać samochodem od strony ul. L. Narbutta przez prześwit bramowy ulicą Jednokierunkową.

Brak w okolicy postoju taksówek.


2. Wejście do budynku i strefa obsługi mieszkańców
Wejście do budynku możliwe jest od ul. Falęckiej z poziomu chodnika przez drzwi rozwieralne szer. 90 cm z samozamykaczem. Wejście prowadzi do przedsionka z którego można dostać się na klatkę schodową prowadzącą do poszczególnych urzędów oraz do windy.

Dodatkowe wejście dla pracowników znajduje się od strony podwórka istnieje również wewnętrzna klatka schodowa prowadząca tylko do pierwszego pietra, do korzystania przez pracowników ZGN.

Korytarze na piętrach dostępne są z klatki schodowej, posiadają szerokość powyżej 1,40 m, bez progów i odcinków pochyłych.

Główna klatka schodowa prowadzi z poziomu niższego parteru na III piętro budynku. Z podestów klatki jest wejście na korytarze poszczególnych pięter.

Winda dostępna jest z poziomu obniżonego parteru znajdującego się w poziomie chodnika bez progu. Winda zatrzymuje się na czterech przystankach, 1 i 2 przystanek - ZGN Mokotów. Przystanek 3 - OPS, przystanek 4 -USC.

Brak pochylni, platform, informacji głosowej oraz pętli indukcyjnych.

pętli indukcyjnych w budynku. W halach obsługi klienta na parterze znajdują się elektroniczne tablice z wyświetlaczem informujące o kolejce osób oczekujących.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Brak tłumacza PJM.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania, czy informacji w języku migowym lub angielskim.

Ogólnodostępna toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na parterze. Drzwi o szer. 90 cm wyposażone są w samozamykacz. W toalecie jest przestrzeń manewrowa z możliwością transferu bocznego. Miska ustępowa wyposażona jest w obustronne poręcze, umywalka zamontowana jest po lewej stronie miski ustępowej. Brak systemu przyzywowego.

Brak windy do celów ewakuacyjnych.

 

Budynek Zarządu Mienia m. st. Warszawy (ZMW), ul. Jana Kazimierza 62, 01-248 Warszawa

W budynku mieści się Zarząd Mienia m. st. Warszawy (piętra I, IV i V).


1. Opis sposobu dojazdu
Budynek znajduje się na skrzyżowaniu ulic Jana Kazimierza i Karlińskiego w Warszawie.

Dojście piesze są od ulic Jana Kazimierza, Karlińskiego, Sowińskiego i Hubalczyków. Przejścia dla pieszych nie posiadają sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. Od strony ulicy Karlińskiego teren nieruchomości jest ogrodzony płotem. Dojście do budynku jest tylko z jednej strony tj. od ulicy Jana Kazimierza. Dojście do budynku posiada przeszkodę w postaci nierównego chodnika.

Autobusem

Najbliższej przystanki autobusowe i odległości do budynku:
Jana Kazimierza 02 (kierunek Cmentarz Wolski: 255) znajduje się w odległości ok. 130 m,
Jana Kazimierza 01 (kierunek Rondo Daszyńskiego:255) znajduje się w odległości ok. 250 m;
Fort Wola 01 (kierunek Sowińskiego: 105, 197) znajduje się w odległości ok. 450 m;
Fort Wola 02 (kierunek Połczyńska Parking: 105, 197,) znajduje się w odległości ok. 600 m.
Cmentarz Wolski 06 i 08 (kierunek Fort Wola: 194, 713, 716, 743) znajduje się w odległości ok. 300 m.

Tramwajem

Najbliższe przystanki tramwajowe i odległości do budynku:
Cmentarz Wolski 01 (Pętla tramwajowa, kierunek Sowińskiego: 13, 27) znajduje się w odległości ok. 250 m;
Fort Wola 04 (kierunek Połczyńska Parking: 10, 11, 26) znajduje się w odległości ok. 350 m;
Fort Wola 03 (kierunek Sowińskiego:10, 11, 26) znajduje się w odległości ok. 300 m.

Wjazd drogą dojazdową od ulicy Jana Kazimierza.

W pobliżu budynku przy ul. Jana Kazimierza 62 oraz na parkingu wewnętrznym obok biurowca brak jest wydzielonego miejsca dla osób z niepełnosprawnością. Na parkingu są 4 miejsca zarezerwowane dla samochodów służbowych Zarządu Mienia m. st. Warszawy i jeśli zajdzie potrzeba jedno miejsce może być zwolnione na potrzeby osób z niepełnosprawnością.

Taksówką

Taksówką można dojechać do budynku, bezpośrednio na podjazd przy parkingu wewnętrznym.

W okolicy budynku przy ul. Jana Kazimierza 62 brak jest postoju taksówek.


2. Wejście do budynku i obszar kontroli
Główne, zadaszone wejście do biurowca znajduje się z boku budynku przy parkingu wewnętrznym u zbiegu ulic Jana Kazimierza i Karlińskiego. Wejście do budynku nie jest oznakowane, przez co jest trudne do zlokalizowania dla osób słabowidzących. Do głównego wejścia do budynku można się dostać po schodach na podest-rampę, która znajduje się na wysokości ok. 95 cm od poziomu chodnika. Schody mają 6 betonowych stopni bez podcięć, szerokość schodów wynosi 180 cm. Schody ograniczone poręczą która biegnie przez całe schody i podest-rampę. Wysokość poręczy od podłoża – 110 cm. Przy podeście brak jest platformy lub podnośnika dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Jest to jedyne wejście do budynku.

Drzwi wejściowe (zewnętrzne i wewnętrzne) składają się z dwóch skrzydeł, z których jedno o szerokości 80 cm zamykane jest samozamykaczem. Drugie skrzydło o szerokości 70 cm jest zamykane na blokadę znajdującą się w ramie mniejszego skrzydła drzwi, którą w razie potrzeby można odblokować w celu zwiększenia prześwitu między ramą drzwi. Drzwi w świetle ościeżnicy mają szerokość 150 cm. Uchwyty drzwi zewnętrznych i wewnętrznych mają długość 115 cm i są zamocowane na wysokości 40 cm od podłoża.

Wejście – przy drzwiach wewnętrznych posiada próg około 5 cm, który nie jest ścięty.

W przedsionku pomiędzy drzwiami zewnętrznymi a wewnętrznymi znajduje się gumowa wycieraczka, którą w razie potrzeby można usunąć w celu ułatwienia wjazdu osoby niepełnosprawnej na wózku.

Hol wejściowy nie jest zbyt przestronny, jednakże osoba na wózku inwalidzkim nie będzie mieć problemu z przemieszczaniem się po nim. W holu brak jest punktu informacyjnego, a rolę tą spełnia obecnie pracownik ochrony, którego pomieszczenie znajduje się po lewej stronie tuż za wejściem do budynku. W pomieszczeniu ochrony brak pętli indukcyjnej oraz dostępu do tłumacza języka migowego. Również po lewej stronie od wejścia, na ścianie za pomieszczeniem ochrony znajduje się tablica informacyjna, która jest umieszczona na wysokości 85 cm od posadzki.

