null Budżet obywatelski na 2026 r.

Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy.

Zmiany od 2025 roku

17 października 2024 roku Rada m.st.  Warszawy zmieniła zasady budżetu obywatelskiego.

  1. Obszary lokalne

Największą zmianą w budżecie obywatelskim jest wyznaczenie w dzielnicach obszarów lokalnych, złożonych z jednego większego osiedla lub kilku mniejszych. Środki na projekty o wymiarze lokalnym zostały wydzielone z dzielnicowej puli.

Budżet obywatelski obejmie projekty:

  • miejskie (20 procent środków),

  • dzielnicowe (30 procent środków),

  • lokalne (50 procent środków).

  1. Mniej podpisów przy zgłaszaniu projektów

Do zgłoszenia pomysłu na poziomie lokalnym wymagane jest 5 podpisów, na poziomie dzielnicy 10, a na poziomie miejskim 15.

  1. Głosowanie 3 x 5

Głosować można na maksymalnie 5 projektów na poziomie lokalnym, 5 projektów na poziomie dzielnicowym i 5 na poziomie miejskim.

  1. Termin głosowania

Termin głosowania został przesunięty z drugiej, na pierwszą połowę czerwca.

Harmonogram

  • 7 stycznia 2025 r. do 21 stycznia 2025 r. – zgłaszanie projektów

  • 22 stycznia do 15 kwietnia 2025 r. – ocena projektów

  • od 1 do 15 czerwca 2025 r. – głosowanie

  • 1 lipca 2025 r. – wyniki.

Ocena zgłoszonych projektów

Obecnie trwa ocena formalna zgłoszonych propozycji. W pierwszej kolejności urzędnicy sprawdzą, czy projekty zostały przyporządkowane do odpowiedniego poziomu – lokalnego, dzielnicowego albo miejskiego. 

Pracownicy urzędu sprawdzą również, czy projekt został prawidłowo zgłoszony np. czy formularz zgłoszeniowy zawiera wszystkie niezbędne informacje i czy została dołączona prawidłowa lista poparcia.

Następnie projekty trafią do oceny merytorycznej. Urzędnicy ocenią, czy zgłoszona propozycja jest możliwa do realizacji m.in. czy:

  • jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa,
  • jest możliwa do realizacji we wskazanej lokalizacji,
  • jest możliwa do realizacji w ciągu roku,
  • wpisuje się w kompetencje miasta,
  • jest zgodna z przyjętymi zasadami dostępności dla mieszkańców.

Jeżeli projekt będzie wymagał uzupełnienia albo wprowadzenia zmian, pracownicy urzędu skontaktują się z ich autorami, aby poprosić o dodatkowe informacje lub uzgodnić zakres tych zmian. Ocena zgłoszonych projektów zakończy się 15 kwietnia. 

Projekty w liczbach

Najwięcej propozycji dotyczy zieleni i natury – 425 projekty. Na drugim miejscu wśród najchętniej wybieranych kategorii jest komunikacja publiczna i infrastruktura drogowa – 408 projektów, a kolejna kategoria to sport i rekreacja – 396.

Najwięcej projektów dotyczy poziomu lokalnego – mieszkańcy zgłosili ich 1178. Ponadto, wpłynęło 820 projektów dzielnicowych i 202 projekty miejskie. Najwięcej pomysłów pojawiło się w dzielnicach: Ursynów (181), Bielany (164) i Mokotów (157).

Warszawianki i warszawiacy najchętniej wysyłali projekty przez internet, za pośrednictwem strony bo.um.warszawa.pl – 94 procent (2076). Pozostałe 124 zostały dostarczone do urzędu na formularzu papierowym. Łącznie w tę edycję budżetu obywatelskiego zaangażowało się ponad 919 mieszkańców.

Zgłoszone projekty 

Dyżury telefoniczne i internetowe

Więcej informacji

Podstawa prawna

Nie znalazłeś informacji?