Obiekty i programy sportowo-rekreacyjne

null Dzielnica Wisła

Dzielnica Wisła

Warszawska Wisła z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. W samym centrum miasta mamy do dyspozycji przestrzeń, która pozwala odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku. Przestronne plaże, tereny zielone, liczne restauracje i klubokawiarnie, kluby sportowe oraz szeroka oferta żeglugowa, to tylko fragment tego, co można zobaczyć, odwiedzić, zwiedzić nad Wisłą.

Dzielnica Wisła (otwarcie w nowym oknie)

Mapka dzielnicy Wisła (otwarcie w nowym oknie)

Bezpłatne rejsy (otwiera nowe okno)

Dzielnica Wisła w plebiscycie Cuda Polski 2024

Ruszył plebiscyt „Cuda Polski 2024” National Geographic Traveler. Użytkownicy z całego kraju głosują na najbardziej atrakcyjne, zaskakujące i warte odwiedzenia miejsca w różnych regionach.

Niminacje w województwie mazowieckim

Redakcja National Geographic Traveler wyłoniła 48 kandydatów do tytułu „Cuda Polski 2024”

Na liście znalazły się obiekty, szlaki, punkty widokowe, miejsca naturalne, ale też całe dzielnice czy ogrody. 

W województwie mazowieckim nominowane zostało Wzgórze Tumskie w Płocku, Nadbużańska Kraina Spokoju i Dzielnica Wisła w Warszawie.

Głosowanie

Głosowanie (otwiera nowe okno) trwa do 5 czerwca.

10 czerwca poznamy 16 nowych Cudów Polski 2024 roku. Po jednym w każdym województwie.

Uroczyste otwarcie sezonu

Wielkie Otwarcie Sezonu Dzielnicy Wisła odbędzie się w weekend 25-26 maja. Z tej okazji zaplanowano wiele atrakcji i niespodzianek.

Harmonogram

Sprawdź na stronie Otwarcie Sezonu Dzielnicy Wisła (otwiera sie w nowym oknie).

W sobotę 25 maja w „Dzień Ludzi Wisły”, na Płycie Desantu 3 Dywizji Piechoty można wziąć udział w warsztatach ogrodniczych i wspólnym ukwiecaniu stojącego na bulwarze Pawilonu Wisła. Warsztaty prowadzą eksperci z Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Dla najmłodszych zaplanowano zajęcia plastyczne, a pierwszy dzień świętowania zwieńczy pokaz taneczny łączący magię baletu z pięknem natury. Po zachodzie słońca Wisłą przepłynie parada udekorowanych światłem łodzi – Riverlights. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie wydarzenia Riverlights 2024 (otwiera się w nowym oknie).

W niedzielę, 26 maja, w Przystani Warszawa świętowany będzie „Dzień Matki Wisły”. Poza odpoczynkiem w zielonej oazie Przystani, będzie można sprawdzić się na deskach SUP i kajakach, zapisać się na spływy kajakowe, turniej brydża, warsztaty jogowe, przyrodniczą wycieczkę rowerową, szkolenie wioślarskie i żeglarskie. W niedzielę Dzielnica Wisła zaprasza również wszystkich miłośników bezsilnikowej rekreacji na wodzie do zmagań w All Boats Race – wyścigu z Plazy Romantycznej do Przystani Warszawa. Można rejestrować się z własnym sprzętem wodnym. Odbędzie się również gra terenowa dla dzieci, która będzie polegała na odkrywaniu wiślanych tajemnic. Na koniec aktywnego dnia zaplanowano kino plenerowe, czyli pokaz filmu „Wiosła w dłoń”.

Przez cały weekend swoje wydarzenia będą realizować dodatkowo nadwiślańskie klubokawiarnie. W menu zajęcia plastyczne dla dzieci, wieczór taneczno-muzyczny, zajęcia z jogi, warsztaty taneczne, potańcówki, trening pilates, specjalne oferty kulinarne oraz spacery z przewodnikami. Na weekendowe wieczory w planach m.in. występ Reni Jusis, koncert jazzowy i imprezy klubowe.

Zajęcia sportowe Aktywnie nad Wisłą

„Aktywnie nad Wisłą” to cykliczne zajęcia sportowo-rekreacyjne, które są skierowane do wszystkich grup wiekowych i społecznych.

Miejsce

Zajęcia będą one realizowane na warszawskim odcinku Wisły oraz w przestrzeni rekreacyjnej nad Wisłą.