Wejścia na korytarze na piętrach są zabezpieczone szklanymi drzwiami z samozamykaczami, które wyposażone są w poręcz do otwierania znajdującą się na wysokości około 100 cm od posadzki oraz w kontrolę dostępu. Korytarze na piętrach są szerokości 175 cm, co umożliwia swobodne wyminięcie się 2 osób. Pomieszczenia na każdym piętrze są oznaczone numerami znajdującymi się na poszczególnych drzwiach. Drzwi pomieszczeń otwierane są za pomocą standardowych klamek. Oznaczenia pięter znajdują się na wprost wyjść z korytarzy, na ścianach obok wejścia do windy. W budynku nie ma oznaczeń brajlowskich.

Schody w holu wejściowym znajdują się po prawej stronie. Schody prowadzą zarówno do suteryny, w której znajdują się pomieszczenia techniczne oraz magazynowe jak również na piętra, gdzie znajdują się pomieszczenia biurowe. Szerokość schodów od ściany do poręczy wynosi 115 cm. Poręcze o przekroju płaskim znajdują się tylko z jednej strony (od strony metalowej barierki).

Stopnie schodów są betonowe, bez podcięć. Brak czytelnych oznaczeń krawędzi schodów.

W budynku znajduje się jedna winda osobowa, której wejście znajduje się po prawej stronie przy wejściu, w holu budynku W panelu sterowania jak i w tablicy przyzywowej przyciski są w grafice wypukłej. Dodatkowo oznaczenia w brajlu bezpośrednio na przyciskach w panelu sterowania. Panel przycisku w kontrastowym (czerwonym) kolorze po prawej stronie drzwi. Winda posiada przycisk awaryjny oraz dodatkowo przycisk parteru wyróżniony innym kolorem. Wymiary wewnętrzne kabiny: szerokość 110 cm, długość 125 cm, szerokość drzwi do kabiny 80 cm. Wymiary windy nie dostosowane do minimalnych wymaganych wymiarów spowodowany jest ograniczeniami istniejącego szybu windy (budynek wybudowany w latach 70-tych XX wieku). Kabina jasno oświetlona światłem nie powodującym zjawiska olśnienia, wyposażona w lustro znajdujące się naprzeciw wejścia do windy oraz w dwie poręcze na wysokości 90 cm od podłoża, z których jedną poręcz zamontowano równolegle po tej samej stronie, na której mieści się panel sterujący. Dźwig wyposażony w informację głosową i świetlną o numerze piętra oraz w system zatrzymujący zamykanie drzwi, oparty na czujnikach. Wysokość tablicy przyzywowej – 110 cm d poziomu posadzki. Wewnętrzny panel sterujący na wysokości 90-115 cm.

Brak pętli indukcyjnych, informacji głosowych i oznaczeń brajlem w budynku. Brak pochylni i platform dla osób na wózkach.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Brak dostępu do tłumacza PJM.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym lub angielskim.

Brak toalet dla osób z niepełnosprawnością i starszych, poruszających się na wózku.

Sala konferencyjna wydzielona przegrodami rozsuwanymi znajduje się w budynku na I piętrze. Wejście z głównego korytarza. Brak oznakowania sali konferencyjnej. Częściowo ograniczona przestrzeń manewrowa dla osób poruszających się na wózku.

Brak windy do celów ewakuacyjnych.

Budynek Urzędu m. st. Warszawy, wykorzystywany przez Urząd Stanu Cywilnego m. st. Warszawy na Wydział Administracyjny Analiz i Organizacji Pracy, ul. Jezuicka 1/3 ,00-238 Warszawa.


1. Sposób Dojazdu
Budynek znajduje się przy ul. Jezuickiej, pomiędzy ulicami Kanonia, Rynek Starego Miasta oraz Celna.

Dojścia piesze do budynku od ulic: Rynek Starego Miasta, Plac Zamkowy, Dziekania, Kanonia, Celna, Brzozowa, Dawna. Chodnik w całości wykonany jest z płyt chodnikowych. Na trasie dojścia do budynku występuje przeszkoda w postaci kosza na śmieci, usytuowanego tuż przy wejściu do budynku.

Najbliższa stacja PKP Dworzec Gdański znajduje się w odległości do ok.1.900 m. Z poziomu peronu stacji metra Dworzec Gdański wjazd windą i schodami ruchomymi do poziomu przejścia podziemnego łączącego stację metra ze stacją PKP Warszawa Gdańska. Dojazd do peronów stacji Warszawa Gdańska na poziomie przejścia podziemnego po pochylni.

Najbliższe dostępne przystanki to: Stare Miasto 02 (kierunek: Śródmieście, Wola, Bemowo - linie tramwajowe o numerach: 4, 13, 20, 23, 26, 28; linie autobusowe: 160, 190, N11, N21, N61, N71) Stare Miasto 01 (kierunek: Praga, Marki, Bródno - linie tramwajowe o numerach: 4, 13, 20, 23, 26, 28; linie autobusowe: 160, 190, N11, N21, N61, N71); Kapitulna 01 (kierunek Wilanów, Ursus - linie autobusowe: 116, 178, 180, N44) oraz Kapitulna 02 (kierunek: Bielany, Śródmieście) znajdują się w odległości do 500 m.

Najbliższa stacja metra linii M1 (kierunek: Młociny, Kabaty) Ratusz Arsenał znajduje się w odległości ok. 1.300 m od budynku.

Najbliższe miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajdują się przy ulicy Kanonia 8 oraz Zapiecek przy budynku, na jezdni z kostki brukowej. Brak rampy krawężnikowej. Przestrzeń manewrowa na trasie dojścia posiada przeszkodę w postaci kosza na śmieci.

Najbliższy postój taksówek znajduje się przy ulicy Podwale na wysokości numeru 13/15, w odległości ok. 300 m.


2. Wejście do budynku i strefa obsługi klienta
Wejście główne znajduje się w centralnej części budynku. Brak tablicy informacyjnej z napisem „Wejście”. Na elewacji znajduje się czerwona tablica Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Dojście piesze do wejścia jest równe, bez nachylenia. Budynek nie jest dostępny dla osób na wózku. Wejście utrudniają cztery stopnie, brak pochylni. Drzwi wejściowe stanowią dwuskrzydłowe wrota stalowe z oszkleniem pełnym oraz naświetlem, wyposażone w samozamykacz. Szerokość ruchomego skrzydła ma mniej niż 0,9 m. Przejście przez drzwi do przedsionka dodatkowo utrudnia próg o wysokości 2,5cm, który nie jest oznaczony kontrastowo. W przedsionku wystarczająca przestrzeń manewrowa. Hol wejściowy jest przestronny, bez oznakowania dotykowego na posadzce. Punkt informacyjny w postaci recepcji, znajduje się po prawej stronie zaraz za wejściem. Nie posiada on obniżonej lady recepcyjnej. Brak pętli indukcyjnej oraz dostępu do tłumacza języka migowego w punkcie informacyjnym. Schody w holu głównym znajdują się po prawej stronie, prowadzą na piętra od I do IV.

Wydział Administracyjny Analiz i Organizacji Pracy Urzędu Stanu Cywilnego znajduje się na II piętrze budynku Jezuicka 1/3. Po obydwu stronach rozchodzą się korytarze z wejściami do poszczególnych pomieszczeń. Powierzchnia korytarzy umożliwia swobodne wyminięcie się 2 osób. Korytarze są wyposażone w okna. Brak posadzki antypoślizgowej, brak kontrastowego oznaczenia drzwi. Wejścia do pomieszczeń są oznakowane tabliczkami, brak oznakowań kierunkowych. Korytarze szerokie, doświetlone światłem dziennym.

