null Jak prawidłowo jeździć rowerem?

Jak korzystać z dróg i pasów dla rowerów?

Rowerzysta ma prawo i obowiązek korzystać z wydzielonej drogi dla rowerów. Jest to część ulicy przeznaczona wyłącznie dla rowerzystów, oznaczona znakami drogowymi. Często biegnie ona wzdłuż chodnika lub jest oddzielona od niego krawężnikiem albo wymalowaną linią.

W niektórych przypadkach tworzone są wspólne ciągi pieszo-rowerowe. Cyklista również ma obowiązek poruszania się po nich, ale musi ustąpić pierwszeństwa pieszym.

W każdym przypadku poruszaj się po prawej stronie wyznaczonego dla ciebie ciągu lub drogi dla rowerów, tak by można się było minąć lub wyprzedzić. Pamiętaj również, że pieszy ma pierwszeństwo - jeśli chce przejść po pasach, musisz mu ustąpić.

Na niektórych jezdniach wydzielony został pas rowerowy. To specjalnie oznaczona część jezdni przeznaczona dla rowerów. Mogą one być wyznaczone obok pasów ruchu dla samochodów.

Na jezdniach jednokierunkowych możliwe jest wymalowanie kontrapasa - pasa do jazdy w kierunku niedozwolonym dla innych pojazdów. Zawsze jednak pamiętaj, by poruszać się prawą stroną jezdni - pas rowerowy jest jednokierunkowy i nie należy jechać nim w przeciwną stronę!

Na pasie i kontrapasie rowerowym nie mogą się poruszać ani parkować inne pojazdy.

Czy mogę jeździć rowerem po jezdni?

Rower jest pojazdem i może się poruszać po jezdni, jeśli wzdłuż niej nie ma drogi dla rowerów.

Jadąc jezdnią pamiętaj o zasadach ruchu drogowego. Zawsze jedź możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, staraj się jednak omijać ubytki w jezdni i studzienki.

Na skrzyżowaniu możesz się poruszać środkiem pasa ruchu, jeśli zaś skręcasz w lewo, ustaw się przy lewej krawędzi. Każdy manewr sygnalizuj najpierw ręką, odwróć się też, by upewnić się, że nikt cię nie wyprzedza. Staraj się utrzymywać kontakt wzrokowy z kierowcami, by mieć pewność, że cię widzą.

Jadąc jezdnią przestrzegaj zasad obowiązujących również kierowców: zatrzymuj się na czerwonym świetle, nie jedź „pod prąd” (chyba, że jest to dozwolone znakiem) i ustępuj pierwszeństwa pieszym.

Zachowuj się w sposób przewidywalny i bezpieczny - możesz wyprzedzać samochody stojące w korku zarówno z prawej, jak i z lewej strony, unikaj jednak zajeżdżania im drogi i slalomu między nimi.

Pamiętaj o tych zasadach a jazda rowerem po jezdni będzie bezpieczna i wygodna.

Czy mogę jeździć rowerem po chodniku?

Rower może się poruszać po chodniku tylko w kilku specyficznych przypadkach.

Możesz jechać chodnikiem, jeśli opiekujesz się rowerzystą młodszym niż 10 lat. Jest to również dozwolone w przypadku bardzo złych warunków pogodowych - śniegu, gradu, burzy czy wichury - kiedy jazda jezdnią może być dla ciebie niebezpieczna.

Z chodnika możesz też skorzystać przy drogach o prędkości dopuszczalnej wyższej ni 50 km/h, jeśli chodnik jest szerszy niż 2 m a obok nie ma drogi rowerowej.

W zdecydowanej większości przypadków jazda po chodniku nie jest dozwolona i grozi za to mandat.

Pamiętaj, że jadąc chodnikiem, możesz wystraszyć pieszych i narazić ich na wypadek. Dlatego zawsze ustąp im pierwszeństwa - niezależnie od tego, czy masz prawo jechać chodnikiem czy nie.

Jeżeli pieszych nie da się ominąć - zjedź na jezdnię lub zsiądź z roweru. Niezależnie od wszystkich powyższych zasad - nigdy nie możesz przejeżdżać rowerem po przejściu dla pieszych!

W wielu miejscach obok zebr wyznaczone są przejazdy rowerowe: wówczas nie musisz zsiadać z siodełka i możesz przeciąć jezdnię rowerem.

Czy mogę wozić rower w komunikacji miejskiej?

W komunikacji miejskiej możesz przewozić rower. Pamiętaj, że przewóz roweru to przywilej, który powinien być wykorzystywany w wyjątkowych okolicznościach, takich jak awaria jednośladu czy załamanie pogody.


