Obiekty i programy sportowo-rekreacyjne

Wstecz

Dzielnica Wisła

Dzielnica Wisła - nieformalna, dziewiętnasta dzielnica miasta.

Otwarcie Sezonu Letniego nad Wisłą nastąpi w weekend 21 i 22 maja. W tym roku będzie połączone z Dniem Różnorodności Kulturowej.

Program:

SOBOTA 21.05.2022

WYDARZENIA NA LĄDZIE

11.00-14.00 Warsztaty plastyczne dla dzieci – Miami Wars | Bulwar Flotylli Pińskiej

12.00 Warsztaty z haftu – Grunt i Woda | Bulwar Flotylli Wiślanej

12.00-16.00 Warsztaty saunowania z saunamistrzem – Sauna Wisła | Port Czerniakowski

12.00 „Różnorodność kulturowa siłą napędową innowacji” – Spotkanie z Prezydentem m.st. Warszawy i Burmistrzem czeskiej Pragi. - Grunt i Woda | Bulwar flotylli Wiślanej

13.15 Desant z Urzecza – spektakl grupy Granda na Urzeczu – Scena | Płyta Desantu

15.00 Warsztaty tańców tradycyjnych – Pawilon Fala | Płyta Desantu

15.00 Urzeczańskie warsztaty taneczne – Plaża przy Płycie Desantu

19.30 Koncert Sutari – Scena | Płyta Desantu

20.30 Koncert GO_A – Scena | Płyta Desantu

WYDARZENIA NA WODZIE 

Plaża przy Płycie Desantu. Godz. 12-19 Warsztaty żeglarskie – klasa Omega

Pomost przy Przystani Warszawa | Port Czerniakowski. 12-19 Warsztaty SUP. 12-19 Zajęcia z kajakarstwa. 12-19 Warsztaty wioślarskie

Pomost przy Saunie Wisła | Port Czerniakowski. 12-17 Warsztaty żeglarskie dla dzieci – klasa Optimist

NIEDZIELA 22.05.2022

11.00 Spacer z przewodnikiem wokół Portu Czerniakowskiego. Bosmanat | Port Czerniakowski

12.00 Kulinarne warsztaty dla całej rodziny – posmakuj Młynci. Grunt i Woda | Bulwar Flotylli Wiślanej

14.00-17.00 Warsztaty sitodruku wiślanego. Miejsce | Port Czerniakowski

20.00 Koncert Karolina Cicha & Spółka. Miami Wars | Bulwar Flotylli Pińskiej

 

Warszawska Wisła z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. W samym centrum miasta mamy do dyspozycji przestrzeń, która pozwala odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku i poczuć się jak na wakacjach. Przestronne plaże, tereny zielone, liczne restauracje i klubokawiarnie, kluby sportowe oraz szeroka oferta żeglugowa, to tylko fragment tego, co można zobaczyć, odwiedzić, zwiedzić nad Wisłą.

Dzielnica Wisła (otwarcie w nowym oknie)

Mapka dzielnicy Wisła (otwarcie w nowym oknie)

Rejsy po Wiśle (otwarcie w nowym oknie)

Rok Rzeki Wisły – bezpłatne rejsy

Całoroczna pływająca sauna fińska

Drewniana, dwupokładowa konstrukcja działa codziennie, przez cały rok.

Sauna Wisła jest zacumowana przy ul. Zaruskiego 3, w Porcie Czerniakowskim.

 

Czynna codziennie od 6:00 do 24:00.

 

Godziny bezpłatne

 • od 8.00 do 12.00 oraz od 14.00 do 17.00

w pozostałych godzinach

 • za 1 godzinę od 25 do 35 zł,

 • za 2 godziny od 45 do 55 zł,

 • sauna na wyłączność – 250 zł (maksymalnie 8 osób).

Regulamin i cennik dostępne są na stronie (link otwiera się w nowej karcie).

 

Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja

Aby skorzystać z sauny i wszelkich dodatkowych atrakcji, wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Można jej dokonać poprzez stronę: saunawisla.pl(otwiera się w nowej karcie), pod adresem: rezerwacje@miamiwars.pl lub pod numerem telefonu: 791 197 500.