Klatka schodowa prowadząca na II piętro posiada schody z podcięciami, o głębokości 33 cm oznaczone taśmą antypoślizgową częściowo uszkodzoną. Wzdłuż schodów umocowano poręcz jednostronną bez przedłużenia. Pierwszy i ostatni stopień nie są oznaczone kontrastowo.

Brak windy w budynku.

Brak pętli indukcyjnych w budynku.

Brak informacji , że możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Brak dostępności do tłumacza PJM.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym.

W budynku brak toalet przystosowanych dla osób z niepełnosprawnością.

Niewielka sala konferencyjna jest stale dostępna dla pracowników USC.

Brak windy do celów ewakuacyjnych.

Budynek przy ul. Kłopotowskiego 1/3

Siedziba Urzędu Stanu Cywilnego m.st. Warszawy


1. Sposób Dojazdu
Dojścia piesze są od ulic Kłopotowskiego, Wybrzeże Helskie. Przejścia dla pieszych nie posiadają sygnalizacji dźwiękowej. Chodnik z przeznaczeniem wyłącznie na pas dla pieszych . Na trasie dojścia do budynku występują pojedyncze przeszkody np., słupki na przejściach, kamienne, kosze na śmieci występują poza trasą wejścia.

Najbliższa stacja PKP Warszawa Wileńska znajduje się w odległości do ok.1600 m. Dojście na perony jest możliwe za pomocą schodów, windy, pochylni.

Najbliższe przystanki autobusowe: Sierakowskiego 02 (kierunek Siekierki: 162, N14, N64), Sierakowskiego 01 (kierunek pl. Hallera: 162, N14, N64),

Najbliższe miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się przy ulicy Kłopotowskiego 1/3 – 20 m od budynku. Miejsce parkingowe jest częściowo na jezdni i chodniku.

Brak w okolicy postoju taksówek.


2. Wejście do budynku i strefa obsługi mieszkańców
Główne zadaszone wejście znajduje się wzdłuż całego budynku przy ulicy Kłopotowskiego, jest łatwe do zlokalizowania przez osoby słabowidzące. Wejście nie jest wyposażone w drzwi automatycznie otwierane i nie jest dostępne dla osób na wózku (szerokość przejścia poniżej 90 cm z progiem ok.3cm). Dojście piesze nie jest równe, bez pochylni dla niepełnosprawnych poruszających się na wózku. Na elewacji znajduje się oznakowanie wejścia z tablicą Urzędu Miasta. Hol wejściowy jest przestronny, jasny, bez oznakowania dotykowego na posadzce. Punkt informacyjny jest w nieznacznej odległości od wejścia, posiada niską ladę. Brak pętli indukcyjnej oraz dostępu do tłumacza języka migowego w punkcie informacyjnym/szatni. Kręte schody w holu głównym znajdują się po prawej stronie. Schody prowadzą na pierwsze piętro i do piwnicy. Na parterze za punktem informacyjnym/szatnią znajdują się przejścia do Sali Obsługi bez kontroli dostępu. Na parterze znajdują się trzy sale: obsługi klientów z niską ladą z zapewnioną możliwością podjazdu do lady, Sala Ślubów oraz sala Toastów.

Korytarze na piętrach są szerokie umożliwiające wyminięcie się 2 osób. Korytarz na parterze jest wydzielone drewnianymi drzwiami bez samozamykacza oraz bez mechanizmów ułatwiających otwieranie. Szklane drzwi na Sali Obsługi są oznakowane. Wejścia do pokoi oznakowane są tabliczkami. Brak kontroli dostępu do pomieszczeń. W budynku nie ma oznaczeń brajlowskich.

Główna kręta klatka schodowa ewakuacyjna nie ma kontroli dostępu i jest dostępna od hallu na prawo przy wejściu. Stopnie schodów są proste bez podcięć. Brak czytelnych oznaczeń krawędzi schodów. Schody wyposażone są w dwustronne okrągłe poręcze.

W budynku nie ma windy co uniemożliwia poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich.

Brak pętli indukcyjnych w budynku. W halach obsługi klienta na parterze i piętrze znajdują się elektroniczne tablice z wyświetlaczem informujące o kolejce osób oczekujących.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym lub angielskim na stronie.

Ogólnodostępna toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na parterze na końcu hali obsługi. Drzwi do toalety wyposażone są w samozamykacz. W toalecie jest przestrzeń manewrowa, jest przestrzeni do transferu bocznego. Brak systemu przyzywowego. Miska ustępowa umieszczona jest na wprost wejścia na niskiej wysokości i jest wyposażona w obustronne poręcze. Umywalka umieszczona jest po prawej stronie od wejścia.

Sale są oznakowane tabliczką. Przestrzeń manewrowa w salach dla osób poruszających się wózku nie jest ograniczona.

Brak windy do celów ewakuacyjnych.

Budynek Urzędu m.st. Warszawy, ul. Kredytowa 3, 00 – 056 Warszawa

Siedziba Biura Organizacji Urzędu/Wydział Kancelaryjny.


1. Sposób Dojazdu
Dojścia piesze są od ul. Mazowieckiej, pl. Małachowskiego oraz od pl. Dąbrowskiego. Przejścia dla pieszych nie posiadają sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej. Chodnik jest przeznaczony dla ruchu pieszego (brak ścieżki rowerowej). Na trasie dojścia do budynku występują pojedyncze przeszkody np. znak drogowy .

W pobliżu nie ma stacji PKP. W odległości około 500m znajduje się stacja metra Świętokrzyska. Dojście na perony stacji metra możliwe jest za pomocą schodów oraz windy.

Najbliższe przystanki autobusowe: pl. Małachowskiego 01 (kierunek Kierbedzia: 107) znajduje się naprzeciwko budynku po drugiej stronie ulicy, pl. Małachowskiego 02 (kierunek Królewska: 107) znajduje się w odległości ok. 200m od budynku .

Najbliższe miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się przy ulicy Kredytowej. Miejsce parkingowe jest częściowo na jezdni i chodniku.

Postój dla taksówek znajduje się przy pl. Dąbrowskiego (w odległości około 300m od wejścia do budynku).


2. Wejście do budynku i strefa obsługi mieszkańców
Główne wejście znajduje się od ul. Kredytowej, jest trudne do zlokalizowania przez osoby słabowidzące. Wejście do budynku na poziom parteru bezpośrednio z ulicy. Aby dostać się na poziom parteru budynku należy pokonać dwa stopnie zewnętrzne oraz cztery stopnie wewnątrz budynku. Brak czytelnych oznaczeń krawędzi stopni. Przy wejściu do budynku zainstalowany jest dzwonek przywołujący (brak oznaczeń dzwonka). Wezwany pracownik Urzędu w celu zapewnienia dostępu dla osoby na wózku dostawia podest zewnętrzny (rampa wjazdowa) oraz uruchamia wewnętrzną platformę (podnośnik) prowadzącą na poziom parteru budynku. Drzwi wejściowe do budynku bez mechanizmów ułatwiających otwieranie, szerokość przejścia powyżej 90 cm, brak progów. Dodatkowe dwa wejścia do budynku dla pracowników z prześwitów bramowych. Hol wejściowy nie posiada oznakowania dotykowego na posadzce. Punkt informacyjny nie posiada obniżonej lady. Brak jest pętli indukcyjnej. Tłumacza języka migowego on-line dostępny jest w kancelarii na parterze. Główna klatka schodowa z windą do IV piętra dostępna jest z holu na parterze. Na parterze znajduje się sala obsługi klientów.