Cel projektu

 • większa świadomość na temat możliwości aktywnego spędzania czasu w przestrzeni miejskiej

 • popularyzacja aktywnego spędzania czasu wśród mieszkańców Warszawy poprzez sporty wodne i rekreację na Wiśle

 • aktywizacja mieszkańców Warszawy przez stworzenie możliwości spędzania wolnego czasu w przestrzeni rekreacyjnej Wisły oraz popularyzację oferty żeglugowej na Wiśle

 • kształtowanie przez sport potrzeby systematycznej aktywności fizycznej oraz zachowań i nawyków aktywnego stylu życia

 • promocja prozdrowotnych, społecznych, wychowawczych i edukacyjnych wartości aktywności fizycznej sprzyjającej przeciwdziałaniu nadwadze i otyłości.

Harmonogram zajęć

Grafik zajęć Aktywnie nad Wisłą 2024 zamieszczony jest na stronie Aktywnie nad Wisłą - Sport (um.warszawa.pl)

Całoroczna pływająca sauna fińska

Sauna Wisła jest zacumowana przy ul. Zaruskiego 3, w Porcie Czerniakowskim.

Działa codziennie od 6:00 do 24:00, przez cały rok. Sesje trwają 1,5 h.

Obiekt

Na terenie obiektu znajdują się:

 • sauna fińska

 • balie z zimną wodą

 • tarasy z widokiem na basen portu Czerniakowskiego

 • strefa relaksu 

 • podgrzewane na podczerwień fotele NIRE 

 • 2 prysznice: wewnętrzny i zewnętrzny

Godziny bezpłatne

Z Sauny Wisła można korzystać bezpłatnie w następujących godzinach:

 • środy: 16:30 (sesja specjalna Must be the Poet, czyli czytanie poezji w saunie)

 • czwartek: 6:00/7:30/16:30

 • piątek: 6:00/7:30/15:00

 • sobota: 7:30/9:00

 • niedziela: 7:30/9:00

Kaucja zwrotna

Przy rezerwacji wszystkich wejść obowiązuje zwrotna kaucja 20 zł.

Rezerwacja

System rezerwacji bezpłatnych godzin jest uruchamiany zawsze w niedzielę o godz. 21.00. Terminy saunowania będą pojawiać się na dwa tygodnie do przodu. Rezerwacje na stronie saunawisla.pl(otwiera się w nowej karcie) pod adresem mailowym info@saunawisla.pl.

Godziny płatne

Wejście indywidualne kosztuje 45 zł (90 min) lub na wyłączność 350 zł (90 min).

Regulamin i cennik

Dostępne są na stronie (link otwiera się w nowej karcie).

Budżet

Sauna Wisła jest projektem finansowanym z budżetu obywatelskiego m.st. Warszawy.

Mobilna sauna na plaży

Sauna mobilna będzie działać na przemian na stołecznych plażach Saska i Rusałka/ZOO.

Sesje

Sesje w mobilnej saunie są bezpłatne i trwają 1,5h.

Harmonogram

Do końca roku sauna działać będzie bezpłatnie wg harmonogramu:

 • czwartek: 19:00-22:00
 • sobota: 16:00-20:00
 • niedziela: 10:00-15:00.

W grudniu dodatkowo zostaną uruchomione piątkowe sesje w godz. 16.00-20.00.

Rezerwacje

Zarezerwuj termin przez stronę https://saunanadwisla.bookero.pl/

Strona internetowa

Informacje o harmonogramie i rezerwacjach na FB Dzielnica Wisła(otwiera się w nowej karcie).

Kampania re\Wisła

Kampania edukacyjna re\Wisła zachęca do tworzenia wspólnej przestrzeni w świadomy sposób i odkrywania historii warszawskiego Urzecza.

W social mediach w tym na Facebooku oraz Instagramie publikowane są inspirujące treści, które mają na celu edukowanie oraz informowanie mieszkańców o realizowanych inicjatywach, oraz wydarzeniach kulturalnych nad Wisłą. Za pośrednictwem Tik Toka organizatorzy chcą docierać do dzieci i młodzieży. Publikując lifestylowe treści, pokazują, jak w świadomy i bezpieczny sposób korzystać z uroków Wisły. Przykładem może być opublikowana instrukcja zaplatania wianków.