Saunie towarzyszyć będzie nowoczesna przeszklona przestrzeń pływająca ze strefą relaksu, wyposażoną w odprężające podgrzewane fotele na podczerwień, które sprawią, że saunowanie będzie jeszcze bardziej efektywne.

Sauna Wisła jest projektem finansowanym z budżetu obywatelskiego m.st. Warszawy.

Bezpłatne rejsy po Wiśle 2022

„Rzuć wszystko i chodź nad Wisłę – bezpłatne rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej” – to projekt z budżetu obywatelskiego, zgodnie z którym miasto oferuje mieszkańcom 335 bezpłatnych rejsów po Wiśle. Są to rejsy turystyczno-krajoznawcze - z animatorem, ekspertem w tematyce przyrodniczej, historycznej, ekologicznej i varsavianistycznej. Odbywają się na różnych jednostkach, od tradycyjnych łodzi drewnianych, poprzez katamarany, łodzie motorowodne, po większe statki i małe motorówki, niektóre będzie można poprowadzić osobiście, gdyż nie wymagają specjalnych uprawnień.

Na bezpłatne rejsy można się zapisywać na stronie rejsy.waw.pl.

W dni powszednie będzie realizowany co najmniej jeden rejs dziennie, a w weekendy przynajmniej 5 rejsów.

Rejsy armatorów komercyjnych

Najpopularniejsza trasa to Podzamcze – Gruba Kaśka (ujęcie wody w Warszawie i budynek studni miejskiej - jedyny obiektem w Europie położony w nurcie rzeki, wykorzystujący naturalny proces filtracji) – Podzamcze. Koło pomnika Syreny można wyruszyć z barki Dworzec Wodny Warszawa na bulwar Karskiego lub do plaży koło ZOO i z powrotem. Wieczorami niezapomnianych wrażeń dostarcza rejs w okolice Mostu Siekierkowskiego, skąd można podziwiać panoramę i zachód słońca nad budynkami stolicy.

Wybór statku – prom czy katamaran

Jak co roku mieszkanki i mieszkańcy Warszawy będą mogli pływać statkami Loewentin (do 50 pasażerów) i Werner (do 12 osób). Nowością jest statek pasażerski Fisherman, który na pokład będzie mógł zabrać aż 250 pasażerów. To największy statek pasażerski pływający w tej chwili na Wiśle.

Na statku Loewentin (do 50 pasażerów) planowane są codzienne turystyczne rejsy z przewodnikiem od kwietnia do końca września. Podczas każdego rejsu na statku działa punkt gastronomiczny. Najmłodsi uczestnicy rejsu mogą zrobić sobie zdjęcie w zabytkowej sterówce statku, z kapitanem jednostki. Opowieść prowadzona jest w języku polskim i angielskim. Przewidziane są rejsy w języku ukraińskim. Przewodnik dostosowuje opowieść do grupy, obrazując rolę Wisły w historii Warszawy i Polski oraz opowiadając o zabytkach widzianych z rzeki.

Do dyspozycji pasażerów, oprócz pokładów słonecznych są dostępne dwie kajuty z miejscami siedzącymi oraz stołami. Armator zapewnia kamizelki ratunkowe nie tylko dla pasażerów, ale także dla psów. Pasażerowie mogą wnosić swoje przekąski i napoje.

Część statków posiada przeszklone zamknięte pokłady, które pozwolą na przyjemne spędzenie czasu na rejsie nawet podczas deszczu. Oprócz Loventina dotyczy to jednostek: Panama, Kropka, Kreska, Info Barka, Warsaw by Boat, Werner oraz Wodnik.

Ciekawy statek to Dar Mazowsza. To największa drewniana szkuta na Wiśle, może zabrać 12 osób. W przyszłym tygodniu ruszą też Wilga, Pliszka i Słonka kursujące między jednym a drugim brzegiem jako bezpłatny tramwaj ZTM.

