Konsultacje Społeczne

null Czym są konsultacje społeczne

Czym są konsultacje społeczne i czego mogą dotyczyć?

Konsultacje społeczne to forma rozmowy, którą prowadzi urząd miasta z mieszkańcami na różne istotne tematy: planowanie przestrzeni – miejsc publicznych, terenów zieleni, ale także dróg czy dróg rowerowych; planowanych działań na przykład w nowych domach kultury albo miejscach aktywności lokalnej, planowanie strategiczne: miejscowe plany zagospodarowania, różne dokumenty, programy i strategie.

Gdzie znajdę aktualne konsultacje i informacje o ich przebiegu?

Wszystkie aktualne informacje o konsultacjach znajdują się na stronie internetowej prowadzonej przez Centrum Komunikacji Społecznej (otwarcie w nowym oknie).

Na co konsultacje mają wpływ?

Konsultacje społeczne to głos doradczy, który pomaga uwzględnić potrzeby mieszkańców w danej sprawie.

Dzięki opiniom z konsultacji społecznych, różne projekty mogą być poprawione tak, żeby jak najlepiej odpowiadały na potrzeby osób mieszkających w Warszawie. Zgłaszane opinie są różnorodne, często sprzeczne ze sobą, dlatego zwykle tylko część z nich może być uwzględniona. Ostateczna decyzja należy do rządzących, którzy podejmując ją kierują się dobrem wspólnym - ale też pamiętając o ograniczeniach, jak budżet czy przepisy prawa.

Czy są jakieś zasady dotyczące konsultacji w Warszawie?

Tak, prowadzenie konsultacji reguluje uchwała Rady Miasta Uchwała Rady m.st. Warszawy w sprawie zasad i trybu przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami m.st. Warszawy (z dnia 11 lipca 2013 r.) (otwarcie w nowym oknie). 

Kilka najważniejszych zasad:

  • konsultacje społeczne muszą trwać minimum 21 dni

  • w trakcie konsultacji muszą być minimum dwa sposoby, na które można zgłosić swoje opinie

  • wszystkie konsultacje muszą być ogłoszone na tej stronie internetowej (otwarcie w nowym oknie)

  • po każdych konsultacjach musi być sporządzony raport, i opublikowany w ciągu 60 dni.

Kto organizuje konsultacje społeczne?

Organizują je biura Urzędu m.st. Warszawy, jednostki (np. ZDM) i Urzędy Dzielnic z pomocą Centrum Komunikacji Społecznej. Komórką prowadzącą dane konsultacje jest zawsze ta, która jest odpowiedzialna za wdrażanie ich wyników. Na przykład konsultacje poszerzenia strefy płatnego parkowania organizuje Zarząd Dróg Miejskich, planu zagospodarowania przestrzennego – Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, a przebudowę lokalnego skweru konsultować będzie Urząd Dzielnicy.

Kto zgłasza tematy konsultacji społecznych?

Tematy konsultacji najczęściej pochodzą z Urzędu Miasta. Mogą je zgłaszać też organizacje pozarządowe, młodzieżowe rady, rady seniorów, Warszawska Rada Pożytku Publicznego oraz osoby posiadająca czynne prawo wyborcze w wyborach samorządowych w Warszawie. Jeśli wiesz, że Urząd Miasta pracuje nad jakimś tematem i uważasz, że mieszkańcy powinni być w to zaangażowani, możesz złożyć wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Wszystkie dotychczas złożone wnioski o konsultacje znajdziesz w tej zakładce.

Kto może wziąć udział w konsultacjach?

W konsultacjach może wziąć udział każda osoba. Każda opinia wyrażona w konsultacjach jest tak samo ważna. Nie musisz mieszkać na stałe w Warszawie, ani mieć meldunku. Możesz mieć mniej niż 18 lat. Wystarczy, że dany temat jest dla Ciebie ważny.

Konsultacje społeczne są otwarte dla wszystkich, możesz po prostu przyjść na spotkanie, podejść na chwilę do punktu konsultacyjnego lub wysłać swoją opinię. Tylko wyjątkowo zdarza się, że prosimy o wcześniejsze zapisanie się na spotkanie.

Nie znalazłeś informacji?