Kampania ma dotrzeć do mieszkańców Warszawy, również dzięki wykorzystaniu przestrzeni miejskiej. Plakaty, animowane spoty, a także gra terenowa z wykorzystaniem technologii Augemnted Reality w punktach Warszawski Plażowy to tylko część atrakcji, która czeka latem na warszawiaków. Planowane są także animacje weekendowe dla dzieci i młodzieży oraz koncerty czy warsztaty w Pawilonie Edukacyjnym Kamień.

Rowerem nad Wisłą

Prawobrzeżna ścieżka rekreacyjna prowadzi przez chronione obszary przyrody objęte programem Natura 2000. Nad Wisłą żyje ponad 150 gatunków ptaków, a w samej rzece ponad 30 gatunków ryb. Na co dzień warszawiacy mogą również spotkać tam zwierzęta, takie jak raki, piżmaki czy wydry. W 2016 roku otwarta została Kładka Żerańska, łącząca Białołękę dolnym odcinkiem trasy. Wzdłuż utwardzonych leśnych duktów możemy dojechać do pięciu miejskich plaż - Tarchomin, Rusałka, Poniatówka, Saska i Romantyczna. W sezonie organizowane są tam liczne wydarzenia i atrakcje dla młodszych i dorosłych, a plażowicze mogą bezpłatnie wypożyczyć sprzęt rekreacyjny z punktów Dzielnicy Wisła.

Kto nadzoruje nadbrzeże Wisły?

Międzywale Wisły nie jest jedną dużą działką, jest ich bardzo dużo. Odcinek od mostu Siekierkowskiego do Grota Roweckiego jest prawie w całości pod nadzorem ZZW (Zarządu Zieleni m. st. Warszawy), odejmując działki zajęte przez inne podmioty tj. działka WTW, stacje metra. Granicą jest Wisłostrada i ścieżka rowerowa, wał przeciwpowodziowy (czyli w ZZW są tereny od Wisłostrady do wody i od wału Miedzeszyńskiego do wody). ZZW posiada w administrowaniu tereny przekazane Zarządzeniami Prezydenta m.st. Warszawy od Skarbu Państwa, innych jednostek miejskich oraz umów użyczenia od RZGW (Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej).

Gdzie należy uzyskać pozwolenie/zgodę na realizację zdjęć filmowych nad Wisłą?

W kwestii zdjęć filmowych – wszyscy chętni powinny zgłosić się do ZZW (Zarządu Zieleni m.st. Warszawy) z wnioskiem na realizację zdjęć filmowych, podpisać umowę na dzierżawę.

Kto wydaje pozwolenie na rejsy po Wiśle prywatną motorówką?

Nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na rejsy po Wiśle.

Osoby sterujące prywatnymi motorówkami, posiadające stosowne uprawnienia muszą stosować się do powszechnie obowiązujących przepisów prawa wodnego. Każda motorówka powinna być zarejestrowana i powinna być prowadzona przez osobę o odpowiednich kwalifikacjach (jeżeli takie są wymagane). O możliwości korzystania z danego akwenu informują komunikaty nawigacyjne Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. Kompetencje do administrowania szlakami żeglownymi jak również do kontrolowania jednostek pływających posiadają policja, Urząd Żeglugi Śródlądowej.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Warszawie jest państwową jednostką budżetową, do której głównych zadań należy:

 1. wykonywanie i utrzymywanie urządzeń wodnych,

 2. ochrona przeciwpowodziowa (plany zarządzania ryzykiem powodziowym, uzgadnianie planów zagospodarowania, ograniczanie ryzyka wystąpienia negatywnych skutków powodzi),

 3. zarządzanie zasobami wodnymi (powierzchniowymi i podziemnymi),

 4. wyznaczanie i oddawanie w użytkowanie obwodów rybackich,

 5. zarządzanie majątkiem Skarbu Państwa związanym z gospodarką wodną,

 6. gromadzenie informacji w katastrze wodnym,

 7. kontrola gospodarowania wodami.

Port Czerniakowski

Port Czerniakowski jest zapleczem dla ruchu turystyczno-rekreacyjnego na Wiśle. Można tutaj przykładowo trzymać swoją łódź lub kajak. Można również korzystać z wypożyczalni sprzętu wodnego.

Działalność Portu to też przystań, basen portowy, pomosty. Wyposażony jest w nowoczesną przystań z podłączeniami do prądu oraz kanalizacji. 

Numer kontaktowy do Bosmanatu Portu Czerniakowskiego: 723 245 259.

Port Czerniakowski (otwarcie w nowym oknie)

Nie znalazłeś informacji?