Korytarze na piętrach są szerokie umożliwiające wyminięcie się 2 osób. Wejścia do pokoi oznakowane są tabliczkami. W budynku nie ma oznaczeń brajlowskich. Tylna część budynku jest obniżona i dostępna jest za pośrednictwem schodów wzdłuż korytarza (obustronne poręcze) oraz drugiej windy prowadzącej na V piętro (niedostosowanej dla osób na wózkach).

Główna klatka schodowa ewakuacyjna dostępna z holu korytarza. Brak czytelnych oznaczeń krawędzi schodów. Schody wyposażone są w jednostronne poręcze.

Jedna przestronna winda dostępna jest z wypukłym oznakowaniem przycisków z oznakowaniem brajlem. Komunikaty dźwiękowe znajdują się w wybranych windach i informują o numerze piętra.

Brak pętli indukcyjnych w budynku.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Dostęp do tłumacza PJM on-line w kancelarii na parterze.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania .

Ogólnodostępne toalety dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na parterze oraz na piętrach od I do IV (brak oznaczeń dojścia do toalety). Drzwi do toalet nie są wyposażone w samozamykaczy. Brak systemu przyzywowego w toaletach. Mechanizm do zamykania drzwi jest obrotowy i niewielkich rozmiarów. W toalecie na parterze miska ustępowa umieszczona jest na prawo od wejścia i jest wyposażona w jednostronną poręcz. Umywalka umieszczona jest po lewej stronie od wejścia. W toaletach na piętrach I – IV miska ustępowa umieszczona jest na prawo od wejścia i jest wyposażona w obustronne poręcze. Umywalka jest na wprost wejścia.

Sala konferencyjna jest oznakowane tabliczką. Brak pętli indukcyjnych w sali konferencyjnej.

Brak windy do celów ewakuacyjnych.

Budynek przy ul. Marszałkowskiej 77/79, Warszawa

Siedziba Biura Architektury i Planowania Przestrzennego, Biura polityki Mobilności i Transportu, Biura Infrastruktury

Budynek zlokalizowany jest u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Wilczej.


1. Sposób Dojazdu
Wejście główne do obiektu zlokalizowane jest w podcieniu zlokalizowanym w narożniku ulic Marszałkowskiej i Wilczej. Dodatkowo, do budynku prowadzą jeszcze dwa wejścia, jedno od strony ul. Marszałkowskiej i drugie, od strony małego dziedzińca (parkingu) prowadzące do Sali Spotkań. Na wewnętrzny dziedziniec można dostać się przejazdem bramowym w zachodniej części skrzydła równoległego do ul. Wilczej.

Dojścia piesze są od ulic Marszałkowskiej i Wilczej. Przejścia dla pieszych posiadają sygnalizację dźwiękową. Chodnik jest podzielony na pas dla pieszych i rowerzystów . Na trasie dojścia do budynku występują pojedyncze przeszkody np., słupki na przejściach, siedziska drewniane, stojaki dla rowerów, plansze wystawiennicze, kosze na śmieci występują poza trasą wejścia.

Najbliższa stacja PKP Warszawa Śródmieście znajduje się w odległości do ok.1700 m. Dojście na perony jest możliwe za pomocą schodów i windy.

Najbliższe przystanki tramwajowe i autobusowe: Hoża 04, 01

Najbliższe miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się przy ulicy Marszałkowskiej– przy budynku. Miejsce parkingowe jest na wydzielonym miejscu na jezdni.

W okolicy jest postój taksówek.


2. Wejście do budynku i strefa obsługi mieszkańców
Główne wejście znajduje się przy ulicy Marszałkowskiej i jest łatwe do zlokalizowania przez osoby słabowidzące. Wejście nie jest wyposażone w drzwi automatycznie otwierane i jest dostępne dla osób na wózku (szerokość przejścia powyżej 90 cm), ale w dalszej części znajdują się schody bez pochylni i bez poręczy, gdzie osoba na wózku lub z niepełnosprawnością będzie miała problem by dostać się do hallu głównego. Możliwość wejścia do budynku przez osoby poruszające się na wózkach jest z tyłu budynku przez Salę Spotkań, gdzie wcześniej trzeba poinformować ochronę o potrzebie wejścia. Możliwe jest jeszcze wyjście z budynku B od ulicy Wilczej, gdzie jest bezpośredni kontakt z windą, ale nie ma wejścia ponieważ drzwi otwierają się za pomocą gałki od zewnątrz. Na elewacji frontowej znajduje się oznakowanie wejścia z tablicą Urzędu Miasta. Hol wejściowy jest przestronny, jasny, bez oznakowania dotykowego na posadzce. Punkt informacyjny jest w bliskiej odległości od wejścia i posiada wysoką ladę niedostosowaną dla osób na wózkach. Brak pętli indukcyjnej oraz dostępu do tłumacza języka migowego w punkcie informacyjnym. Schody w holu głównym znajdują się po lewej stronie i prowadzą na wyższe piętra. Klatka ewakuacyjna znajduje się w budynku B. Na parterze za punktem ochrony znajduje się przejścia do Sali Spotkań bez kontroli dostępu oraz do Sali Wystawienniczej.

Korytarze na piętrach są szerokie umożliwiające wyminięcie się 2 osób. Korytarz na parterze jest wydzielone drzwiami bez samozamykacza oraz bez mechanizmów ułatwiających otwieranie. Szklane drzwi na Sali Spotkań są oznakowane. Wejścia do pokoi oznakowane są tabliczkami. Brak kontroli dostępu do pomieszczeń. W budynku nie ma oznaczeń brajlowskich.

Główna klatka schodowa nie ma kontroli dostępu i jest dostępna od hallu na lewo przy wejściu. Stopnie schodów są proste z podcięciami. Brak czytelnych oznaczeń krawędzi schodów. Schody wyposażone są w dwustronne okrągłe poręcze. Druga klatka schodowa ewakuacyjna znajduje się w budynku B przy windzie z możliwością wydostania się z budynku bez różnicy poziomów (schodów)

W budynku są 3 windy

Brak pętli indukcyjnych w budynku. Winda w budynku B wyposażona jest w informację głosową i przyciski w języku Braillea.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym lub angielskim na stronie.

Ogólnodostępna toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na parterze przy Sali Wystawienniczej. Drzwi do toalety wyposażone są w samozamykacz W toalecie jest przestrzeń manewrowa. Brak systemu przyzywowego. Miska ustępowa umieszczona jest na wprost wejścia na niskiej wysokości i jest wyposażona w obustronne poręcze. Umywalka umieszczona jest po prawej stronie od wejścia.

Sale nie są oznakowane tabliczką. Przestrzeń manewrowa dla osób poruszających się wózku jest ograniczona.

Budynek przy ul. Młynarskiej 43/45, Warszawa

Siedziba Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego


1. Sposób Dojazdu
Wejście główne do obiektu zlokalizowane jest od ulicy Młynarskiej.

Dodatkowo 2 wejścia do budynku znajdują się od tyłu budynku.

Wokół budynku znajdują się miejsca parkingowe, a na terenie działki portiernia, stacja trafo oraz wiaty postojowe dla wozów operacyjnych.

Obsługa komunikacyjna budynku odbywa się: z ulicy Młynarskiej

Dojścia piesze są od ulicy Młynarskiej. Przejścia dla pieszych nie posiadają sygnalizacji dźwiękowej. Chodnik jest podzielony na pas dla pieszych i rowerzystów . Na trasie dojścia do budynku występują pojedyncze przeszkody np., słupki, kosze na śmieci, latarnie.

Najbliższa stacja PKP Warszawa Koło znajduje się w odległości do ok.950 m. Dojście na perony jest możliwe za pomocą schodów i windy.

Najbliższe przystanki tramwajowe i autobusowe: Długosza 01, 02

Na tyłach budynku, od strony zachodniej znajdują się miejsca parkingowe na potrzeby Straży Miejskiej, Centrum Bezpieczeństwa m. st. Warszawy oraz interesantów.

Dostęp samochodowy na działkę zapewniony jest od północy od strony ul. Młynarskiej oraz od południa od strony ul. Mikołaja Wierzynka.

W okolicy nie ma postoju taksówek.


2. Wejście do budynku, obszar ochrony i klatki schodowej
W budynku znajdą się pomieszczenia biurowe, socjalne, sanitarne, magazynowe, pomieszczenia obsługi interesantów, sale konferencyjne, pomieszczenia techniczne oraz pomieszczenia Centrum Dowodzenia Kryzysowego. Główne, reprezentacyjne wejście do obiektu zlokalizowane jest w centralnej części budynku, od strony ul. Młynarskiej. Przed nim zaprojektowano schody oraz rampę dla osób niepełnosprawnych. Dla zapewnienia dostępu do budynku od strony parkingów w zachodniej części działki znajdują się dwa dodatkowe wejścia – od strony zachodniej skrzydła północnego oraz analogiczne w skrzydle południowym.

Przy głównym wejściu do budynku znajduje się hall wraz z recepcją. W sąsiedztwie recepcji zaprojektowano pokój ochrony i monitoringu

Hol wejściowy jest mały, jasny, bez oznakowania dotykowego na posadzce. Punkt informacyjny jest w bliskiej odległości od wejścia i posiada wysoką ladę niedostosowaną dla osób na wózkach. Brak pętli indukcyjnej w salach ale budynek posiada dostępu do tłumacza języka migowego w punkcie informacyjnym. Schody w holu głównym znajdują się na wprost wejścia z wewnętrzną pochylnią po lewej stronie i prowadzą na parter do korytarza.

Korytarze w dudynku są szerokie umożliwiające wyminięcie się 2 osób.

Wejścia do pokoi oznakowane są tabliczkami. Budynek posiada kontrolę dostępu do wielu pomieszczeń

W budynku nie ma oznaczeń brajlowskich oprócz wind

Komunikację pionową w budynku zapewniają 4 klatki schodowe oraz 3 windy. Dwie klatki w skrzydle południowym i w skrzydle północnym pełnią funkcję klatek ewakuacyjnych. Klatki schodowe posiadają kontrolę dostępu. Stopnie schodów są proste bez podcięć i nie posiadają czytelnych oznaczeń krawędzi schodów. Schody wyposażone są w jedno i dwustronne okrągłe poręcze.

W budynku są 3 windy: po 1 w skrzydle północnym i południowym w bezpośrednim sąsiedztwie wejść do budynku od strony parkingu oraz 1 windę w południowym rejonie części centralnej. Winda ta dostosowana jest do przewozu osób na noszach oraz towarów (np. mebli biurowych). Wszystkie windy są windami ogólnodostępnymi na wszystkich poziomach budynku i są przystosowane są do przewozu osób, w tym osób niepełnosprawnych.

Brak pętli indukcyjnych w budynku.

Windy w budynku wyposażone są w informację głosową i przyciski w języku Braillea.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym lub angielskim na stronie.

Na każdej kondygnacji znajdują się toalety dla osób niepełnosprawnych. W toaletach jest przestrzeń manewrowa. Brak systemu przyzywowego. Miska ustępowa umieszczona jest na lewo od wejścia na niskiej wysokości i jest wyposażona w poręcze.

Sale nie są oznakowane tabliczką. Brak pętli indukcyjnych w salach. Przestrzeń manewrowa dla osób poruszających się wózku jest ograniczona.

Do celów ewakuacji w budynku przeznaczone są poziome oraz pionowe drogi komunikacji ogólnej. W budynku znajdują się 4 klatki schodowe przy czym 2 skrajne klatki służą do celów ewakuacji.

Szerokości pionowych dróg ewakuacyjnych wynoszą nie mniej niż 1,2m - dot. biegów klatki schodowej i 1,5m – dot. spoczników klatki schodowej. Klatki schodowe

Wyjścia z klatek prowadzą bezpośrednio na zewnątrz drzwiami dwuskrzydłowymi o szerokości powyżej wymaganych 1,2 m z zachowaniem wymaganej szerokości skrzydła nieblokowanego tych drzwi, która wynosi 0,91 m w świetle.

Ewakuację poziomą na poszczególnych kondygnacjach użytkowych zapewniono z pomieszczeń na korytarze służące celom ewakuacji, które prowadzą bezpośrednio do ewakuacyjnych klatek schodowych lub do sąsiedniej strefy pożarowej na tej samej kondygnacji.

Budynek Urzędu m.st. Warszawy, ul. Niecała 2, 00 – 098 Warszawa

Siedziba Biura Administracyjnego, Biura Zamówień Publicznych, Biura Zgodności, Biura Audytu, Biura Kontroli, Gabinetu Prezydenta.


1. Sposób Dojazdu
Budynek znajduje się na skrzyżowaniu ulic Wierzbowej, Niecałej i Canaletta.

Dojścia piesze są od ulic Senatorska, Canaletta, Wierzbowa, Bielańska. Przejścia dla pieszych nie posiadają sygnalizacji dźwiękowej. Na trasie dojścia do budynku występują pojedyncze przeszkody np. słupki na przejściach. Stojaki dla rowerów, kosze na śmieci występują poza trasą wejścia.

Najbliższa stacja metra Merto Ratusz Arsenał znajduje się w odległości do ok. 800 m. Dojście na perony możliwe jest za pomocą schodów, schodów ruchomych (wyjazd na górę), wind.

Najbliższe przystanki tramwajowe:
- Plac Bankowy 07 (kierunek Wyścigi: 4, 35; kierunek Al. Krakowska: 15; kierunek PKP Służewiec: 18),
znajduje się w odległości ok. 650 m;
- Plac Bankowy 08 (kierunek Bemowo: 35; kierunek Żerań Wschodni: 4; kierunek Żerań FSO: 18;
kierunek Potok: 15), znajduje się w odległości ok. 550 m ;
- Metro Ratusz Arsenał 09 (kierunek Bazylika: 13; kierunek Wiatraczna: 26; kierunek Żerań FSO: 20;
Żerań Wschodni: 4), znajduje się w odległości 650m;
- Metro Ratusz Arsenał 10 (kierunek Koło: 20; kierunek Nowe Bemowo: 23; kierunek Boernerowo: 20;
kierunek Cmentarz Wolski: 13), znajduje się w odległości 650m

Najbliższe przystanki autobusowe:
Plac Teatralny 01 (kierunek Kierbedzia: 107, kierunek Gocław: 111) znajduje się w odległości 58 m;
Najbliższe miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajdują się przy ulicy Niecałej i ulicy Canaletta.

Brak w okolicy postoju taksówek.


2. Wejścia do budynku i strefa obsługi mieszkańców
Główne wejście znajduje się od ul. Niecałej – wejście A. Przed drzwiami znajduje się jeden stopień zewnętrzny, którego krawędź wyróżniono kolorem żółtym. Drzwi wejściowe wyposażone w samozamykacz bez wspomagania otwierania. Drzwi wejściowe dwuskrzydłowe o szerokości jednego skrzydła poniżej 90 cm.

Dodatkowe wejście ze szczytu budynku od ul. Canaletta – wejście B. Dostęp do budynku przez osoby poruszające się na wózku, możliwy przy pomocy pracownika przywołanego dzwonkiem przyzywowym. Oznaczony dzwonek przyzywowy znajduje się na elewacji przy wejściu B, po prawej stronie drzwi wejściowych. Drzwi wejściowe dwuskrzydłowe o szerokości jednego skrzydła poniżej 90 cm.

W budynku nie jest dostępny tłumacza języka migowego mimo znajdującej się na drzwiach wejściowych tablicy informacyjnej o działaniu tłumacza języka migowego on-line.

Wejście A i wejście B, są trudne do zlokalizowania przez osoby słabowidzące. Na elewacji przy obu wejściach, znajdują się tablice Urzędu Miasta, oznakowania poszczególnych wejść tablicami z literami (odpowiednio) A i B. Przy wejściu A znajduje się tablica wskazująca kierunek dojścia do windy przeznaczonej dla osób poruszających się na wózkach.

Dojścia piesze płaskie, bez nachyleń. Od ulicy Niecałej chodnik wąski ze słupkami umieszczonymi na chodniku wzdłuż krawężników. W sąsiedztwie wejścia A na chodniku wystająca studzienka.

Przy wejściu A znajduje się hol wejściowy ze stanowiskiem ochrony. Stanowisko ochrony znajduje się również przy wejściu B. Oba stanowiska ochrony nie pełnią funkcji informacyjnej.

W holu głównym (przy wejściu A), wejście na schody znajduje się po lewej stronie holu. Schody prowadzą do 3 pietra.

Korytarze na wszystkich piętrach mają szerokość umożliwiającą wyminięcie się 2 osób. Korytarze na wszystkich piętrach łączą klatkę A i B. Klatki A i B zamykane są drzwiami wyposażonymi w samozamykacze bez mechanizmów ułatwiających otwieranie.

W budynku znajdują się dwie klatki schodowe A i B. Obie pełnią funkcję klatek ewakuacyjnych. Stopnie schodów z wystającymi noskami, rozróżnione kolorystycznie stopnice i podstopnice. Krawędzie schodów bez wyróżnień kolorystycznych (niewidoczne dla osób słabowidzących).Brak czytelnych oznaczeń krawędzi schodów. Schody wyposażone są w jednostronne poręcze. Brak poręczy wzdłuż ścian.

Winda znajduje się przy klatce schodowej od strony wejścia B. Oznakowanie przycisków wklęsłe, wypukłe oznakowanie brajlem. Brak w windzie komunikatów dźwiękowych informujących o numerze piętra,

Pętla indukcyjna znajduje się w Sali konferencyjnej na parterze budynku. W budynku nie działa tłumacz języka migowego.

Brak tłumacza języka migowego.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym lub angielskim na stronie.

Toalety dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na każdym piętrze bliskiej odległości od klatki A.

Z korytarza dostęp do toalet dla osób z niepełnosprawnością przez przedsionek. W przedsionku brak miejsca obok drzwi dla wózka, by je otworzyć bez konieczności wycofania się. W każdej toalecie jest przestrzeń manewrowa, brak jest przestrzeni do transferu bocznego. Brak systemu przyzywowego. Miska ustępowa umieszczona jest z lewej strony od wejścia, na niskiej wysokości i jest wyposażona w uchylną poręcz z jednej strony. Umywalka umieszczona jest po lewej stronie od wejścia, obok miski ustępowej.

W budynku znajdują się cztery sale konferencyjne. Sale konferencyjne są oznakowane tabliczką. Pętla indukcyjna znajduje się jedynie w sali konferencyjnej na parterze.

Brak windy do celów ewakuacyjnych.

Budynek Urzędu m. st. Warszawy, Nowy Świat 18/20, 00 – 412 Warszawa

Siedziba Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Siedziba Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.


1. Sposób Dojazdu
Dojścia piesze są od ulic Nowy Świat i Smolna. Przejścia dla pieszych posiadają sygnalizacje dźwiękowej na skrzyżowaniu ulic Nowy świat i Aleje Jerozolimskie. Na trasie dojścia do budynku występują pojedyncze przeszkody np. drzewa, słupki na przejściach, siedziska, kosze na śmieci.

Najbliższa stacja PKP Powiśle znajduje się w odległości do ok.550 m. Dojście na perony jest możliwe wyłącznie za pomocą schodów.

Najbliższe przystanki autobusowe: Foksal 01, 02 (111,116,128,175,180,222,503,518,E2) znajdują się w odległości do 20 m.

Najbliższe miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się przy ulicy Smolnej Miejsce parkingowe jest na jezdni.

W okolicy jest postój taksówek.


2. Wejście do budynku i obszar kontroli
Główne zadaszone wejście znajduje się przy ul. Nowy Świat, jest łatwe do zlokalizowania przez osoby słabowidzące. Wejście nie jest wyposażone w drzwi automatycznie otwierane i nie jest dostępne dla osób na wózku (szerokość przejścia powyżej 90 cm, brak progów). Dodatkowe wejście z kontrolą dostępu dla pracowników znajduje się z hallu. Dojście piesze jest równe, bez nachylenia. Na elewacji znajduje się oznakowanie wejścia (napis „WEJŚCIE GŁÓWNE”) z tablicą Urzędu Miasta. Hol wejściowy jest przestronny, jasny, bez oznakowania dotykowego na posadzce. Punkt informacyjny jest przy wejściu, posiada wysoką ladę niedostępną dla osób na wózkach. Brak pętli indukcyjnej oraz dostępu do tłumacza języka migowego w punkcie informacyjnym. Schody w holu głównym znajdują się na wprost od wejścia. Na parterze znajduje się również punkt ochrony oraz winda.

Korytarze na piętrach są szerokie umożliwiające wyminięcie się 2 osób. Wejścia do pokoi oznakowane są i tabliczkami. W budynku nie ma oznaczeń brajlowskich. Oznaczenia korytarzy znajdują się na wprost wyjścia z holu windowego.

Główna klatka schodowa ewakuacyjna ma kontrolę dostępu i jest dostępna od korytarza.

Stopnie schodów są z podcięciami. Brak czytelnych oznaczeń krawędzi schodów. Schody wyposażone są w dwustronne okrągłe poręcze.

1 winda znajduje się w hallu głównym. Oznakowanie przycisków wypukłe, brak oznakowania brajlem.

Brak pętli indukcyjnych w budynku.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Dostęp do tłumacza PJM jest na w sekretariatach biur na piętrach.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym lub angielskim na stronie.

Ogólnodostępna toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na parterze.

Sale konferencyjne są oznakowane tabliczką.

Brak windy do celów ewakuacyjnych.

Budynek Urzędu m.st. Warszawy, ul. Obozowa 57, Warszawa

Siedziba Centrum Obsługi Podatnika Urzędu m.st. Warszawy.


1. Sposób Dojazdu
Budynek znajduje się na skrzyżowaniu ulic Obozowej i Prymasa Tysiąclecia

Dojścia piesze są od ulic Obozowa, Prymasa Tysiąclecia. Przejścia dla pieszych nie posiadają sygnalizacji dźwiękowej. Chodniki ul. Obozowej i Prymasa Tysiąclecia są wąskie. Na trasie dojścia do budynku występują przeszkody np. słupki na przejściach, latarnie, słupki znaków drogowych, wejście na schody kładki. Na trasie wejścia znajdują się donice z kwiatami, ławki, kosze na śmieci.

Najbliższa stacja PKP Koło znajduje się w odległości do ok. 600 m. Dojście na perony jest możliwe za pomocą schodów oraz windy.

Najbliższy przystanek tramwajowy: PKP Koło 03 (kierunek Gocławek: 24; kierunek Żerań FSO: 20; kierunek Czynszowa: 23), znajduje się w odległości około 90m

Najbliższe miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się przy ulicy Rozbrat. Miejsce parkingowe dla osób z  niepełnosprawnością znajduje się w garażu podziemnym w budynku na poziomie -1.

Brak w okolicy postoju taksówek.


2. Wejście do budynku i strefa obsługi klienta
Główne wejście znajduje się od strony ulicy Obozowej. Poprzedzone jest monumentalnymi schodami zewnętrznymi wyposażonymi w barierki. Miedzy schodami zewnętrznymi a drzwiami wejściowymi znajduje się szerokie patio, na którym ustawiono donice z kwiatami i ławki. Wejście od strony ulicy Obozowej jest wyposażone w drzwi obrotowe oraz w drzwi otwierane. Z uwagi na różnicę poziomów, wejście od ulicy Obozowej jest niedostępne dla osób poruszających się na wózku.

v Wejście od strony ulicy Prymasa Tysiąclecia jest wyposażone w drzwi otwierane i jest dostępne dla osób poruszających się na wózku (szerokość przejścia powyżej 90 cm, brak progów).

Punkt informacyjny jest w znacznej odległości od wejścia, nie posiada obniżonej lady. Brak pętli indukcyjnej oraz dostępu do tłumacza języka migowego w punkcie informacyjnym. Sala Obsługi klienta znajduje się na 1 piętrze, dostępna za pomocą wind oraz schodów. W Sali obsługi klienta przy stanowiskach obsługi oraz jedna z kas ma obniżoną ladę z zapewnioną możliwością podjazdu do lady.

Wjazd windami na piętra od 2 w górę oraz wejście na klatki schodowe jest ograniczony poprzez kontrolę dostępu znajdującą się w windzie, klatkach schodowych.

Korytarze na piętrach są szerokie umożliwiające wyminięcie się 2 osób. Wyraźny kontrast miedzy płaszczynami podłogi, ścian, drzwi. Drzwi do pokoi oznaczone tabliczkami umieszczonymi na drzwiach. W budynku nie ma oznaczeń brajlowskich, poza przyciskami w windach.

Dwie klatki schodowe ewakuacyjne dostępne poprzez przedsionki od strony holi windowych. Stopnie schodów są proste bez wystających nosków. Brak czytelnych oznaczeń krawędzi schodów. Schody wyposażone są w dwustronne okrągłe poręcze.

Windy przestronne zapewniają dostęp między parterem a 1 piętrem, wjazd na wyższe kondygnacje z kontrolą dostępu. Osobna winda zapewniająca dostęp między parterem a garażem podziemnym. Oznakowanie przycisków wypukłe, osobne przyciski z oznakowaniem brajlem. Windy wyposażone w komunikaty dźwiękowe informują o numerze piętra. Sygnał dźwiękowy cichy.

Brak pętli indukcyjnych w budynku. W hali obsługi klienta na piętrze znajdują się elektroniczne tablice z wyświetlaczem informujące o kolejce osób oczekujących.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Brak dostępu do tłumacza języka migowego.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym lub angielskim na stronie.

Ogólnodostępne toalety dla osób z niepełnosprawnością znajdują się na 1 piętrze. Jedna zlokalizowana naprzeciwko kas znajdujących się w sali obsługi klienta. W toalecie jest zapewniona przestrzeń manewrowa. Miska sedesowa umieszczona jest na ścianie na wprost wejścia, na niskiej wysokości i jest wyposażona w obustronne ruchome poręcze, umożliwiając transfer przedni i boczny. Umywalka umieszczona jest po prawej stronie od wejścia. Toaleta wyposażona w system przyzywowy. Druga toaleta zlokalizowana jest, podobnie jak na pozostałych piętrach, w sąsiedztwie klatki schodowej, dostępna od strony holu windowego.

W toaletach dla osób z niepełnosprawnościami znajdujących się na każdym piętrze, w sąsiedztwie klatki schodowej, dostępnych od strony holu windowego, brak jest przestrzeni do transferu bocznego. Toalety wyposażone w system przyzywowy.

Sale konferencyjne są oznakowane tabliczką.  niektórych salach konferencyjnych ograniczona jest przestrzeń manewrowa dla osób poruszających się wózku.

Brak windy do celów ewakuacyjnych.

Budynek przy pl. Konstytucji 4, 00 – 552 Warszawa

Siedziba Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.


1. Sposób Dojazdu
Budynek znajduje się po wschodniej stronie pl. Konstytucji w bezpośrednim sąsiedztwie ul. Koszykowej.

Dojścia piesze są od ulic Marszałkowskiej i Koszykowej. Przejścia dla pieszych nie posiadają sygnalizacji dźwiękowej. Chodnik (skwer) przed budynkiem jest szeroki. Na trasie dojścia do budynku występują przeszkody: 5 drzew otoczonych ławkami oraz 5 drzew otoczonych słupkami i siatką oraz jeden okrągły słup reklamowy. Słupki drogowe i betonowe kosze na śmieci występują od strony ul. Marszałkowskiej, ale są poza trasą wejścia . Przy najbliższym przejściu dla pieszych na ulicy Koszykowej znajdują się wyspy ograniczające nieprawidłowe parkowanie pojazdów oraz ścieżka rowerowa, która znajduje się w jezdni ul. Koszykowej.

Najbliższa stacja PKP Śródmieście znajduje się w odległości ok. 1,4 km. Dojście na perony posiadają windy. Stacja PKP Centralna znajduje się w odległości ok. 1,7 km. Dojścia na perony posiadają pochylnie, schody ruchome i windy.

Najbliższe przystanki autobusowe: pl. Konstytucji 01 (kierunek Sadyba – 131, Rechniewskiego – 151, Stara Miłosna – 411 502, Stegny – 501, Wola Grzybowska – 514, Powsin – 519, Marysin – 520, Branickiego – 522, Międzylesie - 525), pl. Konstytucji 02 (kierunek Dworzec Centralny – 131, 501, 519, 522, 525), pl. Konstytucji 08 (kierunek Bródno – 118, Płocka – 520), pl. Konstytucji 10 (kierunek Branickiego – 522) znajdują się w odległości do 300 m.

Najbliższy przystanek tramwajowy: pl. Konstytucji 06 (4 – Wyścigi – Żerań, 18 – Służewiec – Żerań)

Zdj. 4. Widok na miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych ul. Marszałkowska

Na wprost wejścia w odległości 50 m na ul. Marszałkowskiej znajduje się niestrzeżony płatny parking, na którym wydzielono 3 miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością.

Najbliższy postój taksówek znajduje się przy ul. Marszałkowskiej na wprost wejścia w odległości ok. 50 m.


2. Wejście do budynku i strefa obsługi mieszkańców
Główne wejście znajduje się na pl. Konstytucji i jest trudne do zlokalizowania przez osoby słabowidzące. Na witrynie przy drzwiach wejściowych umieszczona jest niewielka tabliczka informacyjna. Dojście piesze jest równe, bez nachylenia. Wejście wyposażone jest w dwuskrzydłowe przeszklone drzwi i jest dostępne dla osób na wózku (szerokość całkowita drzwi 190 cm). Przed wejściem do drzwi głównych jest próg o wysokości ok. 10 cm z zamontowaną pochylnią o szerokości 120 cm. Wejście posiada przedsionek, z którego do lokalu prowadzą dwuskrzydłowe przeszklone drzwi o szerokości całkowitej 190 cm. Punkt informacyjny zlokalizowany jest po lewej stronie od wejścia. Prowadzą do niego 4 stopniowe szerokie schody.

Na parterze wprost z przedsionka wchodzi się do dużej sali warsztatowej wyposażonej w stoliki, krzesła i kanapy. Pomiędzy stołami są swobodne przejścia wystarczające do poruszania się dla osób z niepełnosprawnością. Na I piętrze wprost ze schodów wchodzi się do przestronnego holu, z którego szerokie przejście prowadzi do sali wystawowej, w środku której zamontowany jest słup konstrukcyjny. Za salą wystawową jest korytarz o szerokości 100 cm w najwęższym miejscu, który prowadzi do oznakowanych numerami pomieszczeń warsztatowych. Na końcu korytarza znajduje się ogólnodostępna toaleta.

Do punktu informacyjnego prowadzą szerokie 4 stopniowe schody z jednostronną poręczą umieszczoną z prawej strony. Na dwóch pierwszych stopniach zamontowana jest taśma ostrzegawcza. Z punktu informacyjnego na I piętro prowadzą 12 stopniowe schody o szerokości biegu 185 cm z oznakowanym pierwszym stopniem taśmą ostrzegawczą. Bieg schodowy posiada poręcze obustronne, a schody nadstopnice. Na podeście spoczynkowym schody rozchodzą się na dwa 9 stopniowe biegi o szerokości 140 cm i posiadają jednostronną poręcz.

W lokalu nie ma windy oraz pochylni na schodach.

Brak pętli indukcyjnej oraz dostępu do tłumacza języka migowego. W lokalu nie ma oznaczeń brajlowskich.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym lub angielskim na stronie.

Ogólnodostępna toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na parterze w prawym narożniku sali warsztatowej. Drzwi do toalety znajdują się za narożnikiem i nie są widoczne z sali. Drzwi do toalety wyposażone są w samozamykacz. W toalecie jest przestrzeń manewrowa. Brak systemu przyzywowego. Miska ustępowa umieszczona jest na bocznej prawej ścianie przy drzwiach wejściowych na niskiej wysokości i jest wyposażona w obustronne poręcze. Umywalka umieszczona jest obok miski ustępowej . Toaleta służy także do dyspozycji sąsiedniego lokalu użytkowego.

Lokal posiada oznaczenia ewakuacyjne.

Budynek przy pl. Zamkowym 6, Warszawa

Pałac Ślubów

Pałac mieści dwie sale ślubów - na I i II piętrze. Są to stylowe wnętrza o bogatym wystroju. W zabytkowych podziemiach Pałacu z odrestaurowanymi gotyckimi łukami i sklepieniami znajdują się dwie sale toastów. Obok marmurowych schodów zamontowano windę ułatwiającą dostęp na piętra Pałacu. Pałac jest także w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.


1. Sposób Dojazdu
Dojścia piesze są od ulicy Kanoniej i placu Zamkowego. Przejścia dla pieszych nie posiadają sygnalizacji dźwiękowej. Chodnik z przeznaczeniem wyłącznie na pas dla pieszych . Na trasie dojścia do budynku występują pojedyncze przeszkody np., słupki na przejściach, kamienne, kosze na śmieci. Plac Zamkowy jest wyłożony starą kostką brukową co bardzo utrudnia poruszanie się osobom z trudnościami ruchu i na wózkach inwalidzkich.

Najbliższa stacja : Warszawa Wileńska znajduje się w odległości do ok.2700 m. Dojście na perony jest możliwe za pomocą schodów, windy i pochylni.

Najbliższe przystanki autobusowe i tramwajowe:
Stare Miasto 01,02; Podzamcze 01,02; Plac Zamkowy 01,02

Najbliższe miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na placu zamkowym – 40m od budynku. Istnieje możliwość zatrzymania się samochodem na chwilę przed wejściem w celu transportu osoby poruszającej się na wózku.

W okolicy jest postój taksówek (plac Zamkowy)


2. Wejście do budynku i strefa obsługi mieszkańców
Główne wejście znajduje się przy placu Zamkowym 6 i jest łatwe do zlokalizowania przez osoby słabowidzące. Wejście nie jest wyposażone w drzwi automatycznie otwierane. Jest dostępne dla osób na wózku (szerokość przejścia powyżej 90 cm). Na elewacji znajduje się oznakowanie wejścia z tablicą Urzędu Miasta. Hol wejściowy jest przestronny, jasny bez oznakowania dotykowego na posadzce. Punkt ochrony i szatni jest na lewo od wejścia i posiada niską ladę. Po prawej stronie od wejścia znajduje się korytarz z dojściem do windy i toalet. Brak pętli indukcyjnej oraz dostępu do tłumacza języka migowego w punkcie informacyjnym. Schody w holu głównym znajdują się na prawo od wejścia. Schody prowadzą na IV piętro i do piwnicy. Na parterze za punktem ochrony i szatni znajduje się przejście do Sali Ślubno –Konferencyjnej z małą poczekalnią. Na piętrze znajduje się pomieszczenie Sali ślubów wraz z dwoma pomieszczeniami poczekalni. Sala Ślubów jest pomieszczeniem jednoprzestrzennym, połączonym drzwiami z pomieszczeniami poczekalni. Pomieszczenia na piętrze obsługiwane są przez otwartą klatkę schodową (reprezentacyjną).Na drugim piętrze umieszczono również sale ślubów z dwoma poczekalniami, połączonymi drzwiami dwuskrzydłowymi. Salę Ślubów obsługuje urzędnik Urzędu Stanu Cywilnego, który posiada biuro z zapleczem sanitarnym

Korytarze na parterze i piętrach są szerokie umożliwiające wyminięcie się 2 osób. Wejścia do pomieszczeń są oznakowane. Brak kontroli dostępu do pomieszczeń. W budynku nie ma oznaczeń brajlowskich.

Główna klatka schodowa nie ma kontroli dostępu i jest dostępna od hallu na prawo od wejścia. Stopnie schodów są z podcięciami i wyłożone wykładziną dywanową. Brak czytelnych oznaczeń krawędzi schodów. Schody wyposażone są w dwustronne poręcze.

W budynku jest winda co umożliwia poruszanie się osobom na wózkach inwalidzkich.

Brak pętli indukcyjnych w budynku.

Możliwy jest wstęp z psem asystującym do wszystkich pomieszczeń budynku.

Brak dostępnego łatwego tekstu do czytania czy informacji w języku migowym lub angielskim na stronie.

Ogólnodostępna toaleta dla osób z niepełnosprawnością znajduje się na parterze. Drzwi do toalety nie są wyposażone w samozamykacz. W toalecie jest przestrzeń manewrowa. Brak systemu przyzywowego. Miska ustępowa umieszczona jest na lewo od wejścia na niskiej wysokości i jest wyposażona w poręcz. Umywalka umieszczona jest na lewo od wejścia.

W budynku jest winda do celów ewakuacyjnych.