Fisherman to całoroczny, samowystarczalny katamaran pasażerski dla 250 gości. Na jego pokładzie znajduje się restauracja. Jego zanurzenie to 60-70 cm. To ważne, bo poziom wody na wodowskazie Warszawa Bulwary podczas suszy spada do takich właśnie wartości. Jednostka wykorzystuje nowoczesne technologie i procesy, by minimalizować wpływ na środowisko naturalne.

Barki w sezonie 2022

Przy bulwarach w sezonie 2022 począwszy od pierwszego majowego weekendu będą cumować cztery miejskie barki:

 • „Warszawska Noc i Dzień” w rejonie Parku Fontann,

 • „Wieczór nad Wisłą” w rejonie Parku Fontann,

 • „Przystań Nowa Fala” przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej,

 • „Dworzec Wodny WWA” na wysokości pomnika syrenki.

 

Plaża na barce

Na wysokości pomnika syrenki zacumuje barka Dworzec Wodny WWA.

Bezpośrednio przy Dworcu Wodnym WWA zacumuje dodatkowa barka Kalima, która uzupełni ofertę Dworca. Razem stworzą najdłuższą burtę cumowniczą – łącznie aż 78 m. Będzie przy niej mógł gościnnie zacumować każdy statek pływający po Wiśle.

Hitem sezonu będzie piaszczysta plaża na Kalimie. Będzie miała 9 metrów szerokości, zmieści się na niej 180 osób. Przy plaży będzie umieszczony letni Bar, będzie ona też połączona z Dworcem Wodnym.

 

Cumowanie, wypożyczalnia sprzętu wodnego

Barki umożliwiają cumowanie zarówno dla dużych statków, jak i mniejszych jednostek. Na barkach można wypożyczyć sprzęt wodny - łódki motorowe bez patentu, kajaki i supy, skorzystać z rejsów tradycyjnymi drewnianymi łodziami takich jak szkuty, galary, baty.  

Barka „Przystań Nowa Fala” umożliwia rezerwację motorówek i łodzi przez stronę internetową. Kajaki i supy będzie można wypożyczyć i oddać w innym miejscu, co pozwala na łatwiejsze wycieczki po rzece. Planowane jest tam też centrum rejsów po Wiśle.

 

Gastronomia

Na każdej z barek będzie można coś zjeść. Przy czym zgodnie z umową każda barka musi oferować jedno danie „niskokosztowe” – dla mniej zasobnych warszawiaków i warszawianek. Mogą to być np. placki ziemniaczane, wybrana pizza, frytki albo naleśnik na wynos – wyraźnie tańsze niż reszta pozycji w menu.

 

Wydarzenia

Na barkach planowane są wydarzenia aktywizujące kobiety, klub seniorów i seniorek nowoczesnych, warsztaty dla dzieci „muzeum jeszcze bardziej nad Wisłą” we współpracy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej. A w weekendy Lazy Sunday z muzyką graną na żywo oraz kameralne koncerty orkiestry Sinfonia Varsovia. Na Kalimie zaplanowano również wydarzenia kulturalne. M.in. pływający teatr na plaży i operę na Wiśle. Będzie można tam też obejrzeć wystawy o historii Wisły i żeglugi wiślanej.

Na barce Kalima zaplanowano wiele wydarzeń:

 • 80-lecie Omegi, żaglówki z warszawskimi tradycjami,

 • audycję radiową nadawaną z barki (robocza nazwa: Kapitan Poranek),

 • niebanalne inicjatywy sportowe z Fundacją Inicjatyw Niebanalnych (np. zajęcia szacho-boksu).

Must be the poet

Must be the poet to cykl podczas którego można przynieść ze sobą utwór lubianego lub nie lubianego poety albo recytować własne twory poetyckie w gorącej przestrzeni sauny.

Uwaga – nie można absolutnie korzystać ze smartfonów, jedynie kartka z drukowanym utworem lub pamięć może pomóc.

Wejście jest bezpłatne, pod warunkiem przygotowania minimum jednego wiersza do wyrecytowania.

Wiersz należy przedstawić obsłudze przed wejściem i wówczas wejście jest bezpłatne. Must be the poet to cykl realizowany tylko w poniedziałki o godz. 18.
Rezerwacje/zgłoszenia przez e-mail: rezerwacje@miamiwars.pl.

Rowerem nad Wisłą

Prawobrzeżna ścieżka rekreacyjna prowadzi przez chronione obszary przyrody objęte programem Natura 2000. Nad Wisłą żyje ponad 150 gatunków ptaków, a w samej rzece ponad 30 gatunków ryb. Na co dzień warszawiacy mogą również spotkać tam zwierzęta, takie jak raki, piżmaki czy wydry. W 2016 roku otwarta została Kładka Żerańska, łącząca Białołękę dolnym odcinkiem trasy. Wzdłuż utwardzonych leśnych duktów możemy dojechać do pięciu miejskich plaż - Tarchomin, Rusałka, Poniatówka, Saska i Romantyczna. W sezonie organizowane są tam liczne wydarzenia i atrakcje dla młodszych i dorosłych, a plażowicze mogą bezpłatnie wypożyczyć sprzęt rekreacyjny z punktów Dzielnicy Wisła.

Kto nadzoruje nadbrzeże Wisły?

Międzywale Wisły nie jest jedną dużą działką, jest ich bardzo dużo. Odcinek od mostu Siekierkowskiego do Grota Roweckiego jest prawie w całości pod nadzorem ZZW (Zarządu Zieleni m. st. Warszawy), odejmując działki zajęte przez inne podmioty tj. działka WTW, stacje metra. Granicą jest Wisłostrada i ścieżka rowerowa, wał przeciwpowodziowy (czyli w ZZW są tereny od Wisłostrady do wody i od wału Miedzeszyńskiego do wody). ZZW posiada w administrowaniu tereny przekazane Zarządzeniami Prezydenta m.st. Warszawy od Skarbu Państwa, innych jednostek miejskich oraz umów użyczenia od RZGW (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej).

Gdzie należy uzyskać pozwolenie/zgodę na realizację zdjęć filmowych nad Wisłą?

W kwestii zdjęć filmowych – wszyscy chętni powinny zgłosić się do ZZW (Zarządu Zieleni m.st. Warszawy) z wnioskiem na realizację zdjęć filmowych, podpisać umowę na dzierżawę.

Kto wydaje pozwolenie na rejsy po Wiśle prywatną motorówką?

Nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na rejsy po Wiśle.

Osoby sterujące prywatnymi motorówkami, posiadające stosowne uprawnienia muszą stosować się do powszechnie obowiązujących przepisów prawa wodnego. Każda motorówka powinna być zarejestrowana i powinna być prowadzona przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach (jeżeli takie są wymagane). O możliwości korzystania z danego akwenu informują komunikaty nawigacyjne Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Kompetencje do administrowania szlakami żeglownymi jak również do kontrolowania jednostek pływających posiadają policja, Urząd Żeglugi Śródlądowej.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie jest państwową jednostką budżetową, do której głównych zadań należy:

 1. wykonywanie i utrzymywanie urządzeń wodnych,

 2. ochrona przeciwpowodziowa (plany zarządzania ryzykiem powodziowym, uzgadnianie planów zagospodarowania, ograniczanie ryzyka wystąpienia negatywnych skutków powodzi),

 3. zarządzanie zasobami wodnymi (powierzchniowymi i podziemnymi),

 4. wyznaczanie i oddawanie w użytkowanie obwodów rybackich,

 5. zarządzanie majątkiem Skarbu Państwa związanym z gospodarką wodną,

 6. gromadzenie informacji w katastrze wodnym,

 7. kontrola gospodarowania wodami.

Port Czerniakowski

 Port Czerniakowski jest zapleczem dla ruchu turystyczno-rekreacyjnego na Wiśle. Można tutaj przykładowo trzymać swoją łódź lub kajak. Można również korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego.

Działalność Portu to też przystań, basen portowy, pomosty. Wyposażony jest w nowoczesną przystań z podłączeniami do prądu oraz kanalizacji. 

Numer kontaktowy do Bosmanatu Portu Czerniakowskiego: 723 245 259.

Port Czerniakowski (otwarcie w nowym oknie)


Nie znalazłeś informacji?