Właściciel roweru jest zobowiązany do zwolnienia miejsca zajmowanego przez rower na każde żądanie pasażera poruszającego się na wózku inwalidzkim lub osoby z wózkiem dziecięcym.

Zasady umiejscowienie roweru w pojazdach komunikacji miejskiej:

  • autobusy i tramwaje - miejsce dla roweru znajduje się naprzeciwko drugich drzwi licząc od kabiny kierowcy lub motorniczego;

  • metro - miejsce do przewożenia rowerów znajduje się wyłącznie w pierwszych i ostatnich drzwiach składu;

  • SKM i KM - miejsca dla rowerów oznaczone są specjalnymi piktogramami na drzwiach wagonu pojazdu.


Przewożąc rower uważaj, aby nie pobrudzić pasażerów i nie utrudniać innym wsiadania i wysiadania z pojazdu. Najlepiej rób to poza godzinami szczytu, gdy w komunikacji miejskiej nie ma tłoku.

W trosce o zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pasażerom (również rowerzystom), obsługa pojazdu, nadzór ruchu czy kontrolerzy biletów mogą wydawać stosowne wskazówki, którym pasażerowie powinni się podporządkować.

Jeśli istnieje ryzyko, że podróż z rowerem może być dla kogoś uciążliwa - wtedy wysiądź i wybrierz inny pojazd. Komunikacja miejsca powinna służyć do przewozu rowerów w awaryjnych sytuacjach, a nie do codziennych dojazdów lub wieloosobowych wycieczek.

Jeżeli zamierzasz łączyć rower z innymi środkami transportu, rozważ użycie Veturilo lub pozostawienie roweru przy stojaku na węźle przesiadkowym.

Czy muszę mieć kask, odblaski i światełka?

Rower musi być obowiązkowo wyposażony w białe światło z przodu oraz czerwone z tyłu. Możesz je zdemontować, jeśli jest jasno a widoczność jest dobra. Zawsze musisz mieć za to czerwony odblask z tyłu.

Musisz mieć też, co najmniej jeden sprawy hamulec i dzwonek lub inny nieprzeraźliwy sygnał dźwiękowy. Kask ani kamizelka odblaskowa nie są obowiązkowe.

Jeśli jednak poruszasz się po ciemku, na słabo oświetlonych trasach, lepiej miej jak najwięcej elementów poprawiających widoczność. Kask może być przydatny, szczególnie przy jeździe po nierównej nawierzchni, gdy jest duże ryzyko przewrócenia się.

Czy mogę jeździć po parkach i lasach?

Na wszystkich terenach poza ulicami nie obowiązują przepisy ruchu drogowego (choć rozsądnie jest przestrzegać podstawowych zasad), jednak zarządca terenu może ustanowić własny regulamin.

W większości parków jazda rowerem jest dozwolona, jeśli tylko nie zagraża pieszym.

Wyjątkiem są np. Łazienki Królewskie, gdzie nie wolno jeździć rowerem. Pewne ograniczenia są również w Lesie Kabackim, gdzie część ścieżek przeznaczono tylko dla ruchu pieszego.

Jak jeździć po mieście z dzieckiem na rowerze?

Jadąc z dzieckiem na rowerze pamiętaj, że osoby młodsze niż 10 lat są w myśl przepisów pieszymi. Dlatego mogą wraz z opiekunem poruszać się rowerem po chodniku.

Pamiętaj jednak, żeby uważać na inne osoby idące chodnikiem. Młodsze dzieci możesz też wozić w foteliku lub przyczepce. Wówczas możesz poruszać się po drodze dla rowerów lub jezdni.

Przydatne

Rowerowa Warszawa (otwarcie w nowym oknie).

Poradnik dla rowerzystów

Centrum Komunikacji Społecznej przygotowało poradnik dla rowerzystów. 

W broszurze znajdziesz między innymi liczne rady dotyczące jazdy rowerem po mieście, ciekawostki na temat akcesoriów rowerowych, podstawowe przepisy dla rowerzystów i zasady zdobywania karty rowerowej.

Poradnik skierowany jest do osób, które zastanawiają się nad zmianą środka komunikacji na rower bądź właśnie zaczynają w ten sposób poruszać się po mieście.

Zawarte w niej informacje mogą być interesujące również dla młodych mieszkańców Warszawy, którzy coraz częściej poruszają się na rowerach, właśnie zdali egzamin na kartę rowerową bądź się do niego przygotowują.

"Dobre Maniery" - broszura o przepisach (otwarcie w nowym oknie).

Kampania - Rower to pojazd

Rower to pojazd (otwarcie w nowym oknie).

Nie znalazłeś